ROTEL Michi zesilovače

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 1

"Hodně zvuku za málo peněz" - to je i přes vší relativitu dosti výstižný popis produktů americké značky Emotiva, vybudované lidmi s velkými zkušenostmi z high-endového audia právě kolem ideje, že dnešní špičkové audio přeci jen tak trošku uteklo se svými cenovkami mimo běžnou realitu. A zdá se, že jim to funguje, protože Emotiva už nějaký ten rok funguje a produktové portfolio se rozrůstá. Zejména tedy směrem vzhůru, k těm dražším metám, ale na druhou stranu firemní inženýři také nezapomínají. Důkazem budiž třeba zesilovač A-100.

Jde o malý stroj, jednoduchý výbavou, ale zato opravdu dostupný - a navíc je to také jediný integrovaný zesilovač v katalogu firmy. Už na první pohled nicméně poznáte, že jde skutečně o dílo Emotivy. Na bocích čelního panelu čekají kryty pro racková "ouška", přímo v centru je zasazený kruhový ovladač (hliníkový!) hlasitosti se zářivě modrou obrubou a pokud by vás ani to netrklo, tak velký nápis Emotiva skutečnost stvrdí. Možná maličko nečekaně je tu přítomný i velký sluchátkový jack.

Zesilovač je nízký a podlouhlý, téměř celý jeho povrch je pak pečlivě perforovaný kvůli chlazení v takhle malých rozměrech. Zadní panel je mimořádně přímočarý - cinchový linkový analogový vstup a úplně stejný pár cinchů, jen výstupních. Reproduktorové terminály jsou na danou třídu pěkné a bytelné. Spouštění je možné díky třípolohové páčce - zesilovač je buď trvale vypnutý, trvale zapnutý, nebo nastavený na automatiku, která spíná stroj dle příchozího signálu, je tu i vstup a výstup napěťové spouště v podobě klasického 3,5 mm jacku. Napájecí zásuvka je jen dvoupólová, ale zato vybavená kolébkovým vypínačem.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 2

Uvnitř je toho o dost víc, než se zdá. Vpředu trůní toroidní transformátor a vedle něj ještě jeden malý druh s EI jádrem, zadní část okupuje mohutný chladič, na jehož vršku je větráček. Dokud jsme nesejmuli kryt, ani jsme o něm nevěděli. Celkové provedení je ale s ohledem na cenu prostě moc pěkné.

Regulace hlasitosti je řešená analogovým potenciometrem, sluchátkový výstup si bere energii z blízkosti reproduktorového výstupu a krotí jí 220 ohmovým odporem. Tak dává něco mezi 200 mW na kanál (do 33 ohm) a 350 mW na kanál (do 600 ohm). Lze ale použít můstek, který výkon zvedne na 12 Wattů do 33 ohm, respektive 0,6 Wattu do 600 ohm, kde ale riskujete zničení sluchátek i uší při nedostatku zkušeností a soudnosti. Do reprosoustav pak dává malý zesilovač slušných 50 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 80 Wattů do 4 ohm. Hodnoty dodává ve třídě A/B. Odstup signálu a šumu je pěkných 110 dB (při 8 ohmové zátěži) a tlumící faktor za stejných podmínek dosahuje hodnoty 500 - jde o čísla, která rozhodně nejsou nic obvyklého ve třídě čtyřciferných strojů.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 5

Už jsme říkali, že A-100 je maličký stroj - konkrétně to znamená necelých 5,5 kg při šířce 21,5 cm, výšce 7,8 cm a hloubce 38 cm.

Emotiva BasX A-100 jsme zkoušeli v rámci všech redakčních sestav - hrál tedy s Harbeth Monitor 30 a OPPO UDP-205 místo Norma Revo IPA-140, hrál s VPI Scout a Grandinote Celio přes zmíněné Harbeth místo Grandinote Shinai, ale také s Teac NT-503 místo Emotiva XPA-DR2 s KEF LS50 či místo Cambridge CXA80 spolu s Cambridge CXC, kde jako převodník fungoval ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a v roli reprosoustav fungovaly Fischer&Fischer SN-70. Sluchátkový výstup jsme mohli porovnat s Chord Mojo nebo Apogee Groove přes beyerdynamic Amiron Home nebo Sennheiser HD 26 Pro.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 6

Všechna elektronika, s kterou jsme se prozatím mohli od značky Emotiva setkat, měla ve své cenové kategorii velmi nadprůměrné výsledky. A když se rozproudil mohutný bas v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2), už na první dojem bylo cítit, že tady to nebude jinak - ve třídě čtyřmístných cenovek totiž vládne A-100 velmi odvážným množstvím energie i plnosti v nejhlubších tónech a i když je tu spíše jedna poloha a celkově hlavně měkčí ladění. Zesilovač ale dokáže už vyloudit pocit seriózní hloubky i kontroly basového spektra.

I zpěv Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl více než přiměřeně čistý a spořádaný, už to není takový ten jednoduchý zvuk, je v něm cítit, že se snaží nepřehánět to žádným směrem, že se drží nepřehnanosti a neefektnosti, čímž sice možná není třeba co do objemu a pronikavosti hlas tak výrazný, ale zase už v něm cítíte přes vší civilnost takovou tu příjemnou hi-fi "lidskost". A-100 není kdovíjak analytický, ale ani nemáte pocit, že by na zvuku ležela nějaká deka nebo nejistota, v dané ceně není co víc si přát.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 7

Cinkání v nejvyšších patrech frekvenčního spektra v "Question and Answer" ze stejnojmenného alba Methenyho, Hollanda a Haynese (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) bylo snad trochu tenčí, ale zato výtečně svižné a pevné - rozhodně pak konkrétnější a znělejší, než je v dané třídě zvykem. Dokonce i detail už je velmi slušný, byť samozřejmě stále relativně poplatný základní třídě hi-fi techniky. Ale zesilovač vám to svým charakterem nedává nijak najevo, nemáte pocit, že by to byl nějak strohý cinkot, na činelu jsou velmi přijatelně reprodukované barvy tónů a vůbec odvádí elektronika čistou práci bez přehánění a vymýšlení.

Na dynamických špičkách Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) bylo znát, že zesilovač se hodí spíše k menším, snáze rozehratelným reprosoustavám, ale na druhou stranu není jeho dynamický profil plochý - snaží se nesplašeným dojmem hrát živě a pevně, snaží se dát vám pocit energie a to všechno se mu daří opět celkem zřetelně nad rámec cenovky "do deseti". Samozřejmě, že tu jsou nějaké ty limity, ale vlastně budete spíše příjemně překvapeni tím, co můžete za dané peníze zažít - zvlášť pokud nebudete hrát s nějakými "těžkými" reprosoustavami.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 9

"Like a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) v sobě ukrývá spoustu jemných detailů - přestože BasX A-100 hraje velmi příjemně otevřeným a čistým způsobem, jeho analytické schopnosti se drží standardů spíše solidního hi-fi, protože nikdo nemůže udělat zázraky. Na druhou stranu, zvuk je fajnově pevný a konkrétní a přestože to tedy není marnivý ohňostroj jemnůstek, není to rozhodně nikterak obsahově chudé a v dané kategorii je jistota prezentace víc, než nejjemnější detail.

Také na prostoru hudební scény v Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) bylo cítit, že scéna má jisté těžiště ve svém prostředku, že to není úplně holografické trojdimenzionální rozprostření zcela mimo reprosoustavy. Na druhé straně, ani zde nechybí férová čistota a rozumná přehlednost, takže zážitek je slušně pevný, nemáte pocit, že hudba plave prostorem. Je to prostě slušné.

2019 01 31 TST Emotiva BasX A100 10

Hlavní ale je, že zvuk vás neotráví - třeba "Ještě kousek" Báry Zmekové ("Ještě kousek" | 2013 | Jámor) byla už poměrně dost potichu příjemně poslouchatelná a zůstala taková až do poměrně vysoké hlasitosti. Pro běžný poslech, zejména ten stolní, je to vyladění ideální. Přednes je nekonfliktní a budí pozitivní celkový pocit, prostě tu nic nevadí, když vezmeme v potaz pořizovací cenu.

Maličký a v podstatě asi jednoúčelový integrovaný a sluchátkový zesilovač Emotiva BasX A-100 je zajímavým řešením, pokud padne do vašich podmínek - protože jediný vstup je přeci jen hodně málo, jakkoliv hodně malá je na poměry hi-fi vlastně i pořizovací cena. Krom limitů konektivity tu ale není nic, nač byste si reálně mohli za dané peníze stěžovat - šasi je dobře vyrobené, hlasitost příjemně plynulá, sluchátkový zesilovač zvládne svižně rozhýbat i náročnější sluchátka a výkon pro reprosoustavy je dostatečný pro menší reprosoustavy nebo minimálně menší místnosti, kde není třeba diskotékové hlasitosti. Což nás opět přivádí k provozním podmínkám - A-100 se totiž výtečně hodí pro provoz na stole, kde oceníte schopnost hrát solidně otevřeně už potichu. Co pak oceníte za každých podmínek, to je celková nekonfliktnost zvuku, která ale přitom není "bojácná", ale naopak se snaží o energický a živý přednes. Sečteno a podtrženo, za bezmála deset tisíc je to pro určité typy nasazení po zvukové stránce opravdu zajímavý přístroj, tak jak byste od značky Emotiva čekali...

Kč 9 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý jednoduchý (vlastně nejen) stolní stroj

+ energický a v dané ceně suverénní sluchátkový výstup

+ zvuk jako celek je v dané ceně příkladně čistý a energický

+ důvěryhodné zpracování

ZÁPORY

- vstupů je prostě opravdu málo

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio