2018 05 31 TST Marantz ND8006 1

Řada 8006 od jednoho z nejtradičnějších jmen audio byznysu - původně americké, dnes japonské značky Marantz - je jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu. V této řadě je krom integrovaného zesilovače k dispozici "univerzální zdroj" ND8006, kombinující klasický CD přehrávač s širokými možnostmi, které se otevírají ve světě streamování.

Idea spojení sice stále rozšířeného, ale (velmi) pozvolna odeznívajícího kotoučku s obvody určenými pro lov jedniček a nul v domácí i celosvětové síti je v maximálním souladu s aktuálními trendy. Jednak se dnes valná část posluchačů minimálně tu a tam uchýlí do komfortu digitálních toků, kde je všechno na dosah ruky, jednak trend prodejů svědčí o tom, že už během životnosti tohoto přístroje bude stream i v této střední třídě důležitým prvkem i pro náročné posluchače.

Na první pohled je ND8006 klasickým Marantzem - běžně velké tělo s šířkou 44 cm, hloubkou 34,1 cm a výškou 10,6 cm a váhou 8 kg nese ty nejklasičtější firemní tvary, tedy hlavně charakteristické rozdělení do tří částí, z nichž obě krajní jsou mírně zaoblené. Všechny důležité prvky až na spínací tlačítko jsou umístěny v prostřední části. Dominuje velký displej s dobře čitelnými znaky, ale nečekejte barvy a třeba obrázky obalů - je to stále spíše displej z CD přehrávače, informující decentně a stručně (byť dostatečně).

2018 05 31 TST Marantz ND8006 2

Nad displejem se nachází kryt dvířek mechaniky, jejíž šuplík je vlastně běžný a ničím nepřekvapivý, chod mechaniky samotné je "v pohodě". Po obou stranách jsou do kruhu uspořádané ovládací prvky - vpravo ty pro ovládání reprodukce, vlevo ty pro procházení nastavení a dalších nabídek přístroje. Pod levým prvkem se nachází dvě maličká tlačítka, jedním se přepínají vstupy, druhé slouží pro skok vzad v nabídkách. Na stejné straně je ještě USB port pro rychlé připojení datových pamětí s hudbou. V pravé části je 6,3 mm výstup na sluchátka s vlastním potenciometrem.

Osazení zadní strany je jednoduché - signál dovnitř proudí (krom mechaniky, pochopitelně) přes dva optické vstupy, jeden vstup koaxiální a také po asynchronním USB typu B pro spojení s počítačem. Streaming se otevírá buď přes klasický ethernetový kabel nebo dvojici antének umístěných po stranách - těmi se připojíte jak k Wi-Fi, tak k bluetooth zdrojům.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 3

Signál ven lze dostat jak analogově, tak digitálně. Digitálně to umí přístroj přes koax nebo optiku, analogově přes jeden z párů analogových cinchů. Dvě sady tu jsou z dobrého důvodu - robustnější cinche patří linkovému výstupu, ty klasičtější pak výstupu variabilnímu. Konektivitu doplňují "technické" konektory - 3,5 mm spouštěcí port, RS232 pro systémy chytrého řízení nebo vstupní a výstupní cinch oranžové barvy, sloužící pro signály dálkového ovládání.

Vnitřní streamovací modul podporuje jak klasické domácí protokoly pro streaming z NAS (pro PCM i DSD soubory a to včetně přehrávání bez mezer), podporuje AirPlay, ale také služby Tune-In pro internetová rádia, Spotify Connect a TIDAL. Je tu také integrovaný modul systému HEOS pro snadnou stavbu multiroom systémů.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 4

Mechanika JTL-101Y umí přečíst klasické kompaktní disky, bohužel SACD mechanika osazena není. Po galvanicky izolovaném USB portu zvládá ND8006 jak PCM signál, tak protokolem DoP i jednobitový DSD stream až do rozlišení 11,2 MHz.

Základem napájení je toroidní transformátor, v obvodech se používají diskrétní firemní moduly HDAM a HDAM SA2 s proudovou zpětnou vazbou, druhý zmíněný má na starosti i sluchátkový výstup.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 5

Převod digitálního signálu na analogový obstarává čip ESS ES9016 s technologií HyperStream, možností volby digitálních filtrů a dvěma krystalovými oscilátory pro obě základní frekvenční hodnoty. Pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz, nabízí dynamický rozsah slušných 100 dB a celkové harmonické zkreslení pod úrovní 0,00002%.

Marantz ND8006 jsme měli možnost poslouchat ve vícero sestavách - zdaleka nejmuzikálnější to byla ta s PM8006 a Xavian Accorda, zkoušeli jsme pak ale samozřejmě všechny redakční kombinace, tedy nasadit ND8006 k Norma Revo IPA-140 místo OPPO UDP-205, místo Cambridge CXC ke Cambridge CXA80 nebo třeba místo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Teac NT-503 k Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer&Fischer SN-70. Více o kabeláž, filtrech a dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 6

Houpavou basovou linku v "The Hunter Gets Captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Altantic | 7567-82759-2) zvládl přehrávač s decentní spořádaností, ne mohutný či robustní, ale spíše s na čistotu, na přiměřenost objemnost a na barevnost a pěknou tonalitu zaměřenou klidností. Basy nesou stopu jisté hebkosti, jsou trochu měkčí, ale až trochu tekuté a příjemně poddajné.

Zejména kombinace s PM8006 pak umocní i na středech "do pěkna" mírně posunutou tonalitu přístroje; třeba vokál Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) byl opravdu podmanivě jemný, něžný a vřelý, zároveň ale velmi decentně čitelný, přirozeně a klidně se linul s křehkostí a barevností, které byste se možná ani nenadáli. Je to spíše takový jemně audiofilský zvuk, který se neřítí kupředu, ale nabízí zajímavou porci intimity a křehkosti.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 7

Také na výškách se ND8006 projevuje spíše decentněji a jemněji, i tady je cítit maličko hladší dotek, nicméně to neznamená, že by třeba činel v "Indigo Dreamscapes" od DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1521/52) byl ochuzený o vkusnou porci detailů, přehrávač vám je jen nenutí, nechává je vyplout přirozeně na světlo svým poklidným způsobem. Celková znělost nebo barva kovu je ale rozhodně dobrá.

Ve Straussově "Radeckého pochodu" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) bylo cítit, že ND8006 se nesnaží vybuchovat, tlačit na pilu nebo nabízet mocný a razantní zvuk, mnohem spíše i tady funguje decentní dynamika, která ale vychází velmi samozřejmě, velmi klidně, plynule a jaksi organicky, takže vám zvuk sice možná nerozevlaje nohavice, ale žije, pulzuje a dýchá, když přijde úder to kotlů, máte ten správný pocit vzedmutí zvuku, ale spíše než úder traverzou je to rána ručkou v sametové rukavici.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 8

Ona nekomplikovaná plynulost působí příjemně taktéž v "Puer natus est nobis" od Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725). Detailů je dost, přehrávač umí již nenásilně oddělit vícehlasný sborový zpěv na jednotlivé proudy hlasů, stejně jako vnímáte živé odrazy nahrávacího chrámového prostoru, celé to nicméně působí propojeně, jako jeden veliký (a dobře přehledný a organizovaný) celek.

V Mingusově "Flamingo" ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992) bylo cítit, že co do podání prostoru funguje ND8006 (poměrně výrazně) nejlépe ve spojení se svým předpokládaným partnerem, zesilovačem PM8006. Právě ta kombinace totiž dokáže vnést do zvuku spoustu vzduchu, celá scéna se pak zdá poměrně nadýchaná, ale objemná, široká a hluboká, tak nějak nenásilně se vznášející v prostoru, v němž však zároveň není problém určit polohu jednotlivých instrumentů, které se nepřekrývají a mají kolem sebe dost prostoru, i když jejich kontury jsou spíše jemnější a měkčí, nikoliv holograficky vysochané. ND8006 nicméně nabízí takový ten organický celek, homogenní a přitom už dobře přehledný.

2018 05 31 TST Marantz ND8006 9

Ani trochu řízněji zaznamenaná "The Queen and the Soldier" od Suzanne Vega ("Tried and true - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) neměla v podání ND8006 žádné nepříjemné hrany, i tady se chová přehrávač velmi kultivovaně, jemně a i když hudba nemá takový ten velmi energický drajv, vynahrazuje to plynulostí, pohodou a ve správné kombinaci také často neslýchanou porcí muzikálnosti. Všechno to tak nenásilně sedí a provází vás hudbou, která se velmi, velmi snadno poslouchá.

Přehrávač Marantz ND8006 byl pro nás velice milým společníkem, byť je trochu citlivý na tu správnou kombinaci (respektive férově funguje všude, ale to muzikální kouzlo se probouzí zejména s PM8006). Moc se nám líbí, že za ještě zaplatitelnou cenu dostanete jak přehrávač kotoučků (byť s mírným posmutněním nad absencí SACD), tak přehrávač síťových streamů. ND8006 je skvělým příkladem toho, jak by univerzální stroj dané cenové třídy měl vypadat a fungovat, nenarazíte u něj na žádnou překážku na cestě za hudbou a pokud se vám podaří seskládat vhodnou kombinaci, všechno zapadne a k vám se bude linout krásně barevný, klidný a hlavně obrovsky muzikální zvuk, který je čistá radost poslouchat.

Kč 30 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý univerzální zdroj za férové peníze

+ nesmírně muzikální přednes

+ hladký, lehký zvuk

ZÁPORY

- nesedí samostatně do úplně každé kombinace

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika