2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 1

Obliba gramofonů je stále ještě na výrazně vzestupné části křivky, jejich popularita se tak šíří i k lidem, kteří nemají vztah ke klasickým rituálům, s černými deskami spjatým. Gramofony dnes míří velkým dílem k lidem, kterým je trochu jedno, zdali je osazena MM či MC přenoska, zdali je raménko toho či onoho tvaru a podobně. Gramofony patří i lidem, kteří chtějí maximální pohodlí, ale zároveň očekávají i dobrý zvuk, který u plně automatických strojů spíše nedostanou - proto jsou k dispozici komfortně laděné modely jako Debut Carbon Esprit SB od Pro-Ject.

Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB má tu nejklasičtější gramofonovou podobu, jakou může mít - jde o lakovanou MDF základnu s rozměry 41,5 x 32,2 (š x h) s vlevo uloženým talířem a vpravo usazenou mechanikou raménka. Gramofon vypadá čistě, bytelně, elegantně a klasicky zároveň. Hlavní rozdíl oproti čistě mechanickým gramofonům najdete v levém předním rohu gramofonu - jde o tlačítko a dvě diody, určující aktuálně navolenou rychlost otáčení motoru (33 / 45 - 78 otáček lze využít pomocí výměny přenosky a řemínku).

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 2

Talíř už je akrylový a poměrně těžký, zajímavé je ale hlavně raménko. Je ze stále populárnějšího karbonu a má délku 8,6 palce a přitom váhu pouhých šest gramů. Na konci raménka je osazena přenoska Ortofon 2M Red a gramofon je v podstatě kompletně nastavený, pro zprovoznění se toho od uživatele očekává velmi málo; v podstatě stačí správně nasadit závaží a je to.

Talíř o průměru 30 cm je roztáčen za pomoci subtalíře a řemínku klasickým firemním motorem na ložisku z nerezové oceli v měděném pouzdru. Nežádoucí vibrace motoru jsou z velké části absorbovány měkkou pěnou, jíž je obložen. Gramofon nabízí i díky tomu odstup signálu a šumu 68 dB.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 3

Uložení výstupních konektorů na spodní stranu gramofonu a ne na úplný okraj zrovna nezlehčuje připojení signálových kabelů. Akrylový talíř pak bezezbytku skrývá "pohon", gramofon je tak vizuálně velmi čistý.

Gramofon Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB jsem poslouchali se zesilovači Naim Nait XS a Cambridge CXA80, ale též s Rogue Audio RP-5 / M-180. Porovnávali jsme s VPI Scout Jr., Pro-Ject Elemental, Onkyo CP-1050 nebo Thorens TD-203 a to přes phono předzesilovače Pro-Ject Phono Box a Naim Stageline, případně přes vstupy v zesilovačích. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, chvíli též přes GoldenEar AON 3. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ Silver a Black.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 4

Titulní skladba desky "Obsession" Boba Jamese (1986 | Warner Bros. | 925 495-1) se nesla na krásně hřející basové lince, měkké a kulaté (byť by měla zaznít přeci jen důrazněji a tvrději, poslouchala se však příjemně). Hloubka basu byla však už docela slušná, prezentace pak poklidná, neuspěchaná. Spodní tóny nevyznívají úplně plně a hutně, ovšem pevnost je určitě dostatečná a definice slušná, houpavý bas dokázal skladbu rozhýbat a udržet její tempo.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 5

Střední tóny byly pak takové příjemně, laskavě sladké a klidné, vokál Kate Bush v "Deeper Understanding" z "Sensual World" (1989 | EMI | 50 060-1) zazněl čistě, byť byl citelně zakomponovaný v hudebním celku, příliš nevynikal nad hrajícími nástroji, nebyl dominantní. Jeho čitelnost byla nicméně už dobrá a třeba sykavky relativně výrazné, uklidněné celkovou uvolněností a laskavostí přednesu. Hlas ovšem neměl žádné vysloveně vřelé, zvukomalebné zabarvení, naopak v něm byl cítit jen lehoučký "analog".

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 6

Kov činelů v "Taking the Veil" Davida Sylviana ("Gone to Earth" | 1986 | Virgin | 5012981239015) byl poměrně výrazný a lehký, energický, se slušným rozlišením. Jeho objem byl menší, poměrově bylo výšek o ždibec méně, ale výšky obecně si své místo v reprodukci rozhodně uhlídají. Přednes je rychlý, čistý, chvílemi až docela přímý a s nádechem tvrdosti, ovšem v rozumně kultivovaných mezích. Jednotlivá ťuknutí do těla činelu byla konkrétní, dozvuk však zmizel poměrně rychle.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 7

Nástroje v "Higgs Boson Blues" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) měly slušnou vnitřní dynamiku, působily, že už mají tělo a energii, i když důraz je spíše průměrný. Nejšťavnatější byla basová linka, nicméně i celková dynamika se v poměru k ceně gramofonu zdá být slušnou. Gramofon je též schopen udržet slušnou kontrolu nad reprodukcí a hudba je živá, bohatá.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 8

Rozlišení hlasu Cassandry Wilson v "Run the Voodoo Down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 724385412318) bylo v kontextu třídy velmi slušné, byť detaily nejsou nijak důrazně vykreslené a ostře vyřezané, jsou spíše ponořené v hudebním celku a musíte se trošku soustředit a hledat je, nicméně dopátráte se i poměrně jemných nuancí. Zvuk je hladký, má lehký analogový nádech, ale nepanuje tu žádný chaos nebo zastřenost, není to žádná zvuková koule, ale ani žádná zvuková lupa. Prezentace je nicméně nenásilná, byť nějaké sofistikovanější rozvrstvení, ambientní zvuky a podobné mikrodetaily gramofon ještě nevyloví.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 9

Rozložení nástrojů na zvukové scéně v Armstrongově "Someday You´ll Be Sorry" ("No. 1" | 1966 | Metro | 2356 072) bylo (až kupodivu) velmi slušné, i ve staré nahrávce bylo možné jednotlivé hráče dobře lokalizovat, jejich pozice a nástroje nesplývaly, je už zřejmé, že hlas se nachází před nástroji a je mezi nimi citelný prostor. Celkově vzato je pravolevý směr přehledný a scéna má i naznačenou základní hloubku, reprodukce je pocitově v klidu a bez stresu, neuspěchaná a snad i proto je v ní pořádek.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 10

Svým charakterem balancuje Debut Carbon Esprit SB někde na pomezí "digitálu" a "analogu", možná by se dal popsat i jako lehce sametověji hrající, relaxovanější kompaktní disk, alespoň u většiny skladeb. V Zappově "Titties & Beer" ("In New York" | 1977 | Warner | DIS 69 204) byla příjemná, lehká atmosféra, bylo cítit, že posloucháte záznam živého vystoupení (tedy trocha syrovosti), ale všeobecně to bylo neunavující, slušně rytmické a plynulé.

2015 12 29 TST Pro Ject Debut Carbon Esprit SB 11

Gramofon Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB se poslouchá dobře - cenovkou patří stále ještě do nižších sfér, spíše k základnějším přístrojům, ctí ale standardy high fidelity a nebýt na vibrace poněkud citlivější konstrukce, v podstatě byste při jeho používání neměli šanci poznat rozdíl mezi tímto provedením a "ortodoxní" koncepcí. Zvuk gramofonu je lehký, příjemný, ale ne nějak zvlášť vřelý nebo hebký, je to, jak už bylo řečeno, spíše takové uvolněnější a jen lehce hebčí cédéčko v tom dobrém slova smyslu. Za férovou cenu dostanete komfortní gramofon, čistý zvuk a slušnou prezentaci napříč pásmy, zvuk kompaktní a přitom už ne plochý nebo naopak chaotický. Je to jednoduše rozumný gramofon za rozumné peníze a navíc skvěle vypadá.

Kč 13 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkně vypadá

+ snadno se používá

+ férová cena

+ již "analogový" feeling a vcelku plný zvuk

ZÁPORY

- malý útlum vibrací a jejich přenos do reprodukce

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies