ROTEL Michi zesilovače

2018 04 17 TST Marantz PM8006 1

Série 800x od japonské značky Marantz vždycky nabízela "hodně Marantzu za rozumné peníze". Nejnověji se oba modely v této sérii (zdroj signálu a integrovaný zesilovač) honosí šestkou na konci svých názvů. Co spoustu lidí u integrovaného zesilovače PM8006 potěší patrně víc, to je o nějaký ten tisíc nižší cenovka, než jakou měl model 8005, což jde příjemným způsobem proti aktuálnímu dlouhodobému trendu festovního zdražování.

Od pohledu se PM8006 vlastně příliš neliší od svého předchůdce a zapadá naprosto jasně do rodiny Marantz. Zesilovač je relativně pěkně stavěný a velký, byť vám se svými 12 kg při šířce 44 cm, hloubce 37,9 cm a výšce 12,8 cm nezpůsobí problémy s umístěním.

Přední panel je typicky rozdělený do tří bloků, boční mírně klenuté jsou až na přítomnost spínače na tom levém spíše dekorativní, v prostředním bloku je pak krom loga a firemní hvězdy i lišta s diodami indikujícími aktivní vstup, pod ní jsou malá tlačítka pro volbu reproterminálů a volby přímé signálové cesty. Ještě o kousek níž je čtveřice pěkných prvků, které regulují basové, střední i nejvyšší pásmo a také vyvážení kanálů.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 2

Určitě potěší i velký výstup na sluchátka a jak velký prvek pro výběr vstupu, tak prakticky identický pro regulaci hlasitosti jsou slušně zpracované a mají dostatečně jemný chod. O míře očekávaného odpadního tepla vás přesvědčí výrazné množství perforací na horním panelu.

Zadní plocha je pěkně organizovaná, oko přiláká hlavně zdvojená sada reproterminálů velmi pěkné kvality zhruba uprostřed šířky. Zbytek konektorového pole tvoří samé analogové cinche - v horním bloku je vstup pro signál z gramofonu se zemnícím kolíkem, vedle jeden pre-out a ještě vedle přímý vstup do koncového stupně.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 3

Ve spodní části je pětice analogových cinchových vstupů, ten poslední s označením "Recorder" je doplněný ještě příslušným linkovým výstupem. Oranžové cinche poblíž klasické napájecí zásuvky slouží jako vstup a výstup pro přenos pokynů dálkového ovládání, kdy snadno spojíte přístroje k sobě pro snadné ovládání.

Vnitřní uspořádání je pěkně pečlivé. Středně velký toroid je usazený ve stínící "ohrádce" a celá napájecí sekce je odstíněna od signálových obvodů mohutným žebrováním chladícího hliníkového profilu. Z druhé stran je na něm namontován blok výkonového stupně s dominantními kondenzátory.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 4

Protože je PM8006 typickým Marantzem, nabízí v obvodech proudovou zpětnou vazbu, phono modul pracuje v čisté třídě A, přičemž zvládne pouze signály z MM přenosek a jsou tu samozřejmě použity diskrétní moduly HDAM ve verzích SA2 i SA3.

Výstupní výkon 70 Wattů do 8 ohm na kanál je slušný (do 4 ohm umí PM8006 100 W), stroj by měl pracovat ve frekvenčním rozsahu 5 - 100 000 Hz a to při maximálním harmonickém zkreslení 0,02%. Tlumící faktor 100 zní v dané třídě hezky.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 5

Marantz PM8006 jsme poslouchali jak v redakčním prostředí, tak v prostorách značky Xavian, kde právě set řady 8006 používají ke svému modelu Accorda jako optimální volbu. Jinak nám PM8006 "poháněl" Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo Xavian Perla, zdrojem signálu byl povětšinou ND8006, s nímž tvoří PM8006 logickou a hlavně funkční kombinaci. Zkoušeli jsme nicméně samozřejmě i UDP-205 od OPPO, Cambridge CXC (přes Burmester 113) nebo VPI Scout. Poctivým doporučením pro PM8006 je investice do napájecího filtru - o těch i dalších použitých komponentech sestavy se dozvíte v pravém sloupci -->.

Na basové lince v "The Hunter Gets Captured by the Game" ("Massive Attack" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) se projevila kombinace na danou třídu solidní kontroly a objemnosti, ale zároveň jisté lehkosti, s níž PM8006 hraje. Bas byl kulatý, poměrně hřmotný a hluboký, ale přitom ne těžký nebo pomalý, valivý. Líbila se nám schopnost spodní oktávy rozhoupat a jaksi nenásilně nechat vtéct do prostoru, aniž byste měli pocit nejistoty na okrajích nebo jiného nedostatku. Jistě, výkon má své limity a chce to najít vhodnou kombinaci s reprosoustavami, které nebudou na basech přespříliš tuhé.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 6

Tento slušně energický, ale zároveň vlastně jemný, až lehce hebký charakter najdete i ve středním pásmu. Třeba jemný, charismatický a laskavě, vřele nahraný vokál Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) vynikl právě s těmito charakteristikami, je to hladivé a křehké, je to barevné a všeobecně krásné, muzikální podání, nepostrádající ovšem dostatečnou kvalitu i po technické stránce - vokál je v dané třídě dobře zaostřený, čitelný a hlavně má jakési kouzlo plynulosti, vytéká do místnosti přirozeně a nenásilně.

U podobně znějících strojů často narazíte poněkud upejpavé, omezené výšky. Marantz v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) ukázal, že sice nejvyšší tóny servíruje relativně jemněji, ale s dostatečnou otevřeností i energií, takže jejich hladkost a neagresivnost nepůsobí uťápnutě. Objemově bylo činelů akorát, kov měl už pěknou barvu a i když jednotlivá ťuknutí ne úplně "zařezávají", není to jednolitý šum, ale už poměrně solidně oddělené tóny.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 8

Dynamicky si PM8006 nevede také špatně, minimálně na standardy své cenové hladiny. Straussův "Radeckého pochod" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) už začínal pěkně dýchat, byť PM8006 se nesnaží vybudovat mocné drama. Je to živý a slušně energický zvuk, který respektuje místa, kde se hudba potřebuje nadechnout, ale stále zůstává svůj - trochu v klidu, trochu s nadhledem se nepouští do efektů. Přestože model PM8005 mohl působit v některých kombinacích muskulaturněji, nová verze se zdá být zase o něco sebejistější, zdá se mít dospělejší, více vyklidněný způsob prezentace.

"Puer natus est nobis" je v podání mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) intimní náboženskou skladbou, kde ale skutečně high-endové systémy dokážou oddělit jednotlivé hlasy, dát jim jejich vlastní charakter a také přenést do místnosti všechny ty jemné odrazy nahrávacího sálu. PM8006 se nežene za prezentací a vytažením těchhle jemných detailíků, nechává je plynout v hudbě jako celku, je potřeba se trochu soustředit, pokud si je chcete "vylovit", ale jsou tam v množství adekvátním, jaké byste čekali u třicetitisícového stroje.

2018 04 17 TST Marantz PM8006 7

Moc pěkně pak fungovalo zaostření a poskládání prostoru v Mingusově "Flamingo" ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992), ale samozřejmě nejen tam. Nástroje měly kolem sebe prostor, byly pěkně posazené a zafixované, v pravolevém směru byla scéna široká a smysluplná, jako kdyby všechno zapadlo na správné místo a drželo tam bez pocitu nějaké nervozity nebo nucenosti.

Co se nám ale nejvíc líbilo, to je rozhodně pohodová muzikálnost, s níž si PM8006 střihne jakoukoliv hudbu, vlastně v široké kvalitativní škále co do zvuku a pořád to zůstává příjemné. Podmínkou je najít reprosoustavy, s nimiž si sedne, což rozhodně nejsou každé. Přirozenost s trochou měkkosti se zdá být dobrá volba, příliš technický zvuk trochu rozbije to muzikální kouzlo. Trefíte-li se ale do sestavy, nabídne PM8006 laskavou muzikálnost, uvolněnost, bohatost, barevnost a plynulost. Není to zvuk, který by nějak vysloveně tlačil na bránu, nicméně není to zvuk ani příliš klidný nebo nerozhodný - rozhodně v něm najdete jiskru, ale hlavně plynulost, spořádanost a nekomplikované hudební zážitky. Marantz PM8006 potřebuje možná trochu péči u napájení, dokonce pro něj musíte najít vhodné reprosoustavy, ale jinak, když je už všechno jak má být, nabídne tenhle Marantz nesmírně příjemný poslechový zážitek.

Kč 30 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ klasický solidní "analogový stroj"

+ férová výbava

+ ve správné kombinaci příjemně muzikální

+ hladký a klidný zvuk

ZÁPORY

- někomu mohou chybět digitální vstupy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies