2018 05 31 TST SP Audio D1 1

Česká značka SP Audio s high endovými ambicemi je spolu se svou paralelní "sestřičkou" CustomWorks (cílící na dostupnější hi-fi) na světě už nějaký ten rok, jakkoliv to díky kusové výrobě nemusí být každého zřejmé. Firma ze severozápadních Čech má nicméně aktuálně poměrně široký katalog a produkce elektroniky zahrnuje zesilovače, D/A převodník, ale třeba i kabeláž.

Právě model D1, jediný aktuální firemní zdroj signálu, prošel redakčními sestavami. Přístroj je poměrně robustní a designově spíše účelný, než elegantní. Tělo převodníku je se svými 45 cm nadprůměrně široké, stejně jako je celkem výrazné svou hloubkou 34 cm, byť výškou 8,5 cm zase nijak nevyčnívá. Celý přístroj je uschovaný v duralovém těle, součásti jsou pěkně a hlavně velmi bytelně vyrobené, takže máte pocit, že držíte kus hmoty (konkrétně je to 8 kg).

Čelní panel má po stranách černé eloxované prvky, uprostřed nevelký, ale přehledný a informativní OLED displej, vlevo od něj je čidlo pro příjem pokynů malého a jednoduchého dálkového ovládání a spínací tlačítko, vpravo pak pěticí tlačítek tvořený ovládací kříž, kterým můžete procházet relativně košaté menu přístroje.

2018 05 31 TST SP Audio D1 2

Dva bloky průduchů na horní straně dávají tušit, že D1 nezůstává při provozu tak úplně chladný (a opravdu ne, spíše naopak je to pěkně hřejivý kousek). I zadní strana působí velmi organizovaným dojmem - v levé části najdete analogové výstupy v obojím provedení, tedy jak nesymetrické a pěkně bytelné cinche, tak symetrické XLR. Uprostřed se nachází blok digitální vstupů, kde si vybere každý - je tu dvojice BNC (ale výrobce dodává redukci na klasický koax), je tu také optický vstup a o kousek dál i dnes už nezbytný USB port pro spojení s počítačem. Jeden další BNC konektor slouží jako digitální signálový výstup, protože co kdyby...

Napájecí zásuvka má u sebe velký kolébkový vypínač a je tu také dvojice jacků (jeden vstup a jeden výstup) pro možnost automatizovaného spínání nízkým napětím. Celkově není SP Audio D1 nic, k čemu byste museli hluboce studovat manuál - ale nahlédnout do něj neuškodí, protože tam najdete třeba i pro začátečníky hodnotného průvodce zprovoznění spojení s počítačem.

2018 05 31 TST SP Audio D1 3

Velmi spořádaný pak je vnitřní prostor - velký blok napájecího zdroje s poměrně velkým toroidem je od signálových obvodů odstíněn poctivě tlustou kovovou přepážkou, to jen jako ilustrace snaživého přístupu.

Zmínili jsme poměrně košaté možnosti nabídky modelu D1 - v menu lze nastavovat drobnosti jako čas vypnutí nebo jas, jakým DAC svítí (což je v noci fajn), můžete si dokonce přejmenovat vstupy dle libosti. Co je ale zajímavější, to je možnost zapnout Pure audio režim, který odpojí potenciálně rušivý displej. Ještě zajímavější je možnost zapnout / vypnout digitální útlum výstupní úrovně, nebo chcete-li regulaci hlasitosti.

2018 05 31 TST SP Audio D1 4

Pro leckoho nejzajímavější jsou ale možnosti nastavení filtrů - konkrétně IIR i FIR filtrů. Ten první má čtyři různé polohy (normal / 50 / 60 / 70 kHz), ten druhý dokonce sedm různých variant. Experimentování a hledání nuancí se tak meze nekladou. Poslední možností je vypnutí redukce jitteru, byť je otázkou proč něco takového dělat.

Srdcem převodníku je moderní čip ESS ES9028PRO, který má osm kanálů a pracuje v 32 bitové hloubce. V D1 je zapojen "půl na půl" - čtyři kanály tak fungují paralelně pro signál levého kanálu, čtyři pro pravý kanál. Za převodníkem se nacházejí buffery firemního návrhu bez celkové zpětné vazby, které pracují ve třídě A.

2018 05 31 TST SP Audio D1 5

Je-li výše zmíněný čip srdcem, mozkem je výkonný procesor ARM s galvanickou izolací od okolí. O přesný takt se starají hodiny Crystek CCHD-950. Snahu o dosažení ideálu ilustruje i použití zlacených cest plošných spojů u D/A převodníku a USB vstupu, nebo třeba diskrétní výstupní části, pracující bez celkové zpětné vazby ve třídě A.

Díky výše zmíněnému čipu podporuje převodník nativně PCM signály s rozlišením 32 bit / 384 kHz a až DSD256. Výrobce udává celkové harmonické zkreslení 0,0002% a nižší (1 - 20 000 Hz, 0 dBFs).

2018 05 31 TST SP Audio D1 6

Převodník SP Audio D1 jsme měli možnost poslouchat ve všech redakčních sestavách, tedy s OPPO UDP-205 nebo Cambridge CXC jako mechanikami, proti OPPO jako převodníku nebo také proti Chord Mojo, Teac NT-503 či ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, srovnat jsme mohli také s nižším modelem CustomWorks DAC 1 NG OLED. Převodník jsme spojili s Norma Revo IPA-140, Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250 nebo třeba s Cambridge CXA80, ale také s Emotiva XPA-DR2 nebo Grandinote Shinai. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 či Fischer&Fischer SN-70, ale vlastně i celkem dost dalších reprosoustav. O dalším použitém vybavení jako jsou kabely a filtry viz pravý sloupec -->.

Od úvodních tónů basy v "Riders on the storm" (The Doors | "The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo jasné, že převodník má velkou autoritu a velmi pevný a konkrétní zvuk, má razanci a umí velmi dobře vystihnout tu svižnou, brnkavou rytmičnost basového základu. Cítíte kontrolu, tonalitu podanou bez příkras, snad jen s jakýmsi pocitem nepřikrášlené maskulinní razance. Zejména pevnost je v dané cenové hladině na jedničku, převodník má energii a přirozený, nic nepřidávající objem - nechybí mu zřetelnost, čistota ani definice a bas je prostě tak nějak "správně".

2018 05 31 TST SP Audio D1 7

Stejně tak ve vokální části spektra se D1 nesnaží nic přidávat, vokály Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly už opravdu moc pěkně prokreslené, převodník je drží pod kontrolou, nechává vyniknout jejich energii a pokud něčím vyniká, tak je to vzhledem k ceně jednoznačně celková zřetelnost a srozumitelnost, které ale dosahuje bez pocitu zdůrazňování. Bez komplikací poznáte jeden hlas od druhého, poznáte jeho barvu, slyšíte spoustu detailů a je to našlápnutý, energický přednes, který se rozhodně nedrží zpátky.

Charakter činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) nelze než prohlásit za realistický, přirozený a opět - konkrétní. Je to precizně zaostřené, svižné, jednotlivé údery jsou oddělené a zvuk je opravdu bohatý na detaily, aniž by se ale stal příliš delikátním nebo naopak příliš tvrdým, pohybuje se v realistických, uvěřitelných, neagresivních, byť velmi energických mezích. Není tu "lesklost", není tu "písčitost", je tu patrný dozvuk, prostě a jednoduše působí D1 (nejen) na výškách samozřejmým dojmem bez přikrášlování.

2018 05 31 TST SP Audio D1 8

Stejně tak v dynamice jako kdyby D1 co možná nejvíce zkoušel nestát hudbě v cestě, možná ji i malinko zkoušel postrčit kupředu - smyčcům ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) dokázal udělit pěkný "kopanec", hudba má drajv a šmrnc, tah na branku a snad máte pocit, že se až trochu žene dopředu. Je tu hodně energie a všechno to má grády a razanci, přitom je zvuk pevný a nezdivočelý a když se rozjede kontrabas pěkně odspodu, ten zátah až fyzicky cítíte. Jinými slovy, zejména na danou cenovou kategorii je dynamika excelentní.

Claptonova "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) pak byla čistá, semknutá, pečlivě zorganizovaná a i když D1 neakcentuje mikrodetaily a nuance, drží nad hudbou autoritativní kontrolu, s jistotou odděluje jednotlivé nástrojové linky, dokonce i jednotlivé tóny a dokonce i jemné echo koncertního sálu, všechno to skládá na sebe a nabízí výtečně čitelný, konkrétní zvuk, který se blíží ideálu neutrálnosti, který je většinou trochu obtížně definovatelný, ale tady se jaksi nabízí - převodník sám svou stopu do reprodukce příliš nevkládá a nechává vynikat co jím prochází, tak nějak bez bariér a nějakého zdržování.

2018 05 31 TST SP Audio D1 9

Jasně a čistě funguje rekonstrukce zvukové scény - v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla opět cítit celkově pevná ruka a autorita, schopnost pěkně "zaříznout" jednotlivé tóny, díky čemuž se všechno zdá být pevné a konkrétní, přehledné a čitelné v pravolevém i předozadním směru, takže nástroje mají své pečlivě ukotvené místo, jsou oddělené a všechno to má prostě řád.

Na to, že SP Audio D1 má zvuk realistický a hodně energický, nezdá se, že by nepříjemně zdůrazňoval ty méně příjemné aspekty nahrávek. Třeba trochu nervózní kovové přesýpání nebo vůbec zvukové ladění trochu "na hraně" u Cashovy "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI | 2010 | american | B001395402) vlastně nevyznělo nepříjemně, nepřebylo tu intenzivní, temnou atmosféru nahrávky. Zvuk byl možná strohý tak jako je nahrávka, ale nemáte potřebu stáhnout hlasitost. Pořád se vám chce zanořit se do hudby, i když není dokonalá.

2018 05 31 TST SP Audio D1 10

D/A převodník SP Audio D1, máme-li to shrnout jedinou větou, opravdu zajímavým vstupem do skutečného high-endu. Pro někoho by se možná hodil ještě jeden dva vstupy navíc, pro někoho zase o trochu propracovanější estetika, ale to vlastně není nic, na čem by v konečném úhrnu záleželo. Ačkoliv D1 možná nemá ještě ten luxusní dotek ve zvuku jako drahé převodníky, jeho autorita, dynamika, detailnost, pevnost a schopnost zvuk "posadit na zadek" a nakopnout kupředu, aniž by to bylo nucené a technicistní, to všechno si zaslouží palec vzhůru a přičteme-li k tomu schopnost hrát velmi energicky a zároveň zábavně napříč žánry i hlasitostmi, velmi fortelně konstruovaný stroj si zaslouží s danou cenovkou ovace ve stoje.

Kč 54 900,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi poctivé zpracování

+ variabilní výstup se solidně jemným chodem

+ široká podporovaná škále formátů a rozlišení

+ autorita, pevnost a kontrola

+ dynamicky "nebrzdící"

ZÁPORY

- možná mírně omezený počet vstupů, byť většinou stačí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: SP Audio | www.spaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio