2015 06 02 TST Classe Sigma 1

Tak jak jsou Spojené státy až k prasknutí naplněné různými výrobci audio a video elektroniky všech typů a úrovni, tak sousední Kanada má naopak skutečně známých značek až nečekaně málo. Jednou z nich je také Classé, jejichž první zesilovač spatřil světlo světa už v roce 1980. Od roku 2001 patří pod křídla B&W Group a stává se tak častým partnerem pro vyšší kategorie reprosoustav z katalogu Bowers&Wilkins.

Ač se dění okolo značky Classé může zdát snad až trochu nudné, i za ní jsou zajímavé historky. Třeba ta o tom, jak firma získala generálního ředitele, který ji řídí už druhou dekádu. Zakladatel David Reich je zároveň i hlavním konstruktérem, nebylo tak divu, že neměl zrovna moc času na obchodní stránku věci a v prvních letech bylo Classé spíše okrajovou záležitostí. Přesto si k jejich produktům našel cestu Mike Viglas (nápověda - to je onen dlouholetý šéf), pár zesilovačů si koupil a během času si vybudoval s Reichem osobní vztah jako věrný zákazník. Stačila nedlouhá doba a padlo rozhodnutí, že Viglas pomůže svými schopnostmi popohnat značku kupředu - no, a po kanadsky optimistickém způsobu příběh končí tím, že Viglas to dělá dodnes.

2015 06 02 TST Classe Sigma 2

Všichni audiofilové jistě znají řadu Delta, luxusní designovou elektroniku se zakulacenými rohy. Chlubí se také poměrně unikátním řešením chlazení pomocí tunelu s aktivním odvětráváním - ideální teplota kolem součástek prý má velice velký vliv na kvalitu reprodukce, alespoň tak tomu v Classé věří. Nicméně k řadě Delta v roce 2015 přibyla ještě jinak pojatá, nižší série Sigma, sestávající pouze z předzesilovače / procesoru a dvou verzí koncového stupně (respektive koncového stupně s dvěma či pěti kanály - předzesilovač je totiž v konfiguraci 7.1 a může tak sloužit kompletnímu domácímu kinu).

Předzesilovač nese označení SSP (Surround Signal Processor) a koncový pak jednoduše AMP 2 či AMP 5 (viz výše - počet kanálů). Oba přístroje jsou v téměř identických tělech, černých, s ostrými hranami a čistě pravoúhlými tvary. Skříň je vyrobena z tlustých, bytelných profilů, výrobce myslel i na možnost přišroubovat kovové držáky pro umístění do racku. Vzhledem k tomu, že celé tělo obou přístrojů funguje jako chladič, není problém je ukrýt i do menšího prostoru.

2015 06 02 TST Classe Sigma 3

Oba přístroje ze série Sigma jsou designově minimalisticky čisté, dost možná by se dalo říct, že vlastně až poněkud nehezké, byť slušně vyrobené. Pouze třetinu plochy čelního panelu zabírá prohlubeň z lesklého černého plastu. U koncového stupně působí trochu nepatřičně a zbytečně, u předzesilovače je v ní skryt velký, jasný a ostrý dotykový displej s ovládacím tlačítkem po každé straně. Právě na SSP najdete ještě velké zapuštěné multifunkční ovládací kolo na straně jedné, na straně druhé ještě sluchátkový výstup, USB a HDMI vstup. Oba přístroje mají v levém horním rohu elektronické spínací tlačítko. Toť vše.

Začněme s bližším popisem koncového stupně, neb je výrazně jednodušší, než jeho řídící sourozenec. Prvním důležitým faktem je, že jde o zesilovač pracující plně ve třídě D (má tedy nejen spínaný napájecí zdroj, ale spínanou technologií má řešeny i samotné zesilovací obvody) a druhým je to, že vychází prý téměř úplně z modelu CA-D200 z vyšší řady Sigma (což je fajn - ten stojí o celých 40 000,- více) a přenáší jeho obvody do jednoduššího šasi.

2015 06 02 TST Classe Sigma 4

AMP 2 je navržen jako čistě digitální a ve svém srdci má také výkonný digitální signálový procesor, kterým řeší různé neduhy a zkreslení, vznikající právě z principu třídy D - taková možnost je naopak jednou z výhod "digitálu". Obvody v AMP 2 používají téměř nulovou celkovou zpětnou vazbu, buzení mají na starosti FET tranzistory. Rušení, vznikající ze spínaného zdroje na frekvenci 384 kHz, odstraňují filtry ve výstupní části, nastavená právě na tuto jedinou frekvenci. Další zušlechtění "déčkové" technologie zajišťuje firemní obvod Power Factor Correction, který spolu s naddimenzovaným napájecím zdrojem umožňuje rychle dodat na krátký okamžik zásobu až 1 000 Wattů.

2015 06 02 TST Classe Sigma 5

Na "digitál" nemá Classé Sigma AMP 2 zase tak přehnaně vysoký výkon - 200 Wattů do zátěže 8 Ohm, přesně 2x tolik do poloviční. Dokonce ani celkové harmonické zkreslení nevybočuje ze standardu třídy a činí 0,018% (1 kHz a aktivní symetrický vstup), byť některé zesilovače třídy D nabízí o řád až dva lepší papírové hodnoty. Zajímavější je pak hodnota výstupního proudu, který AMP 2 umí vypustit - je to solidních 116 V peak-to-peak. O hlasitost se pak také nemusíte bát - 29 dB zisku je také slušná hodnota.

2015 06 02 TST Classe Sigma 6

Classé Sigma AMP 2 pak takříkajíc "myslí zeleně" - svůj výkon odevzdává ve velmi kompaktním těle 43 x 37 x 9,2 cm s čistou vahou necelých 10 kg. Příkonem 177 Wattů při 25 Wattech výkonu sice není AMP 2 úplně typickým "déčkem", přesto jde o efektivní nakládání s energií.

Výrazně sofistikovanější a hlavně uchvacujícím způsobem konfigurovatelný je pak signálový procesor SSP. Sídlí v úplně identickém šasi, lišícím se jen nepatrně vahou, atakující 8,5 kg. V Classé tvrdí, že se v SSP pokusili vytvořit klasický linkový dvoukanálový zesilovač podle svých nejlepších tradic, vybavili ho ovšem schopností přepínat HDMI vstupy a zpracovat signál v konfiguraci až 7.1 - to proto, že téměř každý milovník sterea si občas chce také pustit film a téměř každý majitel domácího kina poslouchá také hudbu. SSP se tak zdá dobře pojatým průsečíkem těchto světů.

2015 06 02 TST Classe Sigma 7

Tak jako u koncového stupně, i u předzesilovače Classé říká, že vychází z řešení použitých v řadě Delta. Zde je stereo část převzata z dvousettisícového modelu CP-800, kladoucího důraz také na USB přehrávání a síťové připojení pro stream hudebním dat. Ty samé funkce stojí také v centru schopností SSP. Nicméně SSP není výhradně digitálním centrem - má pochopitelně i analogové vstupy, mezi něž může patřit třeba i přenoskový předzesilovač.

2015 06 02 TST Classe Sigma 8

Uvnitř přístroje je tedy primárně symetrický dvoukanálový předzesilovač, který zvládá bezchybnou integraci i s dalšími pěti kanály a subwooferem v aplikaci domácího kina. I zde je pak komplexně pracující DSP, umožňující konfigurovat nepřeberné množství aspektů pro každý zdroj a pro každou situaci. Můžete si tak uložit několik samostatných konfigurací, mezi kterými snadno na dotykovém panelu přepnete, můžete uložit několik desítek konfigurací vstupů a výstupů v maticovém systému (tj. pod tlačítko si uložíte kombinaci aktivního vstupu, aktivního výstupu, jejich pojmenování i dalších praktických parametrů), můžete ovládat maximální i startovací hlasitost, skvělým pomocníkem může být také ekvalizér.

2015 06 02 TST Classe Sigma 9

Respektive sofistikovaný systém různých nastavení - od basového managementu, přes klasický ekvalizér s devíti pásmy až po tónové korekce, pracující v čistě digitální doméně. Taková výbava už by měla umět pomoci vyladit přednes sestavy i v problematických prostorách, případně v kombinaci s nevyrovnanými reprosoustavami. Pravdou je, že pokud se budete snažit a budete precizní, nastavováním bez většího problému strávíte dlouhé hodiny - my jsme strávili zkoušením kombinací celé odpoledne a zdaleka nedoladili všechno.

Na druhou stranu není problém používat SSP v podstatě ve stavu "z krabice". Jen by byla škoda nezískat těch posledních 10% výkonu, které důsledné nastavení přinese zejména v menších místnostech. Je škoda, že tu není nějaká forma automatické kalibrace.

2015 06 02 TST Classe Sigma 10

Classé Sigma SSP má i velice dobré technické paramtery - v roli centra domácího kina zvládá i moderní formáty typu Dolby TrueHD nebo DTS-HD Master Audio, v roli dvoukanálového "mozku" pak umí rozlišení až 24 / 192 - tady je velká škoda absence podpory raketově rostoucího DSD. Po síti, přes USB či po AirPlay zvládá ale všechny zásadní formáty od mp3, přes AAC až po FLAC a WAV. Jedinou nevýhodou je, že tu není integrovaný žádný klient, takže do přístroje musíte obsah "natlačit" nějakou externí aplikací a najít jej v ní jako DLNA Renderer. Je to škoda, minimálně mohli v Classé využít firemních programátorů Bowers&Wilkins, kteří podobné aplikace umí na jedničku.

2015 06 02 TST Classe Sigma 11

Předzesilovač pracuje v širokém frekvenčním pásmu 8 - 200 000 Hz (tedy pouze v oblasti digitálního sterea), v digitální oblasti s celkovým harmonickým zkreslením menším než 0,0005% (u analogových signálů je to 0,002%). Odstup signálu a šumu činí pak minimálně 101 dB v případě analogového signálu, zpracovávaného DSP. Skvělá je separace kanálů přes 100 dB a jejich sladění v toleranci pouhých 0,05 dB.

2015 06 02 TST Classe Sigma 12

Classé Sigma SSP / AMP 2 jsme poslouchali zejména s "firemními" reprosoustavami Bowers&Wilkins 805 Diamond Maseratti Edition, ale také s Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla. Na chvíli též s Audiovector SR-6 Avantgarde Arreté. Porovnávali jsem kromě Naim CD5si / Naim Nait XS a ASUS Xonar Essence One MUSES MK2 i s Audionet PRE G3 / MAX, Cambridge CXA80 / CXN / CXC. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ Silver a Black a filtraci zajišťoval Furman AC-210 A E.

Mnozí říkají, že koncové stupně Classé jsou měkké, jinými slovy mají rozvolněnější přednes v basovém spektru. Inu, až doteď. Sigma AMP 2 jako kdyby v tomto ohledu ani nebyl ze stejné továrny, naopak nabízí bas semknutý, pevný, svižný a jen zářící energií. "Spanish Coast" Iggyho Popa z desky "Préliminaires" dokázala sestava Classé Sigma protlačit naprosto všemi zmíněnými reprosoustavami bez ztráty kontroly (to už musíte hrát hodně nahlas, aby zesilovač přestal stíhat). Baskytara pěkně zadrnčela, jednotlivé tóny měly výbornou definici. Basový fundament si prostě užijete, zesilovač má dění pevně v rukou, vše je utažené a má skvělý impuls.

2015 06 02 TST Classe Sigma 13

Ono dost autoritativní, chvílemi až trochu tvrdší, analytičtější podání je vlastní celému frekvenčnímu pásmu. Ale ani sladký Garfunkelův hlas v "El Condor Pasa" z nejslavnější desky dua Simon & Garfunkel "Bridge over troubled water" nezněl neosobně či chladně, neztratil své kouzlo ani přes sem tam důraznější sykavku. Na danou cenovou třídu sestava hrála výjimečně lehce a až krystalicky čistě. Přímočará, samozřejmá čitelnost a konkrétnost podání vokálu sahá od velmi tichých až po opravdu, opravdu vysoké poslechové úrovně. Classé zůstává stejně autoritativní a jisté v každé z poloh.

2015 06 02 TST Classe Sigma 14

Kovové perkuse Manu Katchého ve "Springtime Dancing" z "Third Round" byly velmi znělé a výrazné, snad až lehoučce zvonivé. Díky vynikající kontrole a pevnosti zvuku můžete dozvuky nadprůměrně dlouho. Jemnost rozlišení je tedy rozhodně velmi dobrá, celkové podání však působí lehce analyticky. Líbila se nám naprosto samozřejmá kovovost činelu, stejně jako to, že aniž by byl nepřirozeně dominantní, nezapadl díky své energii ani proti rozehranému kontrabasu a klavíru.

2015 06 02 TST Classe Sigma 15

Zdálo se nám, že Classé Sigma mají dynamickou rezervu nad poměry třídy, zvuk je rychlý a jasný a ani v náročných chvílích neztrácí sestava sílu. Dokonce utáhla i skutečně velké reprosoustavy s mnohem vyšší cenovkou, aniž by si uřízla ostudu, ačkoliv tam bylo cítit, že velké těleso London Symphony Orchestra ve Verdiho "Dies Irae" z "Requiem" může být ještě živější a důraznější, když Audiovectory správně nakrmíte. Ale třeba s Harbeth nebo 805 Diamond Maseratti Edition, které byly systému Classé cenově nejadekvátnějšími partnery, působilo dění přirozeně. Úder do velkého bubnu šel pěkně do hloubky, zazněl s plasticitou a neochvějnou jistotou. Přednes je lehčí, nemáte pocit, že by na vás vytvářel fyzický tlak, ale impuls zesilovač už předat dokáže.

Rozlišení jde ruku v ruce s dojmem rychlosti a přesnosti reprodukce - jinými slovy je parádní. Classé Sigma dodává opravdu pořádnou porci detailů, v "Andreas, André" od Jienat velice dobře, byť trochu důrazně rozebírá i drobné nuance, zejména bubínky jsou díky tomu pocitově skoro v místnosti. Vznik tónu je bleskurychlý, vše má své místo a čas. Hudba je rozebraná opravdu důsledně, seskládaná ale zpět v pevném, velmi konkrétním obrazu.

2015 06 02 TST Classe Sigma 16

Myriády detailů, kterými vás Classé zásobuje, pomáhají velmi dobré orientaci na zvukové scéně. Zejména v pravolevém směru bylo díky skvěle vystiženým konturám a výborné separaci nástrojů snadné se v hudbě zorientovat. Každý nástroj v "The Beat Goes On" Patricie Barber má své jasné, přirozené místo s dostatkem vzduchu kolem sebe. Tady se pevnost a výborná definice projevují maximálně pozitivně.

Díky na tuto třídu exkluzivní rychlosti zvládá Classé "rozčísnout" i zvukově spíše průměrné nahrávky, jako třeba "Guilty all the same" od Linkin Park. Jaký nářez díky své autoritě ovšem Sigma z téhle skladby dokázala udělat, to bylo až neskutečné. Ten důraz, s jakým se zvuk doslova řítil z reproduktorů, aniž by ztrácel přehlednost, ten tuhle hardrockovou jízdu prodal na jedničku. Zvuk byl přímý, živý, pevný a nedá se popsat jinak, než jako divoká smršť, která vás strhne. Je to, pravda, trochu technicistní přesnost, ale rozhodně vynikající.

2015 06 02 TST Classe Sigma 17

Komponenty Classé nové řady Sigma stojí rozhodně za pozornost. V malém balení totiž skrývají velký potenciál. V kontextu pořizovací ceny mají vynikající rozlišení, až krystalicky čistý zvuk, autoritu a údernost, takže můžete poslouchat jakoukoliv hudbu na v podstatě jakýchkoliv reprosoustavách a při v podstatě jakékoliv hlasitosti a Classé budou stále působit, že mají dostatečnou zásobu výkonové a dynamické rezervy. Velkým pozitivem je též velmi rychlý zvuk, zvládající rozlišit i drobné nuance. Je fakt, že je to trochu technicistní zvuk, mírně tvrdší, ale precizní. Předzesilovač, respektive procesor, exceluje záběrem různých nastavení včetně možností přizpůsobit si ovládání právě svému komfortu a svým potřebám. Classé Sigma SSP umí, stručně řečeno, úplně všechno, co si běžný posluchač a divák filmů může přát. Jedinou skutečnou výtkou tak zůstává absence DSD. Popravdě řečeno, tohle je Classé, které bychom skutečně chtěli, i přes jeho podivný vzhled. Sestava Classé Sigma nás přesvědčila, že i "digitál" lze udělat opravdu kultivovaně a že s ním lze neúnavně a zábavně poslouchat hudbu. Všechny palce nahoru...

Kč 150 000,- - SSP
Kč 100 000,- - AMP 2

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastická konfigurovatelnost předzesilovače

+ velmi pevný, autoritativní zvuk i v basovém pásmu

+ výborný poměr cena / výkon - tohle je Classé, které se vyplatí nejvíce

+ velká zásoba energie i pro dynamické špičky

+ jeden z nemnoha kultivovaně hrajících zesilovačů třídy D

ZÁPORY

- není to zrovna designový zázrak (ale to je o vkusu)

- chybí nativní podpora DSD

- nemá vlastní aplikaci (v přístroji, ani externí) pro ovládání a procházení síťových zdrojů

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio