2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 1

Produkty plzeňské značky RIHA, respektive možná konkrétněji reprosoustavy a zesilovače z pera jejího konstruktéra Filipa Říhy, prostě poznáte. Dýchá z nich jakási robustnost a techničnost, celková účelnost. V dnešním katalogu je pak už výrobků nepřeberně, až se nechce věřit, že to vše pochází z jediné hlavy.

Nás dnes bude zajímat prostřední modelová série Plus, která už je dle definice výrobce zaměřená na kvalitu zvuku a ne na ekonomiku. Z ní pak vybereme druhý nejnižší model Nano v provedení D; jde o relativně kompaktní sloupek (120 x 18 x 30 cm - v x š x h) o hmotnosti 21,6 kg s čistě pravoúhlou skříní z MDF o tloušťce 2,2 cm, tak jak je to ostatně u RIHA zvykem.

Stejným zvykem je usazení ozvučnic na dva příčné nosníky, které šíři kabinetu přečnívají o pár centimetrů a jsou postaveny na masivních strojových silentblocích, které dokonale eliminují přenos vibrací.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 2

A ještě jedním příjemným zvykem u RIHA je použití matných a velmi odolných italských barev, které jednak dovolují snadnou volbu odstínu na přání, jednak vypadají prostě dobře - čistě, moderně a kvalitně. Zaoblené hrany a rohy jsou jen bonus a díky tomu všemu vypadají i poměrně skladné sloupky pěkně robustně a odolně.

Na čelní stěně najdete tři reproduktory v D´Appolito uspořádání. Dole u paty sloupku se pak otevírá precizně zpracovaný výdech bassreflexu. Přiznané šrouby a pěkné zapracování všech komponentů do ozvučnice budí dojem výtečného zpracování i v akceptovatelné cenové hladině.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 3

Na zadní straně je v dolní části pouze štítek se všemi nutnými údaji o reprosoustavě i výrobci, hlavně je tu ale speakON konektor, opět charakteristický pro firemní produkci. Jakkoliv si můžete nechat osadit i klasické terminály, speakON je odolný, nemůžete ho zapojit špatně a poskytuje perfektní kontakt - ostatně proto se také v profi světě používá. A vlastně i svým vzhledem dobře sedí k onomu technicistnímu celku.

Osazení je tradičně vybráno z katalogu severských Seas, dvojice středobasů má membrány o průměru 14,6 cm, vysokotónový reproduktor za krycí mřížkou má pak průměr své kopulky 2,7 cm. Díky tomu nabízí sloupky frekvenční rozsah 55 - 20 000 Hz. Jejich citlivost 88 dB / 2,83 V / m patří k vyšším a impedance 4 ohmy značí spolu s ní poměrně snadné rozehrávání - alespoň na papíře.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 4

Sloupky Nano D Plus jsme poslouchali na všech třech našich hlavních sestavách - jak na OPPO BDP-105D / Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250, tak na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Norma Revo IPA-70B nebo na Cambridge CXC / Cambridge CXA80. Používali jsme reprokabely RIHA díky atypickým speakON koncovkám. Zbytek sestav objevíte v popisu v pravém sloupci -->

Je dobré, že jakmile poprvé zapojíte Nano D Plus a měli jste v minulosti možnost setkat se s reprosoustavami této firmy, máte jasno. Jsou charakterem naprosto stejné a liší se jen úrovní detailů, dynamiky, hloubkou basu a dalšími s ohledem na cenu pochopitelnými charakteristikami - to je dobré znamení, že jejich konstruktér ví čeho chce dosáhnout i jak toho má dosáhnout.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 5

Proto i v tomto na firemní poměry kompaktnějším sloupku bylo cítit důraz na basové pásmo, na jeho údernost, na jeho pevnost a na jeho autoritu - v mohutné "Wheel of Fortune" Hanse Zimmera ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) sice nepřicházel takový ten mohutný pocit hřmícího basového přívalu, avšak s ohledem na rozměry ozvučnic, měničů i cenovou třídu tu byl cítit pěkně kontrolovaný, konkrétní a precizně čitelný, nesmírně energický bas s parádní definicí. Tvrdá konkrétnost vykopává jeden tón za druhým a i když úplně tichoučký přednes jim nesluší, naopak od běžných až po bezcitně vysoké hlasitosti jsou naprosto sebejisté.

Neméně konkrétní a "našlápnutý" byl i vokál Toma Jonese v "Did trouble me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records). Je cítit kontrola, soustředění na technickou brilantnost a pevnou rukou vedený, konkrétní zvuk. Možná tu trošičku schází ono příjemně měkké kouzlo hlubokého Jonesova hlasu, je to až "live" nepřikrášlené a trochu syrové, ale velmi věrohodné.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 6

V nejvyšších frekvenčních patrech činelů v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byl znát velmi "kovový" charakter, činel měl energii a solidní objem, přímost a dobrý detail, vše bylo ne snad vysloveně bohaté, ale rozhodně znělé, čisté a přitom neagresivní, prostě přirozené.

Všechny audio výrobky se značkou RIHA (nebo alespoň ty, co jsme měli možnost slyšet) se mohou pyšnit velmi nadprůměrnou dynamikou v kontextu své kategorie - nejinak i Nano D Plus, které (skoro úplně) unesly i velké bubny v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music). Rány velkých bubnů mají důraz a šťávu, že po každém jejich výbuchu nadskočíte vy i sedačka, přitom to ale je utažený, bytelný a stabilní zvuk. Pokud cítíte limit, je to v nejhlubší oktávě (velikost i cena to ospravedlňují), ale i tam si vedou Nano D Plus víc než dobře - pocit razance, konkrétnosti a ochota reagovat snadno na dynamické potřeby v podstatě jakékoliv skladby je zábavná.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 7

Zvukové naladění Nano D Plus "napřímo" je značně odhalující - v "My right eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) byl pořádek, čistota, přesnost a měli jsme pocit snadné dostupnosti detailů. Ty úplně nejjemnější syntetické zvuky z pozadí vyloví spíše až vyšší firemní modely, ale i tak si Nano D Plus zaslouží chválu za to, že nic "nezamazávají", že jsou "rovné" a otevřené, nemají sice monitorový super-soustředěný zvuk jako některé kompaktnější firemní dvoupásmovky, ale zato už jsou "v klidu" - jsou už natolik detailní, že nemusíte nic lovit.

Velmi pěkně byl pak podaný prostor hudební scény v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-all" | 1992 | BMG) - je pravda, že abyste získali ono trošku proporčně menší, ale pěkně v pravolevém směru rozložené, přehledné a pevnou lokalizací nástrojů obdařené podání scény, musíte s Nano D Plus (nebo se sebou) trochu zahýbat. Zdá se, že Nano D Plus jsou maličko přeci jen citlivé na to, jak si je natočíte a jak daleko sedíte - dejte jim tak dva až tři metry (ne víc, ne méně), trochu je natočte a seďte ušima vprostřed výšky reproduktorového pole a mělo by být vyhráno.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 10

Pokud jste ale na "reálný", tj. nepřikrášlovaný, jasný, čistý a energický, dramaticky "nadupaný" zvuk, budou vás Nano D Plus bavit. Mají, jak je dobrým firemním zvykem, spoustu energie, mají ale i dobrou kontrolu a tak onu energii umí nasměrovat přímo na vás. Jejich vyrovnanost a technická brilance odhaluje - jak detaily, tak ale i případné nedostatky, prostě posloucháte to, co si pustíte, lépe to říct nelze. Zpracování je pak pěkné, povrchová úprava je jak odolná, tak natolik decentní, aby se hodila do moderního interiéru, přídech celkové designové techničnosti je zajímavý. Každopádně ani Nano D Plus ničím nevybočují z dosavadní produkce plzeňské značky - čistý, jasný, dynamický zvuk plný energie má jednoduše říz...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose vysokotónového měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 15 m1

U těchto sloupků je vidět, že slibovaných 50 Hz nabídnou s naprostým klidem, byť energie pod 150 Hz je lehounce méně než ve zbytku pásma - to celkem odpovídá celkově kompaktní stavbě. Propad energie v pásmu 1 - 10 kHz je částečně způsobem D´Appolito rozložením a tím, že se měří blíže, než je doporučená vzdálenost, v níž se energie korektně sečte. S ohledem na cenovou hladinu je ale celkový výsledek ok.

2017 10 06 TST RIHA Nano D Plus 15 m2

Impedance (červená) v pásmu pod 500 Hz poměrně často koketuje s hladinou 3 - 4 ohm, je nicméně prostá nežádoucích nespojitostí. Že reprosoustavy RIHA si potrpí na kvalitní elektroniku s kontrolou a energií je fakt, že Nano D Plus nemá nestandardně vysoké požadavky ale také. Nečekají vás žádná nepříjemná překvapení, pokud nepoužijete třeba hodně obyčejný A/V receiver a nebudete při tom hrát hodně nahlas atd.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 54 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní a přece už s citelným basem

+ energie a výbušnost

+ pěkný prostor a srozumitelnost

ZÁPORY

- přeci jen trochu citlivější na postavení v místnosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika