2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 1

Gravelli, to je česká firma, která se zabývá výrobou luxusních umyvadel, ale v nabídce najdete také třeba světla, konferenční či velké stoly nebo i prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky. V čem je pak značka charakteristická? Používá totiž pro všechny své výrobky beton - konkrétně vlastní betonovou směs vyztuženou skelnými vlákny. To vše se pak odehrává manufakturním způsobem v pražských Vysočanech. Nu a aby originality nebylo málo, po více než dvouletém vývoji vtrhla firma také do audio světa se svými aktivními reprosoustavami Virtuoso, uvedenými pod novou značkou Gravelli Bespoke Audio.

Aby zachovala svou tvář, i tady je dominantou beton, konkrétně betonové ozvučnice. Ještě konkrétněji jde o polymerový beton, který i díky více vrstvám vnitřního tlumení jednoduše nerezonuje. Oficiální fotografie pak snad mohou být matoucí, ale reprosoustavy Gravelli jsou kompaktní - ne vysloveně malé, ale snadno skladné a v praxi umístitelné třeba i na větší pracovní stůl. Byť ten musí unést 16 kg jejich hmotnosti - beton je prostě i přes netypicky malou tloušťku stále betonem. Konkrétně jsou pak Virtuoso vysoké 38 cm, hluboké 28 cm a široké 15 cm, jejich štíhlá silueta je pak na spodní ploše "zlomená", aby celá přední stěna mířila mírně vzhůru.

Přední ploše dominuje panel s přiznaným vzorem uhlíkového vlákna (v duchu "bespoke audio" je ale v nabídce i pět alternativních materiálů), v honí části se nachází téměř zapuštěný hlavní reproduktor o průměru 4,5 palce, na levé reprosoustavě pak je pod ním ještě panýlek s ovládáním hlasitosti a zapnutí, bohužel bez nějaké bližší indikace nastaveného vstupu či hlasitosti, což je ale často opomíjená věc u aktivních systémů.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 2

Z jedné strany dokonale zpracované ozvučnice (máte-li tedy rádi syrovost betonu, pochopitelně) svítí do světa aktivní basový měnič o průměru 5 palců, na druhé straně v identickém místě najdete sedmipalcovou pasivní membránu.

Podívejte se na zadní panel a objevíte příjemnou konektivitu i přiznání, že za velkou deskou se schovává zesilovací modul Hypex - tedy vlastně nejen zesilovací, ale také signál zpracovávající, protož jde vlastně o aktivní digitální signálový procesor. Je tu koaxiální vstup a výstup, je tu klasický analogový vstup a je tu USB pro spojení s počítačem. Komu by rozmach Gravelli nestačil, může využít subwooferový výstup. Je tu pak ještě 3,5 mm analogový "most", sloužící k synchronizaci obou kanálů. Konektivita tak není úplně intuitivní a ani unifikované dálkové ovládání Hypex bez popisků tomu moc nenahrává - lifestyle záležitost by jistě mohla být o něco jednodušší. Na druhou stranu, jednak dostanete kompletní sadu dost dlouhých kabelů přímo v balení a jednak je tu pro absolutní jednoduchost, je-li žádána, k dispozici Bluetooth. Výrobce nicméně prosazuje a doporučuje spíše i v jejich poslechové místnosti používanou kombinaci s kvalitním streamerem (v jednodušších instalacích doporučují například Apple TV, v audiofilštějších zase Auralic) - tam lze také povětšinou používat telefon pro bezdrátové ovládání a přehrávání, ale ve značně lepší kvalitě, než je tomu přes "modrý zub".

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 3

Ještě se ale jednou vraťme na začátek - konkrétně k tomu, že Gravelli vyrobilo dvoupásmové reprosoustavy, které mají výhybku digitálně nastavenou na hranici 300 Hz. Woofer se tak netlačí příliš vysoko a drtivou většinu práce odvádí plochý BMR měnič. Ten prý poskytuje také podstatně širší vyzařovací úhel, než klasická kombinace kónického středo- a vysokotónového měniče.

Modul Hypex je srdcem reprosoustav - řídí nejen přepínání vstupů, ale i hlasitost, řídí také zpracování analogového a digitálního signálu (až o rozlišení 24 bit / 192 kHz), rozdělení do pásem a nakonec zesílení. Pro každé pásmo dává solidních 100 Wattů výkonu ve třídě D. Digitální řešení má solidní odstup signálu a šumu 104 dB, výrobce udává THD+N s hodnotou 0,05%, což není špatné. Gravelli udávají frekvenční rozsah 40 - 22 000 Hz, nicméně bez udané tolerance.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 4

Gravelli Bespoke Audio Virtuoso jsme poslouchali zejména s mechanikou Cambridge CXC, ale i s přehrávači OPPO UDP-205 a Accustic Arts Player I. Pro spojení jsme používali firmou dodanou kabeláž. Srovnání pak probíhalo se všemi redakčními sestavami (viz pravý sloupec -->), nebo třeba s Acoustic Energy AE1 Active.

Nutno přiznat, že Virtuoso mají velký úvodní wow efekt. Jejich fyzická kompaktnost a nijak ohromující průměry měničů neslibují mohutnost, které se od nich dočkáte. Jak se zdálo na Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" "The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), malým reprosoustavám - zvláště pak v místnostech malé a střední velikosti - nečiní problém naznačit objem a velikost obou nástrojů, což je až fascinující. Nejlepší je pak opravdu výtečná artikulace a schopnost precizně a hlavně velmi pevně kontrolovat kontury tónů, takže každé vrznutí je přesné, rychlé a nesmírně energické, dokonale čitelné a jasné. A kupodivu Gravelli nepůsobí "prázdně" ani ve velkém prostoru - toto je patrně největší benefit aktivního řešení, ta velká síla a kontrola. Ve finále asi cítíte, že to není tak úplně takový ten věrný "dřevěný" charakter rezonujících ozvučnic, že to je možná trochu strohý přednes, ale tohle spolehlivě vyvažuje onen wow efekt "hodně z mála", tedy velkého zvuku z malého prostoru.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 8

Snaha nabídnout precizní zaostření, transparentnost, čistotu a přímočarou analytičnost je tak trochu cítit i z hlasu Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) - byl brilantně artikulovaný, jako vysochaný, se skvělou detailností, čisťounký jako padlý sníh, ale přeci jen jaksi poněkud technický, bez pocitu takové té intimní křehkosti a svěžesti.

Celá přehlídka činelů a kovových perkusí v nejvyšších frekvenčních patrech ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) pak byla podaná klidně, vlastně méně dopředně než ostatní pásma, ale zato s vysloveně výtečnou integrací, za což může zajisté použití širokopásmového měniče. Kov není nacinkaný a možná je maličko tenčí, než by mohl být, ale jasnost, živost a poměrně dlouhý dozvuk kovovým nástrojům neschází. Snad je tu i méně analytičnosti než v nižších pásmech, ale prezentace je tu stále zaměřená na autenticitu a nepřikrášlenost.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 14

V čem pak maličké aktivní bedny excelují, to je dynamika a důraznost. Ani v tak náročném kusu, jakým je Stravinského "Pták Ohnivák" ("Dynamik Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139), se nezdá, že by reprosoustavám docházela energie, přednes působí až neuvěřitelně jistě a úderně, zvuk je rychlý, kontrolovaný a zejména neposloucháte-li z úplné dálky, má i fyzickou důraznost, kterou prostě od takhle malých ozvučnic nečekáte. I to je ale benefit dobře naladěného aktivního systému. Jistě, není to úplně obří zvuk, jaký dostanete zase jen z velkých reprosoustav, ale je to taková mírně zmenšená verze reality, což je rozhodně působivé.

Také detailnost je díky výtečné rychlosti a kontrolovanosti přednesu víc než hodná dané cenové hladiny. Zejména vokální pásmo vyniká extrémně snadnou čitelností a přesností, třeba hlas Ellen van Zomeren v "Pie Jesu" ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl už opravdu nádherně živoucí, plný jemňoučkých nuancí a obklopený vzduchem, díky tomu všemu působí až hmatatelně blízkým dojmem. Navíc to není jen solitér vytržený z kontextu, vnímáte, že je zasazený v reálném prostoru, s reálně působícími dozvuky a ozvěnami a vůbec - i tady je cítit, že Gravelli umí vytáhnout i hodně jemné detaily, byť i zde tak činí jaksi přímočarým způsobem.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 12

Co do podání prostoru mají Gravelli Virtuoso to kouzlo kompaktních regálovek, které vás umí vtáhnout "dovnitř", byť ne na úplně velkou poslechovou vzdálenost. To platí i zde - byť můžete Bespoke Audio svěřit bez větších obav i místnost k 50 m2, nejlépe jim je tak v poloviční, kde si sednete na dva a půl metru od nich. Pak mají totiž nebývale homogenní scénu, která není omezována ani roztečí ozvučnic, ani okolím obecně. "Dream About You" od Evy a Stevieho B. ("Incredible Music Volume 4" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jako by se nějakým trikem prostě téměř zhmotnila v prostoru s trojdimenzionální lokalizací hlasu i nástrojů, všechno má přiměřené proporce a vy zcela jasně vnímáte realisticky působící entity - tu prakticky skutečnou kytaru s tělem, tu zpěvačku (a tedy ne jen odněkud z bodu ve vzduchu přicházející hlas), je to prostě tak jak to má být.

Vezměte pak třeba "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 5" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) a Gravelli nabídnou šťavnaté basové frekvence, které s jistotou zvládají vystihnou tu proměnlivost rytmicky pulsujících syntetických zvuků, je to napnuté, jisté a můžete hrát jak nahlas chcete - bedny prostě jen zvýší akustický tlak bez pocitu, že by se zadýchávaly. Pravda je, že alespoň na střední hlasitost dostává zvuk jakýsi pocit tělesnosti a hutnosti, který při nižších úrovních tak úplně nevnímáte. A opět - kontrola a jistota jsou tu tím hlavním.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio 16

Gravelli Virtuoso jsou reprosoustavy, které sahají do doposud málo probádaného kouta trhu s high-end audio technikou. Jejich moderně-designové pojetí je předurčuje nikoliv do domova audiofilů, ale spíše pro ty, kteří prahnou po zvuku, který jim něco jako Bose či Bang & Olufsen nemohou nabídnout a přesto se nechtějí vzdát originální estetiky (kterou zase ve velké většině neumí nabídnout klasický high-end). Je znát, že Ondřej Chutný, který reprosoustavy vyvíjel, dbal především na technickou brilanci, čistotu, analytičnost a přesnost, tedy spíše na atributy studiové, kterým nadělil až překvapivě velké rozměry, které od takhle kompaktního řešení nečekáte. Možná by lehký ústup směrem k jemnosti a muzikálnosti při dlouhodobějším poslechu nebyl úplně od věci, protože mizernou nahrávku si na Gravelli tak úplně neužijete (nebo možná chvíli) díky jejich upřímnosti. Tak či tak, v Praze vznikají reprosoustavy, které si zaslouží pozornost a které se rozhodně nebojí být výrazné - a to je jen dobře.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose širokopásmového měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 08 30 TST Gravelli Bespoke Audio m1

Navzdory poslechovým dojmům se u naměřené frekvenční odezvy u Bespoke Audio zdá, že jejich aktivita značně uvadá pod hranicí 200 Hz. Jde také o důsledek měření zepředu, kdy basová zářič i měnič vypouští svou energii do strany a projevují se tak na měření méně, než při reálném poslechu, kde malým reprosoustavám nečinilo problém zvládnout i odhadem 50 Hz. Charakteristika BRM, který svou práci začíná zjevně zhruba na oněch 200 Hz, je pak nicméně slušně, byť ne ideálně lineární. Vokální pásmo je poměrně čisté, ale v oblasti nad 2 kHz je znát postupný úbytek energie, nad hranicí nějakých 14 kHz už pak měnič rychle odpadá. Pokud bychom měli soudit podle měření, pak jsou Gravelli Bespoke Audio standard, který odpovídá malé regálovce.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 128 950,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ originální forma

+ hodně energie z malého prostoru

+ dost vstupů pro jakýkoliv případ

+ výbušnost a dynamika

+ dobré rozlišení

ZÁPORY

- nevkusně levné dálkové ovládání

- málo informací o navoleném vstupu, hlasitosti,...

- lehce komplikovaná konektivita

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Gravelli | https://audio.gravelli.com

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies