800 150 dynaudio partner

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 1

Možná, že série Platinum II není v katalogu britské značky Monitor Audio tím nejnovějším, co může nabídnout, stále si nicméně drží status vrcholu nabídky se vším všudy – jak se sluší na značku s tradicí dlouhou přes 40 let. Série staví hlavně na velkých reprosoustavách, ať už je to top model PL500 II nebo menší, ale „ramenatý“ sloupek PL300 II, do menších prostor nebo tam, kde je důležitá estetická stránka či skladnost se spíše hodí základní sloupek Platinum PL200 II.

Slovo „skladnost“ nicméně ani tady není úplně na místě – Platinum PL200 II pořád patří mezi větší a korpulentnější reprosoustavy. Stojí na bytelné základně, z níž diagonálně vyčuhují „ouška“, skrze něž jsou prošroubovány masivní nožky. Ozvučnice, které pak na základně stojí, mají v základu sice klasický obdélníkový půdorys, ale díky oddělené čelní desce, zaobleným hranám a lehkému zúžení v zadní části působí dostatečně „košatě“, aby vzhled nebyl tuctový.

Zajímavostí je také to, že měniče nejsou zakryté klasickou celoplošnou mřížkou, ale každý jeden má svou kovovou mřížku, respektive středo-výšková sekce v kapkovité ploše sdílcí s ohledem na velikost a praktičnost jednu mřížku. Moc pěkné jsou pak boční panely s přírodní dýhou v hlubokém, lesklém laku.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 2

Zadní stěna má netypický, dovnitř prohnutý tvar, do kterého se vešla dvojice firemních bassreflexových nátrubků HiVe II s prořezáváním klenutého zakončení pro co nejvýraznější zklidnění turbulencí tlačeného vzduchu.

Na zadní panelu je také vidět dva páry robustních terminálů, které se díky trojúhelníkovému tvaru velmi dobře utahují. Vzhledem k rozestupům pak snadno pojmou jakékoliv zakončení kabelu včetně třeba velkých vidliček.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 3

Jsou tu pak také patrné šrouby, které jsou na konci tyčí, jimiž jsou zapřeny proti zadní stěně jednotlivé měniče. To pomáhá zvýšit jednak torzní tuhost celého kabinetu, jednak to zlepšuje pracovní vlastnosti magnetického systému reproduktorů.

Celá konstrukce je pěkně zpracovaná a řádně robustní – reprosoustavy váží poctivých 36 kg při výšce 105,2 cm, šířce 38 cm a hloubce 40,8 cm (včetně základny).

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 4

V čelním panelu, potaženém ručně luxusní skotskou kůží od firmy Muirhead, najdete celkem čtyři měniče z produkce Monitor Audio. Výšky patří k páskovému měniči MPD (Micro Pleated Diaphragm – skládaný pásek). Jeho obdélníček je zapuštěný v malém zvukovodu.

Středy vyzařuje kónická membrána RDT druhé generace. RDT značí Rigid Diaphragm Technology. Jde o typickou firemní sendvičovou konstrukci, která jako základ používá jako plástev tvarovanou pěnu Nomex a na ní jsou nanesené velmi tenké vrstvy C-CAM materiálu (keramika a hliník) vpředu a tkaného kevlaru vzadu. Tato technologie oproti předchozí verzi snížily zkreslení o dalších 8 dB v pásmu nad 300 Hz, což je dost. Průměr membrány je 10 cm.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 5

Basy tvrdí dvojice paralelně pracujících reproduktorů o průměru 16,5 cm. I tady staví Monitor Audio na materiálovém a technologickém řešení RDT II.

Třípásmové Platinum PL200 II mají dělící frekvence nastavené na 750 a 3 900 Hz, mají deklarovaný frekvenční rozsah 35 – 100 000 Hz (-6 dB dle IEC 268-13) a charakteristickou citlivost 90 dB / 1 W / 1 m. Jmenovitá impedance činí 4 ohmy – výrobce seriózně udává minimální hodnotu na 135 Hz.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 6

Platinum PL200 II jsme poslouchali v nových prostorách pražského studia Lepší Zvuk, kde se hrálo sice relativně blízko kouta, ale v prostoru částečně ošetřeném akustickými panely Sonitus Acoustic, částečně fungujícím i díky vysokým stropům nebo nepravidelným tvarům bez protilehlých zdí. Poslouchalo se na Primare PRE35 Prisma / A35.2, zdrojem byl Marantz SACD30n, alternativnou Marantz MODEL30. Pro alternativní poslech byly k dispozici třeba KEF R11, ale poslouchalo se i přes Cabasse Murano Alto. Propojeno bylo signálovými Chord Epic, zbytek byl ze série Nordost Blue Heaven. Napájení čistil filtr IsoTek.

Rytmika, tedy basa a kopák v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) byla mimořádně výrazná. Nemáte možná pocit úplně odtrženého a dominujícího basu, ale je ho hodně, je výrazný a má energie na rozdávání. Třeba kopák přímo tepe fyzicky v hrudníku, basa zase rozvibrovává podlahu a to ani nemusíte hrát na nějakou nesmyslnou hlasitost. Zvuk má opravdu velký objem, není přesto kupodivu ani těžký. Je cítit, že reprosoustavy hrají vřelejším, měkce poddajným způsobem, bas je kulatý a „ducavý“, tak hezky nakynutý. Je ale nutno skutečně říct, že Platinum PL200 II by neměly hrát poblíž zdi nebo v těsných prostorách, neb by vás basově „ubily“.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 7

Sladce příjemnou, lehce vláčnou a hedvábnou charakteristiku mají také středy, které se z Platinum PL200 II linou. Hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl velmi příjemný, vůbec nedával najevo říznější sykavky, zněl klidně a přitom s bezproblémovou, „lidsky“ působící čistotou. Je tu lehké zabarvení směrem k vřelému stylu, jakkoliv to je poslechově vlastně spíše ku prospěchu věci. Nečekejte vrcholně analytickou, brilantně jasnou rozborku středního pásma, přehlednost je ale skutečně dobrá – ostatně za danou cenu není divu.

Svižný pásek vykreslil činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) opravdu pěkně – tady necítíte ten sladký, jemný dojem, kov zní čistě, jasně a zněle, je tu spoustu detailů a přesto se podařilo výšky dobře navázat na styl středů Platinum PL200 II. Nejsou ani dominantní, ani odtržené. Možná tomu pomáhá i fakt, že přes svou čistotu a jasnost zůstávají také klidné, neženou se nijak dravě do popředí a s klidem dokážou nabídnout opravdu pěkné rozlišení i opravdu pěknou dávku samozřejmosti.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 10

Díky bohatému, vlastně až mocnému a pěkně plnotučnému podání umí zvu Platinum PL200 II také pěkně od podlahy zabrat a dát najevo energii dynamických pasáží – vzedmutí nástrojů i zpěvu v „Something Holy“ z koncertu „Live at Funkhaus“ Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) byla krásně podaná, stále sice v klidu, ale s hezkou schopností dýchat. Zvuk se poddajně vlní, přelévá, pěkní, až působí trochu kudrlinkatě. A přesto když přijde zejména na bas, mají reprosoustavy schopnost „bouchnout“, údernost není špatná, ač zvuk skutečně není audiofilsky utažený.

„Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) byla dobře čitelná, jak se na high-endovou sféru sluší a patří. Není to nicméně rozporcování skladby na jednotlivé nuance a jednotlivé linky – vrstevnatost je dobrá, ohraničení nástrojů taktéž, ale základem je organický, homogenní pocit na až lehce nadrealisticky velké ploše. Zásadní je pocit „hmoty“ a bohatosti. Přestože mají Monitor Audio stopu svého vlastního charakteru, není vůbec nepříjemná a rozlišení je jednoduše dobré.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 12

Prostor „Rising Runner Missed by Endless Sender od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) pak byl vynikající. Cítíte, že scéna se otevírá v pravolevém směru až za hranice ozvučnic, je tu také opravdu pěkná hloubka a zasazení jednotlivých linek, ale i jednotlivých efektů a zvuků je snadné a dostatečně konkrétní ve všech třech osách, takže skladba je přehledná a pěkně samozřejmá. Přesto není cítit taková ta úplná soustředěnost, není to monitorový zvuk, ale spíše uvolněný a vzdušně otevřený.

Když se pak oprostíte od hodnocení jednotlivých atributů a jen se tak zaposloucháte do toho, jestli je „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zábavná, tak zjistíte, že skutečně je, byť lehce po svém. Hudba je laskavá, měkčí, mimořádně bohatá (a to zejména v basech). Rytmus hudby plyne, houpe se a vláčně převaluje, hudba se ve své plnosti vlní a krásně, naprosto nekonfliktně a naprosto neúnavně odloupává notu za notou, takt za taktem. Všechno je možná trochu vřelejší, ale úžasně příjemné a nenásilné, ve výsledku vlastně tak nějak přirozené a organické.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II 11

Monitor Audio Platinum PL200 II jsou vkusné, decentní a nenásilné – jak zvukově, tak svým provedením. Tím začněme – je to klasická reprosoustava s několika málo doteky, které ji posouvají k hranici luxusního zboží, nenápadného, ale propracovaného a schopného dobře zapadnout do širokého spektra obývacích pokojů. I zvukově Platinum PL200 II kopírují obdobnou charakteristiku – nenásilnou, kultivovanou, příjemnou a snadno zapadající do velkého spektra osobních vkusů, hudebních žánrů, ale koneckonců i do široké škály kvalitativních úrovní nahrávek, protože Monitor Audio hrají s klidem, nonšalancí, bohatým basem a příjemným stylem, v němž nijak neční případné zvukové nedostatky, ale naopak dobře vyniká rytmus, (neuspěchaná) plynulost a bohatost hudby. Platinum PL200 II nejsou reprosoustavy pro audiofila – puristu, nicméně jsou skvělým společníkem pro toho, komu je zábavnost hudby a neúnavnost s důrazem na subjektivní vjem krásy a příjemnosti tím hlavním, co chce zažívat.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, menším zatlumením absorpčně-difúzními panely Sonitus Acoustics, byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na úrovni kolem 200 Hz je vidět propad vlivem místnosti, pokud jej odmyslíte, uvidíte basovou energii zdvyhající se nad standardní úroveň zhruba od mety 500 Hz. Pod touto frekvencí je cítit, že basů je o něco víc (až o něco výrazněji více v místě kolem 50 Hz). Nástup energie je mezi 35 a 40 Hz, což je výtečné. Relativně vyrovnané je v přímé ose pásmo od 500 Hz výše, i když je vidět přírůstek energie nad 1 kHz, což dává celkově Platinum PL200 II jakousi „loudness“ charakteristiku. Mimo osu pak relativně rychle odeznívá energie páskového měniče, což ale není netypické. Platinum PL200 II nejsou tak frekvenčně perfektní jako vlajková loď PL500 II, ale jejich frekvenční odpověď je zato dobře pasuje do větších prostor, kde se díky zdůraznění okrajových frekvencí neztratí.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

Z tohoto grafu je patrné, že jakkoliv není problém držet se pod úrovní tweeteru, neměli byste sedět výše.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m3

Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m4

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Zde je dobře vidět, že páskový tweeter má poměrně výraznou energie, stejně jako systém bassreflexů nabízí hodně energie a tím by PL200 II měly stát alespoň pár desítek centimetrů od zadní stěny.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m7

Celkové harmonické zkreslení (žlutá linka)

Od úrovně zhruba 50 Hz je zkreslení na velmi slušné úrovni bez excesů, pod touto hodnotou ale relativně rychle roste – na 30 Hz dosahuje úrovně 12,5%. Na 50 Hz už je ale pouze 0,3%.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (tmavě zelená) harmonickou

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m9

Waterfall

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedanční křivka ukazuje naladění bassreflexu na úroveň 40 Hz, minimum je lehce pod 4 ohmy – v rámci dané kategorie by to nicméně nemělo znamenat potíže. Jinak je ale křivka poměrně vyrovnaná, prostá excesů a nadměrných zátěží. Zákmit na 160 Hz a 300 Hz naznačuje přítomnost rezonance, jakkoliv se nezdá, že by to mělo dopad na křivce frekvenční odpovědi. Také elektrická fáze je velmi klidná, drží se kolem nuly, případně v kladných hodnotách. Platinum P200 II by měly být pro zesilovač hodný této cenové kategorie celkově bezproblémovou zátěží.

2021 03 31 TST Monitor Audio Platinum P200 II m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 229 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mocné a dramatické basy i ve velkém prostoru

+ poměrně kompaktní rozměry na sebe nepoutají pozornost

+ velice pěkné zpracování

+ sladký a příjemný zvukový charakter (byť ne nestranný)

+ celkový kultivovaný klid

ZÁPORY

- v některých kombinacích chyběla údernost

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Bowers&Wilkins HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio