800 150 dynaudio partner

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 1

S německou značkou Heco se mohou milovníci dobrého zvuku setkávat na trhu již od roku 1949, dnes svými výrobními řadami míří hlavně do dostupných a středních hi-fi sfér, kde se snaží nabízet „hodně za málo“, aby se tak řeklo. Jde to vlastně ruku v ruce s filozofií „mateřského“ koncernu Magnat, s nímž firma sdílí sídlo v Pulheimu. Mezi plnými sedmi řadami je druhou nejvyšší Celan Revolution, přičemž jméno Celan se objevuje v katalogu již dlouhé roky a je zaměřená na všestrannost při stereofonním poslechu i užívání si domácího kina.

Dvoupásmové Heco Celan Revolution 3 od pohledu slibují autoritu a sílu, patří mezi větší regálové modely a jejich skříně budí na první dobrou pocit tuhosti a robustnosti. Vlastně jen kolmá čelní stěna jsou spolu s celkem úzkou plochou stěny zadní jedinými souběžnými plochami, boční stěny jsou lomené a horní stěna ubíhá šikmo vzhůru, takže už samotným tvarem se předchází vzniku vnitřního stojatého vlnění.

Estetika poměrně velkých Heco staví na širokém použití kovových prvků, ať už jde o vlnkovaný zvukovod tweeteru nebo orámování středobasu na čelní ploše, kovová je ale i plaketa u zadního konce vrchní desky, kde se pyšně skví firemní logo.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 13

Zadnímu pohledu dominuje široký výdech bassreflexu, jímž lze nahlédnout do exponenciálně se zužujícího nátrubku s hrubým, matným povrchovým provedením. Ani tady výrobce nešetřil na kovu – ať už na obrubě nátrubku, nebo na velké obdélníkové destičce, skrze níž vedou reproduktorové terminály. Těch je netypicky pět, protože jednak umožňují bi-amping / bi-wiring, jednak lze přehozením můstkové propojky kladných terminálů zesílit výstup tweeteru o 2 dB.

Konstrukce skříně je samozřejmě z běžných MDF profilů, které jsou uvnitř zpevněny pomocí žeber. Na povrchu si můžete vybrat buď lesklý či polomatný lak, ale také přírodní dýhu, což ani v tomto cenovém segmentu není úplnou samozřejmostí.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 12

Výškám je zasvěcena nově vyvinutá třícentimetrová kopulka Fluktus, zasazená v již zmíněném hliníkovém čelním prvku s několika vlnkami, které se podílí na optimálním šíření vysokých frekvencí. Nadprůměrně velká kopulka je vyrobena za materiálu PFC, což značí směsici různých druhů vláknitých materiálů. Dostatečnou přesnost a energii dodává naddimenzovaný systém dvojitého magnetu.

Basy a středy má na starosti vcelku standardně působící membrána kónického tvaru na běžném vlnkovém závěsu. Ve středu 170 mm široké plochy najdete špičatý nevelký fázový nástavec, optimalizující její chování. Materiálem je přírodní papír, jehož podobu vyvinuli přímo v Heco, stejně jako je nová protiprachová kopulka, pomáhající optimalizovat chování membrány. V magnetickém systému je velká, dlouhá cívka a její chod je linearizovaný zkratovacími kroužky.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 7

Celan Revolution 3 se vyznačují poměrně vysokou charakteristickou citlivostí 90 dB / 2,8 V / m, jejich „německá“ impedance, udávaná v rozsahu 4 – 8 ohm jim zase zajišťuje schopnost fungovat s širokou paletou elektroniky. Dělení dvou pásem na úrovni 2 800 Hz je taktéž vcelku standardní záležitostí. Zajímavé je, že výrobce specifikuje frekvenční rozsah, padající až do hloubky 30 Hz, což je i s ohledem na velikost působivá hodnota, neméně zajímavý je i druhý pól, stoupající až k 52 000 Hz.

Robustní Heco jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách a místnostech, kupodivu bylo pro pocit trochu jedno, zdali jsou Heco v menší a dobře zatlumené cca 20 m2 velké místnosti, nebo zda jsou spíše v „dobře zabydlených“ 50 m2. Tak či tak, poslouchalo se primárně na sestavě s OPPO UDP-205, Métronome DSC1 a Norma Revo IPA-140 a to přes kabely Nordost Heimdall 2 a filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Porovnávalo se zde s Xavian Quarta. V druhém případě se poslouchalo přes Teac NT-503 nebo Cambridge CXC s Cambridge CXA81 a to na kabelech Dynamique Audio Horizon 2, přičemž k porovnání byly Fischer&Fischer SN-70. Alternativně tu jako zesilovač posloužil Grandinote Shinai a to s kabely Nordost Red Dawn. Více o dalších filtrech a příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 10

Baskytara v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) se s každým tónem tak hezky šťavnatě zhoupla a zamroukala, bas je celkově spíše měkčeji laděný, ale má objem a budí pocit váhy, která je snad ještě větší, než by napovídal poměrně výrazný objem skříně. Je cítit také lehce sametovější, laskavější pojetí, které ale nijak nepříjemně nezabarvuje celkovou čitelnost – basy se také z Heco linou vcelku snadno a vlastně jako kdyby jim trošku bylo jedno, jestli hrají se zesilovačem za 30 nebo 300 tisíc.

S lehkostí a hebkostí, nicméně oproti basu v trochu menší plnosti plynul také vokál Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2). Čistota byla v rámci cenové třídy jednoduše dobrá, byť zvuk Heco není striktně audiofilský nebo analyticky zaměřený, spíše se chce říct, že se soustředí na hudbu a její příjemné vyznění. Laskavý hudební styl je nicméně dobře poslouchatelný a dlouhodobě neúnavný.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 5

Činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) bylo v lineárním nastavení právě tak akorát, zesílení o dva decibely už může být v živější akustice nebo při vyšších hlasitostech trochu moc světlé a řízné. Obecně je ale zvuk i na výškách poměrně jemný a decentní, tonální podání kovových nástrojů je v dané třídě velmi slušné a energie výšek pěkně navazuje na středobas, přednes je kompaktní. Celkově pak navzdory tomu, že Celan Revolution 3 prostě nejsou hyper-infomativní monitory, nabízí velmi slušnou čitelnost a takovou přirozenou formu zřetelnosti, ne vysloveně raritní za tyto peníze, ale ani úplně běžnou.

Působivě si umí Heco poradit s dynamickými skladbami, jako třeba „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Na úderech velkých bubnů cítíte, jak si dokážou reprosoustavy „fouknout“, jak snadno naplní prostor energií a že jí mají docela dost. Zvuk je tak nějak neuspěchaný, úder není jako když švihne bičem, spíše jako když pukají ledovce – cítíte tu nesmírnou váhu, ty nesmírné působící síly, ale není to „úder na komoru“. I z tohoto pohledu nicméně vnímáte, že reprosoustavy není třeba pobízet a že hrají stejně ochotně s „malým“ i „velkým“ zesilovačem.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 4

Zaposloucháte-li se do přednesu Celan Revolution 3, i z pohledu analytičnosti a schopnosti poskytnout informace a nuance patří Heco už do sféry plnohodnotného hi-fi – třeba vrstevnatá „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) jako kdyby byla rozprostřená na velkém plátně, bez upozorňování na jemnůstky typu šumu hostů u stolů v úvodu skladby nebo echa živé nahrávky, poukazujícího na skutečnou velikost sálu. Hledáte-li ovšem, pak naleznete. V kontextu ceny podávají Heco výkon adekvátní vynaloženým. financím, problém tu rozhodně není a tak jako z ostatních pohledů, i tady je prostě standard dobrý.

Přestože Celan Revolution 3 vykazují lehkou tendenci ke směrovosti (respektive lehkou potřebu být správně umístěné v prostoru, takže stojí za to přizpůsobit jejich natočení konkrétním akustickým podmínkám). Nejvíce, jak se nicméně zdá, jim to sluší v přímé ose, tj. jsou-li natočeny na uši posluchače. Pak byla „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) rozprostřená mezi reprosoustavami, ale bez pocitu nějakého centrálního těžiště nebo nějakého ukotvení v ozvučnicích – přednes je vcelku volný a vzdušný, hlavně ale v pravolevém směru přehledný a dobře organizovaný.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 6

Všechno řečené se sčítá do univerzálně příjemné poslouchatelnosti a i „popík“ „Breaking Silence“ ze stejnojmenného alba Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) bylo radost poslouchat. Tak měkce se pohupoval, netlačil na pilu a přitom bylo cítit ten jemný gravitační tah, který vtahuje „dovnitř“, tedy do poslechu, s kterým můžete strávit celé odpoledne. Hudba je nabízena ve velkém měřítku, ochotně a i když cítíte lehce akcentovaný basový základ a fakt, že zábavnost je přednější, než autenticita v měřítku 1:1, zvuk není suchý a snadno plyne – patrně i díky dobrému pocitu timingu.

Německé středně velké a finančně dostupné regálovky Celan Revolution 3 jsou důkazem, že Heco po více než sedmi dekádách na trhu má potřebné zkušenosti. Za dané peníze dostanete příkladnou „porci“ materiálů a pěkné zpracování, dostanete třeba i možnost přizpůsobit si vysoké tóny akustice nebo vkusu a hlavně dostanete zvuk, který se line ochotně, snadno, je velký (až trochu zaplavující) a má energii, i když se nikam dramaticky nedere. Celan Revolution 3 není produkt pro striktního audiofila, ale dobře vyladěná, zábavná reprosoustava pro široké publikum, které chce stejně koukat na filmy, jako chce poslouchat rádio nebo rockovou hudbu a hned vzápětí komorní jazz. Celan Revolution 3 – s vlastní stopou jemnosti a laděním „do příjemna“ – to všechno zvládnou a zdá se, že k tomu nepotřebují ani nějakou speciální volbu zesilovače. Ačkoliv pak neexcelují v žádném jediném ohledu, z celkového pohledu se všechno sečte v rozhodně nadprůměrně pozitivní celkový dojem, který má za danou cenu všechno právě tak jak má mít.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Pomineme-li poslechovou pozicí akcentovaný propad nad hranicí 100 Hz a zvláštní propad na 4 500 Hz, který působí mnohem spíše jako nesečtená energie (tj. patrně se měřilo z kratší vzdálenosti, než na jaké se sčítá energie měničů a Celan Revolution 3 nebudou použitelné v nearfield nasazení), je frekvenční odpověď s ohledem na cenu v rozumném standardu. Celá křivka má tendenci lehce „padat“ (což je posluchači preferovaná charakteristika), nástup ve volném prostoru je na hranici cca 60 Hz, slibovaných 30 Hz je dostupných s poklesem cca 12 dB. Je také vidět, že Celan Revolution 3 jsou docela směrové, zejména pak v pásmu od 7 kHz výše, mění se ale i chování středobasu kolem důležitého kmitočtu 1 kHz.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m2

Frekvenční odezva – středobas (červená) a tweeter (černá)

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m3

Frekvenční odezva – lineární nastavení (červená) a tweeter + 2 dB (černá)

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m5

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo mezi prvními dvěma peaky na impedanci naznačuje, že právě tady je ladící frekvence bassreflexu – je to cca 50 Hz. Impedance neklesá pod úroveň cca 4 ohm, neprovází jí ani žádné divoké změny, které by byly zatěžující pro zesilovač, stejně jako tu není žádná stopa po rezonancích v podobě malých nespojitostí na naměřené křivce. Také elektrická fáze se drží celou dobu v rozumném rozsahu a je prostá nějakých prudkých, náročných změn. Heco by neměly být nijak zásadně náročnými partnery ani pro základní zesilovače.

2020 10 30 TST Heco Celan Revolution 3 m6

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 25 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu pozoruhodný „kus materiálu“

+ plný zvuk

+ vstřícný, živý a celkově příjemný přednes

+ možnost lehkého doladění zvuku

+ univerzálnost

ZÁPORY

- mají tendenci hrát trochu těžším způsobem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio