800 150 dynaudio partner

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 1

Série Olympica Nova severoitalské luxusní značky Sonus faber navazuje na mimořádně úspěšnou řadu Olympica a jak je u firmy zvykem, sází na estetickou výraznost a zjevně v sobě kombinuje vysloveně noblesní luxus vyšší řady Homage Tradition s moderní jednoduchostí nižší kolekce (jak u Sonus faber s oblibou své výrobní série označují) Sonetto. Původní série Olympica končila pořadovým číslem III, v nové generaci ale kraluje mocný a robustní model Olympica Nova V.

Pokud máte rádi reprosoustavy, které "fungují" i jako luxusní kus nábytku v místnosti, pak jistě víte, že právě u Sonus faber o takové není nouze a veliké sloupy Olympica Nova V nejsou jiné. Připravte se na to, že jde o skutečně dominantní prvky - mají výšku 117,5 cm, šířku 42,4 cm a hloubku 52,9 cm, takže jejich hmota se v prostorou snadno prosadí. Citelná je i hmotnost 44 kg.

Ozvučnice z osmi vrstev ohýbaného dřeva s vnitřním bohatým žebrováním jsou prostě krásné, sázející na notu luxusnosti - lehce klenutá čelní stěna hostí tři basové měniče bez jakýchkoliv viditelných šroubů nebo jiných technických prvků, nad nimi je typický lyrovitý kožený prvek, deska, v níž jsou usazeny středotónový a vysokotónový reproduktor. Typické jsou i vertikálně orientované pásy dýhy, stejně jako možnost použít místo krycí mřížky pružné struny, dodávající reprosoustavám ten klasický punc Sonus faber.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 2

Skříně stojí na kovovém profilu, z nějž vyrůstají do stran decentní, ale dostatečně robustní kovové nožky s řádně ostrými a poměrně vysokými hroty. Netypický je půdorys kabinetů, který se s náznakem šnekovitého zakroucení stáčí směrem vzad k jedné straně, což zaručuje mimo jiné i nepřítomnost souběžných ploch v pracovních komorách uvnitř kabinetů.

Ozvučnice tak nicméně nemají klasickou zadní stěnu, čtveřice reproduktorových terminálů je ukotvená vertikálně nad sebou na tenké kovové destičce, hned vedle, orientovaná směrem do boku, najdete po celé výšce kovová žebra bassreflexového systému. Kov je ostatně přítomný v mnoha detailech na všech místech kabinetů, nejvýrazněji mezi pásy dýhy a na horní ploše nebo kolem "lyry" středo-výškové sekce. Výsledek je až okázale krásný.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 3

Výškám je zasvěcena klasická hedvábná kopulka H28 XTR3 s průměrem 2,8 cm, překlenutá vertikálně orientovaným kovovým můstkem, který se integrovaným hrotem dotýká jejího vrcholu a tím zklidňuje její chod - jde o technologii DAD (Damped Apex Dome). Pohonný systém stojí na neodymových magnetech v uzavřené vlastní pracovní komoře.

Střední tóny zpracovává kónická membrána M15 XTR2-04 o průměru 15 cm ze směsi na vzduchu sušené a nestlačované papírové drti, obohacené o vlákna Kapoku, Kenafu a několika dalších přírodních materiálů. Mírně hrubá a lehce nepravidelná struktura povrchu membrány prý funguje jako optimální tlumení. Cívka je z poměděného hliníkového drátu.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 4

Trojice basových reproduktorů WX18XTR2-12 využívá kónické membrány s průměrem 18 cm, materiálem je sendvič vláknitého materiálu a syntaktické pěnové vrstvy.

Zajímavým prvkem je masivní kovový prvek, skrze který proudí z kabinetů vzduch v systému Stealth Ultraflex. Ten vychází z modelů vyšší řady Homage Tradition a nabízí díky své konstrukci proud vzduchu prakticky bez turbulencí a to i díky tomu, že - jak výrobce říká - ctí přírodní tvar, napodobující mořské vlny.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 5

Frekvenční výhybka využívá pro firmu typickou Paracross topologii, která jí má pomoci odolávat radiofrekvenčnímu rušení a také zajistit lepší tranzientní odezvu. Ve výhybce najdete třeba kondenzátory od britské značky Clarity Cap, která je vyrábí na zakázku přímo pro Sonus faber.

Olympica Nova V jsou koncipovány jako třípásmové, s dělícími frekvencemi na úrovni 250 a 2 500 Hz, přičemž celková frekvenční odezva činí 32 - 35 000 Hz (bez bližší tolerance). Jmenovitou impedanci 4 ohmy doprovází citlivost 90 dB / 2,83 V / m.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 6

Krále řady Olympica Nova jsme poslouchali v akusticky upraveném showroomu dovozce, kde se hrálo primárně přes systém McIntosh MCD600 / C52 / MC1.25KW, který napájel filtr InAkustik AC-3500P a byl kompletně propojen přes kabeláž InAkustik AIR. Porovnávali jsme se zbytkem řady Olympica Nova i modely Homage Tradition nebo třeba Bowers&Wilkins 803D a 802D.

Olympica Nova V jsou poměrně velké reprosoustavy a hutné, zblízka snímané tóny, provázející ťuknutí do korpusu akustické kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023), dokážou prodat pěkně od podlahy. A to doslova, protože energie pěkně fyzicky zarezonuje místností i vámi, hluboký tón byl pěkně kulatý a jemný, přitom ale vnímáte dobrou kontrolu i jeho strukturu, není to žádné anonymní zahučení, ale poctivý, čitelný tón s váhou a tučností. Bas má svůj vřelejší, jemnější, klidný a decentní, tak jak jsme u Sonus faber zvyklí. Je to příjemná směs barevné bohatosti a uvolněnosti, která nicméně nepostrádá čitelnost.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 7

Střední pásmo, reprezentované zpěvem Doris Day v její "Penny from heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140), bylo nádherné, opět jak už to tato italská značka umí. Díky výrazné znělosti a plnosti, stejně jako výraznému objemu si hlas můžete snadno užít, je plastický a pěkně čistý, působí přirozeně. Možná není tak vypíchnutý jako u nižších modelů Olympica Nova I a Olympica Nova III, ale rozhodně má tučnější charakteristiku a působí "lidštěji", byť reprosoustavy trochu schovávají jadrnější hrany sykavek ve své celkové vřelejší hladkosti. Ale otevřeností i srozumitelností už přednes středního pásma u Olympica Nova V rozhodně patří do světa dospělého zvuku s nadhledem.

Jasně a výrazně nahraný zvuk činelu ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl maličko decentněji podaný. Ne že by postrádal znělost nebo rozlišení, stejně tak mu nechybí ona kovová rozsvícenost, která jako kdyby činel "zpřítomnila". Jen opět ty jadrnější hrany tónů jako kdyby Olympica Nova V jemně uhladila. I tak ale cítíte, že kontrola je prostě dobrá, už jsme v high-endovém světě, kde se nemusíte bát - charakter kovu působí přesvědčivě, dozvuk je jasný a dobře oddělený, stejně jako je patrná textura tónu, byť samotné výšky nejsou v dozvuku až tak exponované.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 8

Na dynamických momentech v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo znát, že reprosoustavy jdou za hudebním signálem s chutí a ochotou, že sází na šťavnatost a bohatost, jak je ostatně u značky zvykem. Zvuk má takovou tu "nestlačenou", nestresovanou dynamickou grácii a rezervu, má živost a energii, nicméně s celkově elegantním dotekem. Je cítit, jak se velký zvuk vzdouvá a sebejistě vyzařuje řeky energie, aniž by ale zvuk byl nějak těžký nebo líný, jeho mohutnost je pod velice dobrou kontrolou.

Nenásilná reprodukce má také velmi vkusné rozlišení, jak ukázala Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08). Přestože zvuk jako celek je spíše organicky spojitý a klidný, rozlišení je výtečné. I komplexní skladba byla snadno čitelná, přehledná, v přirozeně působících proporcích, prostě to byl zvuk, který se už pěkně přirozeně linul prostorem a to vše bez nějakého technického exhibování. Olympica Nova V nejsou monitory, které provádí filigránskou analýzu nahrávek, ale jde spíše o nástroje pro přenos hudby jako přirozeného celku, byť v technicky velmi důstojném balení, odpovídajícím vysoké cenové třídě.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 13

Když jsme u toho, Olympica Nova V s přehledem zvládly zaplnit poslechovou místnost hudbou od podlahy po strop, od stěny po stěnu a také vnímání prostoru hudební scény v "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) bylo snadné, protože její proporce jsou až nadživotní. I často trochu "zauzlovaně" znějící nahrávku dokázaly reprosoustavy načrtnout s nenásilnou, vskutku high-endovou samozřejmostí. V nahrávce byl vzduch mezi nástroji, byla tu citelná hloubka a lokalizace jednotlivých nástrojů už byla dostatečně soustředěná. Reprodukce vykazuje lehké náznaky směrovosti, ale stereo báze je dobře uspořádaná a přehledná a to už v té míře, která má provázet high-endový poslech.

Síla Sonus faber byla vždy v tom, s jakou pohodou a jak hezky (jakkoliv trochu po svém) dokázaly jejich reprosoustavy zprostředkovat hudební zážitek. Platí to i pro Olympica Nova V, které "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) zvládla pěkně od podlahy, s mohutným, hutným a fyzickým zvukem. Přitom při v podstatě libovolné hlasitosti zůstávají reprosoustavy ve své muzikálnosti snadno poslouchatelné, mají přitom pevný basový impuls i hezké, elegantní střední pásmo s výškami, které vás "nekousnou" a všeobecně je prostě hezké je poslouchat.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V 16

Sonus faber Olympica Nova V jsou spíše než následníky a evolucí původní řady Olympica můstkem mezi její novou generací a vyššími modely ze série Homage Tradition. A podle toho také fungují - velký, mocný, tučný a barevně bohatý zvuk je "snadný", má příjemnou charakteristiku a schopnost s muzikálností a chutí vás provede v praxi jakoukoliv nahrávkou. Velikost zvuku a jeho energie odpovídá velikosti reprosoustav a lehkost, s níž všechno zní, zase zapadá do škatulky high-endu s cenovkami šťavnatými stejně jako je zvuk Olympica Nova V. Ty jsou v souhrnu dospělými reprosoustavami moderně elegantního střihu a to po stránce estetické, materiálové i zvukové - hledáte-li reprosoustavy, které lze "prostě jen poslouchat" a které nabídnou hezké a intenzivní hudební zážitky, Olympica Nova V jsou v tomto směru vskutku okouzlující.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních a zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na naměřené frekvenční křivce je vidět vliv místnosti v podobě propadu na 50 a 180 Hz, jinak ale odezva velkých Olympica Nova V působí velmi solidně. Mezi 60 a 18 000 Hz se dá nazvat "rovnou", prostou zvýraznění nebo naopak potlačování některých částí pásma. Snad jen vysokotónový měnič má tendenci lehce zdůraznit pásmo mezi 6 a 7 kHz a naopak nad 16 kHz trochu energii ubírat, ještě o kousek víc to platí při poslechu pod úhlem. Sloupky nabízí v praxi plnohodnotných 30 Hz (nutno vzít v potaz, že byly velmi daleko od stěn, takže jde o skutečně plnokrevných 30 Hz), energie basů ale není přehnaná, stále zůstává v proporci vyrovnaného zvuku. Celkově jsou Olympica Nova V i s ohledem na svou cenovou relaci velmi solidní.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Na impedanci téměř není vidět ladění bassreflexu, dá se nicméně odhadnout na nějakých 38 Hz. Celkově je pak křivka evidentně pečlivě kompenzovaná a přestože se drží mezi 4 a 5 ohmy, je prostá výkyvů a změn, stejně jako jakýchkoliv diskontinuit, které by mohly naznačovat přítomnost rezonancí kabinetu nebo jiných artefaktů, které by mohly způsobit zabarvení reprodukce. Propad impedance ke 3 ohmům v nejvyšším frekvenčním spektru není vzhledem k minimálním protékajícím proudům žádným problémem. Elektrická fáze je stejně čistá a k elektronice nenáročná jako průběh impedance.

2019 12 20 TST Sonus faber Olympica Nova V m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 379 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní elegance

+ dospělá kompaktnost přednesu

+ muzikálně "hezký" zvuk

+ plný frekvenční rozsah i plný zvuk

ZÁPORY

- zvuk má svou vcelku jasnou charakteristiku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio