2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 1

Mobile Fidelity netřeba představovat, povolanější partičku lidí byste v oboru produkce zvukově výjimečných nosičů (dnes už nejen vinylů) jen stěží hledali. Nedávno se pak značka MoFi objevila také u gramofonů, přenosek a v neposlední řadě též na přenoskových předzesilovačích a netřeba zdůrazňovat, že vše je projektováno jako jeden sladěný řetězec. Nabídka phono předků pak zahrnuje dva modely, z nichž ten dražší se liší hlavně přítomností sluchátkového výstupu.

I proto jsme měli tu čest s levnějším z obou modelů, nazvaným jednoduše StudioPhono. Přístroj samotný má velmi účelný design s křivkami a barvami (či snad spíše absencí barev), které evokují profi přístroje z doby 30 - 40 let nazad.

Krabička je malá, lehoučká a nenápadná, její nenápadné tělo oživuje dvojice čtvercových tlačítek a teplou žlutí žhnoucí stavová dioda, trochu elegance přidává lesklá zadní třetina s firemním logem. Všechno důležité se odehrává na zadní stěně bytelného přístroje.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 2

Právě tam najdete tříkolíkový vstup externího napájecího zdroje, jehož oddělení pomáhá jednak udržet u StudioPhono velmi kompaktní rozměry, ale hlavně "zářící" napájení není nikde poblíž velmi citlivých signálových obvodů.

Krom napájení je pak konektivita přímá jako žebřík - jeden pár cinchů vstupních, jeden pár výstupních, mezi nimi klasický zemnící kolík.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 3

Již zmíněná tlačítka v přední části přístroje aktivují subsonický filtr (to vpravo), případně přepínají standardní stereofonní režim na mono, což by prý mělo pomoci při přehrávání starých monofonních vinylů, nebo i moderních reedic (jako je třeba "The Beatles in Mono" a podobné).

Obvodové řešení pomáhal dolaďovat Tim De Paravicini, geniální (polo)šílenec, který mimo jiné stojí za systémem Mobile Fidelity Gain2 Ultra Analog, kterým se produkují mastery pro vinyly MoFi.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 4

Ačkoliv StudioPhono v základu můžete prostě zapojit a hrát, máte-li některý ze strojů MoFi Electronics, pokud byste zatoužili po jiné přenosce, lze za pomoci přepínačů na spodní straně snadno nastavit širokou kombinaci parametrů.

Konkrétně můžete využít čtyři stupně zisku (40 - 46 - 60 - 66 dB), což umožní připojení drtivé většiny MM a MC přenosek a zvolit můžete i zátěž - 47 kOhm pro MM a 75 / 100 / 500 / 1 000 / 10 000 / 47 000 ohm pro MC přenosky. Vstupní kapacita je 100 pF. Výrobce se pak pyšní celkovým harmonickým zkreslením 0,12% u MC přenosek a 0,01% u MM přenosek. Žádné další parametry ale naopak MoFi Electronics neudává.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 5

MoFi StudioPhono jsme poslouchali primárně s firemním gramofonem UltraDeck s přenoskou MasterTracker, ale také s redakčním VPI Scout s raménkem Jelco SA-250 a přenoskou Hana EH. Porovnávali jsme s Grandinote Celio, Cambridge Duo nebo Pro-Ject Phono Box. Poslouchalo se přes Norma Revo IPA-140 s Harbeth Monitor 30, Cambridge CXA80 a Fischer&Fischer SN-70 či Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250. O použité kabeláži, filtrech a dalším příslušenství víc v pravém sloupci -->.

Na svou cenovku nabízí StudioPhono vlastně až neuvěřitelně pevnou a konkrétní artikulaci basové linky v titulní skladbě Eickovy desky "Skala" (2011 | ECM | 276 3107). Tak jako čistě a konkrétně hraje gramofon samotný, tak to dále jen podtrhuje právě StudioPhono a oba tvoří dohromady výjimečně funkční soustavu. Basové tóny mají velmi solidní hloubku i robustnost, pěkné kontury a celkovou jistotu, kterou jsme doposud ve světě čtyřmístných cenovek neslyšeli. Hluboké tóny mají už takovou tu příjemnou plnost a vřelost, je to syté, byť možná o kousek klidnější. Na danou cenu je to ale strhující úroveň.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 6

Taktéž hlas Cassandry Wilson v "Run the voodoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl vlastně velmi informativní, čistý a jasný. Potěšilo nás zejména to, jak civilně a přirozeně StudioPhono hraje, je to parádně konkrétní přednes, pěkně transparentní a phono rozkrývá i jemné detaily. Všechno je uvolněné, nepřepjaté, vlastně až neuvěřitelně "normální" na phono kategorie "za pár tisíc". Nejsou tu stopy žádného přibarvení, žádného zdůraznění a žádné umělé "hezkosti". Tohle je čisté, přirozené a na danou cenu velmi realisticky hrající phono.

Úplně stejně - tedy že prostě jen s minimem vlastního podílu zesílí signál přenosky - se pak chová StudioPhono i na nejvyšších kmitočtech. Cinkot perkusí v Harrisonově "Got my mind set on you" ("Cloud Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) má často tendenci trochu zapadnout do pozadí, nebo naopak být až trochu moc vtíravý. Předzesilovač MoFi Electronics pak hraje "normálně" - zvuk činelů není nacinkaný a uměle jásavý, phono vám ani nezdůrazní jejich tak trochu plechový charakter, prostě vám v klidu načrtne nahrávku včetně jejích zvukových nectností, ale přesto netahají za uši - tak nějak má vypadat přesná reprodukce.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono 7

V úderech velkého bubnu v úvodu "Lion in Winter" od Bee Gees ("Trafalgar" | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) bylo jasně cítit, jak si malá krabička vede sebejistě a hudba měla jasnou kontrolu i dynamiku. Velký buben byl prostě velký, mocný, pevný a úderný a ačkoliv oproti opravdu high-endovým strojům je to jaksi celé trošku víc v klidu, ta svižnost a razance, kterou umí StudioPhono udržet pocitově jistě pod kontrolou, to je něco, co rozhodně za normálních okolností za 10 000,- nekoupíte.

Velmi čistý, nezabarvený (až se chce říct neutrální) zvuk StudioPhono pak nabízí také přístup k jemnějším detailům, než byste čekali. V Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) to bylo jasně znát - čisté, nešumící pozadí, až neanalogová čistota a třeba i jemné zašustění dechu na mikrofonu je slyšet tak dobře a konkrétně, že se tomu nechce za dané peníze ani věřit.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono in 1

Pokud je pak nahrávka dobrá (jako třeba verze Zappovy "Heavy Duty Judy" od Pierrejeana Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001)), pak si užijete i pevně a konkrétně zaostřené podání prostoru hudební scény. StudioPhono nemá tendenci nějak nadýchávat, zvětšovat či prostě něco přidávat. Scéna byla tak nějak až prozaicky čistě a přehledně podaná, se zřetelnou a konkrétní lokalizací nástrojů a pocitem jasně definované šířky a hloubky. StudioPhono přináší takovou míru "normálnosti", která by podle všech zkušeností neměla být tak úplně dostupná za podobné peníze.

Nejlepší na tom všem je, že StudioPhono funguje i na obyčejných nahrávkách typu popového hitu "You Win Again" od Bee Gees ("E.S.P." | 1987 | Warner Bros | 925-541-1). Jistě, ukáže vám jisté limity takové nahrávky, ale ne vulgárně. Naopak díky technicky zvládnuté reprodukci s výtečnou organizací funguje rytmika nahrávky, není to nijak zbytečně vypjatá nebo naopak uměle hřejivě zakulacená reprodukce, dostanete jednoduše naservírováno to, co přenoska zachytí.

2018 06 22 TST MoFi Studio Phono in 2

MoFi Electronics udělali se svou řadou gramofonů, ramének, přenosek a doprovodné elektroniky velkou díru do světa ještě zaplatitelných řešení. Krom toho, že design je opravdu účelný a to až tak, že se mu možná design říkat nedá, nemá StudioPhono žádnou slabinu. Kompaktní rozměry, snadné ovládání a nekomplikovanost jednoho vstupu a jednoho výstupu znamenají příjemné soužití, pokud nejste fanatik co ke každé desce přehazuje přenosku, pak ani nastavování provozních parametrů není komplikované. Co je ale nejparádnější, to je přímočará čistota, přesnost, dynamická živost a díky tichému pozadí vlastně i pěkná detailnost, s níž StudioPhono funguje. A to tak, že to svět čtyřmístných cenovek patrně doposud neviděl (respektive neslyšel). Tohle je phono, které úžasně doplňuje geniální poměr cena / výkon u gramofonů MoFi Electronics, ale zároveň funguje za dané peníze téměř zázračně i samo o sobě...

Kč 7 790,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ patrně nejlepší phono v dostupné kategorii

+ možnosti doladit parametry

+ zvukově vlastně naprosto čisté, přirozené, "rovné",...

ZÁPORY

- není to právě pohledný přístroj

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies