2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 1

Streamer od Denonu v první generaci s označením DNP-720AE byl jedním z pionýrských produktů, otevírajících svět síťového přehrávání i těm, kteří do streamerů nechtějí investovat desítky či stovky tisíc. Nová generace DNP-730AE pak reflektuje změnami svých schopností proměny "digitálních" trendů a navíc je dostupná levněji, což se jeví jako atraktivní kombinace.

DNP-730AE zůstává věrný štíhlým liniím první generace, při standardní komponentové šířce 43,4 cm a hloubce 29,7 cm narostl do výšky jen na 7,3 cm (nepočítaje čouhající Wi-Fi antény v zadní části) a váží jen 2,9 kg. Vzhledem je to pak "jednoduše Denon" - pod logem výrobce v levé části velmi pěkného broušeného čelního hliníkového panelu najdete malé spínací tlačítko, v části pravé USB konektor pro připojení datových pamětí, vedle pak multifunkční kolečko pro pohyb v nabídkách a listování v seznamech hudby, ve středu tohoto kolečka je potom potvrzovací tlačítko (sloužící i jako Play / Pause). Posledním maličkým tlačítkem lze přepínat zdroj signálu.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 2

Veškeré dění odečtete z přehledného, centrálně umístněného displeje se třemi řádky, kde ale u spodních dvou je kresba znaků velmi tenká a z větší dálky trochu hůře čitelná. To zásadní ale stejně zobrazuje řádek prostřední, který se naopak čte velmi dobře.

Zadní strana je osazena vším, co od podobného typu přístroje lze očekávat - na stranách jsou dvě Wi-Fi antény, uprostřed pak sada konektorů. Krom napájecí zásuvky (umístěné tedy v pravém rohu) jsou to LAN konektor, dvě tlačítka, sloužící k automatizovanému bezdrátovému spojení (WPS standard a standard pro iOS). Zapojit tu můžete i propojovací kablík s 3,5 mm koncovkami do zdířky IR - pomocí ní tak lze ovládat CD přehrávače a zesilovač značky Denon, které samotné nemají síťové připojení a ovládání. Pomocí aplikace pak můžete přes DNP-730AE vygenerovat některé základní příkazy pro ovládání CD přehrávače či zesilovače, což je rozhodně zajímavý bonus. Pak už jsou tu jen signálové výstupy. Jeden digitální v podobě optiky (využitelný je jen pro PCM signály), druhý analogový v podobě RCA konektorů.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 3

Pro ovládání můžete použít klasické dálkové ovládání, ale styl přístroje vybízí spíše využít aplikaci Denon Hi-Fi Remote App, volně stažitelnou pro iOS i Android. Aplikace není dokonalá, ale reaguje rychle a funguje jako spolehlivý přehrávač, kterým snadno řeknete co se má přehrávat a můžete si tvořit také svůj playlist. V neposlední řadě je aplikace univerzální a cokoliv (třeba receiver) připojíte do své sítě a má značku Denon, můžete touto aplikací ovládat.

Možná jste si z výčtu konektorů povšimli, že oproti minulé generaci výrobce obětoval analogové rádio - na druhou stranu je fakt, že není zásadní chytat signál ze vzduchu v diskutabilní kvalitě, můžeme-li z drtivé většiny tytéž stanice nalézt v nerušené digitální podobě na síti.

Zásadní novinkou je pak podpora DSD signálů, jakkoliv je omezena na DSD64 a DSD128. Jinak je podpora PCM formátů vcelku standardní - do rozlišení 24 bit / 192 kHz přehraje přístroj FLAC, WAV či AIFF a ALAC, samozřejmě i MP3 soubory. Pokud chcete, je možné zapnout přehrávání bez mezer.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 4

Přístroj nativně zvládá i podporu AirPlay, což je z uživatelského hlediska příjemné. Využít můžete i službu Spotify Connect, naproti tomu třeba stále populárnější TIDAL nikoliv. Podobné změny jsou ale jen otázkou aktualizace firmware...

Nejdůležitější součástkou uvnitř DNP-730AE je bezesporu čip převodníku, tentokrát výrobce zvolil PCM1795 z dílen Texas Instruments. Ten zvládá jak nativní podporu DSD, tak maximální rozlišení PCM na úrovni 32 bit / 192 kHz. Výrobce říká, že v obvodovém řešení je aplikován ještě samostatný obvod na potlačení jitteru.

Denon DNP-730AE jsme poslouchali v základních sestavách s Naim Nait XS a Cambridge CXA80, ale také s Advance Acoustic Xi-120, Norma Revo IPA70B nebo Block V250. Srovnávali jsme primárně s ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, ale také s CD přehrávači Naim CD5si a Cambridge CXC. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté, AQ Tango 85 nebo ELAC FS 507 VX-JET. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver / Black.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 5

Denon DNP-730AE hraje muzikálně a má dostatečně hutný, sytý basový základ, jak ukázala linka kontrabasu v "The Best Goes On" Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1). Je cítit objem nástroje, zvuk je lehce nadýchaný, měkčí, ale také sytější a o ždibec temnější. Basové tóny se nederou kupředu, jsou velice poklidné. V rámci zdrojů signálu z této cenové kategorie nabízí DNP-730AE i velmi hezká brouknutí nástroje, byť vystižení rezonancí dřevěného těla očekávat nemůžete. kontury jsou také trochu volnější, sázející spíše na velikost a nádech vřelosti.

Zpěv Cary Dillon v "The Parting Glass" ("Live at the Grand Opera House" | FLAC | 24 - 48) byl velmi hladký, hlas krásný, sladký a uvolněný, ale poněkud menší, ne úplně do hloubky prokreslený. Přístroj ale už i díky celkově slušné čistotě naznačuje plasticitu a hlavně přednáší vokál bez stresu, byť opět měkčeji a vřeleji. Přednes byl jemný, vzdušný, lehký. Dění není nijak holograficky vykresleno, sází spíše na muzikální laskavost a klid, než na absolutní "rovnost" a autenticitu.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 6

Ač procentuálně nejbohatší zastoupení v reprodukci určitě mají středy, ani výšek není málo a nezní nijak upejpavě. Činely v "Misery" od Dave´s True Story ("HD Tracks Ultimate Download Experience" | FLAC | 24 - 96) zněly výrazně, vibrafon dokonce až trošku zvonivě, ale stále ještě nevulgárně. Oba nástroje tak nějak zůstávají zakomponované v celkovém zvuku, jejich tóny nevystupují příliš do popředí a jsou lehce měkčí. Přes sametový nádech a hladkost jsou ale dobře rozlišené a čisté, zejména pak s přihlédnutím k nastavené cenovce.

Přes drobné výhrady k důrazu a množství energie (ale to je více či méně platné pro celou entry-level třídu komponentů) lez prohlásit, že si přehrávač dobře poradil i s dynamikou akustických nástrojů, konkrétně smyčců v Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192). Housle byly živé, ačkoliv pohyb smyčce po strunách nevyvolal zcela dokonalý pocit rezonujícího těla nástroje. Všechny instrumenty už ale působily poměrně živě a reprodukce nebyla v žádném okamžiku nezvládnutá, zvuk nebyl zahlcený, naopak byl pod dobrou kontrolou, jakkoliv příjemně měkčeji a sytěji laděný.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 7

Nad nástroji v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky (FLAC | 24 - 88,2) udržoval DNP-730AE dobrý přehled, neefektní, neokázalý a přitom dostatečný jistý, jakkoliv násobně dražší streamery jdou v dospělosti reprodukce a samozřejmosti ještě citelně dále. Rozlišení je dobré, je slyšet spoustu informací, tóny jsou separované a jisté, přesto jsou nástroje citelně svázané v jednom celku, nežijí si úplně vlastními životy. Nejsou už nicméně ploché, naopak mají už slušně naznačená těla. Drobné zvuky mimo hlavní linky nástrojů tu ale neslyšíte, tak hluboko Denon nejde.

V "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald ("Sings Cole Porter Songbook" | FLAC | 24 - 96) panoval také již slušný pořádek, nástroje necestovaly z místa na místo, naopak jejich oddělení a lokalizace byly dobré, konkrétní. Scéna samotná pak byla o něco užší, ale zase už s naznačenou hloubkou a to včetně rozsazení hráčů - zpěvačka vpředu, ostatní o krok dva za ní. Jediné, co vlastně doopravdy schází je pocit vzduchu, ten z nahrávky DNP-730AE tak nějak neumí vytáhnout.

2015 12 14 TST Denon DNP 730AE 8

"The Beginning of the End" od Nine Inch Nails ("Year Zero" | FLAC | 16 -44,1) měla dobrý rytmus a plný zvuk, vlastně celkově se poslouchala díky absenci jakýchkoliv ostrostí a hran dobře i při vyšší hlasitosti. Reprodukce měla dostatečnou šťávu a tah na branku, i když někomu se nemusí líbit přeci jen panující měkčí a vřelejší ladění přednesu.

Denon DNP-730AE je patrně nejlevnější cestou, jak si pořídit ve svém systému plnohodnotné streamování a to v kvalitě odpovídající nárokům high fidelity. A určitě je nejlevnější cestou, jak si pořídit slušné streamování DSD, které je den ze dne populárnějším formátem. Přístroj sám o sobě se velmi pohodlně používá, má i dobrou aplikaci pro ovládání po síti, je rychlý, spolehlivý a komfortní. Jeho zvuk pak je čistý, bohatý a spíše klidnější, hladký a muzikální, byť není žádnou zvukovou lupou nebo snad dynamickým zázrakem. V žádné oblasti ale vysloveně nezklame, je to vyvážený all-rounder a rozhodně byste ho neměli minout, pokud hledáte vstupní bránu do světa síťového přehrávání.

Kč 11 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ oproti minulé generaci nižší cena

+ podpora DSD

+ dobrá aplikace pro ovládání na dálku

+ patrně nejlevnější "už hi-fi" streamer

ZÁPORY

- poněkud svérázný a nepřehledný způsob řazení souborů

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio