2016 02 11 TST Musaic MP10 1

Společnost Musaic je stále ještě nováčkem na trhu chytrých multiroom řešení, sama sebe ještě pořád nazývá start-upem a sídlí v londýnském technologickém inkubátoru Tech City. Momentálně nabízí firma dva základní modely (menší MP5 a větší MP10), k nim pak ještě komponentový zdroj signálu MPL a instalační přehrávač se zesilovačem PRO-MPZ; hlavním rozdílem oproti ostatním je ale možnost použít je víc než jen k přehrávání hudby v jedné nebo více místnostech, tak jak je to u podobných multiroom řešení standardem.

Reproduktor MP10 se v podstatě zase až tak moc neliší od ostatních na trhu - ostatně není k tomu důvod. Celá přední stěna je až do boků překryta černou průzvučnou látkou, stojí na hliníkových nožkách s protiskluzovou úpravou a veškeré konektory najdete v prostředku zadní stěny. Nahoře umístění výdech bassreflexů slouží i pro snadné přenášení reprodutkoru. Konektorové pole zahrnuje kromě napájecí zásuvky ještě LAN konektor a USB, to ale slouží pouze pro nabíjení externích zařízení. Využít můžete ale i 3,5 mm jack analogového stereo vstupu. Poté už je tu jen konektor pro rychlé připojení k Wi-Fi za pomoci WPS a tlačítko pro kompletní reset reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 2

Horní panel je lesklý (což je maličko nepraktické) a skrývá deset dotykových tlačítek. Ta vpravo slouží pro ovládání hlasitosti, respektive zapnutí / vypnutí. Ta vpravo pak ovládají přístup k reprodukci (spuštění, pozastavení, přeskočení, přístup k předvolbám, ale i změna vstupu). Vše nicméně budete asi v drtivé většině ovládat přes dodávanou aplikaci pro iOS nebo Android.

2016 02 11 TST Musaic MP10 3

Musaic MP10 se umí připojit k síti buď kabelem nebo po Wi-Fi, využít můžete i Bluetooth připojení s kodekem aptX. Po síti pak můžete streamovat jak z lokálních zdrojů typu NAS serveru, tak z mnoha služeb - v ČR stojí za zmínku hlavně Spotify a TIDAL, ale samozřejmostí je i na 15 000 internetových rádií. MP10 zvládne nejen vaší sbírku mp3, ale také FLAC a WAV a AIFF a ALAC a to až do rozlišení 24 / 192, takže i audiofilskou sbírku si nyní můžete rozumně rozšířit do celého domu.

2016 02 11 TST Musaic MP10 4

O reprodukci zvuku se starají tři reproduktory - poměrně velký woofer a dvojice širokopásmových menších měničů. Každý z měničů má vlastní zesilovač (ty menší s výkonem po 15 Wattech, woofer 30 Wattový).

Hodně zvuku z malého formátu zajišťuje digitální signálový procesor HDSX od firmy Kronoton. Jeho úkolem je rozšířit pokrytí místnosti do šířky, abyste nemuseli sedět či stát přímo proti reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 5

Co je ale zajímavé, to je možnost propojit Musaic zařízení třeba s osvětlení od Philips Hue nebo LightwaveRF, takže jedním stiskem tlačítka můžete rozsvítit náladové světlo a pustit k němu svou oblíbenou hudbu.

Základem komfortu ovládání podobných zařízení je aplikace. Ta u Musaic je pohodová, ale hlavně rychlá a přehledná. Navíc umí nastavovat i alarmy nebo ovládat již zmíněnou částečnou integraci do chytrého bydlení. Je pravda, že občas trochu svévolně přehodí zobrazení zpět do úvodní obrazovky, takže se musíte k další hudbě opět proklikat, ale samotný návrh aplikace je v pořádku a tak jako vždy a všude u síťových komponentů se mění a vylepšuje s postupem času.

2016 02 11 TST Musaic MP10 6

Ač je model MP 10 větším z obou dostupných, stále je rozměrově relativně malý a skladný. Nicméně jak to v této kategorii bývá, trochu na efektnost optimalizované DSP a vyladění elektroniky a softwaru ke konkrétním reproduktorům přináší nečekaně hluboký bas i z tak kompaktní ozvučnice, jakou má MP 10. Dokonce i kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the Heart Dances" | FLAC | 24 - 192) šel poměrně hluboko, jakkoliv (logicky) k působivosti reálného nástroje měl daleko - nicméně s menší regálovkou by projev jistě srovnat šel a to není vůbec špatný výsledek. Objemu je tak na poměry kategorie rozhodně požehnaně, hloubka je s ohledem na rozměry působivá a dá vám pocítit, že hraje opravdový bas, že to jsou rozhodně dvouciferné frekvence a že nejsou jen tak někde v pozadí. Pravda, podání je spíše trochu měkčí, načechranější, ale základ je to dostatečně hutný. Navíc se malý přístroj nějakým inženýrským trikem ani příliš neklepe a nepřenáší vibrace do podložky, takže jej můžete bez větších obav mít i na pracovním stole.

2016 02 11 TST Musaic MP10 7

Zpěv sboristů v Händelově "Haleluja" ("Mesiáš" | FLAC | 24 - 88,2) byl s ohledem na kategorii přístroje dostatečně čistý a jasný, byť trocha jiskry a autority by hlasům určitě prospěla. Nicméně zpěvákům šlo rozumět a artikulace byla přijatelně čistá, takže v tom ohledu si nejde na nic stěžovat.

2016 02 11 TST Musaic MP10 8

Podobně i u nejvyššího pásma - jakkoliv by trochu více energie a lehoučká jiskra celou reprodukci ještě oživily, bylo zvonění kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) dostatečně bohaté a dostatečně znělé, aby se neztrácelo hluboko v pozadí, nicméně nejjemnější nuance tam nejsou a asi by je ani nikdo neočekával. Jako neagresivní, poměrně už jemný celek vyznělo cinkání perkusí v podání MP 10 vlastně dobře.

2016 02 11 TST Musaic MP10 9

Velmi dynamicky složité sousto, jakým je "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) zvládl Musaic MP 10 důstojně, ale s pochopitelnými rezervami - dynamika ve vás nevzbudí žádný velký pocit dramatu, přehrávač se snaží důstojně udržet přehlednost a čitelnost reprodukce a to se mu i docela daří, když ale přijde na potřebu dát pořádnou ránu, tak úplně už na to nestačí. Kontroluje zvuk poctivě, ale nesnaží se přepínat limity malých měničů a malé ozvučnice, jakkoliv dobře k sobě může hardware a software být přizpůsobený. Nicméně pokud jde o čitelnost, tu se daří udržovat dobře - vlastně až nečekaně, vzhledem k typu a ceně přístroje.

2016 02 11 TST Musaic MP10 10

Musaic MP 10 hraje velmi klidně a uvolněně, takže pokud chcete nějaké drobnější informace, musíte se do zvuku přeci jen maličko aktivněji zaposlouchat, informace z pozadí MP 10 nijak nezdůrazňuje. Jak se ale ukázalo ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1), vlastně umí kromě hlavních "povrchových" linek přehrát i lecjaký detail a sem tam zaslechnete i něco z pozadí nahrávky, nějaké to droboučké vrznutí - může za to zejména DSP, držící reprodukci pohromadě, udržující čistotu a klid v reprodukci za každé situace.

2016 02 11 TST Musaic MP10 11

Pokud byste očekávali nějakou širokou a hlubokou stereofonní scénu, asi byste se v případě Musaic MP 10 (a vlastně žádný podobných přístrojů s malou roztečí měničů) příliš nedočkali. Scéna v "Diamonds" od Aaanonymou Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) byla taková zmenšenina a to ještě pouze v případě, že jste u přístroje poměrně blízko. Cílem je tu ale něco jiného - zaplnit prostor a zaplnit ho i mimo ideální osu vyzařování a to, nutno říci, Musaic umí - dokáže v nějakých 20 - 30 metrech poměrně úspěšně prostor vyplnit a zahrát i téměř do pravého úhlu, což je super, pokud jej dáte někam do rohu, kde bude mít možnost vyzářit hudbu do celého pokoje. Rozdíl mezi přímou osou a poslechem pod úhlem není nijak dramatický.

2016 02 11 TST Musaic MP10 12

Když přijde na našlapanou, energickou skladbu typu "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1), probudí se v malém přístroji poměrně velký řeřavý uhlík a umí do huby vložit obstojné a hlavně zábavné množství šťavnatosti, důrazu i síly, nicméně je fakt, že tady už při vysoké hlasitosti bas přeci jen trošičku duněl i přes veškerou péči DSP. Pokud se ale udržíte v běžných poslechových hlasitostech a nebudete si doma dělat koncert, bude to v pořádku.

Musaic MP 10 je zajímavý bezdrátový reproduktor "s přesahem". Nemyslíme teď fyzickým, ale tím v oblasti ovládacího komfortu. Jednak je skladný, jednak se dá snadno vytvořit multiroomová formace, jednak má slušnou ovládací aplikaci, jednak tolik nestojí a jednak zvládá i různá propojení se systému "skoro-chytré domácnosti" jako jsou ovládání některých světel a podobně. Rozhodně není nepříjemné mít možnost otevřít jednu aplikaci a snadno navodit atmosféru podle potřeby světlem a hudbou na pouhých pár stisknutí. Navíc MP 10 hraje poměrně čistě, ač možná až moc klidně a moc kultivovaně - trocha jiskry by zážitek asi mohla pěkně oživit. Nicméně cenovku má nastavenou férově a z malých rozměrů zvládne ozvučit i ne úplně malé prostory...

Kč 13 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava

+ snadná použitelnost

+ snadné nastavení

+ bohatý bas

+ zaplní i středně velký prostor

ZÁPORY

- z lokálního pohledu omezená nabídka streamovacích služeb

- zvuk by mohl být o kousek transparentnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies