800 150 dynaudio partner

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 1

Jméno anglického výrobce reprosoustav Wharfedale je prorostlé světem hi-fi do takové hloubky, jako málokterá jiná značka – koneckonců, patří také mezi ty opravdu zasloužilé a navíc dnes patří pod křídla jednoho z gigantických oborových koncernů. Poslední dekády bylo ale jméno Wharfedale hlavně synonymem pro důstojně provedené a hrající hi-fi základní, možná střední kategorie. S novou řadou Elysian (odkazující svým názvem na Élysion, místo, kde ti šťastní žijí ve věčném jaru bez starostí a na věky) se ale ambice firmy výrazně pozvedly a na přetřes přišlo slovo high-end.

Řada Elysian se skládá z pouhých dvou modelů – mohutného stojanového třípásmového provedení Elysian 2 a až k podlaze protažené a basákem navíc vybavené, byť stále třípásmové verzi Elysian 4.

Elysian 2 staví svým způsobem na poměrně výrazné ostrovní tradici velkých stojanových modelů, svými proporcemi jsou nepřehlédnutelné. S výškou 70 cm, šířkou 33,4 cm a hloubkou 43,2 cm (+ 3 cm na terminály) jsou jejich elegantní ozvučnice prostě masivní.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 2

Kabinety jsou z vrstvených dřevěných profilů různých tlouštěk (kvůli zpevnění a zamezení šíření vibrací) okrášlených buď pravou dýhou nebo klavírním lakem, váha přes 30 kg na kus prozrazuje slušnou tloušťku celkovou, vizuálně jsou Elysian 2 rozdělené do tří bloků pomocí horizontálních, celý objem skříně obepínajících drážek a reprosoustavy stojí – po vzoru menších firemních regálovek – na čtyřech nožkách a robustní základně. Do ní „fouká“ svou energii bassreflexový otvor a základna pak slouží i jako usměrňovací kanál basového tlaku.

Čelní stěna je osazena trojicí měničů, každý z nich je hezky zapuštěný do její plochy a zdůrazněný v ploše stříbrným rámečkem, aplikovaným nicméně s estetickým vkusem. Hezké je vlastně celé provedení, ty mírně zaoblené vertikální linky dodávají mohutné hmotě eleganci, celková čistota pak dotek moderny. Tento přístup je patrný i na zadní straně, kde čeká jen jednoduchá cedulka a čtyři opravdu velké reproduktorové terminály, které bezpečně uchytí i ty nejexotičtější „hadice“.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 3

Použité reproduktory pochází z vlastní firemní produkce. Tweeter má podobu vertikálně orientovaného obdélníku páskového měniče AMT s plochou 2,7 x 9 cm. Navazuje na něj středotónový kónus s průměrem 15 cm, připevněný vlnkou poddajného závěsu a vyrobený ze skelných vláken. Jeho centrální část vyplňuje fázový nástavec a stejně jako u tweeteru jej lemuje kruhový pás s prořezávanou plochou, která rozbíjí energii odrazů.

Toto řešení je použité i u velké kónické membrány basového reproduktoru (ten jediný ze tří se vyrábí v Evropě, zbylé v kapacitách na Dálném východě), která má uprostřed jen klasicky klenutou prachovku a průměr 22 cm, jinak je ale stejná jako u středotónového reproduktoru. Stejný je i pěnový závěs s ochranným nástřikem.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 4

Wharfedale dále uvádí pracovní frekvenční rozsah 35 – 22 000 Hz (+/- 3 dB), charakteristickou citlivost 89 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 4 ohmy. Dělící frekvence elektrické výhybky jsou nastaveny na 360 a 2 900 Hz, ta samotná je pak modelovaná na počítači s ohledem na udržení akustické fáze napříč celým pásmem.

Elysian 2 jsme poslouchali v showroomu dovozce, kde jim společnost dělal naddimenzovaný řetězec od Gryphon – přehrávač Mikado Signature, D/A převodník Kalliope a integrovaný zesilovač Diablo 300. Propojeno bylo kompletně kabeláží Gryphon. Ke srovnání jsme měli modely řady EVO, stejně jako třeba Vivid Gyia G2 S2 a další.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 5

Spodní oktávy v „I can’t stop loving you“ Madeleine Peyroux („The Blue Room“ | 2012 | Universal | 0602537242689) byly zřetelně plné a bohaté, přitom ale přes svou výraznost nedominující (byť by se to patrně snadno změnilo v menší místnosti). Oddělení tónů, stejně jako jejich ohraničení je kultivované. Elysian 2 nehrají na analytickou notu, nenabízí takový ten sušší, věcnější audiofilský bas, nicméně více než solidní hloubka, uvolněnost a fajnový, vřelý, příjemný tón reprodukci prostě sluší a bez stresu naplňuje místnost energií a kulatým, klidným basem.

Učesaný, hladký byl také vokál Renée Fleming v „Mandoline“ („Night Songs“ | 2001 | Decca | 467 697-2), zároveň byla ale podaný v klidném, civilně nepřikrášlovaném stylu. Ani lehce jemnější charakteristika nekomplikuje čitelnost, detailů je v míře očekávané s ohledem na danou cenovou hladinu, stejně tak jsou Elysian 2 už jaksi nevtíravě samozřejmé, jak se sluší a patří. Žádné akcentování nuancí, žádná analytičnost, jen uvolněně plynoucí hlas a dobře integrované střední pásmo.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 6

Činely v „Midnight Voyage“ Michaela Breckera („Tales from the Hudson“ | 1996 | Impulse | 051 191-2) ukázaly, jak moc rychlý a snaživý velký páskový měnič je. Hraje kovové tóny bez agrese, ale přitom s poctivou porcí energie. Není to žádné éterické ševelení, ale poctivý zvuk, kde je přítomné i tělo činelu. Vrchol pásma je pak velmi analytický, aniž by ukročil z celkově příjemné charakteristiky Elysian 2. I jemňounké dozvuky jsou tu patrné, jsou dobře artikulované a reprodukce i na vyšší hlasitosti není „ve stresu“, nedostává se ani náznakem do oblasti ostrosti nebo studené tvrdosti.

Nahrávka „Piano Quintet in E-Flat major op. 44“ Roberta Schumanna („The Complete Piano Trios“ | 1997 | Philips | 456 323-2) zněla klidně, Elysian 2 se nesnaží nijak prosadit, nechtějí dominovat poslechovému prostoru ani zážitku a jejich dynamika respektuje tu u nahrávky. Potichu či nahlas, nemáte pocit, že by se reprosoustavy musely nějak snažit, nebo že by byly blízko svým limitům. Pravdou ale je, že mírně hlasitější reprodukce je zpevní a zejména vespod získáte pocit, že se dynamicky „nadechnou“. Zvuk plyne s lehkostí a nenuceností, uvolněný, ale zjevně kontrolovaný.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 11

Také čitelnost odpovídá tomu, že Elysian 2 už stojí šestimístnou sumu, ačkoliv i tady panuje spíše uvolněný nadhled a pohoda, jak ukázala „Feeling Yourself Disintegrate“ od The Bad Plus („For All I Care“ | 2008 | Emarcy | 0602517821644). Wharfedale nabízí pocit souladu všech pásem, jejich bezešvého propojení a dobré čitelnosti – zejména, jak už bylo řečeno, při běžných a mírně vyšších hlasitostech. Ani tady se reprosoustavy nesnaží analyticky zachytit a vypíchnout každý detail, akcentovat i dění v nejhlubším pozadí. Vyznívají nicméně s přirozeně důstojnou čitelností, zvuk je propojený a přitom v něm jasně slyšíte linku kontrabasu, klavíru, bicích i vokálu a ona nenásilná čitelnost se neztrácí ani v řádném závěrečném „zašmodrchání“ všech nástrojů dohromady, stejně jako se tak v hudbě neztratíte vy jako posluchač.

Líbilo se nám, jak pěkně zachází Elysian 2 s prostorem hudebních nahrávek – třeba „Over the Rainbow“ od The Modern Jazz Quartet („Fontessa“ | 1956 | Atlantic Masters | 81227 3687-2) byla rozprostřená nejen bez problémů na (poměrně velkou) šíři rozestupu ozvučnic, aniž by scéna ztratila spojitost, ale zvuk byl také trochu netypicky až předsazený před reprosoustavami, přičemž scéna se protáhla i směrem vzad. I tady je to proces nenásilný, nic „netrčí“, přehlednost není nucená a celkový pocit organizovanosti už Elysian 2 právem směřuje do prémiového segmentu.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 13

Elysian 2 v sobě mají také dar tolerance k limitům nahrávek, možná i díky oné celkové nenucenosti reprodukce. Zaz a její „Champs Elysées“ („Paris“ | 2014 | Warner Music | 0825646149216) je krásná skladba, na čemkoliv lepším než kuchyňském rádiu ale slyšíte nějaké ty limity, tu ostrost, tam zase dynamickou kompresi. Nicméně Elysian 2 vás svým stylem reprodukce zbaví nutnosti se o takové limity starat, hudba je neúnavná, bezkonfliktní a přitom dobře kontrolovaná, dostatečně konkrétní. Dalo by se říct, že Elysian 2 hrají příjemně vlinivým a laskavě pohodovým způsobem, aniž by to znamenalo ztrátu pocitu „high fidelity“, čili vysoké věrnosti.

Wharefedale Elysian 2 jsou úhledné reprosoustavy, ať už je vnímáte jakým chcete smyslem – očima a rukama vidíte a cítíte moderní tvary a velmi vkusné zpracování, v obojím se projevuje britská tradičnost s nádechem noblesnosti. Za své peníze získáte estetický objekt, který se nemusíte snažit v domácím prostředí nějak „schovávat“. V uších vám pak bude znít zvuk hladký, jemný a decentní, nepředvádějící se a přesto dostávající nárokům prémiového high fidelity segmentu. Bas jde bez přehánění do hloubky, výšky jsou krásně otevřené, načechrané a přitom způsobně decentní. Elysian 2 jsou „slušně vychované“ reprosoustavy po všech stránkách, se zvukem homogenním, kultivovaným a nenásilným, takovým, který je příjemné poslouchat napříč žánry, při jakýchkoliv běžných hlasitostech a který je stejně snadné si užít, když na něj máte jen půlhodinku nebo celý den.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, mnoho dalších komponentů a reprosoustav, záclony a závěsy,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na naměřené frekvenční odezvě je vidět první použitelný výstup na úrovni cca 32 Hz, v úplně plné síle ještě o cca 10 Hz výše. Pásmo mezi 50 a 100 Hz má trochu energeticky navrch, propad mezi 120 a 200 Hz je pak zesílený akustickými vlastnostmi místnosti. V rozsahu do 5 kHz je pak reprodukce v zásadě rovná, velmi solidně čistá, prostá nějakých výkyvů, propadů či zdůraznění. Nad touto metou roste energie páskového tweeteru, alespoň při přímém měření v ose. Naopak pod úhlem – charakteristicky pro tento koncept reproduktoru – energie rychle ubývá. Napovídá to, že optimální poslech bude s mírně vtočenými reprosoustavami. Pomineme-li akustikou zdůrazněný propad, Elysian 2 se „vejdou“ do běžné tolerance +/- 3 dB od 42 do 20 000 Hz.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

První sedlo na impedanční křivce naznačuje ladění bassreflexu na cca 28 Hz, mezi 80 a 100 Hz křivka propadá až k úrovni 3 ohm, takže své výkony nedají Wharfedale úplně zadarmo. Na impedanci nicméně není jinak vidět žádný problém, žádnou nespojitost, náznak rezonance panelů či vnitřního stojatého vlnění, naopak je křivka čistá, rovná a prostá prudkých změn. To v praxi platí i pro křivku elektrické fáze, ačkoliv mezi 60 a 70 Hz vystupuje poměrně prudce do negativních hodnot mimo optimum a ačkoliv je tu impedanční peak, není zase tak vysoký, takže o svou dávku energie a stability si tu Elysian 2 rozhodně řeknou.

2020 04 30 TST Wharfedale Elysian 2 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 129 990,- / pár

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní estetická stránka

+ pěkně uspořádaný projev s decentním basem

+ sytá a přitom klidná reprodukce

+ snadno poslouchatelný zvuk, přitom ale s už vysokou technickou laťkou

ZÁPORY

- snad jen, že sází spíše na klidnější zvuk bez dramatu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio