2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 1

Japonské SONY si vybudovalo mezi ortodoxními vyznavači dobrého zvuku svou pověst již před několika dekádami, během posledních dvou o ni zase ale z valné části přišlo kvůli mohutnému ústupu od dvoukanálové techniky k (nic moc) A/V receiverům a vysloveně komerční elektronice. A ačkoliv poslední jednotky let se ve firemním katalogu objevují velice zajímavé zesilovače, převodníky a dokonce i reprosoustavy, jaksi se jim ale nedostává zaslouženého docenění.

Nicméně nezaujatýma očima je v portfoliu SONY rozhodně z čeho vybírat i z pohledu náročnějšího posluchače. Pro ty, kteří preferují sluchátka je to třeba zesilovač PHA-1AEU, určený pro stolní i mobilní nasazení.

Zesilovač s převodníkem je vlastně velice jednoduchý, ukrývá se v bytelném hliníkovém šasi se zaoblenými boky, kopírujícími křivku knobu na ovládání hlasitosti (pohybem z nulové hladiny se přístroj zapíná). Na čelní straně s tímto prvkem je ještě informativní dioda a zlatou barvou orámovaný 3,5 mm jack.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 2

Na protilehlé straně najdete dvě malá USB typu B a jedno velké typu A. Jedno "béčko" slouží čistě pro napájení, druhé čistě pro přenos zvukových dat z PC nebo Android zařízení, velké USB pak slouží pro propojení s iOS přístroji.

Mobilní pojetí zesilovače podtrhují rozměry 10,9 x 6,2 x 1,8 cm (h x š x v) a váha jen 145 gramů včetně baterie - ta vydrží po zhruba čtyřhodinovém nabíjecím cyklu v provozu přes 6 hodin i při hlasitějším hraní.

Výrobce se nijak zásadně nerozepisuje o vnitřnostech zesilovače, snad jen že díky čipu Wolfson WM8790 podporuje pouze PCM signál, zato o rozlišení až 24 bit / 192 kHz, výstupní zesilovač TPA6120 s teoretickým výkonem až 1,5 Wattu na kanál pak prý utáhne libovolná sluchátka s impedancí od 8 do 600 Ohm (250 Ohm bychom po poslechu možná ještě uvěřili, 600 už ale zcela určitě bude příliš potichu) a pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 100 000 Hz s dynamikou až 125 dB.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 3

PHA-1AEU jsme poslouchali se sluchátky od Sennheiser HD 26 Pro, přes Sennheiser IE 8 až po Koss Porta Pro CZ a chvíli také na Meze Classic 99, PRYMA, Bose QuietComfort 35 nebo Audeze LCD-4. Srovnávalo se jak s redakčními Apogee Groove a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, tak s AudioQuest DragonFly Red a Black či Arcam irDAC-II, ale také sluchátkovými výstupy Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, Cambridge CXA80 či OPPO BDP-105D.

Na cellu Alisy Weilerstein v Kodályho "Sonátě pro sólové cello op. 8" ("Solo" | FLAC | 24 - 96) bylo znát, že by zesilovač přeci jen mohl jít do nejhlubších tónin tak nějak odvážněji a autoritativněji, protože nejhlubší polohy nástroje jsou přeci jen takové jakési trochu línější, měkčí a ne stoprocentně konkrétní - na druhou stranu, v rámci dané cenové třídy je to stále víc než slušný standard. Celkově je podání basových tónů spíše velmi uvolněné, klidné, přitom ale vnímáte solidní kontury, solidní vykreslení tónů a celkově panující adekvátní kontrolu. Tóny tak vyznívají dostatečně konkrétně, ačkoliv trošku postrádají potřebnou váhu - Sony až překvapivě hodně sází na realističnost, ne na efekt.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 4

Zdaleka nejlépe ovšem PHA-1AEU hraje v pásmu středních kmitočtů; kytary de Lucii a Di Meoly v "Mediterranean Sundance" ("Friday Night in San Francisco" | FLAC | 24 - 176,4) měly velice pěkně, zněle a jasně podané struny se skvěle vystiženou kovovostí a drnčivostí, kytary jsou správně jadrné, velmi slušně oddělené jedna od druhé a i když opět cítíte, že celkově je reprodukce posunutá spíše lehounce do měkka a do klidu, čím více a déle posloucháte, tím více detailů vystupuje na povrch, tím hlouběji se noříte do hudby (tady stojí za to říct, že PHA-1AEU vás do ní tak úplně nevtahuje a nechává zaujetí na hudbě samotné a na vás). Přednes není vysloveně dokonale transparentní, je spíše maličko hutnější, ale dostatečně otevřený a přesný, aby byl nenásilně přehledný.

Tak jak neefektně a realisticky přistupuje zesilovač ke střednímu pásmu, tak spíše trochu s efektem přednáší pásmo nejvyšší - na činelech a vibrafonu v "Question and Answer" z "Like Minds" Garyho Burtona (FLAC | 24 - 88,2) bylo znát, že PHA-1AEU chce tóny maximálně znělé, energické a neošizené, že chce, abyste slyšeli jeden každý detail a měli pocit, že výšek je opravdu hodně - a to funguje. Činel je trochu šumivý, s lehkým nádechem šumivosti místo precizního tikání. Pokud vám ale nevadí lehounce světlejší a tenčí podání, které ale přesto má už alespoň náznak plochy činelů, bude se vám PHA-1AEU líbit.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 5

Dynamika v "St. Thomas" Sonyho Rollinse ("HDTracks 2014 sampler" | FLAC | 24 - 96) byla až překvapivě dobrá - zejména pak bicí měly drajv, energii a i potichu bylo cítit, že zvuk není prázdný, ale že už vcelku dýchá. Když se pak rozezněl Rollinsův saxofon, byl vysloveně úžasně živý, vezmeme-li v potaz pořizovací cenu. Mohl být ještě o něco přímější a říznější, dynamika ale se slušnými sluchátky bude velice solidní, zvuk energický a sytý.

Jak už bylo řečeno, rozlišení není zlé, ačkoliv PHA-1AEU dává svůj vhled do nahrávek mnohem méně ostentativně najevo, než konkurence. V první chvíli se tak může zdát, že rozlišení je vlastně dost průměrné, ale tu a tam zaslechnete nové, netušené zvuky a tóny. Sony vlastně velice pěkně rozložilo "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" (John Butt a Dunedin Consort | FLAC | 24 - 88,2) do vrstev, bylo cítit spoustu vzduchu, spojitost celku a hlasy, rozpletené skoro až na úroveň jednotlivců. Vlastně se dá ve skladbě velice dobře orientovat a za sedm tisícovek je rozlišení excelentní, snad jen opravdu natolik neefektní, že bude dobré jednak připojit klidně i ostřejší, techničtější sluchátka a jednak dát zesilovači čas, aby na vás zapůsobil.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 6

Jaksi uvolněná a nenásilná přehlednost panuje jak v pravolevém, tak ale i v předozadním směru. Ve "Vision of Her" Davida Eliase ("The Window" | FLAC | 24 - 88,2) sice máte pocit nějaké extrémní šířky a hloubky hudební scény, ale vše se tak nějak samovolně poskládá, lokalizace je jednoduchá a mezi nástroji je vzduch a citelné místo, takže nic nesplývá.

To nejlepší na Sony PHA-1AEU je ale schopnost "prostě hrát". V "Sexy but sparkly" od Deerhoof ("Masters from their day" | FLAC | 24 - 48) bylo snadné poslouchat nahlas i potichoučku, hudba neuspěchaně proplouvá do vašich uší a všechno je dvěma slovy nádherně muzikální. Sony se nestydí za svou kombinaci věrnosti, čistoty a efektnosti a výsledek je snadné a radostné poslouchat, nic víc, nic méně už vám do mysli nevstupuje.

2016 08 16 TST Sony PHA 1AEU 7

Pokud hledáte kompaktní, přenosný USB D/A převodník a sluchátkový zesilovač s minimem uživatelských i zvukových komplikací. Za své peníze tak dostanete spoustu velice zábavné muziky a z pohledu náročného posluchače je škoda snad jen v tom, že chybí podpora DSD, což u jednoho z hlavních tahounů tohoto formátu trošku zamrzí. Jinak je však PHA-1AEU velice solidní nástroj pro mobilní, ale i stolní domácí sluchátkový poslech - a upřímně, je to příjemné překvapení znovu potvrzující, že i dnes je v katalogu Sony něco, co rozhodně patří do kategorie solidního hi-fi.

Kč 6 990,-

FOTOGALERIE

 


FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

 
--- --- --- --- ---

KLADY

+ solidní konektivita

+ v dané ceně velmi příjemně přirozené

+ plynulá a příjemně jemná regulace hlasitosti

+ pro mobilní / venkovní nasazení dostatek energie a kontroly

+ celkově super muzikální a radostný poslech

ZÁPORY

- regulace hlasitosti při pohybu zřetelně šumí

- nepodporuje DSD

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: SONY | www.sony.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies