800 150 dynaudio partner

Britský Kudos patří mezi nová jména na planetě Hi-Fi, přesto jste se s jeho výrobky na našich stránkách mohli setkat již dvakrát – s modely Cardea C1 a Cardea C2 . Mladý výrobce nemá zrovna přebytek aktuální modelů, většina se jich také pohybuje v přijatelné cenové kategorii – nad 100 000,- se vlastně dostane jen vrcholný model C30. Po několik let neaktualizovaný katalog v nedávné době rozšířila nová řada X, která – nevím, zda to nebrat jako nadsázku – se překládá jako „eXtreme“. Svou cenou i konstrukcí padá pod všechny současné modely a zatím jediný model této řady X2 posouvá Kudos do hájemství „pod 40 000,-“.

Ačkoliv jsou Kudos X2 uváděn jako podlahová reprosoustava, vnitřním objemem se dá přirovnat k menším až středně velkým regálovkám. Obecně jde o opravdu maličké - jeden známý je nazval „reprobedny pro Hobity" - sloupové reprosoustavy s bassreflexem dunícím do masivního kovového podstavce s hroty. Dvoupásmová konstrukce s překrývajícími se měniči trochu evokuje modely českého Xavianu, stejně jako úzký a nepříliš hluboký tvar ozvučnice. Jednoduchost vzhledu ozvláštňuje jen odhmotňovací základna téměř aerodynamického tvaru. Na přední straně pak lze najít ještě maličké logo výrobce a na zadní plastikovou vaničku s jedním párem zlacených masivních konektorů pro reprokabely. Nad nimi je poněkud neelegantní nálepka s logem výrobce a sériovým číslem (testovací pár byl vyroben jako 21. v pořadí). Oba reproduktory pak kryje půlkulatá průzvučná mřížka, uchycená magneticky na okruží středobasového měniče.

Tak jako vyšší modely je i X2 vyroben z MDF desek o síle necelých dvou centimetrů a hostí výškový i středobasový reproduktor z katalogu norských Seas, modifikovaný podle firemních nároků (nejedná se tedy po vzoru vyšších řad o Excel, ani Crescendo, ačkoliv z Excelu vychází). Na první pohled, jak již bylo řečeno, tak trošku evokuje Xavian Giulietta , ovšem v poněkud „vyfouknuté" formě, čemuž ostatně odpovídá jen o málo vyšší než poloviční cena. Nedá se říct, že by Kudos jakýmkoliv způsobem vysloveně lákaly k doteku a pohlazení, jako to umí lecjaké jiné nafintěné modely, jedná se prostě o decentní Angličanky, které jsou naprosto nezajímavé a nenápadné. Trochu tak připomínají DIY stavebnice, ovšem se dvěma podstatnými rozdíly. Oproti nim je totiž evidentní (třeba z váhy a pevnosti ozvučnice), že se rozhodně nešetřilo a také je tu fakt, že zvuk tak nějak neodpovídá vzhledu a rozměru.

Oproti průměrnému vzorku reprosoustav této cenové kategorie mají X2 trochu větší nároky na pozornost při první návštěvě vašeho poslechového prostoru - musíte je prostě řádně pohostit a nemůžete si dovolit vynechat ani kousek z „etikety umisťovatele". První problém spočívá v tom, že Kudos rozhodně nejsou ideální pro velké místnosti kolem 50ti metrů podlahové plochy - ačkoliv se v nich úplně neztratí jako mnoho podobně dimenzovaných modelů - a v prostorách s velikostí kolem 30ti metrů čtverečních plus mínus deset metrů jim bude nejlépe. Věc druhá je fakt, že když si dle hifistické mantry natočíte obě bedny osami přímo na své uši, něco není úplně v pořádku. Až ve chvíli, kdy je vytočíte tak, aby se jejich osy protnuly až tak metr dva za vámi jejich zvuk rozkvete. Třetí věc je, že nízký vzrůst těchto sloupků téměř nutí umístit je na nějakou pěknou, vysokou žulovou desku, abyste dostali své uši do osy výškových reproduktorů, jak to bývá běžné. Chyba... Nejkonvenčněji vypadající reprosoustavy vyžadují velmi nekonvenční poslech - vaše uši by se totiž měly nacházet v ideálním případě tak 20 cm NAD vyzařovací osou výškového měniče. V opačném, tedy takzvaně „ideálním" posedu výšky ubíjejí zbytek pásma a zpočátku zajímavý poslech se rychle stává nepřehledným a únavným. Na závěr ještě stojí za zmínku, že pokud udržíte cca dvou až dvou a půl metrovou rozteč sloupečků, můžete je poměrně volně šoupat ke zdi a ode zdi, která má díky dospod vybuchujícímu bassreflexu minimální možný vliv. Kudosům u mne bylo nejlépe v poměrně hodně volném prostoru - metr a půl od zadní a dva metry od bočních stěn.

Kudos X2 hrály ve třech různých prostorách (z nichž jedna je poslechovka pražského distributora) a na třech různých sestavách, v nichž všech prokázaly stejnou základní vlastnost. Absolutní nenápadnost a dospělost, kterou lze interpretovat jako vzornou neutralitu, což je mimochodem typický rys všech Kudosů - hra bez přikrášlování. Přes relativní necitlivost kolem 85ti dB jsem bez problémů jako hlavní testovací nástroj používal nízkovýkonné KR Audio Antares VA320 v kombinaci s předzesilovačem P-150 , jenž v druhém místě nahradil Denon PMA-2010AE a u distributora pak na několika ukázkách Naim Nait XS a Naim Uniti (mimochodem, Kudos sám doporučuje elektroniku Naim a na ostrovech se obecně jedná o oblíbenou a nadšeně chválenou kombinaci). V prvním případě disky četl další plnokrevný Brit - Roksan Kandy K2 , v redakci pak Denon DCD-2010AE a v místnosti poslední buď Uniti nebo Naim CD5i . Všude pak signál převáděl KrautWire Guru S, z KR Audia šel k reprosoustavám skrz Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , z Denonu přes KrautWire Awakening a z obou Naimů přes Chord Epic. Jako měřítko sloužily proti X2 Harbeth Monitor 30 (pravda, výrazně jiné kategorie) a KR Audio SP-2 .

Pokud si dle výše uvedených rad dáte záležet na rozumném umístění reprosoustav v prostoru, umí Kudos X2 překvapit širokým a opravdu pevně vystavěným prostorem, v němž nástroj necestuje mezi kanály ani o centimetr, jak se to občas stává vibrafonu třeba v titulní skladbě „Like Minds" ze stejnojmenné nahrávky pětky Burton + Corea + Metheny + Haynes + Holland. Stejně tak se díky nástupu reprodukce někde kolem 40ti Hz bez větších problémů objevuje plné tělo kontrabasu a i když Harbeth Monitor 30 představí tento nástroj živěji a barevněji, oproti SP-2 i mnoha podobným reprosoustavám je zvuk přesnější a tranzienty zvládají X2 téměř na úrovni Monitor 30, což je opravdu výrazná poklona (už proto, že ony Harbethy jsem si zvolil za vlastní ideál pro osobní poslech).

Kudos X2 mají trochu blíže analytickému podání nahrávky, dokáží tak jít k detailu s úplně stejným nadšením jako Dynaudio Focus 220, přičemž ačkoliv nedosahují dynamických schopností Harbethů nebo právě oněch Dynaudií, dokáží zahrát „velký" zvuk třeba na „Great Gate at Kiev" z kompilace Crystal Cable Arabesque. I mocný velký buben, jehož ránu máte fyzicky cítit uvnitř těla (a tak to umí třeba referenční Cabasse La Sphére) je i v podání Kudos velkým nástrojem, který má svůj objem a svůj důraz, navíc z takhle malých sloupků je překvapením i přirozené, neukřičené podání houslí, kdy výšky objemem odpovídají poměrem živému koncertu, tedy jich není přebytek.

Že jsou Kudos univerzálním reprodukčním nástrojem jsem zjistil, když jsem si v relativně brzkém sledu pustil Gabrielův elektronický opus „Up" v čele s úvodní říznou skladbou „Darkness", kde x-dvojky dávají do prostoru útočný, rychlý a na svou velikost nebývale plný zvuk, v němž lze dobře rozlišit jednotlivé zvukové vrstvy a přitom hlas zůstává i přes umělé zkreslení doslova středobodem nahrávky, usazeným přímo mezi oběma sloupky a posléze „Quiet Nights" Diany Krall, jehož neopakovatelná atmosféra je citlivá na kvalitu reprodukčního řetězce a má tendenci se rozpadnout. Kudos však patří mezi tu část reprosoustav, které mě donutily neřešit a poslouchat, což považuji za nejlepší možný úspěch u jakéhokoliv komponentu, nehledě na cenovou kategorii.

Co mohu říct závěrem o Kudos X2? Abyste se nenechali zmást jejich velikostí, respektive nedostatkem jejich fyzického rozměru. A abyste se nenechali odradit jejich na první poslech vlastně nijakým zvukem. Kvality těchto reprosoustav lze docenit až při delším poslechu, kdy ani po mnoha a mnoha hodinách neunaví, kdy se stejným klidem a nadhledem přehrají vše od akustického jazzu, přes rockové nahrávky až po komplexní klasickou hudbu. Ve své cenové kategorii a pravděpodobně i nad ní se Kudos odmění špičkovým poslechem, který sice vyžaduje vyzrálého posluchače s pevným odhodláním najít hudbu a radost z ní, ale pokud se sejdou všechny nadprůměrné nároky těchto reprosoustav, majitel Kudos X2 bude bez dalšího řešení bezvýhradně spokojen. Alespoň já bych, hledaje investici do reprosoustav ve výši čtyř či pěti desítek tisíc, nemusel už hledat nikde dál...

OBR. 1 - impedanční křivka (dolní tenčí) a elektrická fáze - trochu divoká impedance a velmi spořádaná fáze, celkově ale žádný výrazný problém nebo dokonce „průšvih"

OBR. 2 - charakteristika výšek na grafu vypovídá o jejich specifickém chování, celkově je důležitá část pásma přiměřeně vyrovnaná na svou kategorii

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavý, čistý a na malou bedničku dynamický zvuk

+ pevný zvukový obraz

ZÁPORY

- velmi obyčejný vzhled

- poměrně vysoké nároky na stabilitu zesilovače (nízko padající minimální impedance)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio