ROTEL Michi zesilovače

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 1

Jen nemnoho výrobců audio techniky je „zasloužilejších“, než japonský Teac. Bratři Taniové značku založili začátkem 50. let v Tokyu a prvním produktem byl mimořádně drahý kotoučový magnetofon TD-102, načež celkem svižně následoval rozvoj firmy v oblasti profesionálního záznamu zvuku, časem třeba ale i založení luxusní odnože Esoteric. Dnes se Teac zaměřuje na dostupnou elektroniku a s výjimkou gramofonů je poznávacím znamením výrobků této značky „poloviční“ šířka šasi.

Tak i základní integrovaný zesilovač v nabídce, model AI-301DA-X, odpovídá této základní firemní ideji. Šasi evokuje „profi“ segment, jde o pěkně zpracovanou skříň, tvořenou panely semknutými mezi výraznými bočnicemi. Zhruba dvoukilový přístroj je skutečný drobeček s šířkou 21,5 cm, výškou 6,1 cm a hloubkou 25,4 cm snadno zapadne i do těsných moderních obývacích prostorů a kompaktnost konstrukce je určitě konkurenční výhodou.

Na předním panýlku najdete jen to nejnutnější, dvojice malých kulatých tlačítek slouží k zapnutí přístroje a přepínání mezi vstupy, ten aktivní indikuje maličká sytě modrá dioda. Výrobce kupodivu nabízí i 6,3 mm sluchátkový jack. Regulace hlasitosti probíhá nevelkým, ale do ruky příjemně padnoucím potenciometrem.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 2

Je zajímavé, kolik konektorů se podařilo vtěsnat na zadní panel zesilovače – jsou tu dva páry plnohodnotných reproterminálů (byť z konstrukce trochu čouhají a jsou hodně blízko u sebe), jsou tu dvě sady cinchových linkových vstupů a vešla se dokonce i klasická napájecí zásuvka, není tak třeba externího zdroje.

AI-301DA-X má ale také příjemnou paletu digitálních vstupů – koaxiální a optický standard doplňuje potěšující USB pro spojení s počítačem a bluetooth rozhraní pro každodenní komfort. Komplexní konektivitu doplňuje ještě subwooferový výstup.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 3

Modelové označení s X na konci naznačuje, že jde o aktuální verzi, o níž výrobce říká, že byla „zvukově vyladěna v Evropě“. Zajímavostí je také možnost automatického zapínání v případě detekce signálu na digitálních vstupech (což se hodí třeba při spojení s televizí apod.).

Uvnitř hliníkového těla tepe – s ohledem na velikost logicky – dánský modul zesilovače ICEpower, který dodává slušných 60 Wattů do 4 ohm a 30 Wattů do 8 ohm ve třídě D. K tomu ale Teac přidává vlastní modul sluchátkového zesilovače CCLC (což označuje obvody bez vazebních kondenzátorů), který má výstupní výkon 100 mW na kanál do 32 ohm.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 4

Díky použitému čipu D/A převodníku Burr Brown PCM1795 nabízí optika podporu rozlišení 24 bit / 96 kHz, koax dokonce 24 bit / 192 kHz. Největší chloubou je ale USB, kam můžete u PCM signálu poslat až 32 bit / 192 kHz nebo DSD128. U Bluetooth jste pak limitováni kodekem aptX.

Zesilovač má udávaný frekvenční rozsah 2 – 100 000 Hz (-5 dB), odstup signálu a šumu na linkových vstupech 95 dB (IHF-A na 20 kHz) a celkové harmonické zkreslení 0,01% (1 kHz / 8 ohm / 1 W).

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 6

AI-301DA-X jsme poslouchali jak s firemním CD přehrávačem PD-301, tak třeba s Cambridge CXC v sestavě s Fischer&Fischer SN-70 na kabeláži Dynamique Audio Horizon 2. Zkoušeli jsme ale také spojení s KEF LS50 Meta a GoldenEar SuperSub X s RME ADI-2 DAC FS a kabeláží ZenSati Authentica. Srovnávalo se s Emotiva XSP-1 / XPA-DR2. O složení jednotlivých sestav, o příslušenství nebo napájecích řešeních se dozvíte více v pravém sloupci -->.

„Déčkové“ moduly od ICEpower jsou všeobecně velmi slušné v tom, kterak zachází s basovou složkou a je fakt, že i maličký zesilovač si překvapivě dobře poradil s duněním zvonu i varhanními tóny Bachovy „Toccata BWV 565“ z „Audiophile Test“ (2008 | ABC Records | HD-150). Bas byl vlastně dobře strukturovaný, silný, lehce dominantní, se snahou zapůsobit na posluchače. Nečekejte, že by malý zesilovač dokázal naplnit prostor skutečnou vahou a hutností varhanních tónů, ale v kontextu ceny bylo dobré jak ohraničení, tak důrazné podání basů.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 8

Na vokálu Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) bylo cítit mírné ztvrdnutí zvuku, pokud máte ostřeji hrající reprosoustavy, může to být potenciálně rizikový faktor. Díky jasnějšímu a lehce dopřednému střednímu rozsahu ale vokál zněl detailněji, než v reálu byl, působil otevřeně, živě a energicky. Přednes je celkově lehce techničtější, nicméně příjemně zřetelný.

Dramaticky přítomný činel v „So what“ Milese Davise („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) byl rázný, rychlý, tvrdý a možná opět až lehce prezentnější. Rozlišení je slušné, není to ale audiofilská jemnost a delikátní dozvuky nebo drobnůstky – zvuk se spíše prosazuje a snaží se být působivý, nicméně v kontextu své kategorie je bezproblémový.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 9

Moc pěkně si AI-301DA-X poradil s bubny v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) – každý úder měl nečekaně přesvědčivou sílu, dravost a právě u takhle dynamických momentů je celková dopřednost slušivá, podporuje drajv a energii nahrávky. Jasný, živý zvuk udělá radost při rockové hudbě nebo filmových efektech, je to až trochu nadsazená prezentace, ale vlastně až překvapujícně živá na tak maličký zesilovač.

Jak už bylo řečeno, rozlišení je v kontextu třídy bezproblémové, třeba u „Jacob’s Dream“ v podání Alison Krauss („Hear the difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) bylo cítit ono brilantní podání, ona dopřednost, takže máte pocit, že zvuky jsou blízko vás, nicméně třeba v nahrávce celkem dost výrazně zdůrazněné kytarové struny tu byly až trochu na hraně. To, že tu jednotlivé zvuky nedoznívají úplně až do konce nebo tu nejsou tak jasně zřetelné ty drobné zvuky v pozadí, to vlastně díky pevnosti a energii reprodukce ani nevnímáte. Jako kdyby zesilovač preferoval soustředěnost a sílu nad těmi nejdelikátnějšími detaily.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 7

Händelova „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) nebyla úplně proporčně veliká, stejně tak bylo cítit jistý akcent na těžiště mezi kanály. Lokalizace nástrojových sekcí je nicméně v rámci třídy stále bezproblémová, je to klasické stereo s dobrou pevností a dobrou čitelností.

Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) zněla tak nějak bezproblémově, zesilovač si pěkně poradil s nosnou basovou linkou i nízko položeným vokálem, ani v ostatních částech spektra ale nebylo nic nepříjemného. Celý přednes je stále jakoby posazený o krok směrem k posluchači, je to živý a až dost snaživě energický zvuk, díky čemuž působí „více na dlani“, než čekáte.

2020 12 31 TST Teac AI 301DA 5

Na zesilovač ze základní třídy nabízí AI-301DA-X od japonských Teac dobré standardy – má velmi praktické balení i některé funkce (zapnutí spolu s televizí potěší celou rodinu), má ale i schválně „do živa“ laděnou zvukovou charakteristiku, kde se díky ICEpower modulům velmi dobře popere s jakýmkoliv basem, ale kde přeci jen lehce akcentuje živost a výraznost nad audiofilskou realističností do posledního detailu. Pokud ale dáváte přednost běžným rockovým a popovým zákoutím hudebního světa, není to vůbec špatné naladění a malý zesilovač umí nabídnout celkem velký drajv a neostýchavou energičnost, která přesahuje očekávání od tak malého přístroje.

Kč 14 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá výbava

+ překvapivě slušná kontrola reprosoustav

+ živý a pevný zvuk

+ kompaktnost

ZÁPORY

- chybí trochu plnosti a sytosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies