Slovo „momentum“ je úzce vázáno k pojmům jako pohyb, okamžik, dynamika… V podání německých sluchátkových gigantů Sennheiser se pak jedná o rozšíření portfolia směrem od zvukově precizních, ale vizuálně spíše konzervativních (dobrá, až na nejnovější „sedmistovky“) modelů k něčemu stylovému…luxusnímu…elegantnímu…tak trochu jinému…a stále hrajícího dle víc než dobrých „Sennheiser standardů“. Jde o krok, který nedávno udělal například také Pioneer se svými SE-MJ591.

Sennheiser Momentum patří bezesporu mezi nádherná sluchátka. Svým vzhledem v zemitě hnědé evokují doby dávno minulé, přitom ale dávají jasně najevo, že patří do jedenadvacátého století. I přes absolutně jednoduše střižený vzhled z těchto sluchátek sálá pocit luxusu, šarmu a elegance. Jedná se o sluchátka určená pro poslech „v pohybu“, na tuto kategorii a v porovnání s ostatními firemními sourozenci jsou poměrně robustní, i když z hlediska absolutního o obry nejde. Navíc i přes střední velikost váží pouhých 190 gramů, znatelně méně, než většina obdobně rozměrných kousků.

Robustní týlní most, uzavřený do příjemné kůže a „vycpaný“ tak akorát, poskytuje vynikající kombinaci pevnosti a pružnosti (výrobce se chlubí použitím kvalitní německé oceli), díky čemuž snadno, pevně a přitom komfortně přilne k lebce libovolného tvaru. Díky nízké hmotnosti, měkoučkým náušníkům a příjemně nastavenému tlaku na uši vám nebude nepříjemně ani po dlouhém poslechu. Polohu hodnotným plastem krytých mušlí můžete regulovat v dost velkém rozsahu pro další doladění komfortu.

Uzavřené mušle jsou sice poměrně velké, jejich koncepce je ale supra-aurální (mnozí si je právě díky velikosti „téměř přes uši“ pletou s circum-aurálními, ale i malé uši byste do prostoru v mušlích museli nejspíše srolovat). Momentum jsou uzavřená, hlavně prý z důvodu co nejklidnějšího poslechu v rušných prostředích – ostatně jsou to přeci noví králové katalogu v oblasti přenosných sluchátek. Polstrování mušlí je opravdu hodně měkké, pro co nejvyšší míru pohodlí, anglická kůže z tradiční koželužny Pittards (z městečka Yeovil z hrabství Somerset | www.pittards.com) svou jemností připomíná tu z volantů a sedaček skutečně luxusních limuzín. Jemňoučká kůže má také povrchovou úpravu, omezující případné negativní vlivy potu a vody.

Signál vede vyměnitelný kabel, v základu Sennheiser dodává drát z bezkyslíkaté mědi s postříbřeným povrchem. Vlastně dodává dva – jeden má také ovladač a mikrofon pro hands free, fungující se zařízeními značky Apple. Reproduktory vychází z nejnovějších vývojových poznatků firmy a je znát, že zejména v oblasti čistoty si vedou skutečně dobře. Přesnosti zvuku pomáhají nové magnety – lehčí a přitom silnější, než u starších generací sluchátek.

Ze sluchátek můžete slyšet tóny v kmitočtovém rozsahu 16 – 22 000 Hz, dokážou vytvořit akustický tlak až 110 dB. Na jejich mobilní zaměření ukazuje hlavně velmi nízká jmenovitá impedance 18 Ohm, díky čemuž nebude nejmenší problém „živit“ Momentum pomocí libovolného přehrávače.

Zkoušeli jsme Sennheiser Momentum na vynikajícím a pro jejich úroveň dostatečně předimenzovaném Benchmark DAC1 Pre, připojeném k notebooku s Windows 7 a foobar2000. Všechny soubory byly ve FLAC či WAV formátu, vše od rozlišení 16 / 44,1 až 24 / 192. Pro porovnání byly k dispozici Sennheiser IE8 a IE800. Jako alternativní zdroj signálu pak posloužil samotný notebook a pro ohodnocení chování s mobilními přístroji HTC Explorer.

„Sněhurka“ Rimského-Korsakova (HD Tracks | 24 / 96). Nástup velkého orchestru ve 3. minutě dává pocit skutečně velkého zvuku, energie je dobře dávkovaná a jednotlivé nástroje výborně srozumitelné. Celkové vyznění je velmi kultivované, basů není přebytek, zato jsou ale velmi přesné. Momentum si tak nějak v klidu a pohodě hrají svým tempem, netlačí na vás a jejich zvuk je velmi kultivovaný – snad až by mohl v těch nejvypjatějších pasážích být o něco přímější, energičtější.

Momentum dostávají svému jménu skvostným podáním dynamiky bicích – Dave´s True Story se svou „Misery“ (HD Tracks | 24 / 96) předvádí solidní energii, jako kdyby se na chvíli mírně rozplynul i onen tenoučký všudypřítomný sametový plášť. Úvodní šleh do blány bubnu je pevný jako skála a velmi přesně kontrolovaný. Sennheiser vám také velmi příjemným způsobem doručí i drobné detaily a prokreslení zvuku xylofonu a činelů je skutečně výborné. Přesnost a vyváženost zvuku není taková, jako u IE8, natož u IE800, zvuk je ale podstatně muzikálnější, klidnější a „příjemněji“ laděný.

Že bas je spíše přesný, umírněnější, to ukazuje Nor Iver Kleive s interpretací „Bridge over troubled water“ („Orgelmusikken Fra Deusynlige“). Varhany jsou barevně velmi přesně reprodukované, tóny jsou pod velmi dobrou, ale přesto nenásilnou kontrolou, přesto nejnižší pásmo nevytváří onen pocit skutečně masivní hloubky a tlaku, tedy velkého nástroje ve velkém prostoru. Přesto jim neschází přesnost a razance, snad by ale pro plné vyniknutí nejnižších oktáv bylo třeba dát měničům víc prostoru pro „dýchání“. Určitě je ale lépe, že zvuku je méně a má disciplínu, než aby se jednalo o divoce a neartikulovaně bublající masu.

Hlas Evy Cassidy je velmi autoritativní, opanuje celou zvukovou scénu. Svou přirozeností, uvolněností a klidem vás vtahuje do reprodukce, ani na většině systémů problematické sykavky při vyšších hlasitostech neřežou, naopak je hlas velmi kultivovaný a čistota Sennheiser Momentum svádí k poslechu až na nezdravě intenzivních úrovních. Přes lehký pocit sametové vrstvičky nad celou hudební scénou je rozlišení více než dobré, alespoň co se týká cenové kategorie do 10ti tisíc.

Verdiho „Requiem“ (London Symphonic Orchestra pro Bowers&Wilkins) je plně pod kontrolou, i velký sbor a náhlé dynamické výbuchy bubnů a dalších „velkých“ nástrojů mají přirozený objem, jsou skvěle separované a poslech je vyslovenou radostí, kdy si můžeme libovolně „lovit“ i maličké detaily ze složitého zvukového obrazu. Může za to hlavně poklidnější, jemný charakter Sennheiser Momentum, díky němuž nemáte pocit, že na vás hudba útočí. Opět narážíme na to, že velké kotle mají méně objemu, než ve skutečnosti, bas je ale na druhou stranu precizně kontrolovaný, ostatně stejně jako celé pásmo.

Sennheiser Momentum jsou velmi dobrá sluchátka, zvláště uvážíme-li, že se jedná o stylová, luxusně zaměřená a přenosná sluchátka, ne o modely určené pro kritický domácí poslech. Jejich „retrofuturistický“ design, luxusní materiály (zvláště pak kůže s puncem nejvyšší kvality) a velmi příjemný, relaxovaný a přitom velmi přirozený zvukový projev je přesně tím, co vás v dané cenové třídě potěší. Přestože díky nízké impedanci v pohodě zahrají s libovolným přístrojem doma i na cestách, to nejlepší z nich dostanete až na kvalitním sluchátkovém zesilovači. Právě s takovým si totiž naplno vychutnáte tu sametovou pohodu, radost ze samotné hudby, pro kterou je věrný zvuk v podání Sennheiser Momentum „jen“ prostředkem, jak dostat emoce k vašim uším.

Kč 7 500,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherný vzhled a luxusní zpracování

+ velmi klidné, plné a muzikální podání

+ jedna z nejpohodlnějších sluchátek současnosti

+ velmi nenáročné na provozní podmínky

ZÁPORY

- zvuk by mohl být o špetku živelnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

PANTER s.r.o.

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha