2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 1

Polsko je velmi hudebně založenou zemí a spolu s tím jde ruku v ruce i štědrá porce firem, které se soustředí na výrobu audio techniky všeho druhu. Nemalou část energie tito výrobci věnují „tradičnímu hi-fi“, jako jsou gramofony nebo třeba elektronkové komponenty. Jednou z takových značek je i Feliks Audio z malého městečka Lubliniec.

Charakteristikou tohoto výrobce je ruční výroba a exkluzivní zaměření na elektronkové konstrukce – v katalogu najdete téměř výhradně zesilovače pro sluchátka, doplněné prozatím pouze o jediný model zesilovače integrovaného.

Druhým základním modelem nabídky je Elise Mark II, relativně kompaktní, čistě analogový sluchátkový zesilovač, pojatý se záměrem jednoúčelové jednoduchosti. Nutno ale říci, že nejde o jednoduchost limitující, naopak.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 2

Šasi tohoto zesilovače je minimalistické, ale pěkně pojaté ať už co do materiálů nebo jejich zpracování. Na čtyřech gumových nožkách stojí bytelná kovová konstrukce, typická pro elektronková řešení. Čelní panýlek má uprostřed dominantní kolečko regulace hlasitosti a 6,3 mm sluchátkový výstup, v přední části horní plochy ční dva páry elektronek a u zadní části je nezbytný kryt s transformátorem. Nízký zadní panýlek je osazený napájecí zásuvkou s kolébkovým vypínačem a dvěma páry cinchů – jeden pár je vstupní, druhý výstupní. Nic dalšího není třeba.

Feliks Audio dodávají dvě sady párovaných a vybíraných elektronek. Jako předzesilovací jsou použity elektronky 6SN7 od PsVane, výkon dodává pár 6N13S (jde o NOS, neboli „New Old Stock“ – vyrobené kdysi, ale doposud nepoužité).

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 3

O technických řešeních toho Feliks Audio mnoho nepovídá, ale dozvíte se o frekvenčním rozsahu 10 – 60 000 Hz (+/- 3 dB při 300 ohm zátěži). Výstupní výkon pro sluchátka je pěkných 200 mW, jakkoliv výrobce neříká, které zátěže se to týká. Protože ale i další parametry udává výrobce při 300 ohmech, je dost pravděpodobné, že se to týká i výkonu. Hodnota celkového harmonického zkreslení dosahuje 0,4% (při 300 ohm a 10% výkonu), výrobce říká, že Elise Mark II bez problémů zvládá sluchátka s impedancí od 32 do 600 ohm.

Celý zesilovač váží poctivých 6 kg při šířce 20,3 cm, výšce 19 cm a hloubce 30,6 cm.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 4

Zesilovač jsme poslouchali s Focal Clear nebo krátce i s Meze Elite. K porovnání primárně sloužil RME ADI-2 DAC FS a krátce také Teac NT-503, oboje sloužilo jako zdroj signálu, i když primárně jsme používali Métronome DSC1. Tam byl použit GMG Power Harmonic Hammer 3000P s kabelem Nordost Heimdall 2, jinak filtroval IsoTek EVO3 Genesis One přes kabel ZenSati Authentica.

Parádní byl způsob, jakým Elise Mark II „prodal“ basu v „The Mooche“ Dukea Ellingtona („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) – každý tón má měkkost prachového peří a vřelou příjemnost roztopeného medu, je to přesně ta charakteristika, kterou asociujeme s přítomností elektronky, ovšem není tady ani stopa po lacinosti a efektnosti mnohých konstrukcí. Je to seriózní, samozřejmě podaný zvuk, bas má strukturu, váhu a laskavou, uvolněnou poddajnost, pod níž se ukrývá poctivá rezerva a autoritativní kontrola. Bas subjektivně v reprodukci maličko dominuje, ale jen velmi jemně.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 5

Elektronkové krásno je právě takové, jaké si člověk většinou představuje, také ve středním pásmu – vokály pětice King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byly na jednu stranu zřetelně vřelejší a měkčí, ale také velké a dýchající. Podání je krásné, je tu spousta vzdušnosti a přes dotek laskavé lehkosti je srozumitelnost velmi přirozená, jednotlivé vokály mají svůj charakter a jsou excelentně přirozené, samozřejmé.

Rázné výšky v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash z desky „Argus“ (1991 | MCA | MCAD 10234) zněly taktéž konkrétně, ale nijak zásadně pronikavé – řízný, někdy až lehce jedovatý kov je zklidněný elektronkovou jemností, ačkoliv je to jen letmý dotek, žádné pocitové zabarvení. Objem je dobrý, nejvyšší část spektra není ani příliš velká, ale ani není jejich energie utlačovaná. Detaily jsou zcela adekvátní cenové třídě, přitom ale podané tak uvolněně a moc pěkně.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 11

Překvapující byla síla, důraz a až explozivní dynamika v kombinaci s masou těla nástrojů v „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ od Jacques Loussier Trio („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624). Je to parádní pocit mocnosti, Elise Mark II se umí nadechnou opravdu hodně zhluboka, ale není to jen obrovské, ale také kontrolované, pružné a cítíte, že tady nejde o efekt, ale o již opravdu precizní a sebevědomou kontrolu, která rozhodně až přesahuje očekávání dané kategorie. Hudba je velká a hustá, je pevná, ale zároveň je velmi pružná.

Zvuk s vlastním stylem a převládajícím pocitem bohatosti a vřelosti by leckde mohl znamenat omezenou čitelnost detailů, ale tady ne – v Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ z „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) bylo rozlišení vlastně nenápadné, možná byl v reprodukci i takový celkově hladký pocit, ale čistota byla vysloveně výtečná a orchestr velmi přehledný, přitom naprosto přirozený, bez explicitní techničnosti. Rozlišení Elise Mark II je výtečné, už na hranici opravdového high-endového světa a uslyšíte to, co do zesilovače pošlete.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 13

Poctivě srovnaná a velmi nenásilně a přitom konkrétně zazněla Mussorgského „Noc na Lysé Hoře“ v podání Moscow Radio & TV Symphony Orchestra („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502). Zvuk není vysloveně obrovský, ale je vzdušný a organizovaný s vysloveně skvělou lokalizací zvuků. Dokonce ze všech zkoušených zesilovačů zdaleka nejvýrazněji vytáhl projekci prostoru „z uší“ do prostoru kolem hlavy. Elise Mark II má „prostorný“ zvuk.

Hodně o charakteru Elise Mark II vypověděla Gibbova „Christmas Day“ („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) – technicky nikoliv perfektní (přesto dobrá nahrávka) byla přímo úžasně muzikální, zvuk luxusně příjemný, táhlý, ale přitom velmi konkrétní, velmi skutečný. Jako kdyby mezi vámi a nahrávkou zmizela technická bariéra, hudba plyne, zároveň hezká ve svém obsahu, ale někdy trochu limitovaná svým technickým obalem, což zesilovač od Feliks Audio ukáže, aniž by vám to ale omlátil o ušní bubínky. Je úžasné, jak přirozeně byla skladba poskládaná – slyšíte jednotlivé vokály v pozadí (a to jsou v drtivé většině případů jen temným „jednohlasem“), neuniká žádný nástroj, detailů je mnoho a zároveň jsou to všechno jen stavební prvky celistvého hudebního obrazu.

2022 02 28 TST Feliks Elise Mark II 12

Ke kouzlu elektronek utíkají mnozí, kteří už jsou znuděni prakticky dokonalou technikou úrovní leckterých aktuálních audio přístrojů. Ty dokonale věrně rozkreslí nahrávku, ale při vší vysoké věrnosti, která kdysi byla těžko dosažitelným svatým grálem hi-fi, jim právě kvůli této vysoké věrnosti i u průměrných záznamů chybí tak trochu hudební duše. Elektronky někdy tuto technicistnost jen (trochu lacině) zastřou, ale jsou případy, kdy jsou cestou k umnému zkombinovaná obou pohledů – jako u Feliks Audio Elise Mark II, jednoho z nejlepších sluchátkových zesilovačů, s kterým jsme kdy měli tu čest. Je to puristicky pojatý, jednoúčelový stroj, byť reálně má jedinou slabinu a to nemožnost použití výstupu jako regulovaného (byť třeba volitelně). Elise Mark II je dospělý, vyzrálý elektronkový sluchátkový zesilovač, který je čistá radost poslouchat, který kombinuje čistotu a hmatatelnost reprodukce s nebývalou porcí muzikálnosti a který je opravdovým etalonem toho, jak zábavný může být svět sluchátkového poslechu v kategorii klidně i stotisícové. Pokud chcete ochutnat opravdu dobré elektronky, tak tady…

Kč 42 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi příjemná zvuková charakteristika – vřelá, měkká, ale konkrétní

+ velmi dobrá kontrola sluchátek

+ velmi muzikální – snadno se poslouchá libovolný hudební materiál

+ výtečná úroveň zpracování

+ celkově víc než dospělá úroveň za dané peníze

ZÁPORY

- výstup je pouze linkový / neregulovaný

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: HiFiStyl | www.hifistyl.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies