ROTEL Michi zesilovače

2022 08 31 TST AVID Sigsum 1

Britský AVID započal jakožto výrobce brilantních gramofonů a ačkoliv se jim věnuje s úspěchem dodnes, zakladatel Conrad Mass se rozhodl, že chce být znám jakožto dodavatel celých brilantních systémů. Začal tak vyrábět navíc ještě kabely, reprosoustavy a zesilovače, přičemž u všeho se rozhodl jít vskutku maximalistickou cestou – však se stačí podívat na všechny ty desítky až stovky kilogramů kovu a rozměry jednotlivých výrobků.

Tučný je i druhý nejnižší model nabídky elektroniky, integrovaný zesilovač Sigsum. Protože je Mass původně strojní inženýr, je jasné, proč jsou jeho výrobky koncipované tak jak jsou – tedy s nesmírně precizním a až bezmála nesmyslně předimenzovaným šasi co do tlouštěk a materiálů. Však se podívejte – čelní panel musí být skoro neprůstřelný, ovládací knoflíky by vám zlomily prsty, kdyby se náhodou uvolnily a spadly vám na nohu. Ale ony nespadnou – jsou dokonale precizně připevněné a mají úžasný chod, tak jako všechno na tomto zesilovači.

Mechanicky je to dost pravděpodobně nejlépe udělaný přístroj, s nímž jsme kdy měli tu čest. Nejen, že desky na ocelovém šasi odstíní nejspíš i radiaci jaderné katastrofy, ale všechno je vyrobené tak, že máte jasný pocit hodnoty, která přetrvá pravděpodobně déle než vy.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 2

Na přední stěně tloušťky 2 cm můžete jedním velkým kolem přecvaknout na požadovaný vstup, druhým lze upravit míru hlasitosti. V hloubce vyfrézovaného tunýlku je zapuštěn 6,3 mm výstup na sluchátka. Jsou tu také dvě tlačítka – jedno pro ztlumení, druhé pro přepnutí na monofonní reprodukci (možná hlavně proto, že existuje mnoho hezkých mono LP a AVID přeci jen gramofony považuje za primární zdroj signálu).

Důležité je, že tu není čočka pro příjem signálů dálkového ovládání, všechno je plně manuální a Sigsum není pro lenochy. Mass totiž nevěří na cokoliv nadbytečného v signálové cestě – a tak tam nic jen trochu postradatelného prostě není.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 3

Horní a boční kryt opravdu velkého zesilovače je bohatě perforovaný, aby komponenty nepracovaly pod tepelným stresem, ačkoliv uvnitř se zdá být dostatek místa. Na to, že jde skutečně o obříka, nenabízí Sigsum na zadní straně nějak pozoruhodně širokou konektivitu. V praxi jsou tu jen dva symetrické a dva nesymetrické vstupy, k nimž můžete připočítat ještě oddělený cinchový vstup pro gramofony.

Mimo opravdu pěkné a robustní dva páry reproduktorových terminálů tu najdete ještě pre-out výstup, to asi kdybyste se do budoucna rozhodli dokoupit jeden z monumentálních firemních koncových stupňů jakožto upgrade.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 4

Svou obsesi pro maximalistické naddimenzovávání opakuje Mass se svým týmem také uvnitř. Třeba phono není jen tak nějaký malý modul, ale prostě a jednoduše integrovaný phono předzesilovač Pulsus z firemní nabídky, pouze zbavený šasi, ale přesto vybavený vlastním transformátorem s výkonem 35 VA. Ocenit je třeba poctivou dual mono konstrukci a obří 1100 VA transformátor. Napájení je pak odděleno nejen mezi kanály, ale též mezi předzesilovačem a modulem koncového stupně. V napájecím zdroji je štědrá zásobárna kondenzátorů s celkovou kapacitou 132 000 uF. Regulaci hlasitosti má na starosti– podle Masse nejlepší na světě – modul Alps RK50.

Zesilovač nabízí poctivou dávku výstupního výkonu – 110 W na kanál do 8 ohm ve třídě A/B a to při celkovém harmonickém zkreslení 0,003%.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 6

Celý Sigsum váží podle specifikací 31,2 kg, ovšem když jsme ho posadili na váhu (protože se prostě zdál extrémně těžký), dostali jsme se ještě o nějakých 10 kg výš. To je dost i přes šířku 47,1 cm, výšku 19 cm a hloubku 50 cm.

AVID Sigsum jsme poslouchali v hlavní redakční sestavě, porovnávali jsme jej tedy s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR, poslouchalo se přes Roon, Métronome DSC1, GMG Power Harmonic Hammer 3000P a to na směsi kabelů Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a VYDA Laboratories ORION. Phono jsme zkoušeli proti Grandinote Celio na VPI Scout, Jelco SA-250 a HANA ML.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 8

Přiznáváme, že prvotní zapnutí Sigsum proběhlo s úlekem – provází ho totiž série zprvu až děsivých mechanických zvuků, lupnutí a jiných propojovacích efektů, které by nezahanbilo start vesmírného plavidla první generace. Chvíli tak kontemplujete, zda při zapínání pojistky a kabely ve zdi skutečně shoří, nebo je to jen známka důsledného naddimenzování komponentů. Nicméně ani ručička na napájecím filtru ani o kousek nezakolísala, takže je pravděpodobné, že zvuky jsou skutečně jen zvuky a neohlašují žádnou nesnáz.

Nechali jsme zesilovač chvilku jen tak bublat, aby nabral provozní teplotu (když ho necháte hrát alespoň 10 minut, je tam slyšitelný rozdíl), pak jsme nasadili správnou hlasitost a pustili tam „Remember Hymn“ od Balzarova tria a Johna Abercrombieho („Tales“ | 2008 | Robert Balzar | 9802115026 2). Sigsum odvádí výrazně víc, než čekáte i od tak masivního zesilovače – víc tedy hlavně ve smyslu objemu a tučnosti, ale také kontroly, kdy pod tím měkkým, vřelým a tekoucím basem cítíte napětí a kontrolu, které dokáže nejnižší tóny zároveň příjemně měkce zhoupnout, ale i definovat jejich okraje s naprostou nenuceností. Je tu cítit opravdu veliká rezerva a totální klid, dodávající zvuku váhu a sebejistotu. Moc se nám líbilo až starosvětské vyznění každého basové brnknutí, to, v jaké pohodě Sigsum rozpracovává jednotlivé tóny a tvaruje je beze spěchu a tlaku.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 10

Obrovský (co do proporcí i váhy) wow dojem vzbudil i Barry Gibb svým zpěvem ve „While I Play“ („Life in a Tin Can“ | 1973 | Polydor | 833 788-2). Nejen, že vokál byl skutečně působivě plastický, ale také celkově moc příjemný, plný barevné lidskosti a zároveň dobrých, pevnou rukou načrtnutých detailů. Přednes je tedy skutečně dospělý, trojrozměrný a mimořádně muzikální, doslova sálá autenticitou, ale ne tou technicistní, tou hudební.

Taktéž výšky jsou výtečné, i tady probíhá vše s naprostým klidem a neobvykle velkou dávkou nadhledu. Zběsilé cinkání a zvonění v „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | CK 65523) je čisté, jasné, nezaniká ani na moment v celkovém (řízeném) chaosu skladby, ani se nedere nijak do popředí. Prostě má své jasně definované, ohraničené a přesné místo. Výšky mají říz, kov je jiskrný a znělý, s takovou tou přirozenou, ale ještě neúnavnou dávkou agresivity. Není tu prostě nic navíc, zároveň se však zesilovač nesnaží nijak přetavovat obsah skladby „po svém“. Výborně jsou zvládnuté dozvuky, dlouhé a snadno čitelné, stejně tak zesilovač udrží v pozornosti i tichoučký ševel – kolem něj probíhá divoký dialog mnoha nástrojů a jemný štěteček přesto slyšíte.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 7

Sigsum má vyšší, ale ne úplně dechberoucí výkon, přesto má ohromnou sílu, jak ukázala orchestrální verze „American in Paris“ George Gershwina (Riccardo Chailly – dirigent, Katia & Marielle Labéque – klavír | „Rhapsody in Blue“ | 1987 | Decca | 466 424-2). Skladba sama o sobě je emočně nesmírně pozitivně laděná, Sigsum pak sám má „pozitivní“ zvuk, veselý, hravý a nenásilně vášnivý. Je to skvostná zábava – smyčce zpívají, žestě jsou řízné a průrazné a když se orchestr rozmáchne, síla prochází s autoritou a velkou dávkou důrazu, aniž by však zvuk jakkoliv ztratil tvar. Je to masivní a dynamický zvuk s nebývalou rezervou.

AVID – snad je to tím naddimenzovaným napájecím zdrojem – nabízí opravdu velmi dobrou kontrolu reprosoustav, třeba Quarta Evoluzione hrají málokdy takhle s chutí. Přitom to ale není jen muzikální zábavnost, jak ukázala Szymanowského „O przychodze sam, jako kazale, Królu“ („Complete with Sir Simon Rattle“ | 2008 | EMI Classics | 50999 5 14576 2 4), vrstevnatá moderní skladba, kde je pořád nač se soustředit. Reprodukce měla lehce vřelejší dotek, přesto byla parádně přehledná a čitelná, Sigsum kombinuje velkou sílu, schopnou protlačit orchestr do prostoru s delikátními detaily, dodávajícími autenticitu. Jako konkrétní příklad toho, jak dobře má zesilovač zvuk pod kontrolou lze použít úvodní vokál, utopený běžně v orchestrálním vzedmutí, ale se Sigsum je slyšet právě už přes gradující těleso.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 18

Také podání prostoru je něco – Mozartova skladba „Violin Concerto No. 2 in D major, K211 – Allegro Moderato“, kde má pozici sólistky Anne-Sophie Mutter (1998 | EMI | 5 65539 2 7), zněla „spontánně“, uvolněně, vzdušně, bez stresu a tlaku, přitom ale jasně vnímáte kde je který nástroj umístěný, je tu přirozené rozložení v pravolevé i předozadní ose a zvuk jsou skutečně zavěšené v prostoru. Není to takový ten moderní hologram, vyleštěný a precizně zaostřený, tohle má trochu (již zmíněný) starosvětský dotek, kdy všechno pramení z předimenzovanosti, nadhledu a rezervy.

Díky tomu pak zní hudba s muzikálností, která není samozřejmá ani u takhle drahých a ještě dražších strojů. Pusťte si „Running Up That Hill“ („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4) – rytmické bubny mají extenzi hlouběji do basu, než jsme zvyklí, obecně je hudba položená o kousíček níž, ale je to famózně plné, šťavnaté a zábavné. Je to také fyzicky zřetelná reprodukce, hudba vámi proudí nejen skrze uši, ale prostě přes celé tělo a všechno je to hlavně parádně tekuté a houpavé, takže můžete plynout spolu s muzikou… Hodiny, hodiny a hodiny a pořád je to zábava.

2022 08 31 TST AVID Sigsum 12

Conrad Mass je zvláštní muž. Vybudoval značku dodnes lehce nenápadnou, ale vskutku špičkovou – nejen, že vyrábí výtečné gramofony, nyní už můžeme říct i to, že také famózní zesilovače. Sigsum může být prakticky základním modelem, ale splňuje high-endové standardy daleko vyšší, než byste od integráče mohli čekat. Za své peníze nejen, že dostanete dost možná nejhodnotněji a nejbytelněji vyrobený přístroj na světě, ale také dostanete zesilovač, který jde po podstatě hudby, po její duši, srdci a emocích. Ne že by neměl adekvátně zvládnutou technickou stránku věci, ale když si Sigsum pustíte, technika jde stranou a zůstává jen esence hudebnosti, jakkoliv třeba kvůli absenci dálkového ovládání určená spíše trochu starosvětsky uvažujícím puristům. Přidejte k tomu ale třeba fantastické phono a celkovou košatost, barevnost a zábavnost a máte něco, co stojí za to zažít.

Kč 460 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dost možná nejpoctivější fyzické provedení na trhu

+ vynikající phono modul

+ fantastická kontrola

+ dechberoucí muzikálnost a šťavnatost

ZÁPORY

- chybí dálkové ovládání

- hlasitost je místy trochu strmější, než by optimálně musela být

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies