Značka Cambridge Audio může vystopovat vlastní kořeny až do 60. let 20. století, renomé si vydobyla jako klasický britský výrobce hi-fi v duchu hesla „fajn kvalita za fér cenu“. Své portfolio vlastně nějakou chvíli neaktualizovala a mezi skvělou zaplatitelnou sérií CX a high-endovou ambicí vonící EDGE tak nějak chyběla náhrada za populární modely Azur 851. To se mění s novou řadou EX.
Řada v tuto chvíli sestává ze streameru EXN100 a integrovaného zesilovače EXA100 – oba komponenty vizuálně kombinují křivky CX s detaily z EDGE a vypadá to vlastně docela pěkně. Čelní panel integráče je třídílný, dva kovově šedé krajní díly hostí spínací tlačítko a 6,3 mm výstup na sluchátka (vlevo) a regulátor hlasitosti (vpravo), který evokuje právě EDGE.
Prostřední část čela je z černého akrylu je na ní celkem 11 tlačítek – přímé přístupy k čtyřem analogovým vstupům, kvartetu těch digitálních, k Bluetooth a USB, ale též volič reproterminálů A/B. Zajímavým designovým prvkem, převzatým z CXek, je oblouk, sloužící vpředu pod hranou jako opora místo tradičních nožiček.
Hezký kryt je shora bohatě perforovaný, zesilovač generuje relativně dost tepla a tak byste na něj neměli nic při delším provozu pokládat.
Vzadu uspořádání konektorů opět připomíná hlavně CXA81. Levou část zabírá napájecí zásuvka, nad ní je sériové rozhraní standardu RS-232 pro integraci do chytrých domácích systémů – vedle najdete ještě oranžový vstup a výstup firemního standardu pro předávání ovládacích signálů. Prostředku dominují reproterminály, pro každý kanál jsou tu dvě sady, což umožňuje nezávislý provoz dvou párů reprosoustav nebo bi-wiring.
Nad terminály jsou dva 3,5 mm vstupy – jeden pro externí čidlo dálkového ovládání (ten tedy kombinuje i vstup vnějšího spouštěcího napětí), druhý pro spínání dalších komponentů. Svůj prostor si tu našlo ještě šoupátko, měnící formu signálového zemění.
Pravý blok je vyhrazen pro digitální i analogová rozhraní. Horní řada je digitální – HDMI eARC, Bluetooth anténka, USB (opět s možností volby formy zemění), koax a dvě optiky. O patro níž je XLR vstup v kombinaci s RCA, tyto dva lze šoupátkem přepnout do formy přímého vstupu do koncového stupně. Následují tři standardní linkové cinchové vstupy, jeden cinchový pre-out a jeden monofonní subwooferový výstup.
Jak je tradicí, uvnitř je veliký toroidní transformátor (oproti nižším modelů stíněný), obklopený velikými chladiči, poblíž boků se nachází výkonové moduly. Digitální část je postavena na čipu ESS ES9018K2M (což znamená podporu až PCM 24 bit / 384 kHz a DSD256), signálové cesty jsou vedeny na čtyřvrstvých deskách plošných spojů.
Výstupní výkon činí poctivých 100 Wattů ve třídě A/B na kanál, dodáván je ve frekvenčním rozsahu 3 – 40 000 Hz (+/- 1 dB). Odstup signálu a šumu při 1 Wattu přesahuje 91 dB, separace kanálů na 1 kHz 90 dB a celkové harmonické zkreslení naopak nepřekračuje 0,002% (1 kHz / 80% jmenovitého výkonu / 8 ohm). Tlumící faktor koncového stupně je lepší než 160.
EXA100 je přes to všechno standardně velké zařízení s šířkou 43 cm, hloubkou 34,1 cm a výškou 11,5 cm. Váží 12,8 kg.
Poslech probíhal ve všech třech redakčních sestavách – nejprve namísto Musical Fidelity M8xi s Bluesound NODE (Gen 4) a Fyne Audio F1-5, pak ve společnosti EverSolo DMP-A6 a Cambridge CXC jako záměna za Cambridge CXA81 u Fischer&Fischer SN-70 a nakonec i v hlavní sestavě, kde za Métronome DSC a před KEF Blade One Meta nahradil zesilovač Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. O filtrech, kabelech, podložkách a dalších doplňcích se dozvíte v pravém sloupci -->.
EXA100 má hezký zátah odspodu, vlastně v duchu CXA81, ovšem silnější a sebevědomější (byť to není ten styl, který by vám chtěl roztřásat podlahu), jak ukázala Wassermanova „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 00011105971225). Za danou cenu je to prostě velmi solidní bas, ne úplně super výbušný, zato celkem hutný a férově napjatý. Zesilovač má na první dobrou pocitově lehce povolenou uzdu v objemu nejnižších oktáv, ne však úplně zběsile – prostě je tu poctivá porce základu, navíc jde na věc s důstojnou jistotou a definicí.
Marchantova „Stay on Your Knees“ z alba nesoucí jeho jméno (2014 | No Other Records | NOT01) byla nad očekávání šťavnatá, prostě tak nějak všeobecně zábavná – nesoustředící se na extrahování jednotlivých detailů, ale spíše na poskytnutí živé, energické reprodukce ve fajnové kvalitě a s dobrou jistotou artikulované formě. Vesměs jde o typický styl Cambridge, tedy o takový ten „britský kultivovaný styl“, okořeněný trochu hutnějším charakterem. Skoro by se chtělo říct, že hudba má v podání EXA100 ochotně plynoucí muzikálnost.
Míra konkrétnosti výšek v Caveově „Jubilee Street“ („Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD) je ve velmi dobrém standardu v rámci dané třídy, objemově jich je akorát, netrpí cinkavostí nebo ostrostí. Nejde v tomto případě o audiofilské nuancování, ale čitelnost, respektive pocit zřetelnosti je tu rozhodně fajnový. Na nijak nezaplatitelný zesilovač drží EXA100 decentní oddělení, stejně jako solidní „kovový pocit“.
Rychlá flamencová a jazzem šmrncnutá „Puente de los Orfebres“ Vicente Amiga („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975) má skvělou dynamiku a razanci, EXA100 se k tomu staví spíše pocitem robustnosti a autority, nežli vysloveně exemplární svižností, ale to je přesně v duchu britského hi-fi. Za dané peníze má však určitě výtečnou jistotu a průbojnost, je cítit velký transformátor a pevný napájecí zdroj. Zesilovač má slušný objem, hlavní je ovšem pocit kontroly a síly.
S nenucenou britskostí zněla také „All My Friends“ Amose Lee (2005 | Blue Note | 00724359735054). Vnímáte, že EXA100 nepase po jednotlivých nuancích, nicméně rozlišení je adekvátní dané třídě a charakter je celkově uhlazený, příjemný a poskytující dostatek energie – asi i díky tomu vlastně nakonec neřešíte analytičnost, ale soustředíte se na ten vlastně velmi pěkně hrající celek. Hudba má dobře definovaný formát, jednotlivé linky jsou už oddělené a je to opět takový větší, dospělejší a jistější styl jako u CXA81.
„Fragt“ nordického dua Sveneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068) měla neupejpavě velkou scénu, to bylo rozhodně fajn. Rozložení je čitelné a EXA100 má svou (v rámci ceny vlastně až neočekávanou) jistotu. Hloubka je tu jen lehce naznačená, ale lokalizace zvuků je dobrá, bez chaosu a působí hlavně smysluplně propojená. Zesilovač drží formu v rovině solidního hi-fi střední třídy, jak se sluší a patří na danou cenovou relaci.
Zádumčivá „Que Sera Sera“ od Pixies („You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) plula trochu houpavě, s dostatečným důrazem na spodní frekvence, ale ne dravá, spíše uvolněná. Charakter jako když kopíruje CXA81, ale přidává mu na síle, proporcích, prokreslenosti a vlastně všem parametrům – je to bezmála muzikální, protože když si něco pustíte, hudba je jednoduše fajn, zábavná, šťavnatá a plná, s dotekem klidu a jistotou, s níž zvládne EXA100 rozhýbávat i náročnější reprosoustavy.
Cambridge EXA100 je zhmotněním představy o solidním integrovaném zesilovači střední třídy, je etalonem toho, co si za 50 (a něco) můžete koupit. Má trochu „britský“ charakter, netlačí na pilu s detaily, ovšem umí zprostředkovat i díky lehounce tučnějšímu spodku plynulou a silnou energii, která se dobře poslouchá. Přidejte k tomu dobrou výbavu a máte po ruce zařízení, které zprostředkuje vaší oblíbenou hudbu ve velice dobrém standardu, v britském duchu a jistotou, která je za dané peníze mimořádně zábavná.
Kč 54 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/6019-cambridge-audio-exa100#sigProIdf17dec9935
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi pěkný celkový standard výkonu a variability
+ praktická kombinace vstupů a výstupů
+ v zásadě „CXA81 na steroidech“
+ velmi dobrá kontrola (a slušná i s naprosto neproporčními Blade One Meta)
+ fér cena za danou úroveň
+ docela silný a v dané třídě autoritativní zvuk
ZÁPORY
- někomu může chybět phono předzesilovač
- je to robustní, ale spíše klidnější zvuk s menší výbušností
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz