800 150 dynaudio partner

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 1

Dánští Dynaudio patří ke značkám, které relativně silně rozdělují audiofilskou populaci - jedni se jejich zvuku nemohou nabažit, druzí ho zas nemohou vystát. Možná ale i to něco svědčí o tom, že Dynaudio si stojí za svým stylem, za svým zvukem a ví, co chce vyrábět. Řada Excite je pak vstupenkou do dánského zvuku, kompaktní regálový model X14, který se vyrábí i v aktivní verzi, pak zase prvním krokem právě do téhle řady.

Excite X14 jsou skutečně kompaktní - jejich kabinety z klasických MDF desek potažených pěkným dřevěným dekorem nebo opatřené hlubokým lakem váží jen 6,5 kg při rozměrech 17 x 28,5 x 25,5 cm (š x v x h). Téměř celou čelní stěnu zabírá dvojice měničů s hliníkovými obrubami, boční hrany jsou mírně zkosené, jinak mají ozvučnice nejklasičtější možný tvar.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 2

Zadní stěna hostí hlubokou vaničku s jediným párem vzhůru natočených reproterminálů, dostatečně bytelných pro libovolně robustní kabely s libovolným typem zakončení. V horní části vidíme vyústění plastikového bassreflexového nátrubku. Svým pojetím tak jsou Excite X14 ztělesněním patrně nejběžnější koncepce regálových reprosoustav - dvě pásma a bassreflex.

O tóny nejvyšší se stará kopulka s měkkou membránou o průměru 2,7 cm, basy a středy vyzařuje 14ti centimetrová membrána z materiálu MSP (polymer z hořčíkového silikátu) na tenkém, pevném závěsu. V obou měničích se prohání lehké cívky z hliníkového drátu, poháněné relativně velkými magnety.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 3

Výhybka se strmostí 6 - 12 dB / oktáva dělí pásma na hranici 1 900 Hz, nominální impedance činí 8 Ohm (ač některé zdroje uvádí 4 Ohmy), charakteristická citlivost 85 dB / 2,83 V / 1 m je spíše průměrná. Udávaný frekvenční rozsah 50 - 23 000 Hz v toleranci +/- 3 dB se jeví jako realistický s ohledem na velikost měničů a ozvučnice.

Malé Dynaudio Excite X14 jsme poslouchali zejména na kompaktním systému Bluesound, zejména Powernode 2 a Node 2, ke slovu přišel i Naim Nait XS nebo Cambridge CXA80, jako alternativní zdroje signálu tu byly OPPO BDP-105D, Apogee Groove, VPI Scout, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXC. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black, ale i různými kabely KrautWire.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 4

Přestože jsou Excite X14 relativně malé a neočekávali jsme žádnou výraznou basovou "nálož", kontrabas ve "First Song" z desky "When the heart dances" Laurence Hobgooda (FLAC | 24 - 192) byl přeci jen objemově i co do hloubky citelně omezený. Do plných hlubin kontrabasu se tak jednoduše nepodíváte, Dynaudio, zdá se, celkově sází spíše na přesnost a kontrolu, spíše než na objem. Definice je vlastně na danou třídu excelentní a pokud hledáte pevný, konturovaný bas, pak tady ho se správným zesilovačem rozhodně najdete, stejně jako pocit impulsu a "šťouchnutí". Pokud ale chcete hloubku, tak třeba takové Xavian Perla jdou rozhodně citelně hlouběji.

Hlasy sboristů společně se smyčcovými nástroji zní v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) s lehce tvrdším nádechem, zato ale opět velmi jasně, pevně a čistě, reprodukce je navíc příjemně rychlá a transparentní, až maličko technicky precizní, spíše než muzikální. Moc se nám líbilo, jak Excite X14 už dokázaly vokální linky uspořádat a dát jim zaostření, konkrétnost a jasnou, pevnou vládu. Hlasy tak sice nezní tak "hezky", ale zato jim je velmi slušně rozumět.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 5

Nejvyšších tónů pak je víc než dost, objemově se rozhodně neztrácí, stejně jako se neztrácí svou nemalou energií - tenoučké tóny kovových perkusí ve "Wichita Lineman" Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) měly výtečně trefený kovový charakter, skvělou znělost a každý tóny měl bleskurychlý, čistý nástup a celkově mají Excite X14 až nečekaně dobré rozlišení, jednotlivá cinkátka jsou oddělená a jasně vnímáte, že jde o velkou sestavu mnoha kovových prvků. Na druhou stranu přes veškerou znělost jejich dozvuk utichá poměrně rychle a při vyšších hlasitostech se zdá,že objemu je až příliš.

U dynamiky v Mozartově "Lacrimosa" z "Rekviem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) bylo opět cítit, že Dynaudio Excite X14 jsou ve své cenové třídě jedny z nejrychlejších, mají pěknou transparentnost, ale jsou spíše precizním středovýškovým monitorem - zátah v basech jim prostě poněkud schází, dynamika smyčců ale obecně vůbec nebyla špatná, zdá se, že reprosoustavy se rozehrávají snadno a reagují snadno i na pokyny obyčejnější elektroniky. Plnou dynamiku orchestru ale nepojmou (což ale plně ostatně v žádné reprosoustavy této cenové třídy), navíc i přes svou rychlost prostě obecně působí trochu méně úderným dojmem.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 6

Jestli něco Dynaudiím jde, tak je to prezentace detailů - ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) bylo cítit i vzduch, reprodukce byla velmi čistá a transparentní a až trochu směrem do analytiky - přesto ne agresivní. Hlas byl vystřižený jako kompaktní a zřetelně plastický, bohatý na detaily, které Excite X14 zdánlivě trochu vystrkují kupředu a vyloví i poměrně jemné nuance z pozadí.

Excelentně si pak Dynaudia poradí s podáním prostoru (tedy z nepříliš velké poslechové vzdálenosti - nemusí být tak blízko jako třeba KEF LS50, ale ze tří a půl metru a víc už to nebude úplně ono). V "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) šla scéna jasně do hloubky až poměrně daleko za reprosoustavy, stejně tak do šířky bylo jasně patrné vymanění z hmoty ozvučnic (tedy při vhodně nastaveném poslechovém trojúhelníku), nástroje byly rozložené jak kolem středu, tak za sebe, scéna byla jasně plastická, čitelná a homogenní, také citelně vzdušná, prostě velmi pěkně zvládnutá - ostatně to je jedna z ctností dobře udělaných dvoupásmovek.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 7

Díky svému pevném zvuku dokázaly Excite X14 také velmi slušně vystihnout ráznost, energii a dravost ve "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1) a zvukovou kouli už rozumně rozplést tak, aby jednotlivé nástrojové linky byly srozumitelné. Hlavní je ale rychlý, energický zvuk s důrazem, byť i tady pro dokonalou atmosféru trošku scházel basový fundament.

Celkově jsou Dynaudio Excite X14 velmi slušné kompaktní reprosoustavy a pokud jsou pro vás důležité hodnoty jako skvělá prostorovost, pocit precizního podání detailů a rychlý, transparentní přednes, pak pro vás můžou být Excite X14 zajímavé. Trochu jim schází objem basového základu, takže nejsou úplně perfektní pro náročnější akustickou hudbu typu orchestru nebo kontrabasu, stejně jako právě tam nejvíce cítíte určitý maličký krůček, který jim také schází k dotažení pocitu dynamického důrazu nejlepších konkurentů. Pokud ale chcete ozvučit menší prostor, můžete sedět nedaleko reprosoustav a posloucháte hlavně pop, rock, vokály a všeobecně hudbu, která ocení detailnost a až jakousi "monitorovitost", pak si patrně Excite X14 můžete dobře užít.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 m1

Plný nástup reprodukce mají tyto kompaktní reprosoustavy někde u hranice 70 Hz, za v rámci kategorie vzorně vyrovnané lze považovat to od 150 do cca 5 000 Hz. V pásmu nad touto frekvencí lze zahlédnout lehoučké zvýšení, kolem 150 Hz pak zase propad. Pokles energie pod 70 Hz je pak poměrně dost rychlý.

2016 06 06 TST Dynaudio Excite X14 m2

Impedance je bezproblémová, nejníže padá jen kousek pod hranici 5 Ohm, nestoupá nad cca 17 Ohm a Excite 14 tak budou snadnými partnery pro elektroniku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 28 700,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ velmi pěkný prostor

+ vynikající střední pásmo

+ detailní, čistý přednes

+ rychlý, utažený zvuk

ZÁPORY

- trochu postrádají hutnější basový základ

- trochu schází dynamická údernost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio