2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 1

Kdo jiný, než dost možná nejznámější (a jeden z největších) výrobce hi-fi kabeláže na světě, tedy americký AudioQuest, by měl mít v nabídce kabely i z doposud téměř neprozkoumaných oblastí, které asi i z tohoto důvodu budí mezi posluchači nebývalé vášně. Jde o kabely ethernetové, u kterých podle mnohých prostě není technicky možné, aby měly na reprodukci jakýkoliv vliv, zatímco jiní říkají, že jsou stejně užitečné, jako třeba kabely optické či koaxiální a slyšet prostě jsou.

Že slyšet prostě jsou, to si rozhodně myslí i právě AudioQuest, který má v nabídce rovnou pětici modelů a to od těch, které stojí „pár korun“ až po ty, které stojí už pěkně tučné peníze – jako třeba LAN kabel z řady Diamond.

Ethernetový kabel Diamond stojí na vršku zmíněné nabídky a je to na něm vidět. Za své peníze dostanete mezi 0,75 a 12 metry pěkně zpracovaného kabelu v černém opletu s bílými proužky a bytelnými koncovkami.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 2

Jako materiál zvolil AudioQuest čisté stříbro s úpravou Perfect-Surface, což by prý mělo znamenat, že mezi jednotlivými vlákny vodiče nebudou žádné interakce, což – opět dle tvrzení AudioQuest – největším zdrojem rušení u kabelů. Jako izolace vodičů je použit polyetylén s vysokou hustotou.

Na koncovkách pak najdete nakreslené šipečky, takže je zřejmé, že i zde AudioQuest ctí svůj princip směrovosti kabelů.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 3

Výrobce pak přenáší i další konstrukční principy ze svých signálových kabelů běžných typů. Třeba třívrstvý systém stínění s firemním řešením NDS pro odvod rušení. Konkrétně jde o systém běžného stínění a „stínění pro stínění“, tedy metalické vrstvy, do níž je odváděno rušení namísto běžného odvodu do zemnění. Stínění kombinuje kov a syntetickou vrstvu na bázi uhlíku.

Samozřejmě tu nesmí – jako u všech drahých kabelů AudioQuest – chybět systém polarizace dielektrika. 72V krabička systému DBS zajišťuje podle vyjádření výrobce snížení rozdílu fázového pousnu pro různé úrovně signálu a různé frekvence. S ohledem na to, jaký je princip přenosu signálu v ethernetovém kabelu by ale zrovna toto řešení příliš velký vliv mít nemělo. Součástí tohoto řešení je také „past na radiofrekvenční rušení“, pocházející z napájecích filtrů Niagara a která má zajistit, že RF rušení nepronikne do signálových vodičů.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 4

Ještě jsme nezmínili to, že Diamond má certifikaci CAT7 standardu, takže (jakkoliv to AudioQuest explicitně neuvádí, stejně jako vlastně žádné technické parametry) každý vodič musí být plně stíněný a zvládat přenos rychlostí 10 Gbps na frekvenci 600 MHz. Vodiče také musí být kroucené.

AudioQuest Diamond RJ/E jsme zkoušeli zejména na hlavní sestavě, tj. s Xavian Quarta Evoluzione na Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a kompletní kabeláži Nordost Heimdall 2. Právě za ethernetový kabel Heimdall 2 jsme zkoušeli AudioQuest prohazovat, hlavně jsme ale zkoušeli zcela standardní LAN kabel z pár desítek korun. Součástí řetězce byl jen standardní switch a obecně veskrze úplně běžné IT vybavení.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 5

Je zvláštní, že jakkoliv by podle logiky mnohých neměl kabel na tomto místě v řetězci mít vůbec žádný vliv, kupodivu ve srovnání s obyčejným supermarketovým kabelem rozdíl uslyšíte – nalijme si ale čistého vína, výměna napájecích, reproduktorových nebo i signálových kabelů poskytuje výrazně větší rozdíly a ethernetový kabel byste měli řešit jako poslední třešničku na dortu svého streamovacího řetězce a to ještě v kontextu sestavy, která je tomu adekvátní.

V Dukeově „Say that you will“ („Follow the Rainbow“ | 2010 | epic | 88697779882) basový základ zazníval s bohatostí a pocitem až poměrně dost velké objemnosti a exponovanosti, nicméně basy byly syté a konkrétní, s výborným pocitem rytmičnosti. Bas má drajv, sílu a důraz, což přispívá k pocitu celkové energičnosti.

Také vokály se zdály být poměrně exponované, zpěv Loreeny McKennit v „All Souls Night“ („The Visit“ | 2006 | Quinlan Records | 0774213510426) byl chvílemi vlastně až trochu moc explicitně rozkrytý, jasný, tvrdý a někdy až řízný. I tady je znát, že střední pásmo nepostrádá tučnost, pocit sytosti a energičnosti je jakoby až důležitější, než prezentace nejjemnějších detailů.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 6

Dobrý balanc vykazovaly výšky v Claptonově „Next Time You See Her“ („Slowhand“ | 2012 | Polydor | 5340724) – jsou i díky naznačenému stylu reprodukce poměrně bryskní, tedy rychlé a jasné, poměrně tvrdé, ale vlastně odpovídající nahrávce, která má své produkční limity. Přes opět značkou míru celkové živosti a energičnosti se ale nezdálo, že by se zvuk do uší zadíral, byla pouze odhalena nahrávka samotná.

Bytelný a robustní zvukový projev slušel bicí soupravě v Brufordově „Some Other Time“ („If Summer Had Its Ghosts“ | 1997 | Discipline | 633367970527) – bicí zní rázně, mocně, je to „spousta zvuku“ a spousta těla, je to valivý, mohutný zvuk, přitom ale nepostrádá definici, není to jen svévolně bublající masa, nýbrž konkrétní, jakkoliv trochu rozmáchlý nástroj s různými odstíny a jasným ohraničením. Není to takový ten audiofilský zvuk, napjatý a rychlý jako výstřel, je to plnokrevný a pulsující přednes.

Navzdory jisté vrstvě pompéznosti a šťavnatosti, která je poměrně často k zaslechnutí u amerických výrobků, nabízí Diamond RJ/E také výtečné rozlišení. To je hlavní změna, které si všimnete – třeba na kytaře v „Bensusan“ z Hedgesovy desky „Aerial Boundaries“ (1984 | Windham Hill Records | 01934110322) je znát, že jemné éterické dozvuky jsou jasnější, zaostřenější, že zvuk jednotlivých strun je při brnknutí lépe oddělený a celkově je čitelnost lepší.

2021 12 31 TST AudioQuest Diamond LAN 7

Pokud se nějak změnila v celkovém dojmu Ozzyho „I Just Want You“ („Ozzmosis“ | 2014 | Qobuz | 24 / 96), tak byla celkově uklidněnější, i když nepřišla o své rockové kouzlo – je tu spousta tlaku ve spodních a středních frekvencích a pěkná disciplína na horním konci pásma, na druhou stranu s nadhledem je také znát, že zvuk je tak trošku „jedna velká hromada“, která se valí kupředu.

Drahé „IT“ kabely dnes budí kontroverzi – nicméně ne nepodobnou tomu, jak před lety posluchači pochybovali o vlivu třeba napájecích filtrů, jiných kabelů, ještě dříve o rozdílnosti CD přehrávačů a vůbec můžeme patrně s klidem říct, že tu platí pravidlo jako u jakékoliv jiné technologie. Část lidí si ji ihned nadšeně osvojí (i kdyby na just neměla fungovat), část lidí ji alespoň zvědavě vyzkouší a následně zavrhne, protože k životu skutečně potřeba není a část proti ní bude z kdovíjakého přesvědčení horovat. My doporučujeme být někde mezi první a druhou skupinou – ethernetový kabel Diamond RJ/E od AudioQuest skutečně ke štěstí nepotřebujete a na dvou ze tří redakčních sestav jeho přínos byl zcela neproporční pořizovací ceně, ale na hlavní sestavě už rozdíl oproti „obyčejné“ tkaničce z nejbližšího počítačového obchodu slyšet bylo. Jestli je tak velký a tak zásadní, aby ospravedlnil celkem zřetelnou cenu, to je čistě na vás (a v nabídce značky je řada dostupnějších řešení, pokud chcete začít své seznamování přijatelněji) – obecně ale jako třešnička na dortu v sestavě za vyšší stovky tisíc korun a miliony korun bez uzardění patří.

Kč 25 990,- / 0,75m

Kč 41 590,- / 1,5m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné zpracování

+ subjektivně jsme vnímali rozdíl mezi „obyčejným“ a tímto kabelem

+ zdálo se, že zvuk je pevnější a bohatší

ZÁPORY

- cena už rozhodně není nízká, zejména v kontextu toho, že jde o doladění systému

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies