800 150 dynaudio partner

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 1

Severoitalskou firmu Sonus faber z Arcugnana nedaleko Benátek není dozajista nutno představovat, neb ač jí Franco Serblin oficiálně založil až roku 1983 a nepatří tedy mezi nejstarší světové výrobce reprosoustav. Jedním z velkých úspěchů této značky byla dozajista série Olympica, uvedená v roce 2013, protože ztělesňovala principy luxusu, na nichž Sonus faber staví a přitom zachovala cenovky ne snad nízké, ale na high-endový svět přijatelné. Právě tato série se po šesti letech dočkala nové generace s přídomkem Nova.

Nejzákladnějším modelem Olympica Nova - pomineme-li nástěnné a centrální, tedy z principu spíše doplňkové verze - je Olympica Nova I, navazující na mimořádně populární regálový dvoupásmový model. Je to stále jediný dostupný regálový model v řadě a stále se nejvíce blíží původnímu duchu Sonus faber z doby před třemi dekádami.

Jak je u těchto Italů zvykem, zpracování ozvučnic si nezadá s luxusním italským nábytkem a použité dřevo, okrášlené kovovými intruzemi, stejně jako hluboký lak prostě budí dojem vysoké hodnoty. Čelní, lehce klenutá stěna je osazena dvěma reproduktory, sjednocenými vizuálně v kůží potažené desce tvaru lyry, což je už dlouhá léta poznávacím znamením Sf.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 2

Boční stěny ozvučnic se pak sbíhají téměř do špičky a činí tak nepravidelně, takže vzniká lehce atypický tvar skříně, v níž ale vyjme spodní a horní hrany nejsou rovnoběžné povrchy a tedy nevzniká stojaté vlnění. Horní plocha je na rozdíl od koženého segmentu u předchozí generace dřevěná, jedná se ale o desku vsazenou do bytelné hliníkové vany.

Zadní pohled ukáže, že tu vlastně žádná zadní stěna není - na delším z bočních panelů se nachází dva páry firemních reproduktorových terminálů, místo spojení obou boků vyznačuje kovový pás systému Stealth Ultraflex, což je výdech paraaperiodického bassreflexového systému, majícího za úkol zklidnit proudění vzduchu. Je to řešení známé už mnoho let.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 3

Možná ještě stojí za zmínku, že i Olympica Nova je vybavena těmi originálně pojatými mřížkami, či tedy přesněji napnutými gumovými lanky, které jsou poctou italským strunným nástrojům.

Ke konstrukci ozvučnic Sonus faber používá ohýbané dřevěné pláty, které se v osmi vrstvách slepí, stlačí, ohnou a pak tvarují, řežou a brousí do své konečné podoby. I díky tomu mají Olympica Nova I hmotnost 10,5 kg při výšce 35,5 cm, šířce 19,9 cm a hloubce 39,5 cm.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 4

V horní polovině dvoupásmového systému pracuje nová kopulka tweeteru H28 XTR3, kdy už sám název napovídá o použití hedvábné kaloty, kterou pohybuje cívka s průměrem 2,8 cm a neodymové magnety. Nesmí chybět kovový můstek s trnem systému D.A.D., který tlumí vrchol membrány a přispívá k jejímu lepšímu chování.

Spodní část frekvenčního rozsahu má na starosti MW15 XTR2-04 - prakticky identický s tím, který používají všechny tři sloupové modely. Jde o na vzduchu sušenou směs papírové drti, Kapoku, Kenafu a dalších materiálů z přírodních vláken, vytvarovanou do kónusu s průměrem 15 cm. Na rozdíl od vyšších modelů zde není použitý fázový nástavec z masivního kusu hliníku, ale klasická papírová kopulka.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 5

Frekvenční výhybka s přechodovou frekvencí na 2 500 Hz používá firemní topologii Paracross a je osazena cívkami Jantzen a novou generací kondenzátorů Sonus faber, kterou pro firmu vyrábí britští Clarity Cap. Paracross znamená "částečně symetrické" pojetí obvodů s netypickým rozmístěním kondenzátorů a cívek, což by prý mělo vést k lepší odolnosti vůči radiofrekvenčnímu rušení.

Frekvenční odezvu (bez tolerance) udává výrobce mezi 45 - 35 000 Hz, charakteristickou citlivost standardních 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 4 ohmy.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 6

Kompletní novou sérii Olympica Nova jsme poslouchali v akusticky výtečné demonstrační místnosti dovozce, kde jim společnost dělal primárně systém McIntosh - konkrétně přehrávač MCD600, předzesilovač C52 a koncové stupně MC1.25KW. Vše napájel filtr InAkustik AC-3500P a propojeno bylo kabely InAkustik řady AIR, k reprosoustavám dokonce v top verzi Pure Silver. Srovnávali jsme hlavně jednotlivé modely mezi sebou a s původní generací, ale k dispozici byla i plejáda modelů Bowers&Wilkins v čele s řadou 800.

Výrazné a zblízka sejmuté ťukání na korpus kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) dokáže řádně potrápit závěsy jakýchkoliv basáčků, ale nutno říct, že středobas kompaktních Olympica Nova I hraje snaživě a bez pocitu zahlcení. Na daný objem a plochu membrány je hluboký tón dobře podaný, byť jasně dominují frekvence z vyššího basu a reprosoustavy se nesnaží na efekt hrát to, co jim fyzikálně nepřísluší - což je v dnešním efektním světě vlastně výtečná zpráva. O to přesněji se jim pak daří tóny artikulovat, o to svěžeji a lehčeji vyznívají, jakkoliv ani to nestaví na obdiv, v souhrnu hrají spíše jemně, bez těžkosti a hutnosti. Vlastně by se dalo říct, že s až takovým tím kouzlem malých dvoupásmových monitorů.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 7

Vokál Doris Day v "Penny from heaven" ("Diamond Voices from the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) má tendenci leckde znít až trochu hraničně, řízně, nicméně Olympica Nova I jsou i tady kultivovaně jemné, možná až uhlazené. Oceníte ale nádhernou vzdušnost, s níž se vokál line do prostoru, pěkně čistý a s dobře zřetelnou křehkostí a jakousi ženskou hladkou zpěvností. Nedává ani tady najevo nějak okatě detaily, nesnaží se oslnit, ale hladit a láskyplně nechat hudbu plynout, což se reprosoustavám s nenuceným šarmem daří. Možná to nejsou zvukové "pily" pro rozbití nahrávek na atomy, ale umí rozhodně podat hudbu s čistotou stopadesátitisícové ligy.

Rázný cinkot v nejvyšší části frekvenčního pásma ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl hodně výrazný, hodně zřetelný a hodně konkrétní, jako kdyby se tweeter pečlivě staral, aby jeho práce byla slyšet za každých podmínek. Přesto to není nijak ukřičené nebo agresivní, objem je dokonce spíše tenčí, ač jsou tóny o to energičtější a průraznější. Práce vysokotónového měniče pak dobře navazuje na středobas, nepůsobí nepřiměřeně agilně nebo přímo odtrženě. Díky jasnosti nejvyšších frekvencí jsou ale dobře slyšet jednotlivé drobné detaily, aniž by se na ně zvuk Olympica Nova I nutně přímo soustředil a postrkoval je do popředí.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 18

V dynamické "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) hrály Olympica Nova I spíše vláčněji, tak nějak uvolněně a bez takové té nabubřelé pumpující dynamiky. Možná nejsou tak razantní a dramatické jako třeba 805 D3, nicméně jejich klidnější zvuk je vlastně velmi příjemně tekutý, nenucený a přesto své decentní kultivovanosti dosahuje tak nějak nadhledem, ne nutností něco maskovat. Zvuk je totiž poměrně rychlý a když přijde dynamická špička, reproduktory reagují bez pocitu nestíhání.

Ani přehlednost Dvořákovy "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) nebyla vůbec špatná, naopak - zprvu vnímáte hlavně onen klidný, uhlazený obal, ale přestože to určitě není analytický či chcete-li monitorovací zvuk, který by i tu nejjemnější nuanci v pozadí "napálil" vší silou pěkně k vašim uší, nechává vytéct hudbu s lehkostí, s neočekávaně velikou porcí vzduchu a volnosti. Není to rozhodně striktně utažený audiofilský zvuk, ale přesto v něm je život a jakási nenásilná zřetelnost, která je v dané cenové hladině důstojná a uspokojující; i v komplexní orchestrální skladbě tohoto typu je zvuk čitelný, aniž byste museli "šponovat uši".

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 10

Více než dobrý, ba vynikající až excelentní je pak prostor, konkrétně to, jak nádherně vzdušný a plastický ho Olympica Nova I umí načrtnout do hloubky táhnoucí se za kabinety a do šířky definované právě jejich roztečí. "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) zněla naprosto odloučená od ozvučnic, zavěšená v prostoru a mimořádně nadýchaná; je to prostor podaný s lehkostí a samozřejmostí a opět se tu blýská takové to kouzlo malých monitorů, byť promítnuté do větších proporcí. Snad je jen potřeba pohrát si s natočením, roztečí i výškovým umístěním reprosoustav (tedy vzhledem k pevným stojanům spíše výškou svého posedu nebo obecně vzdálenostmi v poslechovém trojúhelníku). Pak umí Olympica Nova I nabídnout krásně plastický přednes, který možná není bůhvíjak obrovský, ale je krásný.

V mohutných převalujících se tónech, uvozujících "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo jasné, že nejhlubší frekvence sice Olympica Nova I naznačí, ale do imitace jejich objemu a váhy se uměle netlačí, neb to prostě není v jejích fyzikálních silách. Hudba se ale line uhlazeně, proudí do místnosti bez nucenosti, bez stresu a bez potíží, s až elegantní krásou, bez zdůrazňováních technických fines a soustředním především na samu hudebnost. A přesto je na všem patrné, že Olympica Nova I splňují high-endové standardy a že čistota i živost jsou skvělé a hudbu si můžete užít bez pocitu, že někde něco schází.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I 12

Nástupce mimořádně úspěšných Olympica I - obdobný, avšak moderněji a čistěji koncipovaný regál Olympica Nova I - je rozhodně dál, než byla první generace. Na první pohled mohou změny působit kosmeticky a zdát se právě až jen provedené v rámci přizpůsobení aktuálním vizuálním a designovým trendům, nicméně "pod pokličkou" zjevně bublá technika, které byla věnována péče a tak jsou nové modely zřetelně dospělejší, byť možná nehrají tak hluboko a s takovou váhou, jako generace první. Ale ta krásná vzdušnost, kterou oceníte na vokálech nebo v lehkosti, s níž vzniká v místnosti prostor hudební scény, ta uhlazená muzikálnost, která vás provede bez únavy nebo stížností napříč hudebními žánry, hlasitostmi či napříč kvalitou nahrávek a možná i ta celková nenucenost, s níž zůstává zvuk nezahlcený i nezahlcující, živý a přesto klidně plynoucí, to všechno oceníte v každodenním soužití a to všechno vytváří dospělou high-endovou regálovou reprosoustavu, která se bez uzardění může blýsknout ve své cenové hladině.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních a zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Počátek reprodukce lze skutečně vysledovat poblíž výrobcem udané mety 45 Hz, nicméně ve velké místnosti s výrazným poklesem přes 10 dB. V malém - tedy adekvátním - prostoru a poblíž zdi by nicméně 45 Hz mělo být reálných. Od 70 Hz je pak frekvenční odezva velmi dobře vyrovnaná, lehounce akcentuje pásmo vyšších basů, ale zůstává prostá excesů, propadů nebo peaků napříč všemi frekvencemi. Celková vyrovnanost a solidnost frekvenční odpovědi je velice důstojná i v této cenové třídě.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo na impedanční křivce napovídá o ladění bassreflexu kousek pod 60 Hz. Křivka je spojitá, neukazuje na přítomnost nežádoucích rezonancí kabinetu nebo stojatého vlnění. Propad na úroveň 4 ohm by neměl být problematický s ohledem na očekávanou kvalitu používané elektroniky. Elektrická fáze má pak několik výkyvů do ne úplně "jednoduchých" hodnot, ale nejkritičtější místo nad 100 Hz je provázeno velkým impedančním zdvihem, takže by nemělo působit úplně dramatickou zátěž pro zesilovače. Celkově nejsou Olympica Nova I ani zvláště přátelské, ale ani nijak komplikované.

2019 09 06 TST Sonus faber Olympica Nova I m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 149 990,-

Kč 25 490,- - stojany

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní elegance ozvučnic

+ fantastické podání prostoru

+ jemná muzikálnost

+ jasné a konkrétní výšky

+ celkové přívětivé ladění neochudí posluchače o informace

ZÁPORY

- někomu může scházet hlubší a citelnější bas

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio