ELAC hi-fi reprosoustavy

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 1

Není to dlouho, co jste četli text o vrcholném Blu-ray přehrávači Pioneer - modelu BDP-LX88. Měli jsem ale možnost vyzkoušet si i o kategorii nižší kousek s číslem 58 s méně než poloviční cenovkou, ač na první pohled i na papíře je rozdílů oproti vyššímu modelu nemnoho a jsou zejména v oblasti audia, takže pokud hodláte Blu-ray využívat výhradně jako Blu-ray, možná by vás to ani nemuselo zase tak tížit.

Oba přehrávače si jsou podobné jako vejce vejci, liší se vlastně jen nějakými dvěma centimetry výšky a 3,5 kg hmotnosti (BDP-LX58 zabere 43,5 x 11,8 x 33,8 cm a váží 9,9 kg). Jinak je i LX58 krásným příkladem moderního, robustního designu s jednoduchými linkami. Přímo vprostřed se nachází velká dvířka mechaniky, nad nimi pak obdélníkový displej s jemně bílými znaky a několika málo diodami, označujícími kupříkladu režim Direct.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 2

V levé polovině přístroje je modře podsvícené spínací tlačítko a USB port pro datové paměti, v pravé polovině základní ovládací tlačítka miniaturní velikosti a jen mírně větší tlačítko pro spuštění přehrávání. Oproti starším generacím přístrojů jsou tlačítka skutečně malinkatá.

Větší rozdíly mezi vlajkovou lodí a BDP-LX58 poznáte vzadu. Respektive poznáte dva rozdíly - na vyšším modelu přibyly dva analogové symetrické výstupy, jinak je sestava konektorů totožná. Zvukový výstup má na starosti dvojice robustních analogových cinchů, v digitální podobě pak koaxiální konektor. Obraz vychází z dvojice HDMI konektorů, můžete tak z jednoho zdroje napájet televizi i projektor, případně televizor v jiné zóně.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 3

BDP-LX58 připojíte do sítě pomocí ethernetového konektoru (díky tomu budou fungovat jak doplňky u Blu-ray disků, tak také jednoduchý, ale docela funkční DLNA streamer, který je v přístroji ukrytý), datové paměti lze připojit i do zadního USB portu. Sofistikovanější ovládání zajistí RS232 konektor a tedy možnost integrace do systému chytrého bydlení.

Posledním konektorem (nepočítaje běžnou napájecí zásuvku) je koaxiální výstup s označením Zero Signal. Respektive výstup... Konektorem neprochází žádný signál a slouží jen k dodatečnému uzemnění pro maximální využití zvukových kvalit BDP-LX58.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 4

Přehrávač Pioneer je vestavěn v několikavrstvém šasi pro potlačení vibrací. Dobře ošetřená je i mechanika, výrazné obložení měkkým materiálem jednak nepouští ven svist roztočeného kotoučku, jednak pomáhá minimalizovat přenos vibrací na čtecí mechanismus.

Digitální část elektroniky je uvnitř umístěna ve zvláštní skříni, tak aby byly minimalizovány interference mezi analogovou, digitální a napájecí částí. Obvody jsou navrženy nesymetricky, proto tedy výrobce neinstalovat symetrické XLR výstupy.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 5

BDP-LX58 umí přehrávat v podstatě vše, co si zamanete. Kromě Blu-ray a DVD disků jsou to i SACD, čímž se tento stroj dostává do pozice jednoho z nejdostupnějších přehrávačů tohoto formátu. Z "počítačového" soudku umí zpracovat vše od MP3 a WMA souborů až po FLAC, ALAC, WAV či DFF a DSF (tedy DSD formát). Z videa pak MKV, AVI, FLV, MP4, MOV a další. Na ISO formát bohužel musíte zapomenout.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 6

Z kodeků pak podporuje jak Dolby Digital (včetně Plus a TrueHD) i DTS (včetně Master Audio a High Resolution). Díky systému PQLS, což je technologie na bázi KURO Link můžete z přehrávače přes HDMI streamovat do kompatibilního, tedy firemního, A/V receiveru i LPCM a DSD signály bez vlivu jitteru, protože systém využívá jen jedny hodiny a to ty v AVR.

Z obrazových funkcí stojí za připomenutí upscaling na 4K nebo poměrně sofistikovaná řešení pro redukci šumu - včetně řešení, které zlepšuje kvalitu často "kostičkatého" streamu. Jinými slovy, o audio i video signál je v kontextu cenové kategorie postaráno na výbornou.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 7

Pioneer BDP-LX58 jsem používali v roli CD / SACD i Blu-ray přehrávače, porovnávali jsme zejména s Pioneer BDP-LX71, ale ve stereo režimu i s Naim CD5si. Zesiloval Naim Nait XS, případně Yamaha RX-A3040. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Bonbonus a Yamaha NS-F901. Propojeno bylo kabely TelluriumQ řad Silver a Black.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 8

Obraz je pěkně zaostřený, byť se zdá, že třeba nejvyšší model OPPO nebo firemní BDP-LX88 pracují s barvami přirozeněji a nabízí jemnější gradient, nicméně nezdá se, že by náskok byl drtivý. I černočerný vesmír v Blu-ray verzi "Gravitace" byl pěkně hluboký (rozumějte z pohledu černé barvy) a LED FullHD televize střední třídy Philips byla využita v podstatě na maximum.

I starší DVD "Matrix" se spíše slušnou než špičkovou obrazovou kvalitou bylo bezproblémově "koukatelné", zejména díky rozumně fungujícímu upscalingu. Třeba BDP-LX88 dá obrazu rozhodně lepší ostrost a pocitově i lepší dynamiku, na druhou stranu nenadchází pocit, že by v kontextu investice něco vysloveně scházelo.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 9

Zvukové efekty v prvním "Jurském parku", zejména impozantní řev dinosaurů či dupot Tyranosaura Rexe mají říz a také docela slušný důraz.

Pioneer BDP-LX58 se dá použít jako obstojný CD přehrávač, konkurující zhruba patnáctitisícovým specializovaným zařízením, což vůbec není zlý výsledek. Přednes působí sice trochu temnější, jak ukázala důrazná a výrazná basa Marcuse Millera v "Power" z "M2" (2001 | Telarc | CD-83534) se slušnou definicí, ale hlavně velkým objemem. Basové tóny byly pěkně šťavnaté a relativně slušně kontrolované.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 10

Střední pásmo nebylo sice krystalicky transparentní, ale čistota byla rozhodně slušná, hlasy v "Půbrdlová a Ulanbatar" od Jablkoně ("Oslava" | 2006 | Indies Records | MAM290-2) byly srozumitelné a jasné, se slušným prokreslením a důrazem. Naopak výšky v "Limehouse Blues" Cannonball Adderleyho ("Quintet in Chicago" | 1999 | Verve | 559770-2) byly spíše decentní, slušela by jim trocha expresivnosti navrch, objemově jich ale bylo akorát a nepůsobily nijak uměle cinkavě a zvonivě.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 11

Dynamika jak ve filmovém zvuku, tak třeba ve Verdiho "Requiem č. 2" v podání LSO byla na danou třídu velmi slušná, reprodukce byla jistá a energická, podpořená zejména aktivními spodními frekvencemi. Přehrávač to nijak zvlášť nepřehání s důrazem a expresivitou, ale detaily také nešetří a rozlišení je slušné - třeba piano v Hadenově "En La Orilla del Mundo" ("Nocturne" | 2001 | Universal | 013 611-2) působilo docela plasticky, již jako velký nástroj s určitou hloubkou a váhou.

Stingův "Englishman in New York" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) byla rozložená rozumným způsobem v pravolevém i předozadním směru, dění bylo celkem přehledné a čitelné, přednes pak zjevně autoritativní a energický. Mezi nástroji je již znatelný prostor, lokalizace je slušná.

2015 08 18 DK Pioneer BDP LX58 12

Pokud hledáte primárně filmový přehrávač se schopností posloužit i jako lepší entry level univerzální přehrávač pro všechny audiovizuální kotoučky v domácnosti, pak je Pioneer BDP-LX58 za rozumné peníze rozumnou volbou. Ve střední třídě nabízí slušně vyrovnaný výkon, velmi dobrý obraz a šťavnatý, energický a plný zvuk s mírnou tendencí k "hezčímu" podání. Pokud vám tak stačí výbava a hledáte univerzální přehrávač z kategorie vyššího hi-fi, který vás v ničem nebude otravovat, pak je BDP-LX58 jednoduše dobrý ve všech svých rolích.

Kč 21 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ 2 HDMI porty

+ dobrý obraz v kontextu třídy

+ slušně fungující upscaling

+ velmi příjemný zvuk na všechny žánry i v roli CD

+ jedna z nejlevnějších cest, jak hrát slušně SACD

+ rychlé reakce

ZÁPORY

- vlastně nic, pokud vám stačí výbava

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies