2016 02 11 TST Musaic MP10 1

Společnost Musaic je stále ještě nováčkem na trhu chytrých multiroom řešení, sama sebe ještě pořád nazývá start-upem a sídlí v londýnském technologickém inkubátoru Tech City. Momentálně nabízí firma dva základní modely (menší MP5 a větší MP10), k nim pak ještě komponentový zdroj signálu MPL a instalační přehrávač se zesilovačem PRO-MPZ; hlavním rozdílem oproti ostatním je ale možnost použít je víc než jen k přehrávání hudby v jedné nebo více místnostech, tak jak je to u podobných multiroom řešení standardem.

Reproduktor MP10 se v podstatě zase až tak moc neliší od ostatních na trhu - ostatně není k tomu důvod. Celá přední stěna je až do boků překryta černou průzvučnou látkou, stojí na hliníkových nožkách s protiskluzovou úpravou a veškeré konektory najdete v prostředku zadní stěny. Nahoře umístění výdech bassreflexů slouží i pro snadné přenášení reprodutkoru. Konektorové pole zahrnuje kromě napájecí zásuvky ještě LAN konektor a USB, to ale slouží pouze pro nabíjení externích zařízení. Využít můžete ale i 3,5 mm jack analogového stereo vstupu. Poté už je tu jen konektor pro rychlé připojení k Wi-Fi za pomoci WPS a tlačítko pro kompletní reset reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 2

Horní panel je lesklý (což je maličko nepraktické) a skrývá deset dotykových tlačítek. Ta vpravo slouží pro ovládání hlasitosti, respektive zapnutí / vypnutí. Ta vpravo pak ovládají přístup k reprodukci (spuštění, pozastavení, přeskočení, přístup k předvolbám, ale i změna vstupu). Vše nicméně budete asi v drtivé většině ovládat přes dodávanou aplikaci pro iOS nebo Android.

2016 02 11 TST Musaic MP10 3

Musaic MP10 se umí připojit k síti buď kabelem nebo po Wi-Fi, využít můžete i Bluetooth připojení s kodekem aptX. Po síti pak můžete streamovat jak z lokálních zdrojů typu NAS serveru, tak z mnoha služeb - v ČR stojí za zmínku hlavně Spotify a TIDAL, ale samozřejmostí je i na 15 000 internetových rádií. MP10 zvládne nejen vaší sbírku mp3, ale také FLAC a WAV a AIFF a ALAC a to až do rozlišení 24 / 192, takže i audiofilskou sbírku si nyní můžete rozumně rozšířit do celého domu.

2016 02 11 TST Musaic MP10 4

O reprodukci zvuku se starají tři reproduktory - poměrně velký woofer a dvojice širokopásmových menších měničů. Každý z měničů má vlastní zesilovač (ty menší s výkonem po 15 Wattech, woofer 30 Wattový).

Hodně zvuku z malého formátu zajišťuje digitální signálový procesor HDSX od firmy Kronoton. Jeho úkolem je rozšířit pokrytí místnosti do šířky, abyste nemuseli sedět či stát přímo proti reproduktoru.

2016 02 11 TST Musaic MP10 5

Co je ale zajímavé, to je možnost propojit Musaic zařízení třeba s osvětlení od Philips Hue nebo LightwaveRF, takže jedním stiskem tlačítka můžete rozsvítit náladové světlo a pustit k němu svou oblíbenou hudbu.

Základem komfortu ovládání podobných zařízení je aplikace. Ta u Musaic je pohodová, ale hlavně rychlá a přehledná. Navíc umí nastavovat i alarmy nebo ovládat již zmíněnou částečnou integraci do chytrého bydlení. Je pravda, že občas trochu svévolně přehodí zobrazení zpět do úvodní obrazovky, takže se musíte k další hudbě opět proklikat, ale samotný návrh aplikace je v pořádku a tak jako vždy a všude u síťových komponentů se mění a vylepšuje s postupem času.

2016 02 11 TST Musaic MP10 6

Ač je model MP 10 větším z obou dostupných, stále je rozměrově relativně malý a skladný. Nicméně jak to v této kategorii bývá, trochu na efektnost optimalizované DSP a vyladění elektroniky a softwaru ke konkrétním reproduktorům přináší nečekaně hluboký bas i z tak kompaktní ozvučnice, jakou má MP 10. Dokonce i kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the Heart Dances" | FLAC | 24 - 192) šel poměrně hluboko, jakkoliv (logicky) k působivosti reálného nástroje měl daleko - nicméně s menší regálovkou by projev jistě srovnat šel a to není vůbec špatný výsledek. Objemu je tak na poměry kategorie rozhodně požehnaně, hloubka je s ohledem na rozměry působivá a dá vám pocítit, že hraje opravdový bas, že to jsou rozhodně dvouciferné frekvence a že nejsou jen tak někde v pozadí. Pravda, podání je spíše trochu měkčí, načechranější, ale základ je to dostatečně hutný. Navíc se malý přístroj nějakým inženýrským trikem ani příliš neklepe a nepřenáší vibrace do podložky, takže jej můžete bez větších obav mít i na pracovním stole.

2016 02 11 TST Musaic MP10 7

Zpěv sboristů v Händelově "Haleluja" ("Mesiáš" | FLAC | 24 - 88,2) byl s ohledem na kategorii přístroje dostatečně čistý a jasný, byť trocha jiskry a autority by hlasům určitě prospěla. Nicméně zpěvákům šlo rozumět a artikulace byla přijatelně čistá, takže v tom ohledu si nejde na nic stěžovat.

2016 02 11 TST Musaic MP10 8

Podobně i u nejvyššího pásma - jakkoliv by trochu více energie a lehoučká jiskra celou reprodukci ještě oživily, bylo zvonění kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) dostatečně bohaté a dostatečně znělé, aby se neztrácelo hluboko v pozadí, nicméně nejjemnější nuance tam nejsou a asi by je ani nikdo neočekával. Jako neagresivní, poměrně už jemný celek vyznělo cinkání perkusí v podání MP 10 vlastně dobře.

2016 02 11 TST Musaic MP10 9

Velmi dynamicky složité sousto, jakým je "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) zvládl Musaic MP 10 důstojně, ale s pochopitelnými rezervami - dynamika ve vás nevzbudí žádný velký pocit dramatu, přehrávač se snaží důstojně udržet přehlednost a čitelnost reprodukce a to se mu i docela daří, když ale přijde na potřebu dát pořádnou ránu, tak úplně už na to nestačí. Kontroluje zvuk poctivě, ale nesnaží se přepínat limity malých měničů a malé ozvučnice, jakkoliv dobře k sobě může hardware a software být přizpůsobený. Nicméně pokud jde o čitelnost, tu se daří udržovat dobře - vlastně až nečekaně, vzhledem k typu a ceně přístroje.

2016 02 11 TST Musaic MP10 10

Musaic MP 10 hraje velmi klidně a uvolněně, takže pokud chcete nějaké drobnější informace, musíte se do zvuku přeci jen maličko aktivněji zaposlouchat, informace z pozadí MP 10 nijak nezdůrazňuje. Jak se ale ukázalo ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1), vlastně umí kromě hlavních "povrchových" linek přehrát i lecjaký detail a sem tam zaslechnete i něco z pozadí nahrávky, nějaké to droboučké vrznutí - může za to zejména DSP, držící reprodukci pohromadě, udržující čistotu a klid v reprodukci za každé situace.

2016 02 11 TST Musaic MP10 11

Pokud byste očekávali nějakou širokou a hlubokou stereofonní scénu, asi byste se v případě Musaic MP 10 (a vlastně žádný podobných přístrojů s malou roztečí měničů) příliš nedočkali. Scéna v "Diamonds" od Aaanonymou Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) byla taková zmenšenina a to ještě pouze v případě, že jste u přístroje poměrně blízko. Cílem je tu ale něco jiného - zaplnit prostor a zaplnit ho i mimo ideální osu vyzařování a to, nutno říci, Musaic umí - dokáže v nějakých 20 - 30 metrech poměrně úspěšně prostor vyplnit a zahrát i téměř do pravého úhlu, což je super, pokud jej dáte někam do rohu, kde bude mít možnost vyzářit hudbu do celého pokoje. Rozdíl mezi přímou osou a poslechem pod úhlem není nijak dramatický.

2016 02 11 TST Musaic MP10 12

Když přijde na našlapanou, energickou skladbu typu "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1), probudí se v malém přístroji poměrně velký řeřavý uhlík a umí do huby vložit obstojné a hlavně zábavné množství šťavnatosti, důrazu i síly, nicméně je fakt, že tady už při vysoké hlasitosti bas přeci jen trošičku duněl i přes veškerou péči DSP. Pokud se ale udržíte v běžných poslechových hlasitostech a nebudete si doma dělat koncert, bude to v pořádku.

Musaic MP 10 je zajímavý bezdrátový reproduktor "s přesahem". Nemyslíme teď fyzickým, ale tím v oblasti ovládacího komfortu. Jednak je skladný, jednak se dá snadno vytvořit multiroomová formace, jednak má slušnou ovládací aplikaci, jednak tolik nestojí a jednak zvládá i různá propojení se systému "skoro-chytré domácnosti" jako jsou ovládání některých světel a podobně. Rozhodně není nepříjemné mít možnost otevřít jednu aplikaci a snadno navodit atmosféru podle potřeby světlem a hudbou na pouhých pár stisknutí. Navíc MP 10 hraje poměrně čistě, ač možná až moc klidně a moc kultivovaně - trocha jiskry by zážitek asi mohla pěkně oživit. Nicméně cenovku má nastavenou férově a z malých rozměrů zvládne ozvučit i ne úplně malé prostory...

Kč 13 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava

+ snadná použitelnost

+ snadné nastavení

+ bohatý bas

+ zaplní i středně velký prostor

ZÁPORY

- z lokálního pohledu omezená nabídka streamovacích služeb

- zvuk by mohl být o kousek transparentnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio