2020 08 30 TST Emotiva HC 1 1

Americká značka Emotiva je po patnácti letech existence stále relativně mladou značkou, minimálně v porovnání s tradičními značkami, které se pyšní desítkami let zkušeností, přesto zažívá výrazně pozitivní vlnu zájmu o své produkty. Ta vyvrcholila mimo jiné oceněním skupiny EISA pro nejlepší zesilovač pro model (přesněji skupinu modelů) XPA Gen 3. Právě koncovými zesilovači si firma (prozatím) udělal největší jméno. V tradici dobrých výkonů za velmi dobré peníze má pokračovat i nový přírůstek – monoblok XPA HC-1.

Tento koncový zesilovač navazuje na tradiční linku Emotiva, ať už z pohledu vzhledu nebo z pohledu technologií. Činí tak ale na „polovičním formátu“, kdy se monoblok s šířkou 21,3 cm, výškou 19,4 cm a hloubkou 48,3 cm celkem snadno vtěsná do běžných racků a nábytku, stejně jako třeba přímo vedle reprosoustav (protože výhodou monobloku je možnost využít co nejkratší reprokabel). Stejně tak se s váhou zesilovač drží na nedramatických 9,7 kg.

Elektronika Emotiva se vyznačuje industriálně účelným designem s americky excentrickým šmrncem, který (zejména díky svítivé modři podsvícení) musíte mít buď rádi, nebo pro vás bude nepřekonatelnou překážkou. XPA HC-1 nicméně svými proporcemi dává najevo sílu a hlavně díky čelní stěně s vertikálním orámováním přípravou na rackové uchycení nebo charakteristickým kulatým spínacím tlačítkem design tak nějak celkově „funguje“ na oko snad i lépe než u velkým modelů firmy.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 2

Nečekejte ale nic honosného, černá ploška, kterou byste mohli považovat za displej, má v sobě jen jedinou indikační diodu provozního stavu (pokud by vám nestačila měnící se barva spínacího tlačítka), nic jiného na koncáku nenajdete.

Podlouhlé tělo je slušně zpracované, byť je cítit, že investice putují do použitých vnitřních technologií mnohem více než do opulentně provedených šasi. Zadní panel odkazuje na „modulovou“ technologii zesilovačů řady XPA, konektory jsou rozložené ve dvou vertikálách.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 3

V té levé jsou „praktické“ konektory – napájecí zásuvka, 12 V vstup a výstup spouštěcího napětí, tlačítko, kterým resetujete pojistku nebo šoupátko, jímž můžete vypnout podsvícení předních tlačítek.

Pravý blok zahrnuje signálové konektory – v horní části symetrický XLR a nesymetrický RCA vstup, mezi nimi páčku pro výběr toho kterého aktivního vstupu. V dolní části pak najdete dvojici reproterminálů pěkné kvality.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 4

Modul zesilovače je osazený na velikém chladiči, jehož žebra ale nevystupují ven z šasi, jsou tu použité tři páry tranzistorů a celá konstrukce je zhuštěná na poměrně malou desku plošných spojů. Na chladiči je umístěný také napájecí zdroj, ten pracuje ve třídě H a nestaví tak na žádném velkém transformátoru.

Zesilovače Emotiva kombinují regulované spínané napájecí zdroje s běžným zesilovačem, dodávajícím výkon ve třídě A/B. HC-1 není výjimkou, jeho obvody ale pracují s vyššími proudy. Zesilovač je konstruovaný jako plně diskrétní dvojité diferenciální řešení, řízené mikroprocesorem.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 5

V praxi to znamená výkon 300 Wattů na kanál do 8 ohm (20 – 20 000 Hz, 0,1% THD), respektive 600 Wattů do 4 ohm. Zesilovač pracuje v rozsahu 20 Hz – 20 kHz (+/- 0,1 dB), hodnota THD+N se na 100 Wattech drží pod 0,005%, odstup signálu a šumu je (vážený křivkou A) při plném výkonu přes 120 dB. Zesilovač nabízí tlumící faktor přes 500.

Jeden pár monobloků XPA HC-1 jsme poslouchali ve všech redakčních sestavách – s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30 a to přes kabeláž Nordost Heimdall 2, kdy se porovnávalo s Norma IPA-140, hrály ale hlavně s Emotiva ERC-4, XSP-1 a Teac NT-503 namísto Emotiva XPA-DR2 a to přes KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X, hrály nicméně i s Cambridge CXC a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII přes Fischer&Fischer SN-70 a to buď namísto Cambridge CXA80 nebo Grandinote Shinai. O používaných napájecích filtrech, kabelech a dalším příslušenství více v pravém sloupci -->.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 7

Basovou složku „Twist in my Sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) předvedly monobloky s výraznou silou, autoritou a dokonce i čitelností a informativností nad úrovní své třídy. Moc pěkně si díky svému rychlému, suššímu a výtečně definovanému zvuku dokázaly zesilovače poradit s realistickým pocitem švihu, také objemu bylo dost (i když to není žádná masitá exhibice, spíše zařezávající, přesně odměřený zvuk) a jednotlivé tóny jsou prostě pěkně oddělené. Tu a tam už zvuk Emotivy sahá k branám high-endové samozřejmosti, bas má řád a má nadhled.

Střední pásmo pokračuje v maličko sušším a spíše utaženějším zvukovém podání, přesto hlas Franka Sinatry v „Somethin’ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) nezněl neosobně nebo odtažitě, Emotiva nesklouzává ke studené techničnosti, ale drží se kolem „neutrálu“. Rozlišení je vkusné, oba vokály jsou téměř rovnocenně prezentní, což je hezký výsledek – dívčí element Nancy Sinatra bývá leckdy poněkud zanořený v pozadí a HC-1 se svým analytičtějším stylem ho rozkrývá velmi dobře. Třeba XPA-DR2 nicméně vokálům dokáže dát plastičtější podobu a jakousi přirozenější hebkost.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 9

Na nejvyšších frekvencích trochu překvapivě přímočarost HC-1 polevuje a cinkot činelů v „On her way“ od Pat Metheny Group („Speaking of Now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byl méně důrazný, s kovem spíše lehce ševelivým, byť čitelnost a separace jednotlivých tónů je dobrá. Je zajímavé, že na těchto vysokých frekvencích se Emotiva kloní více k audiofilské kontrole a decentnosti, než k průbojné energičnosti, jakou naopak hýří ve spodních oktávách. Svěžest a znělost kovových tónů je nicméně velmi solidní.

Bubníkům a všelijakým rozličným perkusím v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) dodaly monobloky působivou razanci (minimálně s ohledem na třídu), zvuk HC-1 je rychlý, živý (chvílemi až trochu živelný), generuje pocit síly a energie. HC-1 probudí reprosoustavy už relativně potichu a dokážou bez pocitu blížícího se omezení udržet dynamický švih až do velmi vysokých hlasitostí. HC-1 pak kupodivu „neměkne“ ani u náročných syntetických tónů.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 11

Co se týká rozlišení, tak v „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) se HC-1 ukázaly jako na přirozenou čitelnost sázející zesilovače, jdoucí cestou prošlapanou stereofonními modely, oproti nim jsou ale ráznější, trochu utaženější a přeci jen nepatrně techničtější, což nicméně ve spodní polovině pásma působí jako lepší kontrola a lepší čitelnost, byť vlastně třeba oproti XPA-DR2 nedostanete vysloveně více detailů, ale spíše jsou předestřeny výrazněji. Zvuk je nicméně dobře zkrocený a otevřený, horní oktávy jsou trochu skromnější než ty spodní co do objemu a prezentnosti.

Slyšitelnou výhodou monobloků je lepší podání hudební scény, než u stereofonních koncových stupňů. „My Romance“ Billa Evanse („Turn Out the Stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) měla skvěle propracovaný prostor, scénu širokou i vykreslenou s jasným pocitem hloubky. Hudební obraz je pak pevný, s dobře oddělenými i zakotvenými nástroji, vzhledem k ceně doslova výtečný.

2020 08 30 TST Emotiva HC 1 in 1

XPA HC-1 vynikají všude tam, kde je třeba svižného a pevného dodání energie, zejména do spodních oktáv – proto byla velká radost poslouchat přes ně ráznou „Heathen Child“ od Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299), kdy pulsující baskytara doslova srší energií, má tělo, hutnost a údernost, hudba má tělo a rytmus, přitom ale směrem vzhůru po žebříku frekvenčního spektra zvuk postupně zklidňuje svou razanci a tak třeba už elektrická kytara nemá tu nabroušenou, divokou, punkovou hranu, ale je neagresivní (byť stále výrazná) a muzika šlape velmi slušným tempem, aniž by byla vysloveně zběsilá nebo jste měli pocit, že tlačí na pilu.

Americká Emotiva umí nabídnout dobrý zvuk za dobré peníze, nejnovější monobloky HC-1 nejsou výjimkou. Jsou v tom typicky industriálním, účelném vnějším provedení jako řada XPA, to důležité je ale uvnitř. Jen těžko najdete za TAK přátelskou cenu přístroj, který bude schopen dodat tak nadměrné množství výkonu a přitom nebýt jenom generátor Wattů. HC-1 je také solidní a důstojný zástupce vyšší hi-fi třídy. Faktem ale je, že nejlépe funguje na basové (a možná i střední pásmo), kde překonává svou sebejistotou, důrazností a dynamičností cokoliv jiného se značkou Emotiva (a vlastně pravděpodobně i cokoliv dalšího v podobné ceně), nejvyšší oktávy jsou pak ale na druhou stranu lepší právě u XPA-DR2 (kupříkladu). Pokud tak máte rádi našlápnutější zvuk, jsou monobloky XPA HC-1 velmi zajímavým řešením, jako vynikající se pak jeví možnost bi-ampingu s XPA HC-1 v basové sekci a XPA-DR2 na středech a výškách. Tak či tak, tolik energie v tak malém balením za tak dobré peníze, to je od Emotivy velmi dobrá nabídka.

Kč 25 990,- / kus

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ energický zvuk s důrazem a výbušností

+ příjemně vyvážená charakteristika

+ nadbytek výkonu pro jakékoliv reprosoustavy

+ ideální komplement k XPA-DR2 u bi-ampingových aplikací

+ víc než zajímavá cena za dané výkony

ZÁPORY

- ne tak jemný a přirozený zvuk jako XPA-DR2

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio