800 250 loewe

Název těchto reprosoustav ve mně vzbuzuje poněkud rozporuplné pocity. Očekávat od pěti reprosoustav, ještě ke všemu pěkně vyrobených a poměrně hodnotně působících, čistou akustiku (Pure Acoustic) a ještě k tomu ušlechtilost (Noble), to se zdá být při ceně 15 000,- za kompletní sadu maličko úsměvné. A z hlediska „dvoukanálového audiofila" také je. Jenže, milý čtenáři, tady jsme na půdě efektního, mocného a zábavného zvuku, nedecentních efektů a při náhlém výbuchu „nabušených" efektů leknutím létajícího popcornu. Tady jsme v revíru domácího kina, kde platí diametrálně odlišná měřítka.

Ačkoliv zvenku evokují krabice s reprosoustavami Pure Acoustics Noble series maličko supermarketovou úroveň. Jakmile je ale osvobodíte, budete pravděpodobně mile překvapeni dozadu se slévajícími reprosoustavami moderního střihu, jejich štíhlým profilem, originálně a nevtíravě působící straně přední a vůbec prostě pro oko potěšujícím vzhledem. Jistě, najdou se zde ne úplně povedené výrobní věci jako třeba zaslchlá barva kolem kontaktních bodů mřížky a reprosoustav, plast kolem terminálů působí dost křehce a lak by mohl být přeci jen o něco lepší, i když nelze očekávat kvalitu jako u pian Steinway, ale to hlavní, tedy samotné měniče a ozvučnice, jsou zcela bez připomínek a v kategorii 15ti tisíc se jedná o potěšující exteriér.

V základním provedení „ušlechtilé" série, tvořící prozatímní vrchol nabídky PURE Acoustics pro oblast domácího kina, se nachází dvě štíhlé třípásmové sloupové reprosoustavy pro přední dva kanály, pár zadní maličkých dvoupásmových efektových repráčků, které tak nějak skoro evokují přerostlé počítačové audio zařízení a které můžete jak postavit do regálu, tak pověsit na zeď a navrch je tu ještě dvoupásmový reproduktor centrální. Noble F (jako Front, tedy přední) pár má - stejně jako zbytek sestavy - citlivost 89dB, není tedy problém udělat domácí brajgl i s poměrně nevýkonným obyčejným receiverem. Pro běžný zážitek pak bude dostačující i psaný frekvenční rozsah 48 Hz - 20 000 Hz, spodní hranice výkonu uzoučkých a tenoučkých sloupků by ale podle mých uší mohla reálně ležet o pár Herzů výše. Můžete je také napájet konfigurací bi-wiring nebo bi-amping, což není úplně běžné a i když jsou konektory svým provedením poplatené kategorii, alespoň to jsou na rozdíl od ostatních tří kanálů klasické šroubovací terminály a ne jen pérové svorky. Oba basové i středotónový měnič mají shodný průměr pět palců, dva nízkofrekvenční se starají o pásmo až k jednomu tisíci Herzů, středy jsou pak v podání jejich dedikovaného měniče mezi 1kHz a 2,5 kHz. O zbytek až k 20ti tisícům Hz se stará palcová kalota z umělotiny. Vyzařování středního kanálu má na starosti poměrně subtilní centr, hostící dva středobasové měniče stejného typu, jako používá model F pro basy, výšky pak taktéž obstarává stejný měnič a vlastně se tak liší jen objemem ozvučnice, o něco nižší citlivostí (87dB) a tím, že krom dělení měničů na 2 700 Hz nabízí frekvenční rozsah se spodní hranicí na 65ti Hz, k čemuž mám podobnou připomínku jako u „velkých" sloupků. Trochu nešikovné jsou pak pérové svorky pro uchycení vodičů, ale opět - jsme v kategorii 15 tisíc a tak i tady Noble series pokrývá vznesené nároky. Set doplňuje pár regálových reprosoustav Noble S (-urround). O vyšší polovinu pásma se opět starají měniče totožné jako u modelů předchozích, tedy jednopalcový výškáč, středy a basy pak hraje o palec menší, ale materiálově i konstrukčně shodný měnič, které mají průměrnou citlivost 85dB, funkci si předávají na úrovni 3 500 Hz a hrát mají mezi 65 a 20 000 Hz, což samozřejmě není příliš vhodné pro poslech hudby, ale pro bum a bác u filmů více než v pohodě. Nepřekvapí pak stejný systém uchycení vodičů jako u centru, potěší naopak možnost snadno zavěsit na skobičku nebo hřebík, i ten obyčejný unese váhu, odhadem nepřesahující čtyři pět kilo. Všechny reprosoustavy jsou pak otevřené, vybavené plastovým bassreflexovým nátrubkem, směřujícím dozadu.

Domácí kino 5.1 jsem si užíval na A/V receiveru Yamaha DSP-Z7 a Blu-ray přehrávači Denon BDP-1610, spojených HDMI i analogovou signálovou kabeláží Monster Cable. Touž značku nesla i reproduktorová kabeláž z metráže, s výjimkou připojení k přednímu páru reprosoustav, o něž se staral kablík Eagle Cable Condor Blue LS 5.1. Protože zcela upřímně ke správnému filmovému zážitku patří i „vybuchující" subwoofer, doplnil jsem sestavu „bumbácbednou" Jamo A-70.

Vyzkoušel jsem přehršel DVD i Blu-ray disků, dokonce jsem chvíli zkoušel přední i zadní pár v roli plnohodnotných reprosoustav pro dvoukanálový poslech. Ať už se jedná o (tuším) čínský epos „Hrdina" s Jetem-Li v hlavní roli, který je úchvatnou ukázkou zvukové i obrazové ostrosti a bohatosti a kde tříštěné sklo, padající dřevěné tyčinky i „pukající" rozbalující se svitky mají ostrost nože a na vyšších hlasitostech důraz, který dokáže zaplnit beze zbytku menší i střední místnosti a vytvořit skutečně působivý a efektní zvuk. V mnoha recenzích se píše o skvělém souznění a o více než dobré iluzi prostoru, kterou tento systém dokáže vsugerovat. Je tomu tak, pokud jej dáte kolem sebe dostatečně blízko, řekněme abyste seděli uvnitř obdélníku o maximální délce stran 2 x 4 metry. Třeba v pohádkách typu Letopisy Narnie, Harry Potter nebo Zlatý kompas působí detaily typu přes místnost letící mouchy, odlétající vzducholodi, prolétavajícího koštěte či supícího vlaku přesvědčivě přesně umístěné ve vnitřním poslechovém prostoru, vytýčeném spojnicí mezi reprosoustavami, stejně tak když na vás docela přesvědčivě vybafne Tyranosaurus odkudsi zezadu v Jurském parku, docela se leknete toho náhlého a efektního zařvání. Je pravda, že po odstranění subwooferu ze systému zvukové efektnosti i síly ubylo, omezený vnitřní objem reprosoustav prostě má své fyzikální limity. Ani při vyšších hlasitostech, takových téměř kinosálových, se zvuk nerozpadá, nemá nepříjemná zkreslení a nedochází ke zbytečné ostrosti, prostě se to „dá poslouchat". Ve filmovém světě nadělají za daný peníz velký kus efektní a dynamické radosti.

Při použití v roli dvoukanálového systému, případně 2.1 v kombinaci se subwooferem se určitě nedočkáte neutrálního, vyrovnaného a analytického zvuku. Ale kdo by to čekal od systému pro domácí kino v cenové hladině 15 000,-? Asi nikdo, že? To ovšem vůbec neznamená, že by občasný poslech hudby musel být nezajímavý a nezábavný, ba naopak - všechno se překvapivě dobře poslouchá a pokud chcete prostě poslouchat hudbu a neřešit zvuk a pokud není vaší preferencí dvoukanálový poslech, ale domácí kino s občasným odskočením k oblíbenému cédéčku, Pure Acoustics Noble series by mohly dobře posloužit. Hlas Dana Bárty na jeho „best of" je živý a příjemný a i když broukající kontrabas je slyšitelně o něco ochuzený a struny by mohly být barevnější, není problém hudbu poslouchat, což je jistě plus. U moderního elektropopu Lady Gaga nebo jiných radiových žánrech asi na problém v běžném životě také nenarazíte.

5.0 set Pure Acoustics Noble nabízí za 15 000,- pro běžného spotřebitele výborné řešení domácího kina. Je levný, je pohledný, šetří tam, kde to není (moc) vidět a dokáže bavit efektním, poslouchatelným zvukem, ničím neobtěžuje a vůbec celkově za malý peníz nabídne velký filmový zážitek. Samozřejmě, že na světě existuje mnoho lepších (a dražších) domácích kin, chcete-li za kompletní systém včetně televize, A/V receiveru, kabelů a vůbec všeho toho co k tomu patří dát dejme tomu 40 - 50 tisíc, Noble series (+ adekvátní subwoofer) by mohl být bezproblémovým a uspokojivým řešením.

Kč 14 990,- (set předních sloupků, efektových regálů a centru)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nejsou nijak náročné na volbu zesilovacího A/V prvku

+ slušné výrobní provedení

+ i bez subwooferu dokáží vytvořit dynamický a „velký" zvuk

ZÁPORY

- vzhled není nijak výjimečný (ale je to subjektivní názor)

- vzhledem k třetímu + je fér uvést, že přeci jen teprve se subwooferem je to „to ono"

- je to systém hlavně pro menší místnosti, což je ale asi i v Čechách plus

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

200 300 xavian tmp

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio