2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 1

Česká republika má rozhodně velkou šanci být v přepočtu na obyvatele jednou ze světově nejzahuštěnějších oblastí co do počtu dovozců, prodejců, ale také výrobců audio techniky. Krom těch velkých jako Xavian, AQ nebo třeba Dexon je tu spousta "montoven" (nelepším příkladem budiž SEV Litovel, kde se vyrábí nezanedbatelná část světové gramofonové produkce v čele s Pro-Ject), ale i malých výrobců - mezi těmito více či méně one-man show patří k rozhodně nejambicióznějším Luděk Šroll.

Jeho nejznámějším produktem je zajisté integrovaný zesilovač (během poslední dekády vytvořil dva), ale nabízí také D/A převodník, reprosoustavy a v neposlední řadě také kabeláž. Vše - jak říká - vyvinuté s ohledem na maximální přesnost.

Právě kabely Purity Kapton jsou nejaktuálnějším hotovým produktem značky Sroll. K dostání je jak kabel reproduktorový, zakončený jednoduchými banánky, ale také kabel signálový v podobě zakončené cinchovými konektory.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 2

Výrobce říká, že vývoj kabelů probíhal beze spěchu déle než dekádu a to na základě přesvědčení, že samotný poslech ani samotné měření nejsou ideálním postupem pro hledání "konečného řešení". V jakékoliv sestavě totiž vhodně působí ten kabel, který jde opačným směrem od neutrality, než elektronika samotná. Vývoj prý proto probíhal poněkud atypickou metodou - přístroje byly propojeny přímo a poté kabelem, případně bylo prý zkoušeno zda hraje stejně kabel krátký a kabel dlouhý, přičemž "vítězem" se stal ten, který vnesl do každé konfigurace nejméně změn. Je to metoda poměrně náročná v tom, že vymyslet spojení "bez kabelu" vyžaduje víceméně postavit si svou vlastní elektroniku - což naštěstí značka Sroll činí.

Aktuální verze signálového i reproduktorového kabelu je prý natolik ideální, že není dle prohlášení výrobce příliš prostoru ho posouvat dál a splňuje zadání přenést signál z elektroniky bez ovlivnění. Protože jde o vlastní konstrukci, neudává Sroll zrovna velké množství detailů.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 3

Dominantními materiály jsou stříbřená měď, teflon a kapton, díky extrémně tuhé a nepoddajné "hadicové" konstrukci kabely drží svůj tvar (dle slov Luďka Šrolla není patrně možné vyrobit obdobně dynamiku přenášející "měkký" kabel), jsou odolné vůči mikrofoničnosti a vibracím. Bez dalšího vysvětlení je zmíněna i velmi nízká indukčnost nebo široká šířka přenášeného pásma - co to znamená v číslech zůstává však skryto.

Složitost konstrukce prý pak dokonce vedla i k návrhu vlastního stroje pro výrobu těchto kabelů, aby byly dodrženy zamýšlené hodnoty indukce, odporu a kapacity.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 4

Opticky jsou kabely spíše účelné, než luxusní. Reproduktorový kabel je skutečně hadice se zeleným opletem, na každé straně jej zakončuje "patrona", z níž vystupují patrně i pro snazší instalaci koncovky v dlouhých bužírkách. Konektory pak velice dobře drží v libovolných terminálech.

Signálový kabel je tenčí, ale přesto pevnější - tak jak jej natvarujete, tak drží, což je skutečně zajímavý efekt. Kabely mají označený směr a zakončeny jsou poměrně klasickým cinchem Harmony Plug od KLE Innovations.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 5

O co méně informací kolem kabelů se k nám dostalo, o to širší spektrum elektroniky a reprosoustav jsme s nimi zkoušeli propojit. Krom redakčních sestav (viz pravý sloupec --->) i třeba MBL C51 / C31, Teac NR-7CD nebo Marantz PM8006 / ND8006. Zkoušeli jsme Grandinote Shinai, zkoušeli jsme Norma Revo IPA-70B i IPA-140, zkoušeli jsme Norma CDP-1BR, zkoušeli jsme toho opravdu dost... Porovnávalo se krom kabelů Heimdall 2 i se ZenSati Authentica nebo kabely Xavian a řadou dalších kabelů.

Je fakt, že po připojení kabelů Purity Kapton se nestane nic "šokujícího", nepocítíte takové to podivné "zaklapnutí", když najdete kabel, který je protikladem charakteru vaší sestavy. Stane se to, co by se dalo popsat snad jako "zmizení" jakéhosi meziprvku ze sestav. Třeba u mohutné basové linky v "How deep is your love" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) jako kdyby na všech systémech všechno přisedlo, mnohde se zdálo, že lehce ubyla váha a bylo to najednou jaksi sušší, nicméně vždy se zdálo, že je to zvuk pevnější, s jasnějšími konturami. Rozdíly pak samozřejmě mnohem více vyniknou, když použijete jak signálové, tak reproduktorové kabely - ale to platí u většiny značek.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 7

Na vokálu Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) se pak zdálo, máme-li vytáhnout nějakou společnou charakteristiku všech systémů, že zpěvačka popostoupí směrem k vám, hlas se lépe oddělí od nástrojových linek, ale třeba i sykavky se zdají být výraznější, právě tak jak jsou nahrané. Je zvláštní, že zvuk obecně vystupuje trochu snáz do místnosti, jako kdyby se do toho hudebníci více ponořili a hráli precizněji a soustředěněji.

Hodně je vliv znát na složitých, respektive mnohovrstvých skladbách, jako je "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) - všemožné vzájemně propletené linky chřestítek, břinkátek, cinkátek, drnkátek i klasických činelů, zvonečků a strunných nástrojů všech typů byly po zapojení kabelů Purity Kapton někdy méně znělé, někdy jakoby kratší, ale rozhodně pocitově pevnější a lépe "zaříznuté", pokud můžeme soudit, tak na všech sestavách. Jako kdyby kovové tóny měly více odstínů i energie.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 8

Onen pocit celkového zkonkrétnění pomůže i dynamickém aspektu, třeba Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) zněla naléhavěji a čím vyšší kategorie systému, tím více energie jako kdyby přibylo. Stejně tak je to jaksi konkrétnější, údernější, je to podobný efekt, jako když vyřešíte dobře napájení - všechno je živější, pevnější.

Je vlastně těžké popsat efekt kabelů Purity Kapton úplně konkrétně, protože se zdá, že tak jak to výrobce slibuje, tak po jejich připojení vynikne spíše charakter propojených komponentů samotných, spíše ze zvuku zmizí pocitově nějaké vlivy a překážky, než aby kabely do reprodukce něco přinášely. Je to jako "urovnávač" a "usazovač" reprodukce. Proto třeba i Davisova "Pharaoh´s Dance" ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) působí syrověji, možná i jakoby tvrdší, ale prostě a jednoduše konkrétnější. Opět je těžké definovat úplně konkrétní rozdíly, protože se liší u každé sestavy, byť v obecné rovině je to skutečně přesnější a konkrétnější, což může být dobře i špatně podle nahrávky, komponentů....

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 9

Vlastně je skutečně těžké popsat charakter kabelů, které jsou optimalizovány na to, aby žádný charakter neměly. I proto, že jsou udělány tak, že - jak se snad dá ze zkoušených kombinací nakonec s férovou jistotou říct - skutečně takhle fungují. Velkou měrou po jejich zapojení zmizí ze zvuku pocit jakési překážky, jako kdybyste zvuk tak nějak odbrzdili. Také se ale dostanete citelně blíž charakteru nahrávky samotné i komponentů samotných - to samozřejmě neimplikuje zážitek lepší, ale zato to rozhodně znamená zážitek autentičtější. V dobrém i zlém. Zvuk kabelů Sroll Purity Kapton, pokud tam vůbec nějaká zvuková stopa je, je stejně podřízený svému účelu - přesnosti a autentičnosti přenášeného signálu. Purity Kapton jsou, zdá se, precizní nástroje, s nimiž rozkryjete až na dřeň plusy i mínusy své elektroniky, svých reprosoustav i svých nahrávek - to je ale koneckoneců v teorii ideál toho, jak to má správně být.

Kč 67 000,- - 2x 2m (reprokabel)

Kč 19 000,- - 2x 0,75m (signálový kabel)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přesnost

+ vždy se zdálo, že zvuk se poposune ke konkrétnosti a plnosti

+ zdá se, že byly benefitem každého systému

+ jako kdyby nebyly

ZÁPORY

- kabely jsou extrémně tuhé (i když ne úplně nesnesitelně)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Sroll | www.sroll.com 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio