Dr. Feickert je analogovým expertem s dlouhou a úspěšnou historií konstruování racionálních řešení pro milovníky roztáčení černých desek. Nemá ve své nabídce kdovíjak obří škálu modelů a všechny de facto vychází ze stále stejných principů. Jakýsi pomyslný střed nabídky tvoří šasi s názvem Blackbird, protože všechny modely jsou pojmenovávány „ornitologicky“.
Blackbird už je vcelku rozměrné šasi, i když nenápadný obdélníkový tvar se zakulacenými rohy pomáhá reálné proporce trochu skrývat. Když říkáme velké, znamená to půdorys 53 x 42 cm a výšku 15 cm, to už je podstatný kus hmoty. Však samotné šasi váží 17,5 kg a talíř dalších 4,5 kg.
Šasi je vlastně sendvičové – mezi dvěma hliníkovými deskami je sevřen blok materiálu. Dr. Feickert razí heslo „Zapomeňte na technické detaily, užijte si hudbu v plné kráse“, proto nijak zásadně nemluví o tom, co všechno se vlastně uvnitř šasi skrývá. Jde nicméně o dřevo, v němž jsou uloženy jak motory, tak další nezbytná elektronika.
Zásadní je ale to, co zaujme již na první pohled – talíř je posazený relativně vpředu a roztáčený přes plochý řemínek rovnou dvojicí motorů. Ty mají podle vyjádření výrobce díky softwarovému řízení primární a sekundární roli, takže se „nepřetlačují“ a navíc dokonale vyrovnávají chod talíře. Elektronicky probíhá také řízení otáček a udržování jejich stability.
Druhou zásadní věcí, patrnou na první pohled, je dvojice připravených montážních otvorů pro rameno – primární je vpravo, sekundární vlevo. Liší se nicméně hlavně tím, že zatímco hlavní otvor pojme instalaci pro 9 až 13 palcové rameno, ten druhý končí u ramen desetipalcových. Báječná je integrace systému lišt s praktickými měřítky, díky kterému můžete ramena seřídit mimořádně snadno a rychle, nastavení gramofonu je tak najednou větší zábava.
Stejně tak je zábava ovládání celého gramofonu – stačí zmáčknout tlačítko a relativně rychle se talíř ustálí na zvolených otáčkách. K dispozici jsou všechny tři rychlosti otáčení a navíc pomocí tlačítek + a – můžete jakékoliv případné pocitové nedostatky ještě srovnat a dosáhnout tak perfektních výsledků.
Testovaný kus byl osazen krásným raménkem Reed (s neméně pěknou přenoskou HANA Umami Red) – dvanáctipalcový model 3P sestává z komplikované kovové konstrukce a naopak velmi jednoduché dřevěné trubičky (v tomto konkrétním provedení šlo o wenge), celek je nutno říci velmi estetický a navzdory své vizuální komplexnosti dobře seřiditelný.
Zajímavostí je technologické řešení umožňující upravovat jak VTA, tak azimut přímo za chodu, bez nějakých složitých nástrojových hokusů a pokusů. Antiskating je vyřešený magneticky, ložisko kombinuje výhody kardanového a jednobodového uložení. Fakticky jde nicméně o uložení na třech bodech, navíc vybavených vertikálními i horizontálními magnetickými stabilizátory. Výsledkem by měla být značně rigidní konstrukce, ovšem s velmi nízkým koeficientem tření.
Dalším ne úplně obvyklým řešením je nabídka různých dřev, z nichž lze mít základní část ramene. Každé dřevo prý zní lehce jinak, otázka zda jde jen o materiál nebo také o fakt, že každé z pěti provedení má mírně jinou efektivní hmotnost.
Gramofon jsme poslouchali ve studiu dovozce, kde mu byla společností krom zmíněného ramene také přenoska HANA UR, zesiloval T+A PA 2500 R a poslouchalo se přes KEF R11. Ke srovnání byl plně osazený gramofon T+A G 2000 R. Spojovacím článkem byl phono předzesilovač Dr. Feickert Vero a kabeláž T+A.
Řekneme-li, že zvuk gramofonu od T+A byl na dané sestavě takový věcný a svým způsobem přímočarý, je Dr. Feickert Analogue téměř jeho opakem – brumlání kontrabasu Charlie Hadena v klasické „My Old Flame“ („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) mělo sílu a samozřejmost, s níž zapomínáte na pocit reprodukovanosti a vnímáte jen samotnou hudbu. Plnost je skvělá, stejně jako definice jednotlivých tónů, všechno má své místo a svůj tvar. I když existují ještě informativnější analogové systémy, v celkovém kontextu racionálně naceněný Blackbird se drží velmi vysoko a nabízí nadmíru dobrou pevnost a konkrétnost (samozřejmě i zásluhou osazeného ramene a přenosky).
Na druhou stranu je třeba říct, že tento v zásadě neefektní výstup odhalí i to méně příjemné z průměrných nahrávek, jako je „Muddy Waters“ od LP („Lost On You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) – vnímáte, že má své limity, na druhou stranu ani to nečiní nahrávku neposlouchatelnou, což ovšem může být také zásluhou zvolené přenosky, která není nekompromisně tvrdá. Šasi s ramenem však umí nabídnout pevnost a dobrý kontrast díky celkové tichosti, kdy záznam na vinylu hraje tak, jak byl připraven.
Výrazné překvapení pak čekalo u „Joni“, krásného záznamu hudby Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187), kde výšky všech tvarů a barev zněly pevně, jasně, s brilantní konkrétností a skvělým oddělením a navíc naprosto v klidu a s nadhledem. I tady je skvěle cítit, že gramofon je tak pevný a tak přesný, že spolu se skvělým ramenem jednoduše nevnáší do reprodukce téměř žádné další zkreslení a že čistý a jasný záznam přehrává s mimořádně zábavnou přesností.
Vlastnosti gramofonu podporují také pocit utaženosti, kontroly a tím v konečném důsledku i důraznosti a dynamiky, jak ukázal mohutný buben v úvodu „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263), ale vlastně i celý zbytek pěkně nahrané skladby. Úplně cítíte tu napjatou blánu i tělo bubnu po každém úderu, cítíte je fyzicky. Jsou to ohraničené, energické tóny a opět skvěle vyniknou díky celkovému kontrastu, kdy v momentech mezi nimi neslyšíte žádné šumění, praskání ani jiné artefakty, ale prostě ticho. Ne, pravda, úplně dokonalé digitální ticho, ale na gramofonové poměry vynikající.
To samozřejmě podporuje také vnímání malých nuancí a detailů, kterých je v „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) požehnaně. Zvuk je pevný, jasný a celkově působivě velký a zřetelný. Už se pohybujeme v kategorii, kdy se do výsledného přednesu nijak neplete jakákoliv pozlátková „analogovost“, tady už je reprodukce natolik přesná, čistá a kontrolovaná, že jde o pravověrný high-end – detailů je tedy samozřejmě spousta, více už tu záleží na kvalitě nahrávky a konkrétního vydání, než na čem jiném.
Ve srovnání s gramofonem T+A, který obecně není vůbec špatný a stojí bezmála 200 tisíc, bylo fascinující sledovat rozkvět prostoru v nahrávce „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10), kde náhle každý nástroj výrazně lépe vynikl a kdy to celkově byl pocit ne nepodobný doložení posledního kousku puzzle na jeho místo a obraz se konečně spojí. Všechno jako kdyby si sedlo, rázem byla pravolevá i předozadní orientace jasně daná, konkrétní, s bezproblémovou přehledností.
V čem se nám kombinace Dr. Feickert / Reed / HANA líbila asi nejvíc, to byla samozřejmost, plnost a šťavnatost, s nimiž si můžete užít (skoro) každou desku. „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) měla tempo, měla dobrý basový základ, měla jasné a dravé výšky a také měla čisté, zřetelné a snadno srozumitelné, přirozeně dominantní vokální pásmo, takže snadno dávala zapomenout na nutnost snažit se vnímat nějaké technické aspekty reprodukce – jednoznačně a celkem intenzivně převládala potřeba na všechno zapomenout a jen si užívat poslech, což je neklamné znamení, že vše funguje jak má.
Dr. Feickert Analogue vyrábí racionální, poctivé a v konečném součtu vlastně ne nesmyslně drahé high-endové gramofony. Na pohled jsou to možná šasi konvenční a srdce vám nijak nerozbuší, ale každý kousek konstrukce na nich dává smysl – použité materiály, nastavení motorů, ale třeba i jen otvory pro ramena, umožňující dokonale snadnou a rychlou instalaci, to všechno vede k příjemnému zážitku. Ostatně Dr. Feickert říká, že cílem je zapomenout na mechanickou stránku řetězce a užívat si hudbu. Opepřete Blackbird o rameno úrovně Reed 3P, které je krásné, přesné a dobře seřiditelné a jediná starost, která vám zbyde, bude výběr přenosky právě pro vaši momentální náladu. Že můžete osadit rovnou ramena dvě, aby výběr nebyl tak náročný, to je bonus navíc. Testované šasi, rameno a přenosky vytváří každopádně kombinaci, která z vaší sbírky elpíček rozhodně vyextrahuje její potenciál a nechá vás bavit se u ní nekonečně dlouho – a to za cenu ve finále možná i nižší, než nabízí obdobně dobré konfigurace jinde.
Kč 159 800,- - šasi Blackbird
Kč 11 800,- - talíř DRF-BI s mosaznými vložkami
Kč 125 750,- – raménko Reed 3P ve wenge provedení
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/4044-dr-feickert-analogue-blackbird-reed-3p#sigProIdf2642385ea
--- --- --- --- ---
KLADY
+ famózní ticho bez šumu
+ bytelná konstrukce
+ možnost volby všech tří rychlostí s elektronickou stabilizací otáček
+ nesmírně snadné ovládání
+ snadné nastavování
+ rameno je návykově příjemné
+ celkově vyvážená kombinace, která na sebe zvukově neupozorňuje
+ v celkovém kontextu férová cena
ZÁPORY
- pohledově jsou rozhodně elegantnější řešení
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz