800 150 dynaudio partner

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 1

Německý ELAC má už dlouhá léta svou pobočku v Kalifornii, kde pro firmu tvoří studio vedené legendárním Andrew Jonesem. Ten začal pro ELAC pracovat velmi dostupnou sérií Debut, ta se dočkala oprášené podoby s přídomkem Reference, která původní a doposud prodávanou řadu oživuje lepšími komponenty, lepšími materiály i menším ohledem na cenu. Základem jsou středně velké, ale stále velmi dostupné Debut Reference DBR62.

Protože jde o skutečně debutantské reprosoustavy pro širokou veřejnost, mají kromě dostupné cenovky také moderní designové pojetí. To spočívá hlavně v kontrastním provedení čelní desky v matném laku a zbytku ozvučnice v umělé, leč pěkné a vkusné umělé dýze. Jde v praxi o maximálně jednoduchý, klasický tvar a pojetí.

Skříně z MDF panelů s jednou velkou vnitřní rozpěrou jsou na danou kategorii relativně velké – mají šířku 20,8 cm, hloubku 27,5 cm a výšku 35,9 cm. Váží přitom poměrně výrazných 8,2 kg. Skrze čelní stěnu vykukují dva měniče, kroužek kolem tweeteru částečně překrývá koš středobasu. Bassreflex má štěrbinovou podobu s plynule klenutými bočními částmi pro potlačení hluku turbulencí.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 2

Tkaná kopulka vysokotónového reproduktoru má průměr 2,5 cm, je zakrytá poměrně hustou kovou mřížkou a zasazená do výrazného, až překvapivě velkého trychtýřového zvukovodu. Středobasová membrána má průměr 16,5 cm, hrubou strukturu má na svědomí materiál na bázi aramidových vláken. Pohybuje se v pevném hliníkovém koši na měkkém vlnkovém závěsu.

Frekvenční výhybka je namontovaná na plastovém bloku s jedním párem reproduktorových terminálů vzadu ve spodní části ozvučnice. Dělící frekvence je nastavená na úroveň 2 200 Hz.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 3

Výrobce udává frekvenční rozsah 44 – 35 000 Hz (bez tolerančního pásma), jmenovitou impedanci 6 ohm a charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m.

Debut Reference DBR62 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde jim spolčnost dělal primárně Marantz PM7000N s CD přehrávačem Cambridge Audio CXC. Propojeno bylo přes Cardas Crosslink a ke srovnání krom Debut Reference DFR52 byly třeba Bowers&Wilkins 603.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 4

S houpavou baskytarovou linkou v Sacksioniho „Hiccups“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) si reprosoustavy poradily s příjemnou hloubkou a celkově nestresovaným, nenuceným způsobem. Bas je volnější a měkčí, nečekejte ani při – na poměry regálovek – velmi solidní hloubce nějaké hromobití. Basa je ale vlastně slušně čitelná a vyznívá lehce, nekomplikovaně a kultivovaně, bez podbízení, bez zdůraznění. To nicméně může nastat, pokud budou ozvučnice stát blízko u zadní zdi.

Zpěv Karen Matheson a akustické nástroje ve středním pásmu zněly tak nějak celkem přirozeně nenásilným stylem, ELAC hrají s vkusnou čistotou a jistou dávkou jemnosti, která ale není nepříjemná. Možná by projevu slušelo maličké dýchnutí energie navrch, trochu průbojnější styl prezentace, ale celková hezká a nijak akcentující tonalita je určitě mezi dostupnými reprosoustavami nadstandard. Reprosoustavy dokonce mají i slušné proporce zvuku, stejně jako dobrou míru soustředěnosti, není to zvuk z kategorie „levných“ – není možná vyladěný na živost a onu jistou dávku efektnosti, která je v této třídě normou, o to příjemněji se vám ale bude poslouchat po dlouhou dobu.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 6

Cinkání činelu v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) bylo také poměrně civilní, klidné, ale o něco živější, razantnější než zvuk středobasu. Rozlišení dílem i díky tomu působí nadstandardně, zvuk výšek je v dané třídě opravdu pěkně čistý. Fakticky nejsou Debut Reference DBR62 nějakými analytickými monitory, ale přehlednost je dobrá, byť je tu cítit lehká tendence ke směrovosti a projev výšek tak trochu „doladíte“ natáčením na své ucho nebo naopak ven.

Přes svůj limitovaný objem zvuku a celkově trochu klidnější zvukové pojetí nebyl dynamický odpich bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) vůbec špatný. Reprosoustavy mají tendenci akcentovat spíše kontrolu a čitelnost nad mohutností. Dravě dynamický zvuk nečekejte, ale v menších prostorách hrají Debut Reference DBR62 s dostatečnou dynamičností – od nevelkých dostupných reprosoustav je to dobrý výsledek.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 11

Už bylo řečeno, že zvuk není nijak cíleně analytický a nesnaží se – ať už na efekt nebo z jiného důvodu – akcentovat detailnost. Spíše jde o poměrně typický „jonesovský“ přístup, zaměřený na celistvost. V kontextu své třídy ale i tak nabízí ELAC velmi solidní čistotu a čitelnost, takže přestože třeba velmi tiché šumění hlasů hostů hudebního klubu a cinkání jejich šálků a skleniček v úvodu živáku „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) tu téměř není slyšitelné, tak celý dojem je „dostatečně hi-fi“. Nástroje nejsou úplně perfekcionisticky ohraničené a přesto se mezi nimi v nahrávce dá dobře orientovat.

Podání prostoru „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) mělo, zcela v souladu s běžnými zážitky v této cenové úrovni, přeci jen citelný fokus na střední bod mezi reprosoustavami, nicméně s pěknou pravolevou šířkou a lehoulince naznačeným pocitem hloubky. Přestože jsou Debut Reference DBR62 klasické dvoupásmové regálovky, neočekávejte od nich ten známý „minimonitorový efekt“ – jsou spíše volnější, nicméně slušně vzdušné a nabízí bezproblémovou organizaci.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 5

Všeobecná přívětivost (nikoliv ale ve smyslu nějaké zabarvenosti) a poklidnější charakter pak vytváří takový dobře poslouchatelný hudební soulad, i ráznější popová „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) měla civilní, dobře kontrolovanou podobu, dobře čitelnou, se slušným basovým základem a takovou celkově bezkonfliktní, ale ne unylou nebo nudnou podobu. Změnou elektroniky pak celkem zřetelně pozměníte i charakter reprososutav.

Velmi dostupné, ne úplně malé reprosoustavy Debut Reference DBR62 jsou dalším celkem zřetelným zářezem Andrew Jonese do světa dostupného hi-fi – v jeho zhmotněné vizi nabízí základní ELAC moderní kabátek, ale přitom zvuk klasického hi-fi, nezdůrazňujícího, nepřibarvujícího a neohromujícího, prostě tak nějak klidně a civilizovaně plynoucího. Na své rozměry a cenu nabízí Debut Reference DBR62 poměrně solidní bas z hlediska hloubky i objemu, nabízí příjemně civilní a civilizovanou formu poslechu a ukazuje, že i za málo peněz lze mít vcelku hodně muziky.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních. Prostor byl poměrně živý, částečně tlumený několika akustickými panely a kobercem.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odezva má plnohodnotnou energii od zhruba 50 Hz, což s ohledem na velký prostor a relativně velkou vzdálenost od stěn bylo docela překvapivě hluboko. Propad na 180 Hz je zdůrazněný vlastnostmi prostoru, je vidět tendence celkově klesající frekvenční odezvy od basů k výškám. V ose je pak na konci pásma trochu zvýraznění na výškách, relativně hodně velký propad energie naopak je vidět mimo osu – pro optimum tak bude důležité pečlivě vyladit natočení i pozici v místnosti. Celkově je zejména střední pásmo pěkně vyrovnané, v kontextu ceny je celý průběh velmi korektní až opravdu dobrý.

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 m2

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 m3

Waterfall

2021 01 20 TST ELAC Debut Reference DBR62 m4

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Naladění bassreflexu je soudě dle prvního sedla na křivce naladěný na 50 Hz. Křivka se bez problémů drží nad úrovní 5 ohm, což je v dané ceně a koncepci solidní a nemělo by to klást nepřiměřené nároky ani na nejlevnější elektroniku. Zvláštní je artefakt na 700 Hz, zrcadlený také na křivce elektrické fáze. I na frekvenční odezvě je v tomto místě vidět krátký propad. Elektrická fáze nepatří mezi nejklidnější, ale větší část se nachází v kladných hodnotách – celkově nebudou Debut Reference DBR62 nepřiměřenou zátěží ani pro levné komponenty.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 13 580,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ překvapivý subjektivně vnímaný objem basu

+ celkově příjemný, solidně koherentní zvuk

+ velmi přátelská cenovka

ZÁPORY

- chvílemi se zdá, že střední pásmo by mohlo být zřetelnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio