2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 1

Anglický Exposure vyrábí hi-fi už od roku 1974 a dodnes se drží přesvědčení, že není třeba nejmodernějších výdobytků, ale že zásadní je držet se „opravdového hi-fi“, tedy takového, které vydrží dlouhou dobu a navíc vás nepřijde na žádné nesmyslné peníze, přičemž jeho poslech bude zábavný. Budiž, to svým způsobem docela dobře odpovídá takzvané „britské škole“. Exposure tak vyrábí své produkty v pragmaticky jednoduchých skříních a vlastně je docela těžké odlišit jednu řadu od druhé. To platí i pro druhou nejvyšší modelovou sérii 3010.

V té najdete jak integrovaný zesilovač, tak zesilovač dělný a to s možností volby monobloků nebo praktičtější stereofonní podoby koncového stupně. Jako volitelný doplněk je možné objednat vestavenou desku s modulem D/A převodníku či MM nebo MC předzesilovače.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 2

Exposure 3010S2D Pre Amplifier

Předzesilovač je pojatý v jednoznačném, přesto naprosto jednoduchém designovém duchu Exposure – čelní panel má zaoblené rohy, to je ale jediný zdobný prvek na celém přístroji. Jsou tu dva dostatečně bytelné otočné prvky, jeden pro výběr vstupu, druhý pro regulaci hlasitosti, je tu „oko“ přijímače pokynů infračerveného dálkového ovládání a je tu jednoduché spínací tlačítko.

Zbytek skříně je klasický „černý box“, při pohledu zezadu se otevře pohled na běžnou napájecí zásuvku a dvě srovnané řádky cinchových konektorů dobré kvality.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 3

Je tu pětice běžných linkových analogových vstupů, z nichž jeden lze proměnit s přídavnými obvody na phono (od toho je na zadní straně, byť poněkud neprakticky na druhé straně, i zemnící kolík), je tu pásková smyčka a je tu – chvályhodně – dokonce dvojice pre-out výstupů, takže bi-amping nebo třeba ozvučení další zóny jsou pohodlné.

3010S2D Pre Amplifier je proporcemi naprosto standradní komponent – šířka 44 cm, hloubka 30 cm a výška 9 cm spadají do kategorie běžného hi-fi, stejně tak hmotnost 5 kg.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 4

Exposure se chlubí zakázkovým naddimenzovaným toroidním transformátorem i zakázkovými kondenzátory v napájecím zdroji. Vstupy se přepínají relátky, na výstupu je pak diskrétně konstruovaný modul s tranzistory pracujícími v čisté třídě A.

Výrobce udává u svého předzesilovače pracovní frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz (+/- 0,25 dB), odstup signálu a šumu solidních 100 dB (váženo křivkou A), celkové harmonické zkreslení pod 0,008% (při plné hlasitosti a v celém výše udávaném pracovním rozsahu).

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 5

Exposure 3010S2 Stereo Power Amplifier

Pokud jsme řekli, že předzesilovač je vizuálně velmi jednoduchý, tak logický partner, koncový stereofonní stupeň 3010S2 je úplně minimalistický – má stejný vzhled, čelní panel je ale osazený je spínacím tlačítkem. Dokonce i rozměry skříně jsou identické vyjma výšky 11,5 cm. Samozřejmě je výraznější i váha, koncák ale i tak váží jen 12 kg.

Zadní strana je také naprosto jednoduše pojatá – napájecí zásuvka je logický standard, vstup signálu zajišťuje jediný pár cinchů a výstup čtyři páry zásuvek pro banánky (což je mimochodem také typicky britský detail). Nejsou nijak přepínatelné, jde o úlitbu těm, kteří věří přínosům bi-wiringového zapojení.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 8

Uvnitř si zesilovač bere energii opět ze zakázkového toroidu, podpořeného v napájecím zdroji zakázkovými kondenzátory. Když nicméně zesilovači nahlédnete pod kapotu, objevíte až neuvěřitelně jednoduchou konstrukci, odpovídající vlastně vzhledu vnějšku. Toroid je oddělený od signálových obvodů hmotou chladiče, na tom jsou dva pár výstupních tranzistorů, k nim je na desce plošných spojů čtveřice velkých kondenzátorů a to je tak trošku všechno.

Výstupní výkon je 110 Wattů do 8 ohm na kanál, ale má dosahovat až k hodnotě 2x 225 Wattů do 4 ohm, zesilovač pracuje v rozsahu 20 – 20 000 Hz (+/- 0,5 dB) a to s celkovým harmonickým zkreslením pod 0,015% (plný výkon na 1 kHz). Odstup signálu a šumu má být lepší než 100 dB (opět při plném výkonu) a separace kanálů lepší než 60 dB v celém frekvenčním rozsahu.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 7

Dělený zesilovač jsme poslouchali v showroomu dovozce, ošetřené komplexně akustikou od Sonitus Acoustics a to ve společnosti reprosoustav Fyne Audio F703 nebo KEF Reference 1, poslouchalo se z Accuphase DP-430 a napájelo z GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Propojeno bylo kabeláží Nordost Tyr 2 a Frey 2, porovnávat jsme mohli s mnoha modely od Exposure (3010S2D, 5010 Pre / Power,…), ale i s Burmester 035 / 911 MK3. Zesilovače využívaly také příslušenství typu QRT Sort Kones nebo zemnění QKore.

Navzdory svému jednoduchému pojetí nabízí elektronika Exposure takový bohatý, expanzivní zvukový projev, který snadno a ochotně plní poslechový prostor. Když přijde na hluboké tóny v „Let it rain“ Patricie Barber („The Dali CD Vol. 1“ | 2006 | Dali | 2006023), projeví se kulatý, možná o něco jemnější zvukový styl řady 3010. Dělený zesilovač se nesnaží vás bombardovat basovými výbuchy, jednotlivé zvuky jsou jako kulatá, laskavá, měkká a sladká políbení. Cítíte, jak se hýbe vzduch a jak hudba dýchá, není to nicméně těžkopádné, byť lehce hutnější to rozhodně je. Kontury a oddělení tónů nejsou tak přesné jako u moderních nabušených komponentů, mnohem spíše tu basový základ uvolněně (ale dostatečně čitelně) pluje.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 9

Ve střední pásmu pak ale přednes děleného zesilovače citelně rozkvetl co do informativnosti, v „Penny from Heaven“ od Doris Day („Diamond voices of the fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl hlas s důstojným rozlišením (byť opět ne s moderní analytičností, ale s takovým tím nenásilným britským šarmem), na výraznějších sykavkách se tu a tam Exposure občas přiblíží až k hraně expresivní reprodukce, celkově mají ale středy pěkné, barevné kouzlo a lákavou sametovost.

Cinkotu činelů ve „Spinning Wheel“ od Blood, Sweat & Tears („Blu-spec CD – Feel the Difference“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) měl odvážný objem i solidní důraznost, není to opět takový ten analyticky rozkreslený tikot nejmenších nuancí, ale pěkně energický, kovově přirozeně znělý tón, který neotráví ani při vyšší hlasitosti a přitom už má pevnost a konkrétnost. V tonalitě nicméně cítíte, že Exposure má vlastní charakteristiku.

Pokud se střední tříd od Exposure může něčím chlubit, pak bezprostředností, s jakou umí dodat výkon, respektive kontrolovat na výkon náročné dynamické momenty. Živou „Danse Macabre“ Camille Saint-Saënse („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) dokázal Exposure podat s pocitem bohatosti, nadýchanosti a „dynamického pohybu“. Není to taková ta napnutá, utažená dynamika, ale trochu starosvětský, robustní a mohutný zvuk. Nemusíte se ale bát, že by se jen líně přeléval, je cítit solidní dynamická rezerva a zesilovač řady 3010S2 reprodukci „nedusí“.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 14

Dvořákova „Symfonie č. 8 v G-dur op. 88“ v podání RSO Berlin („pure music ONE“ | 2008 | AUDIO | 03-08) ukázala na pěkně otevřený, lehce hřejivý zvukový charakter Exposure, v němž není prostor pro akcent na detaily, není tu techničnost, naopak vše směřuje k chce se říci „britské verzi přirozenosti“ – cítíte, že reprodukce je dostatečně, ale ne technicistně kontrolovaná, je tu uvolněná, příjemná, tak nějak samozřejmě uhlazená zvuková charakteristika, kde nejsou patrné ty nejjemnější nuance, nicméně – obdobně jako na živém koncertě – hudba dává celkový smysl a je dobře čitelná a zřetelná.

Exposure udržel prostor nahrávky „Quiet Corners and Empty Spaces“ od The Jayhawks („AUDIOphile Pearls Vol. 17“ | 2016 | AUDIO | 06-16) v pohodě pod kontrolou, šířka byla pěkná, hlas zpěváka dobře ukotvený v prostředku, nástroje měly dost prostoru a daly se dobře lokalizovat. Není to holografická reprodukce, není technicky brilantní, ale opět má v sobě „něco“ a je celkově přehledná bez nutnosti soustředění.

Když pak přijde na pohodovou houpavou hudbu jako je „Flight of the Cosmic Hippo“ Bély Flecka („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145), Exposure se velmi statečně pouští do těch zdůrazněných basových tónů, dává jim potřebnou váhu a autoritu, stejně tak ale vnímáte nenucenost, s jakou se hudba vlní a plyne. Exposure se dobře poslouchá, neunavuje, vlastně až trochu hladí a nabízí přátelskou, šťavnatou a snadno stravitelnou hudební krmi.

2020 08 30 TST Exposure 3010 pre power 13

Dělený zesilovač z prostředka nabídky britských Exposure má oproti dnešní konkurenci dvě nevýhody – jednak jednoduchý, trochu obyčejný vzhled a jednak vyšší cenu, která sice reflektuje fakt, že přístroje vyrábí malá firma v Anglii a ne gigant v Číně, ale to na nutnosti otevřít peněženku pěkně dokořán nic nemění. Jinak jsou předzesilovač 3010S2D Pre Amplifier a koncový stupeň 3010SE Stereo Power Amplifier pěkně, přátelsky, vlastně až muzikálně hrající přístroje, které nezapírají svou vlastní zvukovou charakteristiku, ale ta má naštěstí tu „správnou britskou kultivovanost“, že to vlastně nevadí. Pokud máte rádi energický zvuk, který přitom nenásilně plyne, má mohutný bas a prostě se tak nějak příjemně pohupuje a proplujete s ním snadno a nenáročně svými nahrávkami, pak jste u Exposure správně.

Kč 37 990,- - 3010S2D Pre Amplifier

Kč 40 990,- - 3010S2 Stereo Power Amplifier

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušná celková čistota

+ pocit síly a mohutnosti

+ dvě sady výstupů na předzesilovači = snadný bi-amping

+ jednoduché, leč odolné provedení

ZÁPORY

- cena za set je vysoká (ale je to ruční výroba v Anglii)

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio