Métronome referenční streamer

2015 08 18 TST Cambridge CXN 1

I když kompaktní disky jsou stále neohroženými vládci domácích hudebních sbírek, jako houby po dešti rostou i další možnosti digitálního světa v čele s přehráváním počítačových souborů, lhostejno zda přehrávaných po domácí síti ze serverů, z datových pamětí nebo některou z internetových služeb typu TIDAL, Google Music či Spotify. I proto jsou stále populárnějšími přístroji streamery, často kombinované i s předzesilovači nebo jinými typy zdrojů signálu (tunery, diskovými přehrávači,...). Do této kombinované třídy se řadí i nejnovější počin firmy Cambridge s názvem CXN.

Síťový přehrávač a digitální předzesilovač CXN sídlí v šasi s elegantními, hladkými tvary. Hliníkový čelní panel má zakulacené rohy, zakulacení se přenáší i do zvláštního "miskovitého" tvaru přední nohy, která se táhne pod celou čelní hranou a zvláštním způsobem linky zjemňuje. Jde také o nadprůměrně štíhlý přístroj - na běžné rozměry 43 x 30,5 cm (š x h) připadá pouhých 8,5 cm výšky, subtilnost je podtržena hmotností 3,5 kg.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 2

Čelní panel je velmi čistě vyvedený, krom decentního spínacího tlačítka je tu vlastně vše soustředěno kolem poměrně velkého barevného displeje s nádherně jemnou kresbou. Za displej s úhlopříčkou 11 cm by se nemusel stydět leckterý smartphone. Po každé straně jsou čtyři tlačítka pro základní ovládání, zásadní část pohybů (i z pohledu pohodlí) je lepší realizovat pomocí otočeného ovladače, jehož stisknutím volby potvrzujeme. Na čelní stěně najdeme ještě jeden USB konektor pro rychlé připojení datových pamětí.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 3

Při pohledu zezadu uvidíte kromě napájecí zásuvky slušnou porci konektorů. Pochopitelně je centrem ethernetová zásuvka, Wi-Fi lze připojit v podobě volitelného donglu do jednoho ze dvou USB portů. Druhý port slouží k připojení datových pamětí. Poté je tu dvojice digitální vstupů (1x koaxiální a 1x optický), jejichž složení kopírují i digitální výstupy. Pozitivní je, že můžete CXN využít v roli D/A převodníku. Digitální vstupy doplňuje asynchronní USB. Analogové výstupy jsou k dispozici jak jako nesymetrické RCA, tak jako symetrické XLR konektory. Je tu ještě vstup a výstup firemního řídícího standardu Control Bus, stejně jako 3,5 mm jack pro příjem IR signálů. V přístroji je integrovaný také Bluetooth přijímač s kodekem aptX.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 5

Všechna získaná digitální data jsou v prvním kroku převzorkována technologií ATF druhé generace na PCM signál s rozlišením 24 / 384 bez ohledu na jejich vstupní podobu. Platí to tedy i pro DSD signál, který lze v podobě DSD64 a DSD128 přenášet výhradně po USB. Úroveň signálu upravuje DSP SHARC ve 32 bitové hloubce, stejně jako provádí již zmíněný upsampling. Digitálně-analogový převod zajišťuje čip Wolfson WM8740 ve zdvojeném osazení.

Cambridge CXN zvládne v pohodě i přehrávání bez mezer, nebojí se v podstatě žádného rozšířeného kodeku - FLAC, WAV, AIFF, ALAC, ale i MP3, WMA, AAC nebo OGG Vorbis patří k podporovaným, snad jen DSD je skutečně omezen výhradně na USB připojení. Komu by nestačila vlastní hudební sbírka, jistě ocení integrovanou podporu Spotify Connect, případně lze využít standard AirPlay.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 6

Cambridge CXN jsme poslouchali zejména v kombinaci se sériovými kolegy CXA80 a CXC, ale také ve společnosti převodníku ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či elektroniky Naim Nait XS, Naim CD5si, Rogue Audio RP-5 / M-180 či Audionet PRE G2 / MAX. Jako zdroj fungoval chvíli i Electrocompaniet EMC 1 MKIII. Propojeno bylo zejména kabely TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Sonus Faber Chameleon B, Sonus Faber Venere 1.5, ale i Xavian Perla, GoldenEar AON 3 či GoldenEar Triton Three.

Cambridge CXN dokázal, že má nad reprodukcí autoritativní kontrolu v každém okamžiku. Suverénně se pouští i do spodních oktáv; dokázal zkrotit i nabobtnalý, bohatý a razantní bas v "Get Lucky" od Daft Punk ("Random Access Memories" | Qobuz | FLAC | 24-88,2). Streameru se podařilo udržet houpavou rytmiku i s její razancí a mohutností, drží ale bas dostatečně pevně v ruce, tóny jsou dobře definované a konkrétní.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 7

CXN dokázal do "The Parting Glass" v podání Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | B&W | FLAC | 24-48) vložit obrovskou porci klidu a laskavosti, aniž by tím ale utrpělo prokreslení a celková čistota středního pásma. Vokál zněl nádherně, něžně a vysloveně krásně, přístroj dokázal vystihnout emocionální náboj a procítění, které Cara Dillon do muziky vkládá. Ten nadhled a dospělost, kterou se dokáže CXN prezentovat, jsme u relativně dostupného přístroje nečekali. Hudba byla také velmi pěkně prokreslená, byť celkový klid a relaxovanost budí trochu menší dojem "blízkosti", než třeba u CD. Zvuk je zato ale mnohem vzdušnější a zdá se, že CXN dokáže zahrnout více hudebního dění včetně detailů v pozadí.

 

Slavná "Girl from Ipanema" Stana Getze a Joao Gilberta (HD Tracks | FLAC | 24-192) ukázala velice dobré rozlišení ševelících činelů; dopad paliček byl konkrétní, znělý, i když ne jiskrný a zvonivý. Je cítit rychlost a dobrá kontrola, jdoucí však ruku v ruce s celkovou jemností. Kov činelu tak není pronikavý, spíše decentní a něžný, samotný činel už má naznačené i rezonance celého svého objemu, tedy ne jen bodu, kam dopadla palička a zřetelně vyniká kovový charakter. Navíc jsou činely a výškové pásmo vůbec přirozeně a příjemně bezešvě integrované do celku; vlastně propojenost a celistvost je důležitou charakteristikou - nemáte pocit, že by někde něco "trčelo" či naopak někde něco scházelo.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 8

Překvapilo nás, s jakou živostí a nadšením Cambridge CXN (zejména v kombinaci s CXA80) zahrál Stravinského "Píseň volžských lodníků" (FLAC | 24-88,2). Dynamika orchestru a piana je v kontextu cenové třídy skutečně velice dobrá, snad jen proporce se zdají být o něco menší a vše o něco kompaktnější, ale na druhou stranu plné energie a důrazu. Třeba velký buben už působí skutečně důrazně a také "dýchá", úder je svižný, s pevnými konturami a citelnou dynamickou rezervou.

Streamer má také velice solidní rozlišení, CXN se nebojí jít do hloubky a z vysokého rozlišení skladby "Money" v podání Blakea, Hoeniga, Morena a Yahela ("Jazz Side of the Moon" | HD Tracks | FLAC | 24-96) vytěží opravdu hodně, v poměru k pořizovací ceně až neuvěřitelně moc. Nahrávka je plná vzduchu, vše je čisté, plastické, jasné, konkrétní a ve finále hlavně klidné, takže se nechce věřit, že posloucháte třicetitisícový komponent. Nástroje sice nemají úplně stoprocentně vykreslené tělo, ale instrumenty už působí plasticky, mají jasné kontury a působí "blízko".

2015 08 18 TST Cambridge CXN 9

Vysloveně excelentní je pak podání zvukové scény, nástroje v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | HD Tracks | FLAC | 24-96) byly pečlivě rozložené v pravolevém, ale hlavně v předozadním směru, což pomáhá přesvědčivosti a pocitu, že "jste tam". Není to holografický 3D obraz, ale působí přirozeně a klidně, lokalizace je snadná a samozřejmá, instrumenty se nepřekrývají. Cambridge CXN je v tomto rozhodně přesvědčivým kouzelníkem.

Whitova "Just One Drink" z alba "Lazaretto" (HD Tracks | FLAC | 24-96) je pěkně našlapaná a živá skladba. CXN tak úplně nehraje na přednes co má "koule" a táhne na branku jako zběsilý, sází spíše na klidnější, kontrolované budování atmosféry a emocí a velice dobře se mu to daří. Dokáže vás vtáhnout do hudby jako tekoucí písek, nehraje si na oslnivost nebo drama, nechává promlouvat hudbu samotnou a příliš se do toho neplete, jiskru atmosféry ale rozdmýchat umí rozhodně přesvědčivě.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 10

Rozdíl mezi DSD a PCM stopou téže skladby (David Elias | "Vision of Her" | DSD64 vs FLAC 24-88,2) nebyl zase tak markantní, byť jednobitový tok působil svěžeji a zdál se detailnější. I z PCM verze ale dostal CXN zážitek víc než dobrý.

Docela dobře se CXN osvědčil i při regulování hlasitosti, byl použitelný i pro monobloky Audionet MAX či Rogue Audio M-180. Chod je hladký a příjemně pozvolný, ale stále z nějakého důvodu budí o něco méně perfektní dojem, než regulace klasickou analogovou cestou. Ve chvíli, kdy však budete chtít využít CXN v kombinaci s výkonovým stupněm (třeba s ohledem na maximální pohodlí a minimalizaci nákladů), žádné problémy nenastanou.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 11

Nová řada CX od anglických Cambridge se prostě povedla. Jeden každý komponent v ní je dobrý, nebo spíše ještě lepší. Tím nejlepším je ale určitě streamer CXN - spousta funkcí, skvělé zpracování a pohodlné ovládání vám otevírají dveře do světa moderních hudebních formátů. Za ještě rozumné peníze dostanete plnohodnotné zařízení, které svůj úděl zvládá na jedničku nejen v kontextu třídy. Širokou výbavu a možnosti tak doplňuje klidný, dospělý zvuk s nadhledem a okouzlující schopností zdůraznit v hudbě emoce a pohodu. Cambridge CXN se dá poslouchat snadno, lehce a neúnavně po libovolně dlouhou dobu; celá řada CX v čele s CXN nasazuje laťku "ještě-zaplatitelné" třídy příjemně vysoko!

Kč 31 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výborná výbava pro moderního posluchače

+ velmi rychlé reakce

+ muzikální, emotivní a zábavný přednes

+ velmi pěkný design a zpracování

ZÁPORY

- DSD vázané jen na USB

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies