2021 04 30 TST KEF KC62 1

Britský KEF má za sebou už poměrně dlouhou životní dráhu a rozhodně v ní nechybí technologicky průkopnická řešení a vůbec lze říct, že KEF patří mezi technologicky orientované firmy, které skutečně vědí, co činí. Další oblastí, v níž se rozhodli udělat výrazný pokrok, jsou subwoofery – nový model KC62 má ambici nabídnout „velké basy v malém těle“ díky pokročilým technologiím.

KC62 je krásný kousek audiotechniky – svěží, čistý, moderní a přitom důvěryhodně bytelný, materiály i provedení jsou v zásadě nenápadné, ale hodnotné. Subwoofer leží na protiskluzové základně, má základní „krychlovité“ proporce, zjemněné ale organicky zakulacenými rohy a hranami. Výsledek je i díky malým rozměrům (24,6 x 25,6 x 24,8 mm – v x š x h) na pohled kouzelný.

Tělo KC62 je na bocích klenuté, v každé z postranních stěn je instalovaný kónus reproduktoru, stěna je tvarovaná jakožto zvukovod. Všechna konektivita je soustředěná na zadním panelu. Signál do KC62 můžete do subwooferu dostat přes jeden pár cinchů (lze je použít jako stereofonní vstup, případně jako LFE nebo jako „Smart Connect“), případně bezdrátovým modulem, který funguje i u větších modelů. Praktické je, že KC62 má jeden cinchový stereo výstup (třeba když budete chtít výstup řetězit nebo dělat cokoliv jiného). Alternativou je ještě vysokonapěťový výstup, který lze připojit přímo k reproterminálům.

2021 04 30 TST KEF KC62 2

KC62 má navzdory svým rozměrům plnohodnotnou dávku ovládacích prvků. Pomocí čtyř drobných dvoupolohových přepínačů lze nastavit přechodovou frekvenci cinchových výstupů, šoupátkem lze otočit fázi, dalším přepínačem pak zase vybrat jeden z pěti režimů, které optimalizují KC62 pro různá umístění.

Dva otočné prvky jsou určeny klasickým volbám – jedním se volí přechodová frekvence mezi 40 a 120 Hz, druhým základní hlasitost. Napájecí zásuvku doprovází spínací kolébku. Praktické v některých situacích může být i rozpojení země, k čemuž je tu další šoupátko.

2021 04 30 TST KEF KC62 3

Základem konstrukce je inovativní technologie Uni-Core – v podstatě jde o variace o nijak nový systém vzájemného vyrušení energie díky umístění magnetů protilehlých měničů k sobě. Pointou je totiž sdílení „motoru“ mezi oběma měniči, takže při konstrukci se ušetří mnoho místa. Propojené cívky a magnety pak mají i další výhodu – umožnují prý výraznější výchylku membrány.

Hliníkové membrány se závěsem typu P-Flex (jde o gumový skládaný závěs, inspirovaný prý složitým tvarováním papíru origami). Membrány mají průměr 6,5“. Každá z nich má svůj modul výkonového zesilovače – ten dodává solidních 500 Wattů ve třídě D (takže celkově malý ďáblík skrývá tučnou kilowattu!). Elektroniku si navrhli v KEF sami a používají řešení Music Integrity Engine, stejně jako novou Smart Distortion Control Technology pro co nejpřesnější reprodukci signálu.

2021 04 30 TST KEF KC62 4

Čtrnáctikilový subwoofer má udávanou frekvenční odezvu 11 – 200 Hz (+/- 3 dB) a disponuje maximálním akustickým tlakem 105 dB, což by dle vyjádření KEF mělo znamenat vhodnost pro běžné místnosti od 5 do 50 metrů čtverečních.

Subwoofer KEF KC62 jsme poslouchali v showroomu dovozce a to ve vybrané společnosti KEF Reference 1 a různé elektroniky v čele s děleným zesilovačem Exposure 3010S2D Preamplifier & 3010S2 Stereo Power Amplifier, kterým byl předřazen Musical Fidelity M6scd. K dispozici byl ale také Musical Fidelity M8xi. Napájení i propojení kompletně obhospodařovala značka Nordost s kabeláží vyšších řad a široké baterie příslušenství QRT.

2021 04 30 TST KEF KC62 5

Výrazná basová inspirace Angelem Badalamentim v Soukupově „Ptáci jsou hloupí“ („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) byla v dané velikosti místnosti pěkně výrazná už jen ze samotných velkých KEFů, když se ale přidal vlastně neproporčně levný a maličký subwoofer, bylo neuvěřitelné, jak ji doplnil a jak správně do hudby zapadl. Maličký KC62 dodá důraz a švih v míře odpovídající mnohem víc ceně než velikosti a není vůbec daleko od schopností KF92. Výrazně se zlepší kontrola, artikulace i různorodost basu a přitom zůstává KC62 vlastně nenápadný, tak přesný a tak rychlý je.

Brnkání basu v „Subcity“ od Tracy Chapman („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) je mnohem lépe definované, polohy jsou mnohem lépe odlišené, tóny mnohem lépe navazují a to Reference 1 umí samy o sobě excelentně frázovat – a přesto KC62 nejen přidá na objemu a plnosti, ale právě i na konkrétnosti, což hovoří za vše. Subwoofer nijak nedegraduje výtečnou kvalitu Reference 1.

2021 04 30 TST KEF KC62 6

Kontrabas v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Road“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) udělal krok dopředu – byl to pocit, jako kdyby skutečně hudebník stál blíž k mikrofonům nebo mu zvukař dal více prostoru. A přesto to není bas vtíravě dominantní, není efektní, naopak je mimořádně spořádaný, přesný, čistý, jen dodá energii a váhu v žádoucím rozměru.

Pokud si potrpíte na silné basy a výraznou dynamiku, možná byste se maličkého KC62 zalekli, ale jak ukázala razantní „Sea Nature“ Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7), poměrně vysoký výkon zesilovačů a zjevně dobře uchopená technologická stránka umí přidat drajv, umí přidat váhu a nabízí zvýraznění dynamiky, aniž byste při libovolné hlasitosti a libovolném nastavení – minimálně v dané běžné velikosti prostoru – malý subwoofer dotlačili kamkoliv blízko jeho možnostem. Je to naprosto fascinující bas od tak drobného (a vlastně ne tak drahého) subwooferu. Ta plnost! Ta mocnost!

2021 04 30 TST KEF KC62 14

Vynikající je ale i to, jak – pochopitelně při správném nastavení parametrů – dokázal subwoofer splynout s hlavními reprosoustavami. Není to zvuk Reference 1 a pod nimi subwoofer, kdepak. Malý KC62 je tak excelentně přesný a rychlý, že na sebe vůbec neupozorňuje. Díky oboustrannému vyzařování a až neuvěřitelné spoustě síly dokázal naplnit prostor skoro v libovolné pozici – minimálně nepokazil, spíše snad až pocitově vylepšil čitelnost basového spektra ve „Sly“ Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), což má příznivý vliv na vnímání celé nahrávky. Organizovanější a usazenější bas jako kdyby subjektivně celé hudební dění otevřel.

KC62 skvěle umí podtrhnout i lokalizaci nástrojů, v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) si všechny nástroje (dobrá, snad s výjimkou činelů) jakoby „sedly“, ačkoliv zejména kontrabas získal lepší ohraničení a konkrétnější podobu, ten vliv je cítit opět skoro všude a hudba je zřetelnější.

2021 04 30 TST KEF KC62 13

No a není divu, že dravé „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) subwoofer nakopnul jak rytmiku, tak důraznost, tak hlavně sílu, autoritu a ten rockový šmrnc, tu dravost. Hudba se výrazně nasytila a hodně se zlepšil dojem, že „to šlape“, přitom se neztratila ani syrovost, ani základní charakter skladby a systému.

Maličký KEF KC62 je skvělý subwoofer – není proč jakkoliv to komplikovat. Je elegantní designem, je skvěle zpracovaný, není (zase až tak) drahý, snadno se integruje, dobře se nastavuje, má širokou konektivitu (včetně pohodlného bezdrátu) a hlavně, má obrovskou sílu, skvělý důraz, umí jít do hloubky a funguje tak, jako dvakrát, třikrát velké subwoofery. Je až neuvěřitelné, jak dobře funguje, jak plnohodnotný bas, jak přesný, čistý, konkrétní zvuk přináší. Tohle je bas vyzrálý jako víno, živý jako mladík po sklenici takového vína a barevný jako mladík ráno po tomtéž víně – je skvělý, je intenzivní a je to etalon toho, co je se subwooferem mimo nejvyšší třídu nekompromisních konstrukcí možné. Možná to není nejlepší subwoofer na světě v absolutním slova smyslu, ale je to kousek, který byste rozhodně mohli chtít mít doma.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru mířícího dovnitř místnosti (tedy ne ke zdi) a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, výrazně akusticky ošetřeném různými typy panelů Sonitus Acoustics.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 04 30 TST KEF KC62 m1

Frekvenční odezva – přechodové frekvence

Červená křivka ukazuje standardní nastavení na 80 Hz a celkově nejběžnější poslechový profil. Jak vidno, přechodová frekvence je udávána v úrovni -6 dB a tvar křivky je působivě dobrý. Zelená křivka ukazuje stažení přechodové frekvence na nejnižší možnou hodnotu, oranžová naopak na nejvyšší možnou hodnotu. U všech je vidět nástup v plné energii na 20 Hz, v reálném světě to bude ještě níž – to je na tak malý subwoofer až neuvěřitelné.

2021 04 30 TST KEF KC62 m2

Frekvenční odezva – jednotlivé režimy

Room = červená křivka, Wall = zelená křivka, Corner = žlutá křivka, Cabinet = oranžová křivka, Apartment = modrá křivka

2021 04 30 TST KEF KC62 m3

Frekvenční odezva – LFE připojení versus klasický vstup

Je vidět, že vynechání frekvenční výhybky a ostatních nastavení nabízí plně využitelný výstup až do zhruba 250 Hz, přičemž křivka je mimořádně korektní.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 39 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní pevnost a autorita

+ skvělá dodávka energie

+ čitelnost basu

+ dobrá cena za odvedený výkon

+ parádní design

+ možnosti nastavení / konektivity nad rámec třídy

+ výborné všestranné řešení

ZÁPORY

- nic, je to reference své třídy

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz , HiFi Morava | www.hifimorava.cz , HiFi Sound | www.hifisound.cz , Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz , Luxusní Elektronika | www.l-e.cz , PP HiFi | www.pphifi.cz , Rodel Audio | www.rodel-audio.cz , Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz , Voix | www.voix.cz , Art Audio | www.artaudio.sk , Novial | www.novial.sk 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies