Sluchátka HD 449 z produkce německé firmy Sennheiser patří v jejich katalogu na samý vrchol mezi „klasickými hi-fi sluchátky“, jinými slovy jsou určena „běžným smrtelníkům“, kteří chtějí ideální kompromis mezi cenovou náročností a kvalitou reprodukce. Za více než příznivou cenu by měl model 449 splnit všechny požadavky, kladené na ně v rámci věrné reprodukce zvuku.

Přestože se jedná o sluchátka za necelých dva a půl tisíce korun, jejich stavba je fortelná, byť kompletně plastová. Materiál nicméně vypadá pohledně, na omak pak působí celkem hodnotně, takže v rámci cenové třídy bez výhrad. Sluchátka samotná jsou navíc masivní a díky pohodlným, bohatě polstrovaným koženkovým náušníkům i hlavovému mostu je radost je mít na hlavě. Velký prostor v circum-aurálních uzavřených mušlích pak ke komfortu nošení přidává další body a posluchač netrpí nepříjemným zahříváním „poslechového prostoru“. Navíc s hmotností 150 g nejsou nepříjemnou zátěží pro krční páteř jako některá highendová sluchátka.

Přívodní signálový kabel má délku „tak akorát“, neboli 1,4 metru, v balení výrobce dodává pro domácí použití ještě prodlužovací kabel s délkou 1,6 metru. Na konci najdeme standardní 3,5mm jack s možností nasazení redukce na 6,3mm. Prozatím nic nestandardního v pozitivní ani negativním smyslu.

O samotné konstrukci měničů a technice uvnitř sluchátek se toho mnoho nedozvíme, ale výrobce se chlubí velkou membránou z Duofol materiálu, poháněnou silným neodymiovým magnetem; ta je schopna vygenerovat frekvence od 16ti do 24 000 Hz. Již byla zmíněna uzavřená koncepce těchto dynamických sluchátek. Jejím benefitem je utlumení okolního hluku až o 18 dB. Doplníme-li k tomu ještě solidní citlivost 114 dB a „přátelskou“ impedanci 32 Ohmů, jedná se o ideální partnery pro mobilní přehrávače a další podobné „komerční“ zdroje signálu.

Sennheisery HD 449 jsme poslouchali ve společnosti sluchátkového zesilovače Burson Audio HA-160DS, integrovaného zesilovače NAD C370 a zdrojů signálu Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 a pak také z HTC Explorer, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a klasického notebookového výstupu průměrné kvality (hlavně pro posouzení schopnosti „fungovat“ i s takovým zařízením). Jako porovnání byly k dispozici Koss Port Pro 25th Anniversary, Koss GT5, Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5 a Shure SRH1840. Hudba hrála povětšinou z notebooku přes přehrávač foobar2000.

Přestože mají HD 449 deklarovánu impedanci „mobilních“ 32 Ohmů, více jim to sluší s pořádným sluchátkovým zesilovačem. Bez něj se může zdát, že by si zasloužily trochu více energie v basovém pásmu, ale i přesto patří k těm frekvenčně nejvyrovnanějším ve své cenové třídě. Při spojení s dedikovaným sluchátkovým zesilovačem je pak dojem až nečekaně na výši.

O vnímatelném rozdílu v podání basů a relativní náročnosti sluchátek na kvalitu „krmení“ nás přesvědčí „No Sanctuary“ od Chrise Jonese z výběru Stockfish Records. Jeho kytara má solidní tělo a objem, skladba ale není přebasovaná. Reprodukce také potěší nepřítomností „plastikového“ podtónu a svou dobrou čitelností, související s poměrně energickým podáním výšek a vynikající čistotou středů.

Tu potvrzují i hlasy, lhostejno, zda se jedná o Evu Cassidy s její baladou „True Colors“ (Best Audiophile Voices), sbory v Palestrinově vokálním díle, nalézajícím se na vynikajícím výběru Deccy „5 Masses“ nebo bratry Gibby na jejich dospěle popové desce „This Is Where I Came In“. Vše působí vzdušně a volně, navíc pak díky skutečně povedené reprodukci hlasů také čitelně a čistě. Je pravdou, že na první poslech vás tyto Sennheisery nepošlou do kolen a nedonutí vás plakat dojetím nad křehkým zpěvem Evy Cassidy, ale za nějaký čas, po uvyknutí na charakter sluchátek, bude zážitek i tak báječný. Stejně tak mnoho informací o smíšených sborech v Palestrinově „Pie Jesu“ dává pocit proniknutí do nahrávky, přes relativně intenzivní podání středo-výškové sekce pak nedochází k pocitu ostrosti reprodukce až do dosti vysoké hlasitosti. A pro klidnější pop od Bee Gees jsou tato sluchátka jako stvořená – čistý a klidný zvuk s lehce energičtějšími výškami, čistými středy a nepřehnanou basovou linkou je pro podobný žánr jako ulitý. Ačkoliv třeba „umělé“ nástroje typu kláves zní tak trochu nudněji, než jsme zvyklí z barevnějších a muzikálnějších sluchátek, zde jsme ale blíže realitě, která zjevně více svědčí akustice.

To potvrzuje i „Velká brána Kyjevská“, Mussorgského známé dílo z výběru „Crystal Cable Arabesque“. Dramatické momenty skladby ukazují na solidní dynamické schopnosti sluchátek, které ale nevybočují (a ani nemohou, tak jako u žádných podobných sluchátek) z nadstandardních poměrů v dané cenové třídě. To znamená, že při vyšších poslechových úrovních už sluchátka lehce „nestíhají“, což jim ale nelze nijak vyčítat. Naproti tomu barevnost a uvěřitelnost podání nástrojů zůstává velmi dobrá v kterékoliv chvíli.

Sennheiser HD 449 jsou sluchátka nadprůměrná v kategorii mezi 2 – 3 tisíci. Jejich plastový vzhled kompenzuje hodnotné provedení a přitažlivý design, jejich vcelku běžné parametry se pak transformují ve vyrovnaný zvuk skutečně z třídy high fidelity. Papírově ideální spojení s mobilními zdroji signálu se tak trochu nekoná, protože nejlépe je HD 449 ve spojení s audiofilním řetězcem včetně sluchátkového zesilovače (ale nakonec kterým sluchátkům ne?). Oproti své konkurenci vynikají hlavně velmi vyrovnaným frekvenčním pásmem s realistickým podáním tónů a vzdušností. Nejsou typem sluchátek, která by vás strhla k poslechu, naopak vyžadují určité poslechové zkušenosti k plnému docenění jejich kvalit. A přestože si adekvátně poradí s libovolným žánrem, přeci jen dají díky své jisté syrovosti pocítit umělost žánrů typu hip hopu, elektroniky a podobně. Naproti tomu s klasickou (komornější) hudbou, jazzem nebo vokálními skladbami jsou za svou cenu výborná a jako velmi dostupná alternativa k běžnému poslechu s občasným vynesením na cesty jsou perfektně fungujícím nástrojem. Za dané peníze potěší každého, kdo chce slyšet to, co se skrývá v jeho nahrávkách a přístrojích.

Kč 2 425,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezký vzhled a slušná výrobní kvalita

+ vyrovnaná frekvenční charakteristika

+ příjemně živé podání a lehký zvuk

ZÁPORY

- mají spíše realističtější charakter, ne tak podmanivý

- nevzbudí ve váš na první poslech zrovna touhu a extázi z poslechu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter Praha

www.sennheiser.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha