2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 1

Stát Delaware a jeho nejlidnatější město Wilmington leží jen co by kamenem dohodil pod New Yorkem a Filadelfií a nad Baltimorem a Washingtonem na východním pobřeží Spojených států amerických. Právě uprostřed Wilmingtonu sídlí značka Balanced Audio Technology, která se soustředí na vývoj a výrobu (primárně, ale nejen) elektronkové elektroniky. A proč to? Něco napoví skutečnost, že vedoucí vývoje Viktor Khomenko (ono "VK" v názvu většiny modelů) se narodil v Petěrburgu a žil jen malý kousek od slovutné Svetlany, klasického výrobce elektronek. Nicméně od roku 1979 žije v USA a absenci práce po přestěhování vyřešil tím, že začal vyrábět elektroniku.

Přestože značka BAT nedá na elektronky dopustit, nemíří s nimi na klasické audiofily, kteří s nimi rádi experimentují. Naopak se snaží o co nejsnazší, nejnenápadnější nasazení, který stačí zapnout a poslouchat. Podobným způsobem je koncipovaný i nový integrovaný zesilovač VK-3000SE - v katalogu firmy ojedinělý mezi řadou předzesilovačů a koncových stupňů.

Ve svém vzhledu je VK-3000SE vlastně jednoduchý stroj a to přesto, že jeho čelní panel je relativně strukturovaný. Hlavní vizuální dojem vzbuzuje nevelký obdélníkový displej s adekvátním množstvím dobře čitelných informací. Snadnost soužití zajišťuje možnost přímé volby vstupu tlačítkem na čelní straně (tedy samozřejmě krom pohodlí dálkového ovládání), zajímavá jsou ale spíše ta méně obvyklá tlačítka, která najdete tamtéž.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 2

Jde hlavně o možnost zapnout monofonní provoz či změnit fázi třeba tam, kde cítíte, že zvukař udělal chybu. Tlačítkem Function zase můžete nastavit různé možnosti jako vyvážení kanálů nebo si dokonce můžete pojmenovat jednotlivé vstupy apod. Regulaci hlasitosti zajišťuje pěkně zpracovaný masivní kruhový ovladač, dostatečnou jemnost zajišťuje 140 prakticky bezešvě (tedy konkrétně po 0,5 dB) navazujících kroků regulace. Zážitek je ale vlastně už přístroj pustit malým tlačítkem v levé části, protože to spustí minutu zahřívání.

Když objedete pohledem masivně postavené velké šasi přístroje (hliníkové pláty jsou pěkně tlusté, velmi pěkně opracované a hodně perforované, což naznačuje něco málo o očekávaném ztrátovém teple) s váhou bezmála 23 kg, šířkou 48,3 cm, výškou 14,6 cm a hloubkou 39,4 cm, skončíte na poměrně jednoduše pojaté zadní stěně, kde jsou ale v přehledných párech všechny konektory, které si u lampového stroje můžete přát.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 3

Je tu pětice linkových analogových vstupů (dva v podobě symetrických XLR, tři v podobě klasických RCA), z nichž jeden lze za pomoci příplatkového phono modulu a standardně montovaného zemnícího kolíku přeměnit ve vstup pro signál z gramofonových přenosek. Je tu jeden pár cinchů linkového výstupu třeba pro páskovou smyčku a je tu symetrický regulovaný výstup, to až jednoho dne zatoužíte po vylepšení za pomoci externího koncového stupně. Po stranách naleznete ve vertikále usazené páry reproduktorových terminálů vkusného provedení - tak jako všude jinde na konstrukci žádné pozlátko, ale účelná solidnost.

Za pohled stojí i vnitřek zesilovače. Tomu dominuje velké a pouzdrem odstíněné toroidní trafo a pak zjevně pěkně promyšlená organizace desek velmi plných desek plošných spojů, symetricky zrcadlených podle středové osy. Zhruba uprostřed pak ční očekávaný pár elektronek 6H30 - ty jsou jádrem předzesilovací SuperTube Unistage sekce, prakticky identické jako v jiné "SE" modelech firmy třeba i díky použití kondenzátorů kombinujících papír s olejem.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 5

Výkonová část je pak plně v rukou tranzistorů a obvodové řešení v plně symetrickém provedení na bázi bipolárních tranzistorů. Díky tomu nabízí zesilovač výkon plnotučných 150 Wattů na kanál do 8 ohm a 300 Wattů do 4 ohm a to ve frekvenčním rozsahu 2 - 180 000 Hz.

BAT VK-3000SE jsme měli možnost poslouchat ve všech čtyřech základních redakčních sestavách - primárně místo Norma Revo IPA-140 s OPPO UDP-140 a Harbeth Monitor 30, s VPI Scout a Grandinote Celio místo Grandinote Shinai opět ve společnosti Harbeth, ale i místo Cambridge CXA80 spolu s Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a Fischer&Fischer SN-70 nebo ve společnosti Teac NT-503 a KEF LS50 místo Emotiva XSP-1 / XPA-DR2. O dalším příslušenství a součástech zmíněných sestav se více dozvíte v pravém sloupci -->.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 10

Ačkoliv VK-3000SE není celolampový stroj, potřebuje po zapnutí trpělivost a neuspěchanost posluchače, neb i jediný pár elektronek se musí deset, patnáct, možná optimálně i dvacet minut zahřát, aby si všechno sedlo tam kde to má být. Ale čekání rozhodně stojí za to. Mohutný basový základ v "By the Rivers Dark" Leonarda Cohena ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) zesilovač dokázal podat snad ještě robustněji, než je v nahrávce, temných tónů bylo hodně v objemu, byl to bas beze studu okrášlený vřelostí elektronky a dotekem její laskavosti, ale vysloveně nádherně mručivý a pružný, až olejovitě hladký a tučný. Snad i trochu těžký, ale přesto dobře definovaný, s jednotlivými tóny zřetelně oddělenými a přesto relaxovanými. Je to jaksi nenucený bas, plný barev, s váhou a tělem, které je fyzicky citelné i z menších reprosoustav.

Zpěv Amber Rubarth ve "Full Moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) měl krásně lidský rozměr, takový, který se bez elektronky jen těžko získává. Vřelostí lampy byl ale jen lehce "líznutý" a bylo to poznat primárně hlavně na sykavkách, které jsou jako kdyby trochu zklidněné. Sám hlas byla ale naopak odvážně jasný, uvolněný a zároveň propracovaný, dá se říct propracovaný a přirozený beze stopy tlaku. Zesilovač jako kdyby zpěv jaksi umocnil, byl moc pěkně čistý a hlavně tak nějak v intimní blízkosti.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 12

Ševel činelu v "Shiny Stockings" Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) byl velmi přehledně prokreslený, zřetelný a přitom ale lampově hlaďoučký. Nemáte pocit, že by se nejvyšší tóny tlačily nějak kupředu, naopak přes solidní znělost zůstává zvuk nástrojů decentní a klidný.

Vzhledem ke štědře dimenzované výkonové části se nemusíte bát ani toho, že by všemožné bubínky a cinkátka v "Percussion du Africa" (Dununba | "AUDIO Digital Masters III | 2010 | STS Digital | 11-10) neměly drajv a důraz. Ačkoliv zvuk není žádná dynamická tsunami, už potichu se nicméně z reproduktorů jasně line dýchající hudba s dopady paliček do perkusí se silou a kontrolou. Zesilovač snad výsledný dojem opět jakoby maličko zjemňuje samotovým dotekem elektronky, ale přesto nabízí v okamžiku dynamických špiček až nečekanou jistotu a konkrétnost. Stále také cítíte mocnost a hutnost, zvuku je jednoduše hodně a přes svou zjevnou váhu rozhodně není líný.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 9

VK-3000SE určitě není stroj pro milovníky analytického poslechu, ale přestože třeba v monumentální vokální variaci na slovanské chóry od nizozemských Cantus Ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) vnímáte nejprve veliký celek, stačí se do hudby ponořit a najednou se před vámi začne zvuk rozestupovat a pustí vás nenásilně k menším a menším detailům. Je to i proto, že pod celkovou lampovou poddajností a sytostí jsou hlasy pevně definované a oddělené, takže vlastně jaksi bez komplikací a nucené snahy vnímáte mnohočetnost sboru, barvy hlasů i jednotlivá slova.

Objemově i proporčně je zvuku VK-3000SE opravdu dost, snadno zaplní místnost kolem vás a snad i díky tomu je pocit prostorovosti velmi slušný. V "The Dance" v podání Floriana Couteta a Smart is Brass ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay) se nám líbilo, že nástroje měly své dobře definované kontury a tím i místo v prostoru, vnímáte i vzduch kolem nich a celý přednes je v pravolevém i předozadním směru jaksi nenuceně organizovaný. Není to super zaostřený zvuk monitorového typu, ale načrtnutí scény je velmi důstojné i v rámci této ne zrovna nízké cenové hladiny.

2019 07 10 TST BAT VK 3000 SE 7

Největší devizou VK-3000SE je nicméně kombinace elektronkové elegance a vřelosti s pevnou kontrolou a výkonem tranzistorů. Pak i rytmický úvod "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SCIP 20048-9) má šťávu a sílu, takže rána je konkrétní a nerozplizlá, navíc ale stále zůstává zřetelný pocit příjemné kulatosti a teplejšího ladění. Výsledkem je decentní zážitek, který na vás hudbu ani energii nechrlí, ale přesto má zjevnou důstojnost a sebejistotu, s kterou se dá velmi neúnavně poslouchat - tím spíš, že onen charakter už drží skutečně od nízkých poslechových úrovní.

Velký a vlastně velmi klasicky pojatý integrovaný zesilovač amerických BAT bude radostným společníkem každému, kdo nevyžaduje absolutní zvukovou neutralitu, ale více si cení bohatosti, energie, vřelosti a emotivní hudebnosti, kteréžto jsou ale v tomto případě doprovázeny velmi důstojnou kontrolou a autoritou, což běžně elektronkáče prostě nenabídnou. VK-3000SE se snaží - a to vcelku úspěšně - zkombinovat to nejpříjemnější z obou světů a i když nemá digitální konektivitu nebo jiné moderní záležitosti, přináší hudbu o to nenásilnějším, příjemnějším a prostě krásnějším způsobem.

Kč 189 000,-

Kč 22 900,- - příplatkový phono modul

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přiznaná lampová pohodovost

+ kombinovaná nicméně s dostatečnou silou a kontrolou

+ komplexnější možnost nastavení, než by se zdálo

+ schopnost "podržet" i komplexnější hudební materiál

+ uvolněnost a klidnost

ZÁPORY

- jako u (skoro) každé elektronky i tady je zahřívání zdlouhavé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Studio | www.superhifi.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio