2022 10 31 TST BW 707 S3 1

„Co je malé, to je hezké“ praví známé české pořekadlo. Snad i proto mají britští Bowers & Wilkins ve své nejnovější generaci sedmistovkové řady model 707 S3, skutečně maličký model, přímo svádějící k umístění do polic a regálů. I když v kontextu motta nové řady „Studiový zvuk přichází domů“ bychom 707 S3 asi měli označovat spíše jako minimonitory.

Tomu by ostatně nasvědčovaly nejen proporce samotných ozvučnic, ale i dvoupásmové uspořádání. Kabinety mají čistě pravoúhlé tvary, oproti minulé generaci se však zakulatila čelní stěna, aby poskytovala méně místa pro nežádoucí odrazy. O kousek víc než šestikilové reprosoustavy mají na výšku 30 cm, na šířku 16,5 cm a do hloubky 28,4 cm, jsou tedy vskutku skladné.

Do čelní desky se vešel nový vysokotónový měnič s kopulkou za krycí mřížkou a od stěny ke stěně je rozkročený krycí kroužek, působící kolem malé membrány velmi dominantním dojmem. Velmi malé rozměry nezabránily instalaci velkého bassreflexu s důlkováním technologií Flowport na zadní straně a nutno vyzdvihnout je malý, ale velice pěkný detail – nové reproterminály v bi-wiringové konfiguraci jsou vysloveně atraktivní a působí dost hodnotně. Uspořádání v horizontální lince pak navíc výrazně usnadňuje manipulaci s kabely.

2022 10 31 TST BW 707 S3 3

Skříně jsou zhotoveny z běžných MDF profilů, uvnitř jsou zpevněné příčkou. Nejvyšší frekvence obstarává 2,5 cm uhlíková kopulka, která přestože využívá firemní know-how práce s tímto materiálem, tak je kompletně nově navržená pro sérii 700 S3. A jakkoliv není tak oddělená, jako nautilovské ozvučnice vyšších modelů, i tady má vlastní pracovní prostor a elastické prvky, izolující celý reproduktor od vibrací hlavního těla reprosoustav.

Druhým členem dvoupásmového systému je středobas o průměru 13 cm, stavící na kónické membráně z tkaného materiálu Continuum, pocházejícího z firemních vývojových laboratoří. Středobas se vyznačuje hlavně pocitově poměrně výrazným měkkým závěsem a k jeho proporcím velkou prachovkou, která naznačuje celkem velkou kmitací cívku.

2022 10 31 TST BW 707 S3 4

Veškerá technologie vede k udávanému frekvenčnímu rozsahu 50 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), respektive bez tolerance až 45 – 33 000 Hz, což je vzhledem k velikosti velmi slušné. Jmenovitá impedance 8 ohm přiznává propad k polovičním hodnotám a citlivost dosahuje podprůměrných 84 dB / 2,83 V / m, čímž se tak trochu dostává k hodnotám jiného slavného britského minimonitoru, praotce tohoto označení – BBC Monitoru. Silný zesilovač by tu tak měl být podmínkou.

707 S3 jsme poslouchali v dobře tlumené a vybavené místnosti dovozce, kde se hrálo na systému McIntosh – přehrávači MCD600, předzesilovači C52 a monoblocích MC3500 MKII. Propojeno bylo kabeláží InAkustik z nejvyšších pater, vybavených technologií AIR a porovnávalo se jak se všemi ostatní modely nové řady 700 S3, tak s řadou 800 D4 a hlavně s modely z minulé generace sedmistovek.

2022 10 31 TST BW 707 S3 6

Z celé nové řady 700 S3 vás rozhodně překvapí právě 707 S3 tím, jak snaživě prezentují basový základ v „The Song is You“ (Lee Konitz / Brad Mehldau / Charlie Haden | „Alone Together (at Jazz Bakery“) | 1997 | Blue Note | 7423857150200). Je neuvěřitelné, co z malých bedniček vytéká – přestože to samozřejmě je logicky stále omezené co do objemu a důrazu, i ve velké místnosti bas cítíte a dokonce má nějakou rozumnou váhu. Velmi parádně pak funguje ohraničení tónů a jakkoliv bedničky nezprostředkují plný rozměr nástroje, tón je překvapivě dobrý. Bas je rychlý a vlastně přirozený, jediné co reálně prozrazuje objem ozvučnic je pocit, že kontrabas stojí tak trochu vzadu za zbytkem ansámblu.

V čem jsou 707 S3 neméně okouzlující, to je podání hlasů. Skvostně silný zpěv Mahalie Jackson v „Silent Night, Holy Night“ („The Christmas Songs“ | 2002 | Universe | UN1114) byl doslova zapíchnutý přesně uprostřed, soustředěný až s monitorovou přesností a konkrétností. I tady je drobně cítit, že proporce vokálu z obrovského dámského hrudníku jsou maličko omezené, ale zdaleka převažuje kouzlo lehkosti a rozhodně nadstandardní čistoty, které garantují výbornou čitelnost. Není tu žádná snaha o expresivní vyjádření jednoho každého detailu, naopak je tu přirozený klid, urovnanost a vlastně velmi příjemná „normálnost“.

2022 10 31 TST BW 707 S3 8

V čem se nová série 700 S3 proměnila oproti té předchozí, to jsou výšky – cinkot činelů v nahrávce „Malagan Stew“ od Michela Legranda („Le Jazz Grand“ | 1979 | FiveFour | Fivefour 1) je přímo v záznamu poměrně jadrný a pichlavý, takže i 707 S3 ho prezentují výrazně a hodně jasně, k jejich cti ovšem slouží, že ani při vyšších hlasitostech a při delším poslechu neunavuje uši. Nejvyšší tóny jsou hodně znělé a možná i lehce akcentované v energii (ovšem citelně méně než dříve), je to spíše ale extra porce zřetelnosti, než nějaká nacinkanost. Necítíte žádnou vulgaritu či protivnost. Na druhou stranu je fakt, že mírná prominentnost ukáže vcelku jednoznačně (ne)kvality nahrávky i řetězce, takže trochu opatrnosti při výběru systému je na místě.

Jak jsme již řekli, logicky jsou 707 S3 dynamicky limitované, protože prostě musí být ze všech fyzikálních důvodů na světě – ale i tak je působivé, jak snadno, odvážně a artikulovaně hrají, protože je nerozhodí ani Dvořákova „Symfonie č. 9 v E moll, B. 178 (op. 95)“ v podání Rafaela Kubelíka a Berliner Philharmoniker („9 Symphonien“ | 1973 | Deutsche Grammophon | 423 120-2). Středobas je ve 4. větě „Allegro con fuoco“ rychlý, přesný, konkrétní a umí zprostředkovat svobodný a dýchající zvuk. Ano, nemá samozřejmě stoprocentní proporce a energii velkého orchestru, ale ani v naprosto nepřiměřeně velké místnosti se 707 S3 neztratily. Hudba tu poměrně hezky graduje, je to čistý, zřetelný a přirozeně pevný zvuk s až působivou organizací reprodukce – míněno v kontextu velikosti a vlastně i ceny.

2022 10 31 TST BW 707 S3 12

Dané atributy malého měniče (který má mimochodem velkou výchylku a umí pěkně „skákat“) zprostředkovaly zpěv Magdaleny Kožené v Myslivečkově oratoriu „Abramo ed Isacco“ („Le Belle Immagini“ | 2001 | Deutsche Grammophon | 471 334-2) bez nějaké umělé intenzity, je to přednes lehoučký a do jisté míry i hladký (i když díky velmi solidní transparentnosti se tady určitě podepisovaly i elektronky v McIntosh zesilovačích). Zdálo se, že třeba oproti minulé generaci není vokál tak vykročený dopředu, přesto byl rozhodně snáze srozumitelnější a plastičtější, čitelnost a pocit čistoty jsou excelentní. V kontextu ceny fungují 707 S3 jako velmi talentované minimonitory a umí poskytnout krásnou přehlednost, dobré proporce hlasu, i když je tu celkově cítit mírný limit v hlubších tónech, který prozrazuje, že pořád jde o menší reprosoustavy. Ale jejich rozlišení je vskutku velice dobré.

Výraznější vysoké frekvence a celková lehkost a rychlost načrtávají „El Condor Pasa“ od dua Simon & Garfunkel („Bridge Over Troubled Water“ | 2014 | HDTracks) s krásnou scénou, propracovanou opět s až monitorovým efektem. Zdálo se, že hudba je v místnosti v nečekané šířce a vlastně i hloubce, je tu spousta, spousta vzduchu, oproti minulé generaci je to nezpochybnitelný efekt „nadechnutí“. Spolu s celkovou čistotou je scéna skvělá – kupodivu posazená relativně výš, zvuk je oprostěný z ozvučnic, které výrazně snáz mizí z vašeho vnímání.

2022 10 31 TST BW 707 S3 9

Romantické povídání jazzových klavírů Boba Jamese a Keiko Matsui ve „Frozen Lake“ („Altair & Vega“ | 2001 | Tappan Zee | EOM-CD-2125) znělo hladce, spořádaně, zmáčknutí klávesy bylo tvrdé a konkrétní, objem těla samozřejmě menší, ale pořád šlo o velmi čistou a nenásilně, naprosto neúnavně poslouchatelnou reprodukci. Je cítit, že 707 S3 jsou pěkně transparentní, můžete si tak „udělat“ zvuk laděním systému. Hudba nemá žádnou otravnou vlastnost, všechno je homogenní, klidné a velmi vzdušné.

Abychom to shrnuli krátkou větou, nová řada 700 S3 prodělala velmi podobný „obrat“ jako osmistovkové modely – přestože základní podoba zdánlivě zůstala, i tam je cítit změna k modernějšímu designu a aplikaci pokročilejších technických řešení. V kombinaci s tím, co je upraveno uvnitř jde o vývoj citelný a už nejmenší 707 S3 nabízí překvapivé výkony. Rozhodně nejsou zadarmo, zejména budete-li na ně nahlížet optikou jejich velmi kompaktních rozměrů, ovšem v poměru ceny a výkonu jsou vlastně skvělé. Umí se totiž neztratit i v poměrně velkých místnostech, jakkoliv ideálně samozřejmě patří do prostor malých. Hrají hlavně s pečlivou artikulací, živě, lehce, s výtečnou transparentností a vzdušností, mají k tomu všemu ještě „minimonitorový“ efekt v podání prostoru a zejména vokálního pásma. Pokud můžeme soudit, slibované propagační heslo nové řady „Studiový zvuk přichází domů“ není úplně vymyšlené a 707 S3 jsou skutečně kouzelné maličké bedničky.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 10 31 TST BW 707 S3 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Malé 707 S3 více vycházejí z charakteristiky minulé generace – je tu jasně vidět výraznou energii na výškách, naopak v souladu se současnou řadou je „vanička“ mezi 2 a 3 kHz, zaručující pocit klidu a neagresivity při poslechu. První impuls energie je vidět v oblasti 40 Hz, tedy ještě pod udávanou nejnižší frekvencí – a to bylo měřeno daleko od stěn. Monitorovou charakteristiku tak může připomínat hlavně právě zdůraznění vysokých frekvencí, které „vypíchne“ detaily.

2022 10 31 TST BW 707 S3 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2022 10 31 TST BW 707 S3 m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2022 10 31 TST BW 707 S3 m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 10 31 TST BW 707 S3 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 10 31 TST BW 707 S3 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

Je zajímavé, že z několik metrů vzdáleného poslechového místa už výšky rozhodně zdůrazněné nejsou, ba naopak, jejich energie vcelku rychle klesá. V reálné místnosti, kam 707 S3 patří, by to mohlo napovídat, že vyladění bude „tak akorát“.

2022 10 31 TST BW 707 S3 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2022 10 31 TST BW 707 S3 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 10 31 TST BW 707 S3 m9

Waterfall

2022 10 31 TST BW 707 S3 m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 10 31 TST BW 707 S3 m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 10 31 TST BW 707 S3 m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Je zajímavé, že se u takhle malých bedniček v B&W nerozhodli obětovat impedanční průběh a zvýšit citlivost – naopak se zdá, že vyrobili reprosoustavy, které jsou v zásadě nenáročné na zesilovač, pomineme-li požadavky na výkon. Impedance se poctivě drží nad 5 ohmy, nemá žádné prudké přechody a změny a nejsou tu vidět žádné rezonance. Ladící kmitočet ozvučnice lze vystopovat podle prvního sedla někam k 48 Hz. Elektrická fáze je v zásadě také poklidná a neměla by klást nepřiměřené nároky na zesilovače. Mimo optimální rozsah vybočuje až ve vysokých frekvencích, kde je reálně energie poměrně málo.

2022 10 31 TST BW 707 S3 m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 37 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ wow efekt vzhledem k velikosti

+ velmi pěkný prostor

+ překvapivá údernost basu

+ realistická cenová úroveň

+ atraktivní design a zpracování

ZÁPORY

- bas a dynamika jsou logicky omezené proporcemi

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies