Prémiová in-ear sluchátka jsou rozhodně na vzestupu. Může za to jednak touha po stylu, jednak rozšiřující se potřeba dobře (nebo alespoň stylově) poslouchat na cestách se stále rostoucím počtem dostupných mobilních zařízení. Však kdo dnes nevlastní nějaký ten chytrý telefon nebo tablet? I anglický KEF si tohoto trendu všiml, takže kromě „plnokrevných" sluchátek M500 učinil vstupní krok do světa velmi osobního poslechu právě i ve formě in-ear sluchátek vyšší třídy s názvem M200.

KEF M200 patří k těm největším in-ear sluchátkům na trhu, zvláště kvůli trochu zvláštním „závěsům" za uši – ty pomáhají udržet sluchátka v dokonalé pozici i při prudších pohybech, byť zprvu lehce trvá, než se naučíte si je do ucha optimálně vsadit. Silikonový náušník snadno vyplní celý zvukovod, byť váha 26 gramů už je v uchu trošku cítit. Pro maximální pohodlí a bezpečnost je k dispozici celá sada různě velkých a tvarovaných náušníků, díky kterým snadno padnou do jakéhokoliv ucha.

Na první pohled je jasné, že velké hliníkové tělo sluchátek není samoúčelné. Kromě klasického „trnu" s vysokofrekvenčním měničem o průměru 5,5 mm je právě v rozšířené části těla uložen hlubokotónový reproduktor s průměrem membrány 10 mm. Tato dvoupásmová koncepce se nazývá v katalogu KEF DDD, neboli Dual Dynamic Driver. Pohon v systému obstarávají neodymiové magnety, frekvence ze zadní uzavřené části ozvučnice procházejí k uchu přes žlábky v hliníkovém krytu středo-výškové sekce.

Jednoduše, byť elegantně střižená sluchátka jsou i po technické stránce jasně určena pro mobilní zařízení. Napovídá tomu hlavně impedance na velmi nízké úrovni 12 Ohm, což spolu s citlivostí 94 dB zajišťuje kompatibilitu s libovolným zařízením. Navíc díky utlumení okolního hluku až o 30 dB nemusíte hrát ani venku nikterak nahlas. Nepřekvapivé je vybavení sluchátek kabelem o délce 1,2 metru, zakončeného 3,5 mm jackem. Na kabelu je jednoduché ovládání hlasitosti.

KEF M200 jsme poslouchali spolu s KEF M500, PSB M4U 1 a M4U 2, ale také s Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, NAD Viso HP20, nebo Koss Porta Pro CZ a Bowers&Wilkins C5. Hlavním sluchátkovým zesilovačem byl ASUS Xonar Essence One MUSES, zdrojem signálu pak ještě Mede8er MED1000X3D, nebo Pioneer BDP LX-71.

Navzdory tomu, že M200 přináší hudební zážitek na milimetry k vašemu bubínku, umí kupodivu (snad i díky poměrně velké ozvučnici basového měniče) přiblížit dojem poslechu velkých sluchátek přes ucho, umí nechat zvuk vystoupit ven ze zvukovodů. Třeba rocková „Nobody´s Fault But Mine" z „Celebration day" od Led Zeppelin je rychlá, má obrovskou sílu a důraz, zvláště pak spodní půlka pásma. Soustředěná kanonáda bicí by snad dokázala zatlouct i hřebík do zdi. Budete KEF ale muset pořádně nakrmit, z mobilního Philips GoGear Vibe se i přes nizoučkou impedanci sluchátek zdálo, že se nerozhýbala tak precizně.

Spodních oktáv může být snad až trochu moc, mírná disproporce v objemu a energii je cítit u „Flim Bob Diddley" z alba „Vintage BB´s" kapely Flim and the BB´s. Basa je dominantní, i když velmi pevná a dobře konturovaná a plná živoucně dýchající dynamiky. Schopnost reagovat přesně na signál je vynikající, výsledkem je i dlouhý dozvuk činelů. Ty jsou sice možná o ždibec jiskřivější, než by jim příslušelo, ale zvuk je to krásný, čistý a jasný.

Kupodivu komorněji pak zazněl vokál Leonarda Cohena a jeho vokalistek v „By the Rivers Dark", nacházející se na sampleru „Cabasse La Collection". Hlas má akurátní množství detailů, vše je přehledné a čisté, byť drobet sametové. Oproti velice bohaté base, příjemně měkkým způsobem tvořící všudypřítomný hudební základ, jsou hlasy poměrně střízlivé, velmi přirozené.

Tentýž dojem si odnesete i ze Stingovy „Englishman in New York" z výběru „Die perfekte Räumlichkeit". KEF M200 se poctivě snaží vykouzlit i velký, pevně konturovaný a mohutný kontrabas, minimálně co do objemu se mu to daří na jedničku. Pevný, energický zvuk mají i žestě s precizně kovovým, energickým podáním. Všechno jako kdyby se vrhalo s velkou radostí vstříc posluchači.

M200 umí však zahrát s úspěchem (opět snad jen s až hypertrofovanou energií) i náročnější skladby, jako například Mozartův „Smyčcový kvartet KV218" v podání Trondheimsolisten. In-ear sluchátka si umí sjednat náležitý pořádek a autoritu, zvláště střední pásmo je velmi reprezentativní, zvuk velmi otevřený a rytmický, bohatě barevný.

Velká in-ear sluchátka KEF M200 stojí hodně peněz a mají i v této kategorii hodně konkurentů. Z nich vyčnívají hlavně svou energií a živoucím, mohutným podáním. Když už si je usadíte do ucha, což není nejsnazší, dokážou vás svou bezprostředností snadno vtáhnout do děje, i když v některých chvílích může být basu díky vlastnímu měniči a jeho velké komoře až moc. Přes nizoučkou impedanci si pak to nejlepší užijete až s opravdu silným zdrojem signálu (nejlépe samozřejmě vlastním sluchátkovým zesilovačem). Nicméně na první pokud o podobný typ sluchátek proč ne, specifické a zábavně naladěné podání M200 si své příznivce určitě najde.

Kč 5 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ báječné zpracování

+ sedí perfektně v uších (když už je tam dostanete)

+ autoritativní, úderný zvuk

+ slušné rozlišení

ZÁPORY

- basová složka může být trochu přeexponovaná

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika