2015 08 18 TST Cambridge CXN 1

I když kompaktní disky jsou stále neohroženými vládci domácích hudebních sbírek, jako houby po dešti rostou i další možnosti digitálního světa v čele s přehráváním počítačových souborů, lhostejno zda přehrávaných po domácí síti ze serverů, z datových pamětí nebo některou z internetových služeb typu TIDAL, Google Music či Spotify. I proto jsou stále populárnějšími přístroji streamery, často kombinované i s předzesilovači nebo jinými typy zdrojů signálu (tunery, diskovými přehrávači,...). Do této kombinované třídy se řadí i nejnovější počin firmy Cambridge s názvem CXN.

Síťový přehrávač a digitální předzesilovač CXN sídlí v šasi s elegantními, hladkými tvary. Hliníkový čelní panel má zakulacené rohy, zakulacení se přenáší i do zvláštního "miskovitého" tvaru přední nohy, která se táhne pod celou čelní hranou a zvláštním způsobem linky zjemňuje. Jde také o nadprůměrně štíhlý přístroj - na běžné rozměry 43 x 30,5 cm (š x h) připadá pouhých 8,5 cm výšky, subtilnost je podtržena hmotností 3,5 kg.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 2

Čelní panel je velmi čistě vyvedený, krom decentního spínacího tlačítka je tu vlastně vše soustředěno kolem poměrně velkého barevného displeje s nádherně jemnou kresbou. Za displej s úhlopříčkou 11 cm by se nemusel stydět leckterý smartphone. Po každé straně jsou čtyři tlačítka pro základní ovládání, zásadní část pohybů (i z pohledu pohodlí) je lepší realizovat pomocí otočeného ovladače, jehož stisknutím volby potvrzujeme. Na čelní stěně najdeme ještě jeden USB konektor pro rychlé připojení datových pamětí.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 3

Při pohledu zezadu uvidíte kromě napájecí zásuvky slušnou porci konektorů. Pochopitelně je centrem ethernetová zásuvka, Wi-Fi lze připojit v podobě volitelného donglu do jednoho ze dvou USB portů. Druhý port slouží k připojení datových pamětí. Poté je tu dvojice digitální vstupů (1x koaxiální a 1x optický), jejichž složení kopírují i digitální výstupy. Pozitivní je, že můžete CXN využít v roli D/A převodníku. Digitální vstupy doplňuje asynchronní USB. Analogové výstupy jsou k dispozici jak jako nesymetrické RCA, tak jako symetrické XLR konektory. Je tu ještě vstup a výstup firemního řídícího standardu Control Bus, stejně jako 3,5 mm jack pro příjem IR signálů. V přístroji je integrovaný také Bluetooth přijímač s kodekem aptX.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 5

Všechna získaná digitální data jsou v prvním kroku převzorkována technologií ATF druhé generace na PCM signál s rozlišením 24 / 384 bez ohledu na jejich vstupní podobu. Platí to tedy i pro DSD signál, který lze v podobě DSD64 a DSD128 přenášet výhradně po USB. Úroveň signálu upravuje DSP SHARC ve 32 bitové hloubce, stejně jako provádí již zmíněný upsampling. Digitálně-analogový převod zajišťuje čip Wolfson WM8740 ve zdvojeném osazení.

Cambridge CXN zvládne v pohodě i přehrávání bez mezer, nebojí se v podstatě žádného rozšířeného kodeku - FLAC, WAV, AIFF, ALAC, ale i MP3, WMA, AAC nebo OGG Vorbis patří k podporovaným, snad jen DSD je skutečně omezen výhradně na USB připojení. Komu by nestačila vlastní hudební sbírka, jistě ocení integrovanou podporu Spotify Connect, případně lze využít standard AirPlay.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 6

Cambridge CXN jsme poslouchali zejména v kombinaci se sériovými kolegy CXA80 a CXC, ale také ve společnosti převodníku ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či elektroniky Naim Nait XS, Naim CD5si, Rogue Audio RP-5 / M-180 či Audionet PRE G2 / MAX. Jako zdroj fungoval chvíli i Electrocompaniet EMC 1 MKIII. Propojeno bylo zejména kabely TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Sonus Faber Chameleon B, Sonus Faber Venere 1.5, ale i Xavian Perla, GoldenEar AON 3 či GoldenEar Triton Three.

Cambridge CXN dokázal, že má nad reprodukcí autoritativní kontrolu v každém okamžiku. Suverénně se pouští i do spodních oktáv; dokázal zkrotit i nabobtnalý, bohatý a razantní bas v "Get Lucky" od Daft Punk ("Random Access Memories" | Qobuz | FLAC | 24-88,2). Streameru se podařilo udržet houpavou rytmiku i s její razancí a mohutností, drží ale bas dostatečně pevně v ruce, tóny jsou dobře definované a konkrétní.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 7

CXN dokázal do "The Parting Glass" v podání Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | B&W | FLAC | 24-48) vložit obrovskou porci klidu a laskavosti, aniž by tím ale utrpělo prokreslení a celková čistota středního pásma. Vokál zněl nádherně, něžně a vysloveně krásně, přístroj dokázal vystihnout emocionální náboj a procítění, které Cara Dillon do muziky vkládá. Ten nadhled a dospělost, kterou se dokáže CXN prezentovat, jsme u relativně dostupného přístroje nečekali. Hudba byla také velmi pěkně prokreslená, byť celkový klid a relaxovanost budí trochu menší dojem "blízkosti", než třeba u CD. Zvuk je zato ale mnohem vzdušnější a zdá se, že CXN dokáže zahrnout více hudebního dění včetně detailů v pozadí.

 

Slavná "Girl from Ipanema" Stana Getze a Joao Gilberta (HD Tracks | FLAC | 24-192) ukázala velice dobré rozlišení ševelících činelů; dopad paliček byl konkrétní, znělý, i když ne jiskrný a zvonivý. Je cítit rychlost a dobrá kontrola, jdoucí však ruku v ruce s celkovou jemností. Kov činelu tak není pronikavý, spíše decentní a něžný, samotný činel už má naznačené i rezonance celého svého objemu, tedy ne jen bodu, kam dopadla palička a zřetelně vyniká kovový charakter. Navíc jsou činely a výškové pásmo vůbec přirozeně a příjemně bezešvě integrované do celku; vlastně propojenost a celistvost je důležitou charakteristikou - nemáte pocit, že by někde něco "trčelo" či naopak někde něco scházelo.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 8

Překvapilo nás, s jakou živostí a nadšením Cambridge CXN (zejména v kombinaci s CXA80) zahrál Stravinského "Píseň volžských lodníků" (FLAC | 24-88,2). Dynamika orchestru a piana je v kontextu cenové třídy skutečně velice dobrá, snad jen proporce se zdají být o něco menší a vše o něco kompaktnější, ale na druhou stranu plné energie a důrazu. Třeba velký buben už působí skutečně důrazně a také "dýchá", úder je svižný, s pevnými konturami a citelnou dynamickou rezervou.

Streamer má také velice solidní rozlišení, CXN se nebojí jít do hloubky a z vysokého rozlišení skladby "Money" v podání Blakea, Hoeniga, Morena a Yahela ("Jazz Side of the Moon" | HD Tracks | FLAC | 24-96) vytěží opravdu hodně, v poměru k pořizovací ceně až neuvěřitelně moc. Nahrávka je plná vzduchu, vše je čisté, plastické, jasné, konkrétní a ve finále hlavně klidné, takže se nechce věřit, že posloucháte třicetitisícový komponent. Nástroje sice nemají úplně stoprocentně vykreslené tělo, ale instrumenty už působí plasticky, mají jasné kontury a působí "blízko".

2015 08 18 TST Cambridge CXN 9

Vysloveně excelentní je pak podání zvukové scény, nástroje v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | HD Tracks | FLAC | 24-96) byly pečlivě rozložené v pravolevém, ale hlavně v předozadním směru, což pomáhá přesvědčivosti a pocitu, že "jste tam". Není to holografický 3D obraz, ale působí přirozeně a klidně, lokalizace je snadná a samozřejmá, instrumenty se nepřekrývají. Cambridge CXN je v tomto rozhodně přesvědčivým kouzelníkem.

Whitova "Just One Drink" z alba "Lazaretto" (HD Tracks | FLAC | 24-96) je pěkně našlapaná a živá skladba. CXN tak úplně nehraje na přednes co má "koule" a táhne na branku jako zběsilý, sází spíše na klidnější, kontrolované budování atmosféry a emocí a velice dobře se mu to daří. Dokáže vás vtáhnout do hudby jako tekoucí písek, nehraje si na oslnivost nebo drama, nechává promlouvat hudbu samotnou a příliš se do toho neplete, jiskru atmosféry ale rozdmýchat umí rozhodně přesvědčivě.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 10

Rozdíl mezi DSD a PCM stopou téže skladby (David Elias | "Vision of Her" | DSD64 vs FLAC 24-88,2) nebyl zase tak markantní, byť jednobitový tok působil svěžeji a zdál se detailnější. I z PCM verze ale dostal CXN zážitek víc než dobrý.

Docela dobře se CXN osvědčil i při regulování hlasitosti, byl použitelný i pro monobloky Audionet MAX či Rogue Audio M-180. Chod je hladký a příjemně pozvolný, ale stále z nějakého důvodu budí o něco méně perfektní dojem, než regulace klasickou analogovou cestou. Ve chvíli, kdy však budete chtít využít CXN v kombinaci s výkonovým stupněm (třeba s ohledem na maximální pohodlí a minimalizaci nákladů), žádné problémy nenastanou.

2015 08 18 TST Cambridge CXN 11

Nová řada CX od anglických Cambridge se prostě povedla. Jeden každý komponent v ní je dobrý, nebo spíše ještě lepší. Tím nejlepším je ale určitě streamer CXN - spousta funkcí, skvělé zpracování a pohodlné ovládání vám otevírají dveře do světa moderních hudebních formátů. Za ještě rozumné peníze dostanete plnohodnotné zařízení, které svůj úděl zvládá na jedničku nejen v kontextu třídy. Širokou výbavu a možnosti tak doplňuje klidný, dospělý zvuk s nadhledem a okouzlující schopností zdůraznit v hudbě emoce a pohodu. Cambridge CXN se dá poslouchat snadno, lehce a neúnavně po libovolně dlouhou dobu; celá řada CX v čele s CXN nasazuje laťku "ještě-zaplatitelné" třídy příjemně vysoko!

Kč 31 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výborná výbava pro moderního posluchače

+ velmi rychlé reakce

+ muzikální, emotivní a zábavný přednes

+ velmi pěkný design a zpracování

ZÁPORY

- DSD vázané jen na USB

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio