Métronome referenční streamer

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 1

Streamer od Denonu v první generaci s označením DNP-720AE byl jedním z pionýrských produktů, otevírajících svět síťového přehrávání i těm, kteří do streamerů nechtějí investovat desítky či stovky tisíc. Nová generace DNP-730AE pak reflektuje změnami svých schopností proměny "digitálních" trendů a navíc je dostupná levněji, což se jeví jako atraktivní kombinace.

DNP-730AE zůstává věrný štíhlým liniím první generace, při standardní komponentové šířce 43,4 cm a hloubce 29,7 cm narostl do výšky jen na 7,3 cm (nepočítaje čouhající Wi-Fi antény v zadní části) a váží jen 2,9 kg. Vzhledem je to pak "jednoduše Denon" - pod logem výrobce v levé části velmi pěkného broušeného čelního hliníkového panelu najdete malé spínací tlačítko, v části pravé USB konektor pro připojení datových pamětí, vedle pak multifunkční kolečko pro pohyb v nabídkách a listování v seznamech hudby, ve středu tohoto kolečka je potom potvrzovací tlačítko (sloužící i jako Play / Pause). Posledním maličkým tlačítkem lze přepínat zdroj signálu.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 2

Veškeré dění odečtete z přehledného, centrálně umístněného displeje se třemi řádky, kde ale u spodních dvou je kresba znaků velmi tenká a z větší dálky trochu hůře čitelná. To zásadní ale stejně zobrazuje řádek prostřední, který se naopak čte velmi dobře.

Zadní strana je osazena vším, co od podobného typu přístroje lze očekávat - na stranách jsou dvě Wi-Fi antény, uprostřed pak sada konektorů. Krom napájecí zásuvky (umístěné tedy v pravém rohu) jsou to LAN konektor, dvě tlačítka, sloužící k automatizovanému bezdrátovému spojení (WPS standard a standard pro iOS). Zapojit tu můžete i propojovací kablík s 3,5 mm koncovkami do zdířky IR - pomocí ní tak lze ovládat CD přehrávače a zesilovač značky Denon, které samotné nemají síťové připojení a ovládání. Pomocí aplikace pak můžete přes DNP-730AE vygenerovat některé základní příkazy pro ovládání CD přehrávače či zesilovače, což je rozhodně zajímavý bonus. Pak už jsou tu jen signálové výstupy. Jeden digitální v podobě optiky (využitelný je jen pro PCM signály), druhý analogový v podobě RCA konektorů.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 3

Pro ovládání můžete použít klasické dálkové ovládání, ale styl přístroje vybízí spíše využít aplikaci Denon Hi-Fi Remote App, volně stažitelnou pro iOS i Android. Aplikace není dokonalá, ale reaguje rychle a funguje jako spolehlivý přehrávač, kterým snadno řeknete co se má přehrávat a můžete si tvořit také svůj playlist. V neposlední řadě je aplikace univerzální a cokoliv (třeba receiver) připojíte do své sítě a má značku Denon, můžete touto aplikací ovládat.

Možná jste si z výčtu konektorů povšimli, že oproti minulé generaci výrobce obětoval analogové rádio - na druhou stranu je fakt, že není zásadní chytat signál ze vzduchu v diskutabilní kvalitě, můžeme-li z drtivé většiny tytéž stanice nalézt v nerušené digitální podobě na síti.

Zásadní novinkou je pak podpora DSD signálů, jakkoliv je omezena na DSD64 a DSD128. Jinak je podpora PCM formátů vcelku standardní - do rozlišení 24 bit / 192 kHz přehraje přístroj FLAC, WAV či AIFF a ALAC, samozřejmě i MP3 soubory. Pokud chcete, je možné zapnout přehrávání bez mezer.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 4

Přístroj nativně zvládá i podporu AirPlay, což je z uživatelského hlediska příjemné. Využít můžete i službu Spotify Connect, naproti tomu třeba stále populárnější TIDAL nikoliv. Podobné změny jsou ale jen otázkou aktualizace firmware...

Nejdůležitější součástkou uvnitř DNP-730AE je bezesporu čip převodníku, tentokrát výrobce zvolil PCM1795 z dílen Texas Instruments. Ten zvládá jak nativní podporu DSD, tak maximální rozlišení PCM na úrovni 32 bit / 192 kHz. Výrobce říká, že v obvodovém řešení je aplikován ještě samostatný obvod na potlačení jitteru.

Denon DNP-730AE jsme poslouchali v základních sestavách s Naim Nait XS a Cambridge CXA80, ale také s Advance Acoustic Xi-120, Norma Revo IPA70B nebo Block V250. Srovnávali jsme primárně s ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, ale také s CD přehrávači Naim CD5si a Cambridge CXC. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté, AQ Tango 85 nebo ELAC FS 507 VX-JET. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver / Black.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 5

Denon DNP-730AE hraje muzikálně a má dostatečně hutný, sytý basový základ, jak ukázala linka kontrabasu v "The Best Goes On" Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1). Je cítit objem nástroje, zvuk je lehce nadýchaný, měkčí, ale také sytější a o ždibec temnější. Basové tóny se nederou kupředu, jsou velice poklidné. V rámci zdrojů signálu z této cenové kategorie nabízí DNP-730AE i velmi hezká brouknutí nástroje, byť vystižení rezonancí dřevěného těla očekávat nemůžete. kontury jsou také trochu volnější, sázející spíše na velikost a nádech vřelosti.

Zpěv Cary Dillon v "The Parting Glass" ("Live at the Grand Opera House" | FLAC | 24 - 48) byl velmi hladký, hlas krásný, sladký a uvolněný, ale poněkud menší, ne úplně do hloubky prokreslený. Přístroj ale už i díky celkově slušné čistotě naznačuje plasticitu a hlavně přednáší vokál bez stresu, byť opět měkčeji a vřeleji. Přednes byl jemný, vzdušný, lehký. Dění není nijak holograficky vykresleno, sází spíše na muzikální laskavost a klid, než na absolutní "rovnost" a autenticitu.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 6

Ač procentuálně nejbohatší zastoupení v reprodukci určitě mají středy, ani výšek není málo a nezní nijak upejpavě. Činely v "Misery" od Dave´s True Story ("HD Tracks Ultimate Download Experience" | FLAC | 24 - 96) zněly výrazně, vibrafon dokonce až trošku zvonivě, ale stále ještě nevulgárně. Oba nástroje tak nějak zůstávají zakomponované v celkovém zvuku, jejich tóny nevystupují příliš do popředí a jsou lehce měkčí. Přes sametový nádech a hladkost jsou ale dobře rozlišené a čisté, zejména pak s přihlédnutím k nastavené cenovce.

Přes drobné výhrady k důrazu a množství energie (ale to je více či méně platné pro celou entry-level třídu komponentů) lez prohlásit, že si přehrávač dobře poradil i s dynamikou akustických nástrojů, konkrétně smyčců v Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192). Housle byly živé, ačkoliv pohyb smyčce po strunách nevyvolal zcela dokonalý pocit rezonujícího těla nástroje. Všechny instrumenty už ale působily poměrně živě a reprodukce nebyla v žádném okamžiku nezvládnutá, zvuk nebyl zahlcený, naopak byl pod dobrou kontrolou, jakkoliv příjemně měkčeji a sytěji laděný.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 7

Nad nástroji v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky (FLAC | 24 - 88,2) udržoval DNP-730AE dobrý přehled, neefektní, neokázalý a přitom dostatečný jistý, jakkoliv násobně dražší streamery jdou v dospělosti reprodukce a samozřejmosti ještě citelně dále. Rozlišení je dobré, je slyšet spoustu informací, tóny jsou separované a jisté, přesto jsou nástroje citelně svázané v jednom celku, nežijí si úplně vlastními životy. Nejsou už nicméně ploché, naopak mají už slušně naznačená těla. Drobné zvuky mimo hlavní linky nástrojů tu ale neslyšíte, tak hluboko Denon nejde.

V "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald ("Sings Cole Porter Songbook" | FLAC | 24 - 96) panoval také již slušný pořádek, nástroje necestovaly z místa na místo, naopak jejich oddělení a lokalizace byly dobré, konkrétní. Scéna samotná pak byla o něco užší, ale zase už s naznačenou hloubkou a to včetně rozsazení hráčů - zpěvačka vpředu, ostatní o krok dva za ní. Jediné, co vlastně doopravdy schází je pocit vzduchu, ten z nahrávky DNP-730AE tak nějak neumí vytáhnout.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 8

"The Beginning of the End" od Nine Inch Nails ("Year Zero" | FLAC | 16 -44,1) měla dobrý rytmus a plný zvuk, vlastně celkově se poslouchala díky absenci jakýchkoliv ostrostí a hran dobře i při vyšší hlasitosti. Reprodukce měla dostatečnou šťávu a tah na branku, i když někomu se nemusí líbit přeci jen panující měkčí a vřelejší ladění přednesu.

Denon DNP-730AE je patrně nejlevnější cestou, jak si pořídit ve svém systému plnohodnotné streamování a to v kvalitě odpovídající nárokům high fidelity. A určitě je nejlevnější cestou, jak si pořídit slušné streamování DSD, které je den ze dne populárnějším formátem. Přístroj sám o sobě se velmi pohodlně používá, má i dobrou aplikaci pro ovládání po síti, je rychlý, spolehlivý a komfortní. Jeho zvuk pak je čistý, bohatý a spíše klidnější, hladký a muzikální, byť není žádnou zvukovou lupou nebo snad dynamickým zázrakem. V žádné oblasti ale vysloveně nezklame, je to vyvážený all-rounder a rozhodně byste ho neměli minout, pokud hledáte vstupní bránu do světa síťového přehrávání.

Kč 11 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ oproti minulé generaci nižší cena

+ podpora DSD

+ dobrá aplikace pro ovládání na dálku

+ patrně nejlevnější "už hi-fi" streamer

ZÁPORY

- poněkud svérázný a nepřehledný způsob řazení souborů

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies