2019 12 31 TST REL S510 1

Subwoofery anglické firmy REL Acoustics platí za seriózně pojatá audiofilská řešení a ani přítomnost základní řady HT, zaměřené na hry, domácí kino a atraktivní cenovku, na tom nic nemění. Stálicí výrobního programu je pak řada S, která se nachází hned pod obrovskými referenčními modely. Série S prošla inovací a jejím základním kamenem se stal model S/510, kompaktní subwoofer klasického střihu, který by měl být podle výrobce výkladní skříní toho, co dokáže REL vtěsnat do běžně použitelných rozměrů.

Zcela nepřekvapivě je S/510 klasická kostka na nožičkách - šířka 40 cm, výška 41 cm a hloubka 46,4 cm se pojí s váhou bezmála 32 kg. Bytelnost krom váhy prozrazuje už vzhled sám. Ozvučnice z pěkně tlustých MDF panelů je hezky zpracovaná, opatřená výtečnou povrchovou úpravou a místo běžných nožiček stojí na jakýchsi klenutých "lyžích". Madla po stranách už nejsou jen estetickou záležitostí, respektive už se mezi ně a ozvučnici vejde i ruka dospělého člověka.

Na přední straně - případně pod mohutnou krycí mřížkou s nerezonující konstrukcí a úchyty - se nachází velký reproduktor, horní stranu krášlí destička s logem výrobce a všechna konektivita je soustředěná na zadní straně, kde deska s ní (a s elektronikou na vnitřní straně) zabírá skoro celý prostor.

2019 12 31 TST REL S510 2

Je tu zásuvka se spínací kolébkou a přepínací páčkou, která volí mezi trvalým zapnutím nebo automatickým spínáním při přítomnosti signálu. Pak je tady osm konektorů, tři potenciometry a jedno šoupátko.

Typickým řešením je speakON konektor - ten slouží pro přijetí signálu vysoké úrovně ze svorek zesilovače a je to optimální forma signálu pro subwoofery REL už po dlouhá léta. Rozdíl oproti běžnému linkovému vstupu (je tu jak jeden XLR vstup, tak cinchový vstup, ten zvlášť pro pravý a levý kanál) je znát a rozhodně stojí za to řešit propojení tímto způsobem. Jak vysokonapěťový vstup, tak XLR vstup mají i svou výstupní obdobu, takže můžete vytvořit třeba REL doporučovanou "věž", která staví tři subwoofery na sebe a vytvoří tak vlastně nekompromisní řešení line array, zejména když tento koncept dodržíte pro oba kanály.

2019 12 31 TST REL S510 3

Cinchové vstupy jsou tu ve dvou variantách - jeden je klasický pro pravý a levý kanál, druhý označený jako LFE, určený zejména pro domácí kino a doprovázený LFE výstupem. Pak je tu ještě zmíněné šoupátko, kterým volíte fázi 0 nebo 180 stupňů podle pozice v místnosti. Trojice potenciometrů je pak velmi jednoduchá - jeden plynule nastavuje přechodovou frekvenci výhybky v rozsahu 20 až 120 Hz, další dva nastavují výstupní úroveň, konkrétně jeden pro stereo vstupy a druhý pro LFE vstup.

Nyní k tomu, co není na první pohled vidět. Už jsme zmínili přední reproduktor - jde o 25 cm membránu z litého hliníku, klasicky kónická membrána je připevněna na opravdu obrovské vlnce měkkého závěsu pro co nejdelší chod. Pevnost membrány zajišťuje ještě dodatečná vrstvička u uhlíkových vláken na zadní straně membrány. Doplňuje ji plochý pasivní zářič SuperProgressive ve spodní části skříně, jehož průměr je solidních 30 cm. Jeho energii pak usměrňuje v předozadním směru dvojice oněch zmíněných "lyží".

2019 12 31 TST REL S510 4

Aktivní reproduktor pohání třetí generace firemní elektroniky, zesilovač NextGen3 pracuje ve třídě D a dává solidní výstupní výkon 500 Wattů. Modul zesilovače je postaven na základě řešení z firemních top modelů. Zesilovač doplňuje obvodové řešení PerfectFilter, mající na starost správné sladění s reprosoustavami a také speciální filtr PureTheatre, který by měl podpořit výbušnost filmových efektů.

Subwoofer S/510 jsme poslouchali v ostravském Studiu Špalíček, kde subwoofer doplňoval systém s PS Audio DirectStream Memory Player / DirectStream DAC, předzesilovač McIntosh C2600 a monobloky McIntosh MC611, to vše napájené přes PS Audio P12 nebo IsoTek EVO3 Aquairus / IsoTek EVO3 Genesis One a propojené přes kabeláž Cardas Clear Cygnus. Poslouchalo se přes Bowers&Wilkins 802 D3 a to buď samotné, s S/510 nebo modelem Carbon Limited.

2019 12 31 TST REL S510 5

V "Power" Marcuse Millera ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) dokázal malý a vlastně trochu nenápadný subwoofer v místnosti doplnit hluboké tóny s až neuvěřitelnou suverenitou s ohledem na svou cenovou kategorii. Famózní je zejména jeho rychlost, díky níž drží v pohodě krok i se svižnými B&W a dokáže jejich charakter ještě podtrhnout, dát pocit objemnosti a hlavně fyzicky citelného impulsu každého brnknutí na basovou strunu. Není to o chvějivém, obrovském kusu basu, ale o parádně definovaných tónech s precizním oddělení, s jasnou čitelností, s doslova bombastickou přesností a dokonce i schopností "dokonturovat" tichý a lehce už se bez subwooferu ztrácející bas. Tohle je za dané peníze neuvěřitelný bas, který hraje se zjevnou rezervou.

Jistý pocit vyplnění nastává ale s dobře hrajícími subwoofery také u vyšších pásem - třeba vokál Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) budil se subwooferem plastičtější dojem, byl jaksi blíž a přítomnější. Přitom ale subwoofer díky své brilantní rychlosti nepřidává na pocitu nějaké těžkosti, jen zvuk "vytvaruje" a zdůrazní.

2019 12 31 TST REL S510 15

Když obdobným způsobem subwoofer zapůsobil na nejhlubší, ale i střední pásmo v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2), měli jsme pocit, že spodní polovina frekvenčního pásma se více prosadila, že se objevilo realističtější, plnější tělo, ale přitom nejvyšší frekvence zůstávají netknuté, čisté a jasné, nezahlcené přidanou novou energií a naopak nádherně doplněné o prostě a jednoduše plnější zážitek.

Vysloveně famózní a neočekávaně suverénní pak byla dynamika - i velmi rychlý a dynamický zvuk 802 D3 S/510 v klidu a s citelnou rezervou "sleduje" a v "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) dynamiku prožitku svou přítomností a tahem na branku umocnil. Stojí za tím i ona schopnost vytvořit řádný fyzický impuls a předat energii suverénně i na vzdálenost několika metrů jako švihnutí bičem.

2019 12 31 TST REL S510 12

Díky oné rychlosti a celkové přesnosti byla čitelnost basového pásma až hypnoticky přesvědčivá - jakkoliv v "Tribal Dance" od Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) i 802 D3 předvádí analytický, konkrétní bas, REL jim pomohl k plnějšímu projevu a protože nepůsobí nijak odtrženě nebo cizorodě, výsledný dojem je excelentní. S/510 působí, že jednotlivé tóny konturuje s neuvěřitelnou snadností, s nadhledem a bez zbytečné dominance - je to zvuk přirozený a samozřejmý, s odlišenými polohami a precizně oddělenými tóny.

V "Allegro Moderato" z nahrávky "Symphony No. 9" Ralpha Vaughan Williamse (1994 | Everest | EVC 9001) jsme zkoušeli subwoofer fyzicky posouvat, ale zdálo se, že krom nutné úpravy hlasitosti není po prvotním sladění subwoofer příliš náročný na to, v jakém bodě místnosti zrovna je (budete-li respektovat sčítání a odčítání energie v tom kterém místě apod.) - není třeba pečlivě a po centimetrech tento REL přibližovat do rohu a podobně.

2019 12 31 TST REL S510 6

Vyzývavému kopáku v "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) udělil S/510 svou autoritou parádní konkrétnost a jistotu, dodal tónů tvar a skvěle, samozřejmě a nevtíravě doplnil hlavní reprosoustavy tak, že hudební zážitek byl nezpochybnitelně hlubší a intenzivnější, byl autentičtější a neztratil nic ze své celistvosti.

Dobrý subwoofer je jednoduše dobrým doplňkem prakticky libovolné sestavy (a jsou-li dva, zábava se násobí). Nový S/510 od anglických specialistů z REL se pak povedl až neuvěřitelným způsobem i s ohledem na svou cenovku - v (poměrně) kompaktním těle s (relativně) rozumnou cenou nabízí výkon, který neudělá ostudu ani v sestavě vysokého high-endu. Navíc dokáže pumpovat basovou energii nejen spontánně a v množství více než dostatečném i pro střední a větší místnosti, dokáže té energii také udělit výjimečně přesvědčivou kontrolu, kontury a přesnost, což v kombinaci s působivou rychlostí vytváří bas vskutku high-endové úrovně, který vašim poslechovým zážitkům (doslova i přeneseně) dodá další úroveň hloubky.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose předního reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberec, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy, několik akustických panelů a basových pastí...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 12 31 TST REL S510 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Vzhledem ke kulové charakteristice šíření basu není překvapivé, že odezva v ose i mimo ni je prakticky identická. Naměřené hodnoty představují poslechové nastavení, vhodné k daným reprosoustavám a hlavně do dané místnosti. První záchvěvy energie jsou vidět u mety 20 Hz, naplno si S/510 poradil od 30 Hz a od 120 Hz energie klesá. Na poměry subwooferů i cenové hladiny je vše naprosto v pořádku.

2019 12 31 TST REL S510 m2

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 53 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ i "na půl plynu" doplní citelně bas i takových reprosoustav jako 802 D3

+ pěkné zpracování

+ velmi rychlý, konkrétní bas

+ umí "kopnout" i fyzicky

+ na rozdíl od většiny REL nepůsobí náročně na umístění

+ možnosti konektivity a nastavení

ZÁPORY

- v menších a středních místnostech nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies