2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 1

Svět sluchátkového poslechu strmě roste, snad je to i tím, že je to stále nejsnazší a také finančně nejdostupnější cesta, jak se dopracovat k opravdu dobrému zvuku. S tím, jak (občas giganticky) rostou ceny a parametry sluchátek jako takových, tak se objevuje i široká škála jim dedikované elektroniky, protože samozřejmě sluchátkové výstupy zesilovačů pro náročný sluchátkový poslech nedostačují.

Své se rozhodl v tomto segmentu říct i rakousko-trochu-český Pro-Ject, který ve své nejnovější a celkově zajímavé řadě DS2 myslel právě i na náročné posluchače sluchátek s modelem Head Box DS2.

Na pohled jde o klasickou "střední" krabičku Pro-Ject - jednoduché tvary zhruba 1,5 kg vážícího stroje mají stále ještě snadno skladné proporce. Šířku 20,6 cm, výšku 7,1 cm a hloubku 21,8 cm totiž bez problémů vtěsnáte i na pracovní stůl.

2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 2

Přední panel má přímo uprostřed nevelký regulátor hlasitosti, vlevo od něj je 6,3 mm výstup pro klasický jack, vpravo pak čtyřpinový konektor pro symetrické připojení sluchátek. Krom spínacího tlačítka tu ještě najdete čtyři další tlačítka.

Tím horním volíte aktivní vstup, dvěma "o patro níž" momentální zisk ve čtyřech možnostech (tedy čtyři úrovně pro symetrický a čtyři úrovně pro nesymetrický výstup) a tím posledním úplně dole pak výstupní proud ve třech stupních. Parametry Head Box DS2 tak můžete jemně doladit pro ta která sluchátka.

Zadní strana je posetá konektory - uprostřed najdete čtyři symetrické XLR a čtyři nesymetrické RCA konektory. Dva od každého druhu jsou vstupní, dva výstupní, takže Head Box DS2 můžete včlenit do signálové cesty a nemusíte řešit další výstup ze svého zdroje signálu. To vše doplňuje ještě konektor pro spínaný napájecí zdroj a dvojice malých jacků pro spouštění.

2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 3

Pokud pátráte po tom, co že znamená písmenko "B" v názvu produktu, je to "Balanced". Obvody sluchátkového zesilovače totiž jsou dle tvrzení výrobce skutečně poctivě symetrické díky dual mono koncepci. Dostatečnou jemnost i preciznost hlasitosti zajišťuje velmi klasický modrý potenciometr ALPS.

Zesilovač podporuje impedanci sluchátek od 8 do 600 ohm, pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz (v toleranci +/- 0,2 dB) a to při odstupu signálu a šumu 98 dB při plném výkonu a THD+N pod 0,02%. Do 33 ohm umí Head Box DS2 dodat slušných 550 mW na kanál.

Pro-Ject Head Box DS2 jsme poslouchali hlavně s převodníkem Burmester 113, ale také s OPPO UDP-205 a celkem dosti dalšími zdroji signálu. Porovnávali jsme s Chord Mojo nebo Apogee Groove, poslouchali jsme pak přes beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro nebo Sennheiser IE8, ale také AudioQuest Nighthawk Carbon. O kabelech a další výbavě se dozvíte více v pravém sloupci -->.

2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 4

Tak jako vlastně všechny komponenty série DS2 od Pro-Ject i Head Box klade důraz na korektní, dalo by se říci neutrální a civilní způsob reprodukce - prostě na to, abyste zvuk dostali tak věrný a čistý, jak to jen za dané peníze jde. Basovou linku v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) tak neprovázel žádný mohutný příval basů, ale spíše pocit utažené, klidné a spořádané nástrojové linky, které je tak akorát po všech stránkách, která má realistické proporce, energii, ale hlavně separaci tónů. Je to spíše audiofilský, decentní, ne dramaticky / efektně hluboký nebo hutný, ale zato velmi slušně definovaný bas.

Také vokální pásmo se jeví audiofilsky korektní, klidné; hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly zaostřené, pevné a civilně, bez okras a nějaké nutkavé efektnosti podané, velmi dobře čitelné a ani velká sluchátka neměla žádný problém s dostatečně přesným rozehráním a udržením přehledu. Head Box DS2 B nepřikrášluje co do barevnosti, stejně jako není přes jistou dávku přímočarosti technicistní . Je to prostě nenačančaný zvukový projev, který hodně ctí nahrávku samotnou, respektive to, jak ji zdroj podá a vychází z toho všeho příjemně realistická hudba.

Snad na výškách bylo trochu znát živější, energičtější a jadrnější podání, tady snad Head Box DS2 B maličko šlape na plyn, činel v "Take Five" od Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl takový jiskrnější, výraznější, jasnější, nicméně ne tvrdý nebo příliš cinkavý. Solidní prokreslení a kontrola odpovídá cenovce zesilovače, Head Box DS2 B stejně pocitově snadno kontroluje velká sluchátka s 250 ohmy i vysoce citlivé in-ear monitory a ani jedna pak nekousnou.

2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 6

Lehký, nekomplikovaný přednes nahrává i solidnímu vyznění dynamických pasáží - Head Box DS2 B zvládl velmi slušně rozhýbat sluchátka i v energických špičkách "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02). Zejména když (nebo možná "pokud") dobře zvolíte výši zisku a množství výstupního proudu (střední a vyšší se zdá téměř vždy lepší), dynamika je rozhodně dostatečná a má rezervu. Ale i tady se Pro-Ject drží "na správném místě", nejsou to nějaké opulentní dramatické orgie, ale elektronika reaguje svižně.

V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) se ukázalo, že při vhodném nastavení umí být Head Box DS2 B tichý na signálovém pozadí (ale na nejvyšší zisk a proud občas slyšíte šum) a i díky tomu nabízí slušně přehledný a slušně detailní přednes. Ani tady nevládne pocit nějakého akcentování, ale v pěkně kontrolovaném přednesu není o informace nouze a s ohledem na cenu nelze mít připomínek. Podání je mile bezprostřední, bez deky (je to prostě transparentní) a bez pocitu nucenosti (reprodukce má nadhled).

U scény v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) bylo cítit, že zesilovač má dobrou kontrolu nad hudbou v pravolevém směru a nabízí celkově solidní přehlednost. Není to holografické nebo vysloveně velké, avšak s ohledem na cenu nelze mít k celkové organizovanosti žádné námitky. Nástroje jsou už dost pevně zakotvené a vše má řád a smysl, hlavu a patu.

2018 04 30 TST Pro Ject Head Box DS2 7

Pokud jde o to, jak snadno se Head Box DS2 B poslouchá, pak by se asi dalo dobře použít slovo "bezkonfliktně". Cashovu "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) trochu zklidnil, ale ne natolik, aby nevynikly jisté zvukové limity nahrávky. Veškeré dění má vlastně hlavu a patu, tak v poklidu si hudba přichází, ani příliš naléhavě, ani opatrně, všechno je dalo by se říci jednoduché a "správné", byť špetka jiskry navíc by prospěla pocitu celkové živosti.

Poměrně puristický sluchátkový zesilovač Pro-Ject Head Box DS2 B je solidním strojem, který dobře funguje v systémech na pomezí solidního hi-fi a vstupu do sluchátkového high-endu. Tak jak jsou vlastně nekomplikované a přímočaré vzhled, konektivita i možnosti přizpůsobení výkonu přístroje, tak podobné jsou i charakteristiky zvukové. Head Box DS2 B se vlastně drží realistického, "normálního" stylu prezentace, nepřehání, nepřidává, neubírá, jednoduše zesílí signál a pošle ho do vašich sluchátek. To, ač je to občas snad až maličko suchopárné nebo prostě takové až příliš "normální", je vlastně ideál high fidelity a pokud si chcete dopřát solidní, všestranný sluchátkový zesilovač za férové peníze, Head Box DS2 B nemá nic, nač byste si mohli stěžovat a co by vám mělo bránit v užívání si hudby.

Kč 12 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnosti nastavení

+ zvládne s přehledem jakýkoliv sluchátka

+ konektivita

ZÁPORY

- při maximálním zisku je přes citlivější sluchátka slyšet dost šumu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika