2017 08 11 TST Dali Spektor 2 1

Nejaktuálnější řada Dali Spektor sestává ze tří modelů, z nichž prostřední je regálový model označený jednoduše dvojkou - o velmi kompaktním "skoro-zázraku" Spektor 1 za pár tisíc jsme již psali, model Spektor 2 je vlastně jen o něco větší. Stále je to ale klasicky pojatá reprosoustava s atraktivní cenovkou.

Povrchové provedení těchto kompaktních regálovek je vlastně velmi pěkné - za dané peníze vám dají iluzi dřevěné skříně a s jistým odstupem přední stěna celkem umně evokuje kůži. Obojí je samozřejmě umělé, ale udělané decentně a vkusně - za dané peníze? Excelentní...

Vpředu se tedy v černé stěně otevírá typické načervenalé kolečko firemního středobasu a nad ním v rýhovaném a poměrně hlubokém hliníkovém zvukovodu najdete klasickou kopulku. Na zadní stěně je pak uzounký plastový výdech bassreflexu, kousek nad ním přidělaný jednoduchý prvek usnadňující zavěšení reprosoustav na zeď a ve spodní části pak pochopitelně vanička s jednoduchými, ale na danou cenu víc než adekvátními reproterminály.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 2

Muskulatura Spektor 2 je výrazně větší, než u menších Spektor 1 - hmotnost činí 4,2 kg (menší mají 2,6 kg), výška 29,2 cm (proti 23,7 cm), šířka 17 cm (proti 14 cm) a hloubka 23,8 cm (proti 19,5 cm). Jak vidno, jde už prostě o klasickou malou (ne tedy mini) reprosoustavu.

Spektor 2 staví na klasické kónické membráně pro středobasy - její červené zbarvení je způsobeno vyztužením klasické papírové membrány dřevěnými vlákny. Velmi lehká tkaná látka, z níž je vyrobená kopulka vysokotónového měniče, má hmotnost pouhých 0,056 gramu na mm2. Oba měniče, jak 2,5 cm tweeter, tak 13 cm středobas si v Dali navrhují i vyrábí sami.

Dali Spektor 2 jsou dvoupásmové, výhybka je nastavena na dělící kmitočet 2 600 Hz. Reprosoustavy mají udávaný frekvenční rozsah 54 - 26 000 Hz (+/- 3 dB), charakteristickou citlivost vcelku nízkých 84,5 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 6 ohm. Zajímavé je, že v Dali doporučují vzdálenost od zadní zdi v rozmezí 1 - 80 cm.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 3

Dali Spektor 2 jsme poslouchali spolu s menším modelem Spektor 1 a velkým Spektor 6 v pražském studiu Rodel Audio. Poslouchalo se na sestavách Creek Evolution 50A / Creek Evolution 50CD, na Yamaze R-N602 nebo na setu Marantz PM6006 / Marantz CD6006. Porovnávalo se i s Dali Zensor 5 a Zensor 7, použité kabely byly AudioQuest Type 4 nebo Cardas Crosslink II.

Pokud od malých reprosoustav očekáváte bas, tak nahlédněte do nějakých fyzikálních pojednání - za tyhle peníze v takovém rozměru prostě kontrabas Charlieho Hadena v "Noche de Ronda" ("Nocturne" | 2001 | Universal Music | 013 611-2) do místnosti nedostanete. Je tu výrazně plnější bas, než u maličkých Spektor 1, ale pořád je ho při nejlepším tak akorát. Na danou třídu nicméně nelze mít připomínek a výrobcem doporučované přitlačení ozvučnic ke zdi není od věci. Svým charakterem je to však jemný, nadýchaný bas s důrazem na barevnost, na hezkost, na kulatou měkkost.

I jinak trochu přísný a ostrý vokál Renée Fleming v "Hallelujah" z "Dark Hope" (2010 | Mercury | 2739699) byl podaný sladce, hebce a velmi barevně, je to vysloveně "do krásna". Není to vysloveně transparentní přednes, jeho jemnost a něžná vstřícnost jsou v této třídě ale spíše kladem, který činí vokální pásmo univerzálním a snadno snesitelným i při delším poslechu, je to bezkonfliktní přednes, ale už rozhodně ne nečitelný - vlastně je vokál za dané peníze velmi slušně čistý a srozumitelný.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 5

Ani nejvyšší tóny nenesou stopy ostrosti, naopak i tady je cítit snaha o maximální kultivovanost, o jemňoučký, znělý přednes - činely v "Dreaming" od Art Ensemble of Chicago ("Live in Berlin" | West Wind | WW2051) jsou možná trochu efektně cinkavé a snad i znělejší, než by měly být, ale vzhledem k celkovému charakteru reprodukce sem pasují dobře a navíc nejsou agresivní snad v žádné kombinaci a za žádných okolností. Opět se až vnucuje slovo "hezké". Nečekejte hlubokou studiovou analýzu dozvuků a jemnůstek, výšky se však v celém pásmu neztrácí, skoro naopak.

Samozřejmě, že takhle kompaktní reprosoustavy vás také neuhranou makrodynamickou silou a důrazem - navíc s velmi signifikantním klidným, laskavým a bohatě jemným charakterem, který je Dali vlastní. Proto i "Mefistofeles" z Lisztovy "Faustovské symfonie" (1995 | Denon | CO-78826) vyzněl jaksi klidněji, ale pro poslech zblízka je živoucnost dostačující - Spektor 2 už nabízí pocit, že se zvuk neodehrává jaksi netečně kdesi tam vzadu, ale v oblasti dynamiky znají své limity, nehrají na zbytečný efekt.

Stejně tak mají Spektor 2 své limity samozřejmě i v oblasti rozlišení - ale opět, za dané peníze jen těžko chtít při poslechu "Not too late" Lindsey Buckinghama ("Live at the Bass Performance Hall" | 2008 | Reprise | 9362-49903-1) více informací. Není to analytický přednes, nicméně je už organizovaný natolik, že si zaslouží nálepku "hi-fi" a celá reprodukce působí solidně celistvě a je to dobře čitelné, lehce načančané a přitom velmi uklidněné. Pokud najdete zesilovač s nějakým živějším charakterem, můžete sotva chtít víc, neb hlavní nástrojové linky i vokál jsou slušně čisté.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 7

Jednou z okouzlujících věcí na dvoupásmových kompaktních regálovkách je - pokud tedy nejsou nějak prazvláštně udělané - fascinující schopnost vykreslit prostor nahrávek, když je posloucháte spíše zblízka a spíše v menších místnostech. A to prosím, bez ohledu na cenu, platí to pro ty za pár tisíc i pro ty za stovky tisíc. Spektor 2 nejsou výjimkou - "The Foggy Dew" od The Chieftains ("The Wide World Over" | 2002 | rcaVictor | 09026639172) sice možná nebyla přímo velká proporcemi, ale přes celkově uvolněnější přednes umí Spektor 2 nabídnout pravolevou přehlednost dle nejlepších mravů své třídy - to znamená již zřetelné pravolevé rozložení veškerého dění bez pocit "koule". Prostor ale drží pohromadě opravdu hlavně při relativně blízkém poslechu.

I trochu ostřejší a celkově zvukově průměrné skladby typu "Song to say goodbye" od Placebo ("Meds" | 2006 | 0602537175369) vychází v podání Dali Spektor 2 příjemně, hladce a příjemně jemně. Žádný konflikt, žádné ostré hrany a přes trochu pomalejší přednes je to muzikální a laskavé, dobře se to poslouchá a je to zvuk, který rozhodně ničím neurazí.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 8

Pokud hledáte levné reprosoustavy, které neurazí ani vzhledem, ani zvukem a budou vám příjemně zprostředkovat hudbu, pak nové Spektor 2 rozhodně stojí za zvážení. Jejich provedení má jisté starosvětské kouzlo bez snahy upoutat hlubokými lesky nebo podobně, jejich zvuk pak naopak hraje na "hezkou" notu, je univerzálně použitelný, vzniká nenáročně jaksi v téměř jakékoliv kombinaci a má dostatečnou čistotu, detailnost i ostatní charakteristiky, aby byl v zásadě "hi-fi". Spektor 2 udělají výtečnou službu v entry-level sestavách v menších místnostech a pokud je budete poslouchat zblízka, nabídnou i velice pěkný prostor. Pokud tak hledáte něco malého, něco dostupného a něco hezkého, do širšího seznamu byste asi měli zapsat alespoň jeden z modelů Spektor.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, absorpční panely,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 m1

Na tak dostupné a kompaktní reprosoustavy nabízí Spektor 2 vlastně úžasně čisté a rovné pásmo od 75 do 8 000 Hz, tedy v těch nejdůležitějších částech spektra. Na 8 000 Hz je vidět velká snaha o znělé, energické výšky, velmi rychlý útlum pod 70 Hz zase jasně potvrzuje proporce reprosoustav. Hlubší odezvu pochopitelně získáte blízko zadní zdi. Naměřená křivka je v postavení uprostřed místnosti velmi daleko od stěn.

2017 08 11 TST Dali Spektor 2 m2

Impedance (červená) se bezpečně drží nad 5 ohmy, vidíme bassreflex naladěný na cca 55 Hz a celkově v podstatě nekonfliktní průběh, byť si v pásmu pod 100 Hz o nějaký ten proud ze zesilovače reprosoustavy rozhodně řeknou.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 8 590,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fajn zvuk za fajn cenu

+ kultivovaný vzhled

+ velmi pěkný prostor

ZÁPORY

- pořád tu chybí basy a je zvuk jen pro malé prostory

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha