2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 1

Gravelli, to je česká firma, která se zabývá výrobou luxusních umyvadel, ale v nabídce najdete také třeba světla, konferenční či velké stoly nebo i prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky. V čem je pak značka charakteristická? Používá totiž pro všechny své výrobky beton - konkrétně vlastní betonovou směs vyztuženou skelnými vlákny. To vše se pak odehrává manufakturním způsobem v pražských Vysočanech. Nu a aby originality nebylo málo, po více než dvouletém vývoji vtrhla firma také do audio světa se svými aktivními reprosoustavami Virtuoso, uvedenými pod novou značkou Gravelli Bespoke Audio.

Aby zachovala svou tvář, i tady je dominantou beton, konkrétně betonové ozvučnice. Ještě konkrétněji jde o polymerový beton, který i díky více vrstvám vnitřního tlumení jednoduše nerezonuje. Oficiální fotografie pak snad mohou být matoucí, ale reprosoustavy Gravelli jsou kompaktní - ne vysloveně malé, ale snadno skladné a v praxi umístitelné třeba i na větší pracovní stůl. Byť ten musí unést 16 kg jejich hmotnosti - beton je prostě i přes netypicky malou tloušťku stále betonem. Konkrétně jsou pak Virtuoso vysoké 38 cm, hluboké 28 cm a široké 15 cm, jejich štíhlá silueta je pak na spodní ploše "zlomená", aby celá přední stěna mířila mírně vzhůru.

Přední ploše dominuje panel s přiznaným vzorem uhlíkového vlákna (v duchu "bespoke audio" je ale v nabídce i pět alternativních materiálů), v honí části se nachází téměř zapuštěný hlavní reproduktor o průměru 4,5 palce, na levé reprosoustavě pak je pod ním ještě panýlek s ovládáním hlasitosti a zapnutí, bohužel bez nějaké bližší indikace nastaveného vstupu či hlasitosti, což je ale často opomíjená věc u aktivních systémů.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 2

Z jedné strany dokonale zpracované ozvučnice (máte-li tedy rádi syrovost betonu, pochopitelně) svítí do světa aktivní basový měnič o průměru 5 palců, na druhé straně v identickém místě najdete sedmipalcovou pasivní membránu.

Podívejte se na zadní panel a objevíte příjemnou konektivitu i přiznání, že za velkou deskou se schovává zesilovací modul Hypex - tedy vlastně nejen zesilovací, ale také signál zpracovávající, protož jde vlastně o aktivní digitální signálový procesor. Je tu koaxiální vstup a výstup, je tu klasický analogový vstup a je tu USB pro spojení s počítačem. Komu by rozmach Gravelli nestačil, může využít subwooferový výstup. Je tu pak ještě 3,5 mm analogový "most", sloužící k synchronizaci obou kanálů. Konektivita tak není úplně intuitivní a ani unifikované dálkové ovládání Hypex bez popisků tomu moc nenahrává - lifestyle záležitost by jistě mohla být o něco jednodušší. Na druhou stranu, jednak dostanete kompletní sadu dost dlouhých kabelů přímo v balení a jednak je tu pro absolutní jednoduchost, je-li žádána, k dispozici Bluetooth. Výrobce nicméně prosazuje a doporučuje spíše i v jejich poslechové místnosti používanou kombinaci s kvalitním streamerem (v jednodušších instalacích doporučují například Apple TV, v audiofilštějších zase Auralic) - tam lze také povětšinou používat telefon pro bezdrátové ovládání a přehrávání, ale ve značně lepší kvalitě, než je tomu přes "modrý zub".

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 3

Ještě se ale jednou vraťme na začátek - konkrétně k tomu, že Gravelli vyrobilo dvoupásmové reprosoustavy, které mají výhybku digitálně nastavenou na hranici 300 Hz. Woofer se tak netlačí příliš vysoko a drtivou většinu práce odvádí plochý BMR měnič. Ten prý poskytuje také podstatně širší vyzařovací úhel, než klasická kombinace kónického středo- a vysokotónového měniče.

Modul Hypex je srdcem reprosoustav - řídí nejen přepínání vstupů, ale i hlasitost, řídí také zpracování analogového a digitálního signálu (až o rozlišení 24 bit / 192 kHz), rozdělení do pásem a nakonec zesílení. Pro každé pásmo dává solidních 100 Wattů výkonu ve třídě D. Digitální řešení má solidní odstup signálu a šumu 104 dB, výrobce udává THD+N s hodnotou 0,05%, což není špatné. Gravelli udávají frekvenční rozsah 40 - 22 000 Hz, nicméně bez udané tolerance.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 4

Gravelli Bespoke Audio Virtuoso jsme poslouchali zejména s mechanikou Cambridge CXC, ale i s přehrávači OPPO UDP-205 a Accustic Arts Player I. Pro spojení jsme používali firmou dodanou kabeláž. Srovnání pak probíhalo se všemi redakčními sestavami (viz pravý sloupec -->), nebo třeba s Acoustic Energy AE1 Active.

Nutno přiznat, že Virtuoso mají velký úvodní wow efekt. Jejich fyzická kompaktnost a nijak ohromující průměry měničů neslibují mohutnost, které se od nich dočkáte. Jak se zdálo na Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" "The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), malým reprosoustavám - zvláště pak v místnostech malé a střední velikosti - nečiní problém naznačit objem a velikost obou nástrojů, což je až fascinující. Nejlepší je pak opravdu výtečná artikulace a schopnost precizně a hlavně velmi pevně kontrolovat kontury tónů, takže každé vrznutí je přesné, rychlé a nesmírně energické, dokonale čitelné a jasné. A kupodivu Gravelli nepůsobí "prázdně" ani ve velkém prostoru - toto je patrně největší benefit aktivního řešení, ta velká síla a kontrola. Ve finále asi cítíte, že to není tak úplně takový ten věrný "dřevěný" charakter rezonujících ozvučnic, že to je možná trochu strohý přednes, ale tohle spolehlivě vyvažuje onen wow efekt "hodně z mála", tedy velkého zvuku z malého prostoru.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 8

Snaha nabídnout precizní zaostření, transparentnost, čistotu a přímočarou analytičnost je tak trochu cítit i z hlasu Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) - byl brilantně artikulovaný, jako vysochaný, se skvělou detailností, čisťounký jako padlý sníh, ale přeci jen jaksi poněkud technický, bez pocitu takové té intimní křehkosti a svěžesti.

Celá přehlídka činelů a kovových perkusí v nejvyšších frekvenčních patrech ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) pak byla podaná klidně, vlastně méně dopředně než ostatní pásma, ale zato s vysloveně výtečnou integrací, za což může zajisté použití širokopásmového měniče. Kov není nacinkaný a možná je maličko tenčí, než by mohl být, ale jasnost, živost a poměrně dlouhý dozvuk kovovým nástrojům neschází. Snad je tu i méně analytičnosti než v nižších pásmech, ale prezentace je tu stále zaměřená na autenticitu a nepřikrášlenost.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 14

V čem pak maličké aktivní bedny excelují, to je dynamika a důraznost. Ani v tak náročném kusu, jakým je Stravinského "Pták Ohnivák" ("Dynamik Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139), se nezdá, že by reprosoustavám docházela energie, přednes působí až neuvěřitelně jistě a úderně, zvuk je rychlý, kontrolovaný a zejména neposloucháte-li z úplné dálky, má i fyzickou důraznost, kterou prostě od takhle malých ozvučnic nečekáte. I to je ale benefit dobře naladěného aktivního systému. Jistě, není to úplně obří zvuk, jaký dostanete zase jen z velkých reprosoustav, ale je to taková mírně zmenšená verze reality, což je rozhodně působivé.

Také detailnost je díky výtečné rychlosti a kontrolovanosti přednesu víc než hodná dané cenové hladiny. Zejména vokální pásmo vyniká extrémně snadnou čitelností a přesností, třeba hlas Ellen van Zomeren v "Pie Jesu" ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl už opravdu nádherně živoucí, plný jemňoučkých nuancí a obklopený vzduchem, díky tomu všemu působí až hmatatelně blízkým dojmem. Navíc to není jen solitér vytržený z kontextu, vnímáte, že je zasazený v reálném prostoru, s reálně působícími dozvuky a ozvěnami a vůbec - i tady je cítit, že Gravelli umí vytáhnout i hodně jemné detaily, byť i zde tak činí jaksi přímočarým způsobem.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 12

Co do podání prostoru mají Gravelli Virtuoso to kouzlo kompaktních regálovek, které vás umí vtáhnout "dovnitř", byť ne na úplně velkou poslechovou vzdálenost. To platí i zde - byť můžete Bespoke Audio svěřit bez větších obav i místnost k 50 m2, nejlépe jim je tak v poloviční, kde si sednete na dva a půl metru od nich. Pak mají totiž nebývale homogenní scénu, která není omezována ani roztečí ozvučnic, ani okolím obecně. "Dream About You" od Evy a Stevieho B. ("Incredible Music Volume 4" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jako by se nějakým trikem prostě téměř zhmotnila v prostoru s trojdimenzionální lokalizací hlasu i nástrojů, všechno má přiměřené proporce a vy zcela jasně vnímáte realisticky působící entity - tu prakticky skutečnou kytaru s tělem, tu zpěvačku (a tedy ne jen odněkud z bodu ve vzduchu přicházející hlas), je to prostě tak jak to má být.

Vezměte pak třeba "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 5" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) a Gravelli nabídnou šťavnaté basové frekvence, které s jistotou zvládají vystihnou tu proměnlivost rytmicky pulsujících syntetických zvuků, je to napnuté, jisté a můžete hrát jak nahlas chcete - bedny prostě jen zvýší akustický tlak bez pocitu, že by se zadýchávaly. Pravda je, že alespoň na střední hlasitost dostává zvuk jakýsi pocit tělesnosti a hutnosti, který při nižších úrovních tak úplně nevnímáte. A opět - kontrola a jistota jsou tu tím hlavním.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 16

Gravelli Virtuoso jsou reprosoustavy, které sahají do doposud málo probádaného kouta trhu s high-end audio technikou. Jejich moderně-designové pojetí je předurčuje nikoliv do domova audiofilů, ale spíše pro ty, kteří prahnou po zvuku, který jim něco jako Bose či Bang & Olufsen nemohou nabídnout a přesto se nechtějí vzdát originální estetiky (kterou zase ve velké většině neumí nabídnout klasický high-end). Je znát, že Ondřej Chutný, který reprosoustavy vyvíjel, dbal především na technickou brilanci, čistotu, analytičnost a přesnost, tedy spíše na atributy studiové, kterým nadělil až překvapivě velké rozměry, které od takhle kompaktního řešení nečekáte. Možná by lehký ústup směrem k jemnosti a muzikálnosti při dlouhodobějším poslechu nebyl úplně od věci, protože mizernou nahrávku si na Gravelli tak úplně neužijete (nebo možná chvíli) díky jejich upřímnosti. Tak či tak, v Praze vznikají reprosoustavy, které si zaslouží pozornost a které se rozhodně nebojí být výrazné - a to je jen dobře.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose širokopásmového měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio m1

Navzdory poslechovým dojmům se u naměřené frekvenční odezvy u Bespoke Audio zdá, že jejich aktivita značně uvadá pod hranicí 200 Hz. Jde také o důsledek měření zepředu, kdy basová zářič i měnič vypouští svou energii do strany a projevují se tak na měření méně, než při reálném poslechu, kde malým reprosoustavám nečinilo problém zvládnout i odhadem 50 Hz. Charakteristika BRM, který svou práci začíná zjevně zhruba na oněch 200 Hz, je pak nicméně slušně, byť ne ideálně lineární. Vokální pásmo je poměrně čisté, ale v oblasti nad 2 kHz je znát postupný úbytek energie, nad hranicí nějakých 14 kHz už pak měnič rychle odpadá. Pokud bychom měli soudit podle měření, pak jsou Gravelli Bespoke Audio standard, který odpovídá malé regálovce.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 128 950,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ originální forma

+ hodně energie z malého prostoru

+ dost vstupů pro jakýkoliv případ

+ výbušnost a dynamika

+ dobré rozlišení

ZÁPORY

- nevkusně levné dálkové ovládání

- málo informací o navoleném vstupu, hlasitosti,...

- lehce komplikovaná konektivita

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Gravelli | https://audio.gravelli.com

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika