800 150 dynaudio partner

Ačkoliv sousloví Signo Avantgarde zní navýsost italsky, jedná se o echt německé produkty. Jde o poslední přírůstek do katalogu tradiční značky Quadral a kromě netradičního názvu v sobě spojuje tradiční vlastnosti dosavadních produktů a mírnou evoluci technických řešení – vlajková loď s modelovým číslem 80 je opravdu řádný kus reprosoustavy, který vám navíc přes všechny imponující parametry nevyluxuje peněženku.

Na první pohled vás praští do očí typická robustnost konstrukce produktů Quadral, Signo Avantgarde 80 patří bez diskuse mezi muskulaturní produkty. Přestože narostly pouze do vcelku běžných rozměrů 1006 x 208,4 x 345 mm, jsou zvláště v bílém, hlubokém laku vizuální dominantou prostoru. Když sundáte krycí mřížku, odhalíte čelní stěnu, jejíž 3/4 zabírají masivní měniče v kovových rámečcích, po industriálním vzoru ukotvené velkými šrouby. Horní hrana je maličko vykrojená tak, aby vyniklo půlkruhové, prohnuté logo výrobce na kovovém štítku.

Boční stěny jsou vypouklé, tak aby v ozvučnici pokud možno nevznikalo nežádoucí stojaté vlnění, vnitřní tlak uvolňuje také opravdu masivní bassreflex s nátrubkem z masivního plastiku, umístěný v nejspodnější třetině skříně. Zcela dole je pak kovová deska, opět připevněná pořádnými nýty. Vystupují z ní dva páry masivních šroubovacích reproterminálů s nadstandardní roztečí, díky čemuž se velmi snadno připojují libovolné reprokabely s libovolným zakončením.

Jak je u vyšších modelových řad Quadral zvykem, i Signo Avantgarde 80 stojí místo na hrotech na masivní základně, která spolu s rigidní skříní z MDF desek o celkové váze téměř 22 kg znatelně omezuje vibrace. Zajímavé je ale její zkosení, na podobné můžete narazit v nejvyšších patrech řady Aurum, ale v této kategorii dosud vidět nebylo. Směrem dozadu se totiž výška základny poměrně dost zmenšuje a díky tomu se celé reprosoustavy naklání dozadu, trochu po vzoru slavné věže v Pise. Záklon má za úkol vyrovnávat rychlost jednotlivých pásem a jejich vlny se pak k uším posluchače dostanou v nejpřesněji sladěný okamžik.

Osazení všech tří pásem osmdesátek vychází z firemních tradic, bere si nejlepší verze reproduktorů z jiných řad. Tweeter RiCom-5 jste mohli vidět již ve veleúspěšné vyšší sérii Platinum M, středový a dvojice basových měničů zase využívají membrány z kombinace polypropylenu a pokovení titanovou vrstvou. U středového měniče má membrána průměr 13,5 cm, u basových je to pak už opravdu slušných 17 cm.

Jak je u Quadral zvykem, technické parametry jsou stejně „ramenaté" jako design. Díky citlivosti 89 dB (1 W / 1 m) a velmi uměřené impedanci 4...8 Ohm (což v podání německých výrobců znamená, že impedanční křivka jejich reprosoustav nevybočuje z prostoru mezi zmíněnými mezními hodnotami). Jednotlivá pásma jsou oddělena na hranicích 350 a 2 800 Hz, přičemž celkový frekvenční rozsah (výrobce neudává toleranci, ale odhadujeme to i ve vztahu k měřením maximálně na + / - 5 dB, v ideálním prostoru dost možná i v referenčních + / - 3 dB) je vymezen hodnotami 29 a 50 000 Hz.

Quadral Signo Avantgarde 80 jsme měli možnost poslouchat na širokém spektru elektroniky – ze zesilovačů jmenujme Audiomat Opéra Reference 12 či Chord CPM2800, ze zaplatitelné ligy pak NAD C370 a oba integrované modely Creek z řady Evolution. Ze zdrojů signálu to byla třeba „krabicová" dvojice Pro-Ject DAC Box DS a Stream Box DS, BlueTooth převodník Arcam rBlink, Pioneer BDP-LX71, Creek Evolution 2 CD, ale také Chord Red Standard. Z reprosoustav hrály kromě Quadral ještě redakční Harbeth Monitor 30, Dali Fazon F5 a Epos Elan 15 a Xavian Bonbonus. Symetrické kabely dodala Kubala Sosna a Vincent, nesymetrické signálové pak Monster Cable, Eagle Cable a QUAD, reproduktorové pak ProAc a KrautWire. O napájení komponentů dostupnějších úrovní se postaral Xindak XF-2000B.

Kdo zná typickou zvukovou charakteristiku produktů z německého Hannoveru, bude asi zprvu trochu překvapen – král řady Signo Avantgarde se totiž posunul směrem k vytříbenější, delikátnější, celkově prostě dospělejší produkci. Přitom ale stále zachovává určité typické rysy značky. Proto když začne zpívat svou „By the rivers dark" bard Leonard Cohen („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262), cítíme mohutný záběr pěkně od podlahy, ale třeba oproti Quadral Wotan VIII nebo Quadral Ascent 90 je všechno basové dění výrazně klidnější, možná lépe řečeno méně naléhavé, přitom ale stále nadstandardně dobře kontrolované a hlavně podmanivé. To ostatně platí napříč celým spektrem, Signo Avantgarde 80 působí velmi celistvým a uvolněným dojmem.

Poměrně výraznou proměnou prošlo naladění výškové sekce, hlavně díky vynechání dosud vcelku typického páskového tweeteru. Nádherně zvládnuté, na danou cenovou třídu úžasně jemné a čisté nejvyšší tóny svou měkkostí pomáhají udržet i při vyšších hlasitostech klid v intenzivních skladbách typu Verdiho „Requiem č. 2: Dies Irae" (Bowers&Wilkins / LSO | Society of Sound). Velký smíšený sbor, podpořený velkým orchestrem díky mocným smyčcovým partům je velmi pěkně rozložený v prostoru a jeden každý zvuk je přesně artikulovaný; celkové vyznění to posouvá do úrovní, které byly ještě před pár lety za dané peníze naprosto nemyslitelné.

Typický duch Quadral na vás ale přeci jen tu a tam dýchne, třeba když nechá mocně dominovat kontrabas Charlieho Hadena ve „First Song" (Launrence Hobgood | „When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112). Velký, pevný a životem naplněný, dýchající zvuk plyne s tak trošku medovou konzistencí a mírně vřelejším laděním. To se pozitivně podepisuje nejen na autoritativním vykreslení kontrabasu, ale taky na dramatickém podání Hobgoodova piana. Oba nástroje, stejně jako Ellingův vokál nesou náznaky firemní expresivity, ovšem v znatelně poklidnějším, kultivovanějším ladění.

Signo Avantgarde 80 excelují také v budování atmosféry, jejich měkké, nenásilné, ale přitom čisté a snadno čitelné podání přenáší emoce s intenzitou typickou pro vyšší řady výrobce. Když Sara K. zpívá svou „If I Could Sing Your Blues" („Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay), její kytara zní skutečně nádherně kovovými vibracemi strun i dřevěného těla, Quadral se jen snaží prodat jejich zvuk pěkně naplno. Stejně tak zpěvaččin hlas se nese prostorem se sametovým klidem a imponující hloubkou. I když se to díky důrazu na celistvost vyznění na první poslech nezdá, uvolníte-li se a necháte se unášet zvukem, objevíte až překvapivé množství detailů – snad až takové, které byste spíše přisoudili produkci analytického páskového měniče.

To, že jde o Quadral tak trochu „pro starší a pokročilé" je znát i z toho, že většina našich poznámek o zvuku pocházela z poslechu komplexních operních děl, respektive klasiky jako celku, i když u dříve recenzovaných modelů značky volalo jejich ladění spíše po rocku, metalu, dramatu a sálající energii – zde si užijete úplně cokoliv, ale snad poprvé (nepočítáme-li vyšší kousky série Aurum Phonologue, i když ani ty nejsou v pravém slova smyslu nestranné a upřímné) se dá projev beden se značkou Quadral označit za v podstatě civilní. Pucciniho „Madama Butterfly" (diriguje Alexander Rahbari | 1994 | Amadis | 13) vás tak nechá nahlédnout až do intimních detailů práce hlasivek Miriam Gauci, velejemným, decentním, ale přitom typicky sebevědomým a důrazným způsobem rozprostře iluzi Symfonického orchestru československého rozhlasu. Tam je snad jedna z mála věcí, které někteří ze soupeřů přeci jen zvládnou lépe – u Quadral Signo Avantgarde 80 nemáte onen příjemný pocit, že zvuk vystoupí z reprosoustav a je samozřejmě všude kolem, že vzniká jaksi spontánně v prostoru. Ačkoliv osmdesátky umí vytvořit dostatečně přesvědčivou, solidní zvukovou scénu, stále v ní zůstávají lokalizovatelné, i když jejich vertikální i horizontální poslechové úhly jsou velmi dobré.

Jednou z oněch dalších typických vlastností, kterými vás Quadral Signo Avantgarde 80 osloví po vzoru svých „příbuzných", je i nezkrotná dynamika a zjevná rezerva, umožňující hrát prakticky v libovolné hlasitosti. Přes zjevně decentnější a poklidnější ladění oproti zbytku katalogu umí i tento model pořádně bouchnout, přijde-li na věc. Masivní kotel v závěru „Velké brány Kyjevské" (Crystal Cable Arabesque | 2009 | CC 200901) má razanci, že by mohl jen svým zvukem louskat ořechy. Stejně tak potěší široké spektrum perkusí v severských písních na desce „Mira" (Jienat | 2009 | Andreas Fliflet | JNCD002). Je cítit rozechvívaná těla rozličných bubínků, úder na blánu je razantní a suchý, tóny pak dlouho, dlouho vklouzávají zpátky do celkového zvuku. Vývojářům z Quadral se podařil skutečně husarský kousek, kdy umí dramatický, dynamický zvuk podat s klidem a uvolněností.

Quadral Signo Avantgarde 80 jsou báječné reprosoustavy. V Hannoveru vzali vše, díky čemu jsou jejich výtvory již léta tak oblíbené, celkově dynamický, dramatický a akční projev usadili, zklidnili a nabídli ho za neuvěřitelně nízkou cenu, u níž zprvu prostě musíte přemýšlet, zda náhodou není platná pro jeden kus a ne pár. Nádherné výrobní provedení, zajímavý prvek záklonu, úžasně jemné výšky, pevný, živý a přitom decentní bas; prostě každá jednotlivá součást je dobře. Navíc se synergicky spojují do okouzlujícího výsledku, podmanivého svou velikostí, plností, dynamikou i čistotou. Největším, naprosto zásadním rozdílem oproti zbytku katalogu Quadral je civilní, poklidné a nepodbízivé pojetí reprodukce. Ani tak nepostrádá zvuk typické firemní atributy, ale cílí na jinou skupinu posluchačů, na ty, kteří již mají svoje naposloucháno, kteří touží po dlouhém, klidném poslechu a pohodové soužití a kteří chtějí ochutnat živoucí, plynoucí a všeobjímající pohodu. Za necelých 40 tisíc nabízí Quadral v podobně Signo Avantgarde 80 nenápadnou, ale o to déle hřející hvězdu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

U naměřené frekvenční odezvy je vidět, že Quadral Signo Avantgarde 80 sice začíná hrát na hranici deklarovaných 28 až 29 Hz, ovšem v toleranci tak – 10 dB. Pokud budeme ctít přísnou toleranci + / - 3 dB, dostaneme se k nástupu reprodukce v plné síle někde mezi 35 a 40 Hz. Samotný průběh křivky frekvenční charakteristiky je velmi dobrý, poznat je jen prudší přechod mezi měniči na úrovni 350 Hz, pásmo od tohoto bodu až po nejvyšší výšky je skutečně báječně vyrovnané.

Výrobce udává typicky německou impedanční charakteristiku 4 – 8 Ohm, v drtivé většině pásma se jí také Signo Avantgarde 80 drží. Díky tomu budou nenáročnými partnery pro libovolný zesilovač, dokonce bychom se je nebáli spojit i s elektronkami s nízkým výkonem.

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ typický charakter Quadral ve verzi „pro dospělé"

+ velmi příjemně nastavená cena

+ vynikající výrobní provedení

ZÁPORY

- neumí vytvořit tak přesvědčivý prostor jako jiné Quadral

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audio Trade

www.quadral.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 925 785

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio