2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 1

Česká republika má rozhodně velkou šanci být v přepočtu na obyvatele jednou ze světově nejzahuštěnějších oblastí co do počtu dovozců, prodejců, ale také výrobců audio techniky. Krom těch velkých jako Xavian, AQ nebo třeba Dexon je tu spousta "montoven" (nelepším příkladem budiž SEV Litovel, kde se vyrábí nezanedbatelná část světové gramofonové produkce v čele s Pro-Ject), ale i malých výrobců - mezi těmito více či méně one-man show patří k rozhodně nejambicióznějším Luděk Šroll.

Jeho nejznámějším produktem je zajisté integrovaný zesilovač (během poslední dekády vytvořil dva), ale nabízí také D/A převodník, reprosoustavy a v neposlední řadě také kabeláž. Vše - jak říká - vyvinuté s ohledem na maximální přesnost.

Právě kabely Purity Kapton jsou nejaktuálnějším hotovým produktem značky Sroll. K dostání je jak kabel reproduktorový, zakončený jednoduchými banánky, ale také kabel signálový v podobě zakončené cinchovými konektory.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 2

Výrobce říká, že vývoj kabelů probíhal beze spěchu déle než dekádu a to na základě přesvědčení, že samotný poslech ani samotné měření nejsou ideálním postupem pro hledání "konečného řešení". V jakékoliv sestavě totiž vhodně působí ten kabel, který jde opačným směrem od neutrality, než elektronika samotná. Vývoj prý proto probíhal poněkud atypickou metodou - přístroje byly propojeny přímo a poté kabelem, případně bylo prý zkoušeno zda hraje stejně kabel krátký a kabel dlouhý, přičemž "vítězem" se stal ten, který vnesl do každé konfigurace nejméně změn. Je to metoda poměrně náročná v tom, že vymyslet spojení "bez kabelu" vyžaduje víceméně postavit si svou vlastní elektroniku - což naštěstí značka Sroll činí.

Aktuální verze signálového i reproduktorového kabelu je prý natolik ideální, že není dle prohlášení výrobce příliš prostoru ho posouvat dál a splňuje zadání přenést signál z elektroniky bez ovlivnění. Protože jde o vlastní konstrukci, neudává Sroll zrovna velké množství detailů.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 3

Dominantními materiály jsou stříbřená měď, teflon a kapton, díky extrémně tuhé a nepoddajné "hadicové" konstrukci kabely drží svůj tvar (dle slov Luďka Šrolla není patrně možné vyrobit obdobně dynamiku přenášející "měkký" kabel), jsou odolné vůči mikrofoničnosti a vibracím. Bez dalšího vysvětlení je zmíněna i velmi nízká indukčnost nebo široká šířka přenášeného pásma - co to znamená v číslech zůstává však skryto.

Složitost konstrukce prý pak dokonce vedla i k návrhu vlastního stroje pro výrobu těchto kabelů, aby byly dodrženy zamýšlené hodnoty indukce, odporu a kapacity.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 4

Opticky jsou kabely spíše účelné, než luxusní. Reproduktorový kabel je skutečně hadice se zeleným opletem, na každé straně jej zakončuje "patrona", z níž vystupují patrně i pro snazší instalaci koncovky v dlouhých bužírkách. Konektory pak velice dobře drží v libovolných terminálech.

Signálový kabel je tenčí, ale přesto pevnější - tak jak jej natvarujete, tak drží, což je skutečně zajímavý efekt. Kabely mají označený směr a zakončeny jsou poměrně klasickým cinchem Harmony Plug od KLE Innovations.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 5

O co méně informací kolem kabelů se k nám dostalo, o to širší spektrum elektroniky a reprosoustav jsme s nimi zkoušeli propojit. Krom redakčních sestav (viz pravý sloupec --->) i třeba MBL C51 / C31, Teac NR-7CD nebo Marantz PM8006 / ND8006. Zkoušeli jsme Grandinote Shinai, zkoušeli jsme Norma Revo IPA-70B i IPA-140, zkoušeli jsme Norma CDP-1BR, zkoušeli jsme toho opravdu dost... Porovnávalo se krom kabelů Heimdall 2 i se ZenSati Authentica nebo kabely Xavian a řadou dalších kabelů.

Je fakt, že po připojení kabelů Purity Kapton se nestane nic "šokujícího", nepocítíte takové to podivné "zaklapnutí", když najdete kabel, který je protikladem charakteru vaší sestavy. Stane se to, co by se dalo popsat snad jako "zmizení" jakéhosi meziprvku ze sestav. Třeba u mohutné basové linky v "How deep is your love" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) jako kdyby na všech systémech všechno přisedlo, mnohde se zdálo, že lehce ubyla váha a bylo to najednou jaksi sušší, nicméně vždy se zdálo, že je to zvuk pevnější, s jasnějšími konturami. Rozdíly pak samozřejmě mnohem více vyniknou, když použijete jak signálové, tak reproduktorové kabely - ale to platí u většiny značek.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 7

Na vokálu Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) se pak zdálo, máme-li vytáhnout nějakou společnou charakteristiku všech systémů, že zpěvačka popostoupí směrem k vám, hlas se lépe oddělí od nástrojových linek, ale třeba i sykavky se zdají být výraznější, právě tak jak jsou nahrané. Je zvláštní, že zvuk obecně vystupuje trochu snáz do místnosti, jako kdyby se do toho hudebníci více ponořili a hráli precizněji a soustředěněji.

Hodně je vliv znát na složitých, respektive mnohovrstvých skladbách, jako je "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) - všemožné vzájemně propletené linky chřestítek, břinkátek, cinkátek, drnkátek i klasických činelů, zvonečků a strunných nástrojů všech typů byly po zapojení kabelů Purity Kapton někdy méně znělé, někdy jakoby kratší, ale rozhodně pocitově pevnější a lépe "zaříznuté", pokud můžeme soudit, tak na všech sestavách. Jako kdyby kovové tóny měly více odstínů i energie.

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 8

Onen pocit celkového zkonkrétnění pomůže i dynamickém aspektu, třeba Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) zněla naléhavěji a čím vyšší kategorie systému, tím více energie jako kdyby přibylo. Stejně tak je to jaksi konkrétnější, údernější, je to podobný efekt, jako když vyřešíte dobře napájení - všechno je živější, pevnější.

Je vlastně těžké popsat efekt kabelů Purity Kapton úplně konkrétně, protože se zdá, že tak jak to výrobce slibuje, tak po jejich připojení vynikne spíše charakter propojených komponentů samotných, spíše ze zvuku zmizí pocitově nějaké vlivy a překážky, než aby kabely do reprodukce něco přinášely. Je to jako "urovnávač" a "usazovač" reprodukce. Proto třeba i Davisova "Pharaoh´s Dance" ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) působí syrověji, možná i jakoby tvrdší, ale prostě a jednoduše konkrétnější. Opět je těžké definovat úplně konkrétní rozdíly, protože se liší u každé sestavy, byť v obecné rovině je to skutečně přesnější a konkrétnější, což může být dobře i špatně podle nahrávky, komponentů....

2018 02 28 TST Sroll Purity Kapton 9

Vlastně je skutečně těžké popsat charakter kabelů, které jsou optimalizovány na to, aby žádný charakter neměly. I proto, že jsou udělány tak, že - jak se snad dá ze zkoušených kombinací nakonec s férovou jistotou říct - skutečně takhle fungují. Velkou měrou po jejich zapojení zmizí ze zvuku pocit jakési překážky, jako kdybyste zvuk tak nějak odbrzdili. Také se ale dostanete citelně blíž charakteru nahrávky samotné i komponentů samotných - to samozřejmě neimplikuje zážitek lepší, ale zato to rozhodně znamená zážitek autentičtější. V dobrém i zlém. Zvuk kabelů Sroll Purity Kapton, pokud tam vůbec nějaká zvuková stopa je, je stejně podřízený svému účelu - přesnosti a autentičnosti přenášeného signálu. Purity Kapton jsou, zdá se, precizní nástroje, s nimiž rozkryjete až na dřeň plusy i mínusy své elektroniky, svých reprosoustav i svých nahrávek - to je ale koneckoneců v teorii ideál toho, jak to má správně být.

Kč 67 000,- - 2x 2m (reprokabel)

Kč 19 000,- - 2x 0,75m (signálový kabel)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přesnost

+ vždy se zdálo, že zvuk se poposune ke konkrétnosti a plnosti

+ zdá se, že byly benefitem každého systému

+ jako kdyby nebyly

ZÁPORY

- kabely jsou extrémně tuhé (i když ne úplně nesnesitelně)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Sroll | www.sroll.com 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies