Britský Kudos patří mezi nová jména na planetě Hi-Fi, přesto jste se s jeho výrobky na našich stránkách mohli setkat již dvakrát – s modely Cardea C1 a Cardea C2 . Mladý výrobce nemá zrovna přebytek aktuální modelů, většina se jich také pohybuje v přijatelné cenové kategorii – nad 100 000,- se vlastně dostane jen vrcholný model C30. Po několik let neaktualizovaný katalog v nedávné době rozšířila nová řada X, která – nevím, zda to nebrat jako nadsázku – se překládá jako „eXtreme“. Svou cenou i konstrukcí padá pod všechny současné modely a zatím jediný model této řady X2 posouvá Kudos do hájemství „pod 40 000,-“.

Ačkoliv jsou Kudos X2 uváděn jako podlahová reprosoustava, vnitřním objemem se dá přirovnat k menším až středně velkým regálovkám. Obecně jde o opravdu maličké - jeden známý je nazval „reprobedny pro Hobity" - sloupové reprosoustavy s bassreflexem dunícím do masivního kovového podstavce s hroty. Dvoupásmová konstrukce s překrývajícími se měniči trochu evokuje modely českého Xavianu, stejně jako úzký a nepříliš hluboký tvar ozvučnice. Jednoduchost vzhledu ozvláštňuje jen odhmotňovací základna téměř aerodynamického tvaru. Na přední straně pak lze najít ještě maličké logo výrobce a na zadní plastikovou vaničku s jedním párem zlacených masivních konektorů pro reprokabely. Nad nimi je poněkud neelegantní nálepka s logem výrobce a sériovým číslem (testovací pár byl vyroben jako 21. v pořadí). Oba reproduktory pak kryje půlkulatá průzvučná mřížka, uchycená magneticky na okruží středobasového měniče.

Tak jako vyšší modely je i X2 vyroben z MDF desek o síle necelých dvou centimetrů a hostí výškový i středobasový reproduktor z katalogu norských Seas, modifikovaný podle firemních nároků (nejedná se tedy po vzoru vyšších řad o Excel, ani Crescendo, ačkoliv z Excelu vychází). Na první pohled, jak již bylo řečeno, tak trošku evokuje Xavian Giulietta , ovšem v poněkud „vyfouknuté" formě, čemuž ostatně odpovídá jen o málo vyšší než poloviční cena. Nedá se říct, že by Kudos jakýmkoliv způsobem vysloveně lákaly k doteku a pohlazení, jako to umí lecjaké jiné nafintěné modely, jedná se prostě o decentní Angličanky, které jsou naprosto nezajímavé a nenápadné. Trochu tak připomínají DIY stavebnice, ovšem se dvěma podstatnými rozdíly. Oproti nim je totiž evidentní (třeba z váhy a pevnosti ozvučnice), že se rozhodně nešetřilo a také je tu fakt, že zvuk tak nějak neodpovídá vzhledu a rozměru.

Oproti průměrnému vzorku reprosoustav této cenové kategorie mají X2 trochu větší nároky na pozornost při první návštěvě vašeho poslechového prostoru - musíte je prostě řádně pohostit a nemůžete si dovolit vynechat ani kousek z „etikety umisťovatele". První problém spočívá v tom, že Kudos rozhodně nejsou ideální pro velké místnosti kolem 50ti metrů podlahové plochy - ačkoliv se v nich úplně neztratí jako mnoho podobně dimenzovaných modelů - a v prostorách s velikostí kolem 30ti metrů čtverečních plus mínus deset metrů jim bude nejlépe. Věc druhá je fakt, že když si dle hifistické mantry natočíte obě bedny osami přímo na své uši, něco není úplně v pořádku. Až ve chvíli, kdy je vytočíte tak, aby se jejich osy protnuly až tak metr dva za vámi jejich zvuk rozkvete. Třetí věc je, že nízký vzrůst těchto sloupků téměř nutí umístit je na nějakou pěknou, vysokou žulovou desku, abyste dostali své uši do osy výškových reproduktorů, jak to bývá běžné. Chyba... Nejkonvenčněji vypadající reprosoustavy vyžadují velmi nekonvenční poslech - vaše uši by se totiž měly nacházet v ideálním případě tak 20 cm NAD vyzařovací osou výškového měniče. V opačném, tedy takzvaně „ideálním" posedu výšky ubíjejí zbytek pásma a zpočátku zajímavý poslech se rychle stává nepřehledným a únavným. Na závěr ještě stojí za zmínku, že pokud udržíte cca dvou až dvou a půl metrovou rozteč sloupečků, můžete je poměrně volně šoupat ke zdi a ode zdi, která má díky dospod vybuchujícímu bassreflexu minimální možný vliv. Kudosům u mne bylo nejlépe v poměrně hodně volném prostoru - metr a půl od zadní a dva metry od bočních stěn.

Kudos X2 hrály ve třech různých prostorách (z nichž jedna je poslechovka pražského distributora) a na třech různých sestavách, v nichž všech prokázaly stejnou základní vlastnost. Absolutní nenápadnost a dospělost, kterou lze interpretovat jako vzornou neutralitu, což je mimochodem typický rys všech Kudosů - hra bez přikrášlování. Přes relativní necitlivost kolem 85ti dB jsem bez problémů jako hlavní testovací nástroj používal nízkovýkonné KR Audio Antares VA320 v kombinaci s předzesilovačem P-150 , jenž v druhém místě nahradil Denon PMA-2010AE a u distributora pak na několika ukázkách Naim Nait XS a Naim Uniti (mimochodem, Kudos sám doporučuje elektroniku Naim a na ostrovech se obecně jedná o oblíbenou a nadšeně chválenou kombinaci). V prvním případě disky četl další plnokrevný Brit - Roksan Kandy K2 , v redakci pak Denon DCD-2010AE a v místnosti poslední buď Uniti nebo Naim CD5i . Všude pak signál převáděl KrautWire Guru S, z KR Audia šel k reprosoustavám skrz Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , z Denonu přes KrautWire Awakening a z obou Naimů přes Chord Epic. Jako měřítko sloužily proti X2 Harbeth Monitor 30 (pravda, výrazně jiné kategorie) a KR Audio SP-2 .

Pokud si dle výše uvedených rad dáte záležet na rozumném umístění reprosoustav v prostoru, umí Kudos X2 překvapit širokým a opravdu pevně vystavěným prostorem, v němž nástroj necestuje mezi kanály ani o centimetr, jak se to občas stává vibrafonu třeba v titulní skladbě „Like Minds" ze stejnojmenné nahrávky pětky Burton + Corea + Metheny + Haynes + Holland. Stejně tak se díky nástupu reprodukce někde kolem 40ti Hz bez větších problémů objevuje plné tělo kontrabasu a i když Harbeth Monitor 30 představí tento nástroj živěji a barevněji, oproti SP-2 i mnoha podobným reprosoustavám je zvuk přesnější a tranzienty zvládají X2 téměř na úrovni Monitor 30, což je opravdu výrazná poklona (už proto, že ony Harbethy jsem si zvolil za vlastní ideál pro osobní poslech).

Kudos X2 mají trochu blíže analytickému podání nahrávky, dokáží tak jít k detailu s úplně stejným nadšením jako Dynaudio Focus 220, přičemž ačkoliv nedosahují dynamických schopností Harbethů nebo právě oněch Dynaudií, dokáží zahrát „velký" zvuk třeba na „Great Gate at Kiev" z kompilace Crystal Cable Arabesque. I mocný velký buben, jehož ránu máte fyzicky cítit uvnitř těla (a tak to umí třeba referenční Cabasse La Sphére) je i v podání Kudos velkým nástrojem, který má svůj objem a svůj důraz, navíc z takhle malých sloupků je překvapením i přirozené, neukřičené podání houslí, kdy výšky objemem odpovídají poměrem živému koncertu, tedy jich není přebytek.

Že jsou Kudos univerzálním reprodukčním nástrojem jsem zjistil, když jsem si v relativně brzkém sledu pustil Gabrielův elektronický opus „Up" v čele s úvodní říznou skladbou „Darkness", kde x-dvojky dávají do prostoru útočný, rychlý a na svou velikost nebývale plný zvuk, v němž lze dobře rozlišit jednotlivé zvukové vrstvy a přitom hlas zůstává i přes umělé zkreslení doslova středobodem nahrávky, usazeným přímo mezi oběma sloupky a posléze „Quiet Nights" Diany Krall, jehož neopakovatelná atmosféra je citlivá na kvalitu reprodukčního řetězce a má tendenci se rozpadnout. Kudos však patří mezi tu část reprosoustav, které mě donutily neřešit a poslouchat, což považuji za nejlepší možný úspěch u jakéhokoliv komponentu, nehledě na cenovou kategorii.

Co mohu říct závěrem o Kudos X2? Abyste se nenechali zmást jejich velikostí, respektive nedostatkem jejich fyzického rozměru. A abyste se nenechali odradit jejich na první poslech vlastně nijakým zvukem. Kvality těchto reprosoustav lze docenit až při delším poslechu, kdy ani po mnoha a mnoha hodinách neunaví, kdy se stejným klidem a nadhledem přehrají vše od akustického jazzu, přes rockové nahrávky až po komplexní klasickou hudbu. Ve své cenové kategorii a pravděpodobně i nad ní se Kudos odmění špičkovým poslechem, který sice vyžaduje vyzrálého posluchače s pevným odhodláním najít hudbu a radost z ní, ale pokud se sejdou všechny nadprůměrné nároky těchto reprosoustav, majitel Kudos X2 bude bez dalšího řešení bezvýhradně spokojen. Alespoň já bych, hledaje investici do reprosoustav ve výši čtyř či pěti desítek tisíc, nemusel už hledat nikde dál...

OBR. 1 - impedanční křivka (dolní tenčí) a elektrická fáze - trochu divoká impedance a velmi spořádaná fáze, celkově ale žádný výrazný problém nebo dokonce „průšvih"

OBR. 2 - charakteristika výšek na grafu vypovídá o jejich specifickém chování, celkově je důležitá část pásma přiměřeně vyrovnaná na svou kategorii

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavý, čistý a na malou bedničku dynamický zvuk

+ pevný zvukový obraz

ZÁPORY

- velmi obyčejný vzhled

- poměrně vysoké nároky na stabilitu zesilovače (nízko padající minimální impedance)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Xavian Orfeo
Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha