800 150 dynaudio partner

2017 11 17 tst cabasse murano alto 1

Velké regálovky Murano (pojmenované po drobounkém souostroví v benátské laguně) jsou modelem, od kterého si francouzští Cabasse hodně slibují - jsou to ostatně nejvýše posazené regálové reprosoustavy ve výrobním programu. Francouzští konstruktéři jsou zjevně o správnosti této koncepce přesvědčeni, neb ji přetavili do podoby sloupového modelu s jednoduchým přídomkem Alto - ve světě hudby (a v latině) to znamená "prostřední" či "druhý nejvyšší".

Ať tak či tak, na první pohled jsou Murano Alto vizuálně skutečně až k zemi prodlouženou verzí modelu Murano, doplněnou o druhý basový reproduktor. Sloupová ozvučnice jim sluší, snad i proto, že přes jen průměrné rozměry působí muskulaturně a robustně (přestože ozvučnice s výškou 102,6 cm, šířkou 27,5 cm a hloubkou 37,5 cm s váhou 28 kg vlastně nijak nevybočuje ze standardů). Sloupky jsou posazeny na zaoblené základně, skrze níž pronikají horní konce mohutných nožiček.

Boční stěny jsou vypouklé, podtrhují elegantní klasičnost konstrukce a zároveň potlačují vznik nežádoucího stojatého vlnění uvnitř skříně. Podívejte se zezadu a spatříte dokonce tři poměrně mohutné nátrubky bassreflexových otvorů - jeden je nahoře v ose koncentrického reproduktoru, další dva jsou dole, pod úrovní spodního basového reproduktoru. Úplně vespod se pak nachází kovová deska s jedním párem velice, velice robustních reproduktorových terminálů.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 2

Vpředu jsou vidět tři "koláče", všechny obroubené tlustým hliníkovým pruhem. Ten nahoře je koaxiální BC13 - má průměr 13 cm, ve středu je umístěna kopulka tweeteru a kolem ní výrazný zvukovod, za nimi je pak typická bílá vlnka, tedy vlastně středotónová membrána. Konstrukce má za cíl vytvořit optimální bodový zdroj zvuku.

Koaxiální středo-výškovou sekci doplňuje zdvojený basák 17ND36 - klasický kónus má průměr 17 cm, opravdu mohutnou vlnku závěsu a byl vyvinut přímo pro původní model Murano. Materiál připomíná strukturou včelí plástev a jde vlastně o zmenšeninu wooferu z La Sphére. O pohon tohoto měniče se stará naddimenzovaný motor o celkové váze působivých 4 kg s cívkou o průměru 4,5 cm na vzduchovém jádře.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 3

Murano Alto jsou stejně jako Murano koncipovány jako třípásmové, výhybka dělí pásma na 800 a 3 500 Hz. Ačkoliv jmenovitá impedance je oficiálně 8 ohm, přiznává výrobce pokles na 3,4 ohmu. Citlivost 89 dB / W / m patří k těm vyšším. Pracovní frekvenční rozsah (byť bez udané tolerance) činí 38 - 24 000 Hz. Velice působivá je také udávaná zatížitelnost 175 Wattů (dlouhodobá), respektive 1 200 Wattů (špičková). A je fakt, že pocitově tyto Cabasse snesou opravdu hodně...

Cabasse Murano Alto jsme poslouchali v centrále dovozce v Polském Těšíně v poněkud menší místnosti, než by si zřejmě sloupky zasloužily - nicméně jak vidno, i v prostoru s podlahovou plochou pod 20 m2 mohou fungovat, ač ne úplně optimálně. Společnost jim dělala primárně sestava od britských Chord - předzesilovač CTA3000 a koncový stupeň SPM1200MKII. Zdrojem signálu pro tuto i pro druhou sestavu byl univerzální přehrávač Primare BD32 MKII, u druhého systému pak napájel Primare PRE60 / A60. Propojeno bylo jak jinak než kabeláží Cardas z mixu vyšších modelových řad, srovnávali jsme s již několikrát poslouchanými Audio Physic Codex.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 4

Murano Alto působí přeci jen poměrně "muskulaturním" dojmem, jsou jaksi na pohled podsadité. Jejich zvukový projev s tím jde pak maličko ruku v ruce - nerozehrávají se úplně snadno a zaslouží si zejména pro roztančení spodních frekvencí řádně nakrmit. Když už ale dostanou řádnou dávku kontroly třeba jako od elektroniky Chord, pak vyplave z nich linka kontrabasu Charlieho Hadena ve "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) jako mohutný příval hutných spodních frekvencí, ne přímo fyzicky drtivý, spíše nadýchaný, bohatý, mručivý a přitom všem spíše měkký, uvolněný. Dalo by se říci "pohodlný" bas.

Zpěv Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" z desky "Careless Love" (2004 | Rounder | 0602498235836) byl také laděný do "hezka" - do plna, do barevna, pečlivě opracovaný, aby na něm nezbyl ani náznak hrubosti, měkounký až éterický, laskavě kultivovaný. Nebyl nijak vytrčený kupředu, spíše tak nenásilně proplouval prostorem, ale s férovou čitelností a klidem.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 5

Vibrafon v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | Prestige | 0888072306530) je poměrně dost výrazně, energicky a zblízka nahraný, zato činely jsou sice krásně přesné, ale vyplavou do popředí a do kýženého objemu jen přes dobré vysokotónové reproduktory. Linku vibrafonu Cabasse nijak neošidily, naopak proporční zastoupení bylo skutečně bohaté a výrazné, kov byl znělý jako zvon, kulatý a také tak trošku do něžnosti a sametovosti posazený. Činely snad mohly mít trochu křehkosti navíc, ale už nebyly zapadlé v pozadní a jejich linka byla slušně čitelná.

I když zvuk Cabasse Murano Alto nepatří k těm rychlým a zaříznutým, ale spíše poklidně se valícím, dokázaly do McLaughlinovy "Thieves and Poets (Part 2)", nosné skladby stejnojmenného alba (2003 | Glenray | 0602498010754), vložit mohutnost a když už se nadechly, dynamická špička byla už pěkně dramatická. Pravda, stejně jako k tomu, aby odevzdaly basy, musíte pod jejich kotlem zatopit i k tomu, aby se sebe vytlačily řádnou dynamiku. Když ale najdete vhodnou elektroniku, dostanete dýchající, silný a důrazný přednes.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 6

Množství detailů, které dokázaly Murano Alto vytěžit z "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo velmi solidní. Nesmíte se nechat odradit nutností do jejich velkého, uvolněného zvukového pojetí proniknout, jejich cílem je s maximální elegancí a šarmem naservírovat hudbu jako celek a ne analyticky vytahovat jednotlivosti. Jejich přednes má už ale vcelku dospělý nadhled, s nímž vás informují o struktuře dění, každé nástrojové lince dají prostor, abyste si ji mohli při troše soustředění "vylovit". Zcela se vyhýbají jakékoliv mechaničnosti a i když nejsou ohňostrojem detailů, jejich kvality v dané cenové hladině rozhodně obstojí.

Obdobné platí i pro podání prostoru - Stingova "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) rozkvetla do pěkné šířky a protáhla se také do hloubky, ale reprosoustavy to nedají úplně zadarmo, chce to jednak hrát alespoň na střední hlasitost (nebo chcete-li, jak už bylo řečeno, malinko "zatopit pod kotlem") a jednak dát Murano Alto trochu prostoru. Když jsme přišly, byly natočené víceméně rovně a neměly kolem sebe úplný přebytek místa. Prostor takhle příliš nefungoval, chyběla plasticita. Lehké natočení směrem dovnitř, nějaký ten decimetřík sem a tam a vykřesali jsme obstojnou scénu, v níž bylo místo pro nástroje, místo mezi nástroji a zřetelná poloha nástrojů v pravolevém směru i pocit hloubky. V porovnání s Audio Physic to není takový hologram, ale opět - s trochou péče přehledně rozložit scénu umí.

2017 11 17 tst cabasse murano alto 7

Cabasse Murano Alto hrají tak trošičku po svém, nicméně hrají tak cokoliv - včetně třeba živé orchestrální Lisztovy skladby "Mefistofeles" z nahrávky "Faustovských symfonií" od Eliahu Inbala a RSO Berlin (1995 | Denon | CO-78826). Poklidná, upravená a šarmantní francouzská barevnost, s níž hudbu podávají, se příjemně poslouchá a když otočíte hlasitost maličko doprava, dají vám i potřebnou razanci, abyste měli pocit, že posloucháte velké těleso. Čím více pak do reprodukce "šlápnete", tím jako kdyby se více zpevnila, zkonkrétnila a přímo je cítit, že hodně nahlas v mnoha desítkách metrů čtverečních daleko ve volném prostoru by se Murano Alto dokázaly řádně roztančit.

Murano Alto jakožto nabobtnalý model Murano nakynuly nejen co do rozměrů, ale samozřejmě také co do zvukového objemu. Jejich charakter ale zůstal víceméně stejný. Jsou mohutné, jsou barevné, jsou sametové a jsou veliké, jsou energické, jejich zvuk se valí prostor a nesmírně mnoho toho unesou. Nedají svoje bohatství zadarmo, musíte je zkrotit jako divoké koně a dát jim pocítit pevnou ruku velkého výkonu a velké proudové rezervy v zesilovači. A nebojte se, že by jakýkoliv výkon byl moc - není. A ačkoliv fungují obstojně i v malých prostorách, rozhodně, rozhodně si zaslouží víc místa na všechny strany, než by jejich rozměry napovídaly. Ale jinak? Jinak jsou to typické Cabasse se svým francouzským šarmem - lépe to popsat nejde...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koaxiálního měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 18 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, sedačka sedaček, několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2017 11 17 tst cabasse murano alto m1

U naměřených hodnot je vidět, jak agilní a energický výškový reproduktor je. Při poslechu se nezdálo, že by zrovna toto pásmo i v nepříliš zatlumené místnosti jakkoliv "trčelo", výraznější podání ale v zásadě sedí do celkového dojmu. Přes vší svou netechničnost a uvolněnost jsou Murano Alto příkladně rovné od cca 50 do 5 000 Hz (odkud začíná zdvih na výškách). Propad na 100 Hz je artefaktem malého poslechového prostoru. Vyrovnanost naměřených hodnot je rozhodně solidní.

2017 11 17 tst cabasse murano alto m2

Na křivce impedance (červená) je vidět lehoulinký zákmit na 50 Hz, který však nemusel být způsobem rezonancí kabinetu, ale klidně i podlahy. Právě na 50 Hz je také laděn bassreflex. Poměrně velká část frekvenčního rozsahu kopíruje úroveň 3 ohm, i to potvrzuje vnímanou nutnost pořádného zesilovače. Stejně jako průběh elektrické fáze v oblasti kolem 100 Hz a níže. Proud, Watty a stabilita jsou žádoucími v neomezeném množství.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 215 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velký zvuk

+ důraz a mohutnost

+ nekonfliktní pohoda

+ celistvost a klid

ZÁPORY

- potřebují probudit opravdu výkonným zesilovačem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio