2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 1

Český výrobce elektroniky CustomWorks nabízí už od roku 2009 ve svém katalogu D/A převodníky, předzesilovače a koncové stupně a to za řekněme "lidské" ceny a má i svou high-endovou odnož jménem SP Audio. V portfoliu CustomWorks jsou pak krom hotových komponentů k dispozici i sady pro "koníčkáře", tedy součástky, z nichž si svou vysněnou hračku můžete postavit sami. Nejnovějším přírůstkem do nabídky D/A převodníků je model DAC 1 NG.

Jde o velmi štíhlý komponent vizuálně jednoduchého střihu, s čelním panelem osazeným pěkným OLED displejem, po jehož levé straně se nachází spínací tlačítko a po straně pravé klasický pětitlačítkový kříž pro volbu všech provozních nastavení - přístroj lze ale řídit i dálkovým ovládáním. Naprostou jednoduchost trochu oživuje bílá linka a nápisy, táhnoucí se horizontálně přes celou šířku komponentu.

Ty jsou mimochodem klasické - se šířkou 45 cm a hloubkou 28 cm váš jistě DAC 1 NG nezaskočí, snad jen hloubka pouhých 4,5 cm je mile a netypicky skladná. O váze se výrobce nezmiňuje.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 2

Zadní strana převodníku je vybavená klasickou zásuvkou s kolébkovým spínačem, čtveřicí vstupů a dvojicí výstupů, vše by mělo stačit pro pokrytí všech běžných potřeb. Digitální vstupy zahrnují jeden BNC, jeden koaxiální, jeden optický a jeden galvanicky izolovaný asynchronní USB B konektor. Analogové výstupy pak nabízí jak podobu nesymetrických cinchů, tak symetrickou XLR formu - za tu si ale připlatíte 2 000,- Kč (jde o samostatné buffery s diskrétními součástkami). Je tu i vstup a výstup napěťové spouště, díky čemuž lze DAC spouštět při zapnutí celé sestavy nebo naopak jím spouštět další komponenty.

Při pohledu do hlubin přístroje najdete až překvapivé množství součástek a to ještě pěkně pečlivě rozdělených na několika deskách plošných spojů pro minimalizaci vzájemného ovlivňování.

Základem je malý transformátor na EI jádře, je tu celkem 9 napěťových regulátorů, z nichž 5 je určeno citlivým obvodům kolem převodníku samého.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 3

Mozkem je pak čip Asahi Kasei AK4495S - čip podporuje PCM signál s rozlišením až 32 bit / 384 kHz a DSD až do standardu DSD128, oboje pochopitelně jen přes USB port, ostatní vstupy mají běžný limit 24 bit / 192 kHz. Načtený digitální signál putuje na "vyčištění" do SRC obvodu AK4137, který data upsampluje a přečasuje, čímž by měl efektivně redukovat jitter.

Díky přítomnosti OLED displeje je tu možnost volit jeden z přednastavených digitálních filtrů ve výše zmíněném čipu, čímž si můžete lehce "doladit" výsledné zvukové podání.

Dalším parametrem, o němž se výrobce zmiňuje, je celkové harmonické zkreslení menší než 0,0004% (1 kHz, -1 dBFS) a na webových stránkách produktu si snadno dohledáte širokou řadu konkrétních měření.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 6

Převodník DAC 1 NG jsme poslouchali v rámci standardních redakčních sestav - převodník tak hrál s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 přes Harbeth Monitor 30, hrál místo Teac NT-503 s koncákem Emotiva XPA-DR2 (protože regulace hlasitosti funguje slušně) spolu Fischer&Fischer SN-70 nebo také s Cambridge CXC a Cambridge CXA80, opět spolu s Fischer&Fischer. Hráli jsme také ještě s Grandinote Shinai nebo třeba setem Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250, oboje přes Harbeth Monitor 30. Zkoušeli jsme i kombinaci s aktivními Acoustic Energy AE1 Active. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

Rytmická basová linka v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) nebyla v podání DAC 1 NG žádnou objemovou exhibicí, přístroj se drží realistického, na zem posazeného zvuku, přesného, leč snad lehce technicistního. Pocit hloubky a hutnosti basů je lepší, než byste za podobné peníze čekali, zvuk by snad mohl být maličko šťavnatější, ale zato rytmus mu neschází, stejně jako slušná porce energie. Už každopádně začínáte mít takový ten pocit pružnosti basy, značící dospělé hi-fi.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 7

Spíše přesnost a kontrolu, spíše než tělesnost a šťavnatost najdete ve zvuku DAC 1 NG - platí to i pro střední pásmo. Hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly spíše lehce utažené, ale slušně pevné, neokázale solidní, dobře čitelné a oddělené. Rozhodně oceníte, jak realisticky, bez příkras (byť možná až maličko sušeji) převodník hlasy prezentuje, jak rozkrývá velmi slušné množství detailů a jak se všechno, zdá se, snaží zapadnout přesně tam, kde to má být. Není to až tak vášnivý, jako spíše až studiově informativní, přímočarý zvuk, ale neutrální nestrannost je vlastně z pohledu ideálů high fidelity správně.

Také na lince činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo cítit, že převodník má pěkně otevřený, transparentní zvuk - činel tak zněl jasně, po všech stránkách tak akorát. Sice tu ještě nejsou takové ty delikátní dozvuky a úplně jemnůstky, podtrhující autentičnost zážitku, ale je to už opravdu dobré hi-fi s konkrétními, pevnými a dobře separovanými tóny. Opět, není to takový ten muzikální, harmonický a barevný zvuk, ale ono celkově lehce techničtější podání není únavné či otravné ani při dlouhém poslechu.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 8

Dynamické špičky ve "Voodoo Child" v podání Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) měly velmi solidní kontrolu a spořádanost, celkově byl zvuk ale možná až trošičku moc utažený, jen o stupínek - tam, kde byste čekali takový ten velký nádech a razanci, tam zůstává vše hlavně kontrolované. Na druhou stranu, všechno je až překvapivě konkrétní, zahrané bez stresu a nucenosti, pěkně samozřejmé a čisté, přehledné a v konečném součtu vlastně opět příkladně věrné nahrávce a neutrální.

Takový charakter pak pomáhá dostat se už do opravdu pěkné hloubky, třeba v Claptonově "Before You Accuse Me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) cítíte, jak převodník signál skutečně precizně zpracovává a kontroluje, jak pracuje bez okázalosti, bez efektů a bez přehánění, ale o to svědomitěji. Nemáte pocit, že se vám na hlavu sypou myriády detailů, nic se uměle nezdůrazňuje, zvuk je disciplinovaný, byť jak už bylo napsáno, možná v konečném důsledku maličko sušší. Všechno má ale hlavu a patu, cítíte konkrétnost a hudební celek už je opravdu dobře propracovaný, je to velmi solidní hi-fi úroveň.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 5

Pevný a soustředěný zvuk s dobrou kontrolou funguje i z pohledu podání hudební scény - ta celková pevnost a utaženost dává dohromady pečlivý stereo obraz. V "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byly nástroje velmi pěkně lokalizované a oddělené, s citelnou fixací scény mezi reprosoustavami, všechno působilo takovým tím utaženým, zařezávajícím dojmem - byť ne přímo holograficky, tak rozhodně pečlivě a na danou třídu velmi jistě.

Přes vší autentičnost a věrnost signálu ale není naštěstí DAC 1 NG studeným a sterilně technicistním strojem, protože třeba u Cashovy "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) tu úplnou syrovost nahrávky přeci jen trochu zkultivoval a zjemnil. Ne příliš; stále víte, že "sypající" kovové zvuky jsou přeci jen trochu řízné, ale vlastně to není - snad díky celkové nevtíravosti a klidnosti - otravující. Neočekávejte od DAC 1 NG nějaký "hezký" přednes, drží se zjevně v co největší míře nestrannosti.

2018 12 21 TST CustomWorks DAC 1 NG 9

D/A převodník DAC 1 NG od mladé české značky CustomWorks si na nic nehraje a je to už od pohledu na maximální výkon za danou cenu zaměřený produkt. Jeho trochu obyčejná estetika skrývá solidní výbavu i solidní možnosti - zejména fakt, že lze připojit buď přímo aktivní reprosoustavy nebo koncový stupeň a vytvořit tak minimalistický systém, může být pro leckoho atraktivním bonusem. Ale i pokud vás zajímá jen zvuk samotný, tak nepřijdete u DAC 1 NG zkrátka. Je to prostě solidní hi-fi s velkým důrazem na nestrannost - ničeho není moc, ničeho není málo, nic nepřebývá, nic neschází, je to velmi vyrovnaný, velmi solidně čistý i detailní zvuk, který snad jen právě na vše zmíněné klade větší důraz, než na celkovou vášeň a emotivnost přednesu. Čistě objektivně si ale můžete postesknout snad jen nad až poněkud příliš účelným provedením převodníku - vše ostatní se, zdá se, blíží základní ideji high fidelity tak moc, jak to jen cenová úroveň dovoluje (a že toho z logických ekonomických důvodů dovoluje výrazně více, než toho najdete u produktů masověji vyráběných značek).

Kč 26 400,- - OLED displej + dálkové ovládání

Kč 2 000,- - příplatek za symetrické XLR výstupy

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečné hi-fi nad standardy masové produkce

+ dobrý výběr konektivity

+ čistý a detailní zvuk

+ regulace hlasitosti

+ možnost výběru filtru (byť nemá dramatické zvukové dopady)

ZÁPORY

- estetika je až příliš účelná

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CustomWorks | www.customworks.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio