2017 11 14 tst burmester 956 1

Dieter Burmester byl zdatný všeuměl - dobrý kytarista, vášnivý hifista, výtečný konstruktér zesilovačů a dokonalý obchodník. Svůj mix talentů stihl od roku 1977 do svého odchodu v roce 2015 přetavit v jednu z nejúspěšnějších německých high-end manufaktur, která navzdory svým vysokým cenovkách doslova chrlí tisíce a tisíce výrobků každý rok - z berlínské základny značky Burmester vychází bez výjimky krásné stroje a jedním z těchto šperků je i koncový stereo zesilovač 956 MK2.

Luxusně vypadající 956 MK2 pochází ze základní řady Classic Line a je to výše postavený ze dvou tam zařazených výkonových stupňů. Svou estetikou drží neochvějně firemní linii, bohaté žebrování, kombinace stříbřitého hliníku v matných i leštěných plochách, typové označení v trojúhelníčku na horním krytu kousek pod vybroušeným firemním logem, to vše jsou rodinné rysy značky Burmester.

Zesilovač má čtvercový půdorys o straně 48,2 cm, od výšky pak vyrostl na 19,1 cm a váží solidních 30 kg. Obecně patří Burmestery k nejprecizněji vyrobeným přístrojům na trhu a ani 956 MK2 není výjimkou - zpracování je fantastické, každý detail dotažený a ať už je to slícování profilů, jejich prošroubování nebo opracování jednotlivých součástí, vše je prostě mechanicky dokonalé - prostě zhmotnění legendární německé preciznosti.

2017 11 14 tst burmester 956 2

Při pohledu zepředu krom "ježatosti" chladících profilů vidíte jen leštěnou střední plochu s dvěma stavovými diodami a jediným spínacím tlačítkem, pohled zezadu je pak také minimalistický. Zadní panel rámují po stranách dvě mohutná držadla pro snazší manipulaci, přímo uprostřed se nachází napájecí zásuvka s velkým kolébkovým vypínačem a v symetrickém rozložení směrem doprava i doleva pak mohutné reproterminály pro každý kanál a úplně na okrajích symetrické XLR vstupy pro signál (RCA tu jednoduše nejsou) - konektivita 956 MK2 je tak jednoduchá jako přímka.

Vnitřní organizace je stejně dokonalá a pedantsky dotažená jako provedení exteriéru - vpředu je mohutný zapouzdřený toroidní transformátor, nad ním na desce řídící obvody a na každé boční straně je po celé délce protažená deska s modulem výkonového stupně. Obvody jsou skutečně poctivě symetrické. Vnitřní prokabelování pro přenos výkonu je provedeno vysoce čistou mědí s průřezem 10 mm2, to pro přenos signálu používá elektricky a magneticky stíněné vodiče Burmester Silver.

2017 11 14 tst burmester 956 3

Obvodová řešení vychází z modelů 911 a 909, kupříkladu v tom, že v signálových cestách nejsou žádné vazební kondenzátory, případně v tom, že vstupní část pracuje v čisté třídě A a i nemalá část výkonu je dodávána právě "v áčku".

Burmester 956 MK2 umí dodat proud extrémně rychle - do 4 ohm dokonce už za 1,5 mikrosekundy. Do 4 ohm pak nabízí výkon velmi solidních 240 Wattů na kanál, v můstkovém mono zapojení je to plných 500 Wattů - to vše zvládají 4 vybírané tranzistory na každém kanálu. Trvale pak umí zvládnout až 34 Ampér na výstupu, což by mělo uživit i hodně "složité" reprosoustavy.

2017 11 14 tst burmester 956 4

Zesilovač má krom vysokého výkonu i vysoký tlumící faktor "více než 2 000" a rozumný odstup signálu a šumu 81 dB. Frekvenční odezva 0 - 200 000 Hz je poplatná pro toleranční pásmo -3 dB. Toroidní transformátor nabízí 600 VA a baterie filtračních kondenzátorů v napájecím zdroji nadstandardních 188 000 uF kapacity. Poblíž výstupních svorek jsou pak ještě na každém kanálu další kondenzátory o kapacitě 12 000 uF.

Rozhodně zajímavé je, že každý kus 956 MK2 je po ručním sestavení v Berlíně vystaven proceduře více než 300 měření předtím i potom, co týden v kuse pracuje. Ke každému kusu se výsledný protokol uchovává pro případ oprav nebo firemních upgradů.

2017 11 14 tst burmester 956 5

Burmester 956 MK2 jsme měli během roku možnost poslouchat několikrát a to jak v poslechové místnosti dovozce, tak třeba v jihočeském studiu Hifi Home Art. Poslouchali jsme ve společnosti Burmester 101, Burmester 102, Creek Evolution 100CD a s celkem hodně dalšími komponenty, stejně jako třeba s KEF Reference 5, KEF Reference 1, KEF LS50 a dalšími a dalšími reprosoustavami. Propojeno bylo pak kabely Nordost - těmi z řady Tyr 2, Heimdall 2 nebo Frey.

To nejpůsobivější na tomto poměrně kompaktním koncovém stupni je rozhodně fakt, že svůj charakter a svou sílu dokáže protlačit libovolnou kombinací - snad jen na kvalitu předzesilovače je poněkud vybíravý. Je však nepravděpodobné, že byste s designovými a finančními nároky, které jsou jakýmsi samozřejmým předpokladem pro koupi "železa" od Burmester, sáhli po něčem jiném, než je adekvátní předzesilovač stejné značky.

2017 11 14 tst burmester 956 6

Když si však sestava jako celek sedne, je to hodně solidní - linka baskytary ve "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) byla skvěle definovaná, tuhá a pevná, pružná a úderná jako pendrek. Je tu až přebytek kontroly, autorita pěkně odspodu stojí za velkolepým důrazem a bas je žulově solidní. Hluboké tóny mají šmrnc a objemu je právě tak akorát, stejně jako sytosti a hutnosti. Zesilovač ctí maximální spořádanost, jistotu a neochvějnost; dovedeme si představit, že snad jen opravdu složité a hladové reprosoustavy by mohly požadovat víc, než umí 956 MK2 dát. Ta sebejistota je velice zábavná.

Podobně sebejistě utažený a kontrolovaný byl i hlas Vince Jonese v "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N). Ta konkrétnost, ta samozřejmost, s níž mezi zpěvem slyšíte lehounké nádechy a výdech, ta delikátně jemná mlasknutí jazyka, to vše jako kdyby hnalo vokál směrem do prostoru s nezastavitelností a mohutností horské bystřiny. Plasticita, energie, švih a všeobjímající pocit kontroly, usazenosti a spořádanosti s čistotou, o které není možné zapochybovat, to vše dohromady vytváří strhující zvukový zážitek.

2017 11 14 tst burmester 956 7

Nejvyšší tóny, ať už vibrafon nebo činely, v "Elucidation" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) byly řádně energické, hodně rychlé, ale přitom bohaté, tak akorát objemné a neupejpavé. Oddělení jednotlivých cinknutí bylo pečlivé, klidné a i rozlišení bylo rozhodně výborné. Tóny vytažené kupředu jsou zřetelné a jasné, kov má ten správný témbr a detail je sebevědomě odprezentovaný v množství více než dostatečném. Vše je pak prodchnuto samozřejmostí - Burmester hraje tak, že máte pocit, že to prostě jinak být nemá.

Burmester 956 MK2 umí zahrát pěkně od podlahy, odhodlaně a dramatickou silnou - i Mahlerovu "6. symfonii" v podání Václava Neumanna v čele České filharmonie (1995 | Octavia Records | OVCL-00259) odstartoval zesilovač s rozhodností, s důrazem a se schopností způsobit svou silou a dynamičností při správné hlasitosti malé lokální zemětřesení. Nástup smyčcové sekce dokázal koncák řádně podržet a pumpovat šťavnatou energii v míře nevídané. Zesilovač také umí vykouzlit proporčně velký zvuk, plný a přitom ho s nadhledem a rezervou ustát.

2017 11 14 tst burmester 956 8

Zesilovač pak není analytický, byť díky své vysoké přesnosti a věrnosti signálu umí detaily odprezentovat s naprostým klidem, jistotou a s tak tichým signálovým pozadím, že čitelnost je excelentní. Ve "What a wonderful world" v podobě duetu Evy Cassidy a Katie Melua ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) nebylo pochyb o jedinečnosti barvy každého z obou vokálů a hlavně se nám líbila čistota a snadná srozumitelnost, s níž 956 MK2 hraje už od "popůlnoční" hlasitosti a neztrácí sebekontrolu a klid až do úrovní, v nichž váš sluch začíná vypovídat službu. Pokud bychom měli zvolit pro zvukové podání jedno charakteristické slovo, bude to "řád". Organizovanost zvuku a jeho snadná vnímatelnost bez zjevných bariér je skvělá. A i když stroje s astronomickými cenovkami z nejvyšších hájemství high-endu umí vytáhnout ještě víc detailů, s 956 MK2 vstupujete do úrovně, kde už necítíte potřebu mít nutně víc.

Podání prostoru v Brahmsově "Scherzo v C-moll" v podání Anne-Sophie Mutter ("The Berlin Recital" | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 826-2) bylo neméně sebejisté - koncový zesilovač je disciplinovaný, konkrétní a naprosto přehledně hrající. Scéna je zcela precizně usazená mezi reprosoustavy, nástroje jsou excelentně separované a lokalizované jak v pravolevém, tak v předozadním směru, už se dá snadno poznat, která nástrojová sekce je vpředu, která dále v pozadí a podobně. Trojdimenzionálnost není technicistní, ale přirozená, podaná s nadhledem a samozřejmostí.

2017 11 14 tst burmester 956 9

Pokud si chcete užít sílu a důraznost, je Burmester 956 MK2 skvělým partnerem - ta energie, která sálala z "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY Music Japan | SCP 20048-9) měla veliký wow efekt. Úvodní bubny byly velké, nesmírně razantní a plné, skvělá pak byla rytmika, hudba se vrhala kupředu jako divoké peřeje a přitom i když vám Burmester poukáže na určité dynamické limity nahrávky i na určitou kousavost výšek, neodradí vás to od poslechu. Ba přímo naopak...

Burmester 956 MK2 je dospělý, energický, dynamický a velmi autoritativní koncový zesilovač, který v sobě nese německou spořádanost, autoritativnost a sebekontrolu. Zvuk má utažené otěže, nevybočuje za žádných podmínek z perfekcionistického pojetí. Přes vší organizaci ale z hudby nevymizela vášeň a radost, jen je vše jaksi usazenější a konkrétnější, než je zvykem. Ta síla, dynamika a schopnost přímo, ale kultivovaně rozlousknout libovolnou nahrávku skrze v podstatě libovolné reprosoustavy je působivá. Navíc má tenhle Burmester tradičně krásnou vnější slupku a zpracování, z něhož přímo čiší odhodlání sloužit vám dlouhá a dlouhá léta. Vzhledem k jeho náročnosti na kvalitu a charakter předzesilovače nelze než doporučit ušetřit si námahu a jednoduše zvolit adekvátní model z katalogu Burmester. Pak budete mít sestavu, která se prostě nemůže omrzet...

Kč 291 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ schopnost rozpohybovat libovolné reprosoustavy

+ hodně pevný přednes

+ autorita a dynamika

+ luxusní zpracování

ZÁPORY

- vlastně nic, je to skvěle vyvážený stroj

--- --- --- --- ---

DISTRIBUCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: Hifi Home Art | www.hifihomeart.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio