2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 1

Brie-Comte-Robert je nádherně starosvětské místo na jihovýchodním okraji Paříže a krom řady středověkých staveb nabízí pro audiofila i jinou atrakci - sídlo firma Advance Acoustic, značky, která začala jako výrobce levných zařízení a dnes po 22 letech existence nabízí stále velmi dostupné, ale už i výše postavené zboží od malé elektroniky, lifestyle zařízení přes reprosoustavy až po seriózní komponenty.

Právě ty posledně jmenované pak označuje jakousi "subznačkou" Advance Paris, aby podtrhla svou francouzskost. Ne nejvyšším piedestalu v této sérii stojí i integrovaný zesilovač X-i 1000. Už na první pohled na něm snadno poznáte, do jaké že patří rodiny - čelnímu panelu se symetrickým rozložením prvků dominuje dvojice výrazně modrých "budíků" a centrální "nos", neboli víceúčelový ovladač s bíle podsvícenou obrubou (slouží jak k regulaci hlasitosti, tak k přepínání vstupů apod.).

Celek pak doplňuje dvojice malých obdélníkových displejů, kde se do levého tak tak vejde zkratka právě zvoleného vstupu (nebo jiná informace) a vpravo je navolená úroveň hlasitosti (nebo hodnota toho, co nastavujeme). Zesilovač se zapíná elektronickým tlačítkem v levém spodním rohu, v pravém na druhé straně je výstup na sluchátka.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 2

Zadní strana poměrně rozměrného stroje hostí sadu velmi pěkně zorganizovaných konektorových celků - po stranách jsou vždy dva páry reproterminálů (pro pár A a B, bi-wiring apod.) ve vertikálním uspořádání, mezi nimi pak vstupní a výstupní konektory.

V horní řadě najdete dokonce jeden pár symetrických analogových vstupů, vedle něj pak vzorně vyrovnanou řadu všech zásadních vstupů digitálních (AES/EBU, dva koaxy, dvě optiky a jedno USB). Dále jsou tu čtyři páry klasických linkových cinchů, jeden další pár pro zesílení signálu z MM přenosek, je tu přímý vstup do koncového stupně, linkový výstup a regulovaný výstup. Zesilovač je tedy velice univerzálně vybavený.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 4

Kromě nezbytné napájecí zásuvky a kolébkového vypínače tu je ještě nenápadný dvoupolohový přepínač s označením "High Bias". V poloze Off zesilovač nabízí maximální výkon ve třídě A/B, v poloze On se snaží po maximální možnou dobu setrvat ve třídě A, ačkoliv i zde v případě potřeby přepne do smíšeného režimu. Výrobce udává, že v "áčku" je "prvních pár Wattů".

Součástky pod mohutně profilovaným a perforovaným horním krytem jsou uspořádány do šesti samostatných komor, oddělených poctivě tlustými příčkami. Úplně vpředu je elektronika displejů, ovládání hlasitosti a další, samostatně je pak i mohutný toroidní transformátor, vstupní obvody, předzesilovač i koncové stupně, ty pěkně po stranách na velkých chladičích.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 6

Na deskách plošných spojů najdete solidní součástky včetně metalických odporů nebo polypropylenových kondenzátorů. Finální zesílení mají na starosti bipolární tranzistory. Modul D/A převodníku je postavený kolem čipu Burr Brown PCM1796 s rozlišením až 24 bit / 192 kHz. USB pracuje v asynchronním režimu.

Zesilovač je opravdu velký - půdorys 43 cm do šířky a 42,5 cm do hloubky už je něco, stejně jako výška 21 cm. Přes bytelnou konstrukci váží ale stále přijatelných 21 kg. Jeho výstupní výkon činí až 220 Wattů do 8 ohm, respektive 400 Wattů do 4 ohm na každém kanále. Pracuje ve frekvenčním pásmu 10 - 70 000 Hz, s odstupem signálu a šumu přes 102 dB a při celkovém harmonickém zkreslení pod úrovní 0,025 %. Zesilovač má i poměrně značné korekce pro výšky a basy a to +/- 10 dB.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 8

Advance Acoustic X-i 1000 jsme poslouchali v pražském studiu HiFi Partner a to ve společnosti Advance Acoustic X-Uni, porovnávali jsme s Advance Acoustic X-i 125. Poslouchalo se přes Castle Avon 5, Avon 2 a Avon 1, signálové kabely nesly značky WayCable a reproduktorové Chord Carnival Silverline.

Už od prvních tónů je jasné, že X-i 1000 má tendenci hrát hezky od basů, s řádným objemem a váhou. Kontrabas Charlieho Hadena ve "Stairway to the stars" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) byl objemově velmi bohatý, trochu těžší, ale mohutný. Pojatý byl celkem dominantně, cítíte hutnost nástroje, jeho proporce, byť je vše podáno v měkčím, teplejším světle, zejména pak se zapnutým High Bias režimem - ten je věrnější, "dřevěnější", ale také o něco volnější, při plném výkonu se zvuk zaostří, ale také trochu ochladne. Oproti X-i 125 přibyl jak výraznější impuls, tak také hlavně rozmanitost tónů a kontrabas byl výrazně autentičtější. Broukání strun je trochu svébytné, vřelejší a měkce vstřícné, ale už slušně pružné a navzdory měkkosti dobře kontrolované.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 12

Dobré byly také středy, tentokrát spíše pevně, jiskrně vykreslené, stále však barevně bohaté a hladké. Zesilovač tak pěkně podtrhl zasněné vyznění skladby "Walk on by" od Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256), dal hlasu vřelost, sladkou barevnost a laskavou kultivovanost, opět však bylo cítit, že už je za tím vším dobrá kontrola a celkově dobrá čitelnost, jakou byste od zesilovače za téměř 100 tisíc chtěli a očekávali.

Nejvyšším tónům v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) pak X-i 1000 propůjčil velmi znělý, jasný, možná lehce étericky tenčí charakter, alespoň v porovnání s těžšími a "masitějšími" spodními a středními tóny. Zesilovač dobře, výrazně vystihuje kovový zvuk činelů i vibrafonu a už udrží i čitelný dozvuk. Detail pak byl dobrý, hodný této cenové ligy.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 11

V prvních Wattech je snad možná spíše klidný a kulatý, ale ve třídě A/B umí být X-i 1000 pěkně energický a solidně dynamický - i velký orchestr České filharmonie řízené Václavem Neumannem při hraní Mahlerovy "5. symfonie" (1994 | Octavia Records | OVCL-00258) byl dobře podaný, zvládnutý a férově kontrolovaný, pěkně bohatý, velký a s makrodynamikou, která již umí zahřmít. V porovnání s X-i 125 přibyla pěkná porce sebejistoty a důrazu, stejně jako celková plnost. X-i 1000 není úplně audiofilský v tom smyslu, že by jemně vykresloval mikrodynamické nuance, jde spíše po makrodynamickém "bum", ale stále spíše vkusně a nepřehnaně.

Celkově neanalyticky, spíše hladce a jemně nakládal X-i 1000 s Oldfieldovou divokou skladbou "Amarok" (1990 | Virgin | 0777 7 86941 2 0). Rozlišení je slušné, respektive zvuk je přehledný, nenásilně organizovaný a už je cítit, že obvody umí hrát čistě a přesně. Ty nejdelikátnější jemnůstky nijak neakcentuje, sází spíše na pocit celistvosti a fajnového pocitu z poslechu, kdy nikde nic netrčí a neschází. Vlastně je to neohromující, ale dlouhodobě příjemný charakter, v přímém srovnání s X-i 125 ale cítíte, kolik informací navíc přibude, asi jako když zaostříte obrázek - pořád vnímáte celek, ale jaksi samozřejměji a méně nuceně, aniž by to bylo nějakou jednotlivostí.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 in 1

Velmi dobrý, pevný, konkrétní byl prostor nahrávky Marka Ishama "Trapeze" ("Blue Sun" | SONY | 074646722725). Ačkoliv hloubka je spíše s ohledem na danou kategorii nepřekvapivá, pravolevá organizace byla výborná, stejně jako lokalizace jednotlivých hráčů - vnímáte už dobrou plasticitu a vzduch ve scéně, vnímáte dobré, konkrétní usazení a organizaci.

Rockové "Amused to death" Rogera Waterse ("Amused to death" | 1992 | Columbia | 468761 2) dokázal zesilovače férově vybudovat atmosféru a razanci, jakou si zaslouží - pěkný vokál, už opravdu dobrá přehlednost a přitom celková kultivovanost se hezky poslouchají a ani nahlas nehrozí nepříjemná ostrost. Plnější podání a vlastně celkově velký zvuk sice možná nejsou nejnaléhavější, ale budou se hezky poslouchat, i když to bude šesté, sedmé nebo desáté CD toho dne, tedy neúnavně.

2017 07 18 TST Advance Acoustic X 1000 in 5

Advance Acoustic X-i 1000 je solidní integrovaný zesilovač vyšší kategorie. I když je to na poměry této značky vlastně odvážný výlet do "lepší společnosti", funguje dobře - nabízí rozsáhlou výbavu, pro značku charakteristické zvukové vlastnosti pak posouvá do dospělejších sfér. Líbila se nám celková stavba, možná by se nám o kousek víc líbilo maličko luxusnější vizuální pojetí, které by stroj více odlišilo od jeho dostupných sourozenců. Jinak je to ale solidní zástupce třídy "80 až 100", který vás možná prvním poslechem nedostane do kolen, ale ani stým poslechem vás neotráví a navíc, přepnete-li jej večer v klidu do "áčka", dokáže navodit příjemně intimní atmosféru.

Kč 83 590,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velký zesilovač s velkým zvukem

+ férová cena za daný zvuk

+ hrdě barevný a klidný přednes

+ zejména v "áčku" pěkně vřelý zvuk

ZÁPORY

- hraje trochu "po svém"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI PARTNER | www.hifipartner.cz 

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika