2016 12 07 TST Nodrost napajeni 1

Je o mně známo, že kabely – na rozdíl od řady lidí – nepovažuji za komponenty, ale pouze za přizpůsobovací členy, které k sobě lépe nebo hůře propojují více, či méně kompatibilní hifi přístroje. Nejkvalitnější kabely jsou logicky žádné! Čím méně jsou k sobě přístroje vhodné, tím je vliv kabelů větší.

Ale není to tak úplně jednoduché. Kabely nevhodnou kombinaci přístrojů nezachrání, jen ovlivní. Některé kabely mají tak originální a exotické vlastnosti, že mohou způsobovat dokonce nestabilitu některých přístrojů nebo celého reprodukčního zařízení, která se projeví na první poslech nárůstem výšek – spíše dozníváním oscilací, větším prostorem – rozdílnou nestabilitou v obou kanálech atd. Pozitivní změny jsou od nestability těžko rozlišitelné a mnohokrát můžeme dojít ke kontraproduktivním závěrům. Každá „kabelová“ firma, má pro své produkty zajímavé a někdy až pozoruhodné historky, které jsou součástí PR a mají zdůvodňovat přednosti jejich produktů (občas mám pochybnosti, zda o svých záměrech informovali i procházející elektrony!?).

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 2

Většinou jsou doporučovány kabely, které nemají být kratší než konfekční, aby se sluchově uplatnily, to znamená se zdůrazněnými základními „vlastnostmi“. Nejmarkantnější vliv mají kabely, které jsou doplněny nějakými „krabičkami“ (OCOS, MIT, Transparent Cable, atd). Většinou mají nepatrně filtrační charakter a zpravidla stabilitu zařízení zlepšují, za cenu pozorovatelné změny na horní straně akustického pásma. Mám dokonce vzorky renomovaných kabelů, které jsou zakončeny Bucherotovým členem (RC člen zaručující stabilitu výkonového zesilovače - je jeho nezbytnou součástí), s doporučením ten, který je v zesilovači odstranit. To už je hodně problematické! Výsledný projev použití kabelů není možné zobecňovat. Co je u určité kombinace přístrojů přínosem, to může být ve spojení s jinými přístroji naprosto nepřijatelné. Vlastnosti kabelů jsou popisovány spíše epicky než technicky a většinou se kromě informace o použitých materiálech nic dalšího nedozvíte. Proto je vhodné kabely vybírat po pokusech na vlastním zařízení a výsledky jsou většinou nepřenosné!

V každém případě dobrý kabel reprodukčního zařízení – ať signálový, nebo napájecí –by měl být zakončen spolehlivými zásuvkami nebo vidlicemi, s dokonalou povrchovou úpravou na kontaktech a se spolehlivým propojením vodičů kabelu s kontakty. Logická konstrukce je opět přínosem. To jsou bezpodmínečné základy použitelného kabelu bez ohledu na další alchymii konstrukce.

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 19

AV časopisy téměř bez výjimky tisknou inzerci americké kabelové firmy Nordost, která je na trhu od roku 1992. Inzerce nabrala na síle a tak jsem byl zvědav, jak produkce Nordost vypadá ve skutečnosti. Dostal jsem na pokusy část napájecí síťové produkce QRT (Quantum Resonant Technology), tři „levnější“ dvoumetrové síťové kabely Power Cord Frey2, základní filtr QRT Qx2 (Electromagnetic Field Stabilizer), síťovou osmizásuvkovou rozvodnici – „psa“ a po dvou zásuvné filtrační moduly QK1 a QV2. Všechno je robustní, zpracování je dokonalé, a jednotlivé části vypadají super a zodpovědně.

Principem systému Nordost QRT jsou jednoduché a logické zásady. Když si představíme rozvodnou síť (od topičovy lopaty až po domácí zásuvku) se všemi rušícími a proměnně zatěžujícími zařízeními k ní připojenými jako hodně nedokonalý systém, je logicky nutné ten zmatek před AV zařízením ukončit a alespoň dál pokračovat seriózně a zodpovědně. Všechny přístroje spolehlivě propojit včetně důsledného uzemnění, zabránit zemním smyčkám a co nejvíce potlačit jakékoliv předchozí, ale také externí rušení. Opatření začíná logicky robustními, kvalifikovaně zpracovanými konstrukcemi a volbou kvalitních materiálů včetně dokonalého technologického zpracování.

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 5

Síťové kabely Frey2 jsou ze série Norse 2. Kabel má pět stočených vodičů vyrobených z postříbřené čisté sedmidevítkové (99,99999%) bezkyslíkaté mědi s konstrukcí Micro Mono-Filament (technologie podlouhlého šroubovicového opředení každého vodiče izolací vláknem FEP a uzavření do bužírky tak, že konstrukce tvoří virtuální vzduchové dielektrikum) a je zakončen robustní vidlicí a zásuvkou se zlacenými kontakty. Izolace jednotlivých vodičů je FEP (Fluorinated Ethylene Propylen) s částečně vzduchovým dielektrikem a celek je v průhledné bužírce s firemními potisky u koncovek. Vypadá to technicky dobře a solidně a jsou použity čisté, bezproblémové materiály. Inzerovaný maximální proud jedním kabelem je 20 A.

Základní filtr QRT Qx2 je v masivní, přesně zpracované hliníkové skříni, opatřené síťovou zástrčkou a zásuvkou a kolébkovým vypínačem na zadním panelu, s kontrolní LEDkou na panelu předním. Skříň filtru poskládaná z čistě opracovaných bloků a silných profilů je robustní, bez mezer nebo otevřených spár, téměř nedobytná. V katalogu jsou dva modely základních přístrojů Qx2 a Qx4 (Qx4 pro dvojnásobný přenášený výkon). Každý filtr má dva nebo čtyři (podle typového čísla) QRT elektromagnetické stabilizátory pole EMFS !? Qx2 se zapojuje do přívodu ze stěnové zásuvky, pochopitelně je doporučeno použít síťové kabely Nordost. Filtr je průchozí a je možné ho aktivovat a deaktivovat síťovým vypínačem.

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 6

Síťový rozvod QRT Mark II QB8, Qbase má stejně robustní konstrukci a obsahuje osm zásuvek (je i menší čtyřzásuvková verze) a přívodní vidlici s hvězdicovým zapojením vodičů Nordost Mono-Filament. Celek je jištěn 10ampérovou pojistkou a navíc má zemnící svorku, která je přímo propojena se společným zemnícím kontaktem všech zásuvek. Základna neobsahuje žádné filtry! Jednoduché, na první pohled spolehlivé, bezproblémové a elegantní a k dražšímu zařízení téměř nezbytné. Hezké a funkční sestavy mají mít svou úroveň.

Posledními půjčenými díly Nordost jsou zásuvné moduly QRT QK1 a QV2. Jsou to válcové součásti s částečně karbonovým krytem na jednom konci, opatřené síťovou vidlicí. Na horní straně mají kontrolní LEDku, QK1 červenou a QV2 modrou. Moduly se zasazují paralelně vedle síťového kabelu do rozvodnice. Doporučuje se alespoň jeden modul k jednomu výstupnímu kabelu. V našem případě ke čtyřem síťovým kabelům až čtyři moduly. Modul QK1 je označen jako AC Enhancer a QV2 jako AC Line Harmonizer.

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 9

U testů se vždy pokouším najít nějaký postup, jak odhalit přednosti nebo nedostatky zařízení. Pro začátek jsem se pokusil zkontrolovat frekvenční průběh přenosu pasivního filtru a funkci zásuvných modulů v nízkofrekvenčním pásmu. Rozdíly byly maximálně v rozmezí chyby měření mého měřícího systému. Proto jsem přistoupil k poslechovému posouzení. U svého hifi zařízení se holedbám tím, že je stabilní a nemá žádné problémy. To znamená, že tento stav musím alespoň částečně zrušit. Nejprve jsem vyřadil síťovou pračku a použil ji pouze jako kontrolní měřič zkreslení. Odstranil jsem krátké, na míru vyrobené síťové kabely, nahradil je kabely Frey2 a ty zapojil do rozvodnice. Z rozvodnice jsem zapojil předzesilovač a koncový zesilovač. Mezi stěnovou síťovou zásuvku a rozvodnici jsem zapojil filtr Qx2 opět kabelem Frey2. Všechno to vypadá dost impozantně, působí solidně, a je to i na pohled pěkné, i když je toho dost! Pochopitelně napájení funguje tak jako dřív. Zkreslení a rušení síťového napětí „ze zdi“ je bez pračky v rozmezí okolo obvyklých 2–3 %. Zapnutím a vypnutím filtru se nic pozorovatelně nezmění, stejně tak použitím modulů ve všech kombinacích. Efekt jednotlivých zařízení se dost obtížně odečítá, „síťové“ zkreslení hodně kolísá i v závislosti na aktivitách sousedů a v neděli večer je to nejhorší.

Na řadě byla kontrola poslechem. Nejdříve ovlivnění základního hluku pozadí. Na to je potřeba zařízení bez signálu nastavit na hodně velké zesílení. Tady už jsou filtr i zásuvné moduly znát, charakter šumu se pozorovatelně mění k lepšímu. Šum se stává hladším, jemnějším. Tak jsem na vstup předzesilovače připojil generátor šumu, nejprve růžového, posléze bílého (pouze při nízké hlasitosti – jde o život vysokotónovým reproduktorům!!). A kupodivu, vypínání filtru Qx2 a zasunutí modulů Harmonizéru a Enhanceru je slyšet! I když změny jsou skutečně detailní. Šum je hladší, méně drsný a přitom neomezený!

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 12

Pokud jste se dopracovali k drahému zařízení, tak náklady na základní řadu prvků Nordost nejsou tak velké a stojí za pokus! Síťové kabely a základní rozvodnice QB8 nepotřebují zdůvodňování. Filtr Qx2 si určitě vyzkoušejte. Pravděpodobně si ho necháte a budete mít dobrý pocit. Potom už vás čeká hra s moduly QV2 aQK1, ve srovnání s dražšími kabely Nordost je to pakatel. Pochopitelně efekt bude odlišný pro každou sestavu a musíte si ho prakticky ověřit. U mého předzesilovače a výkonového zesilovače jsem využil oba páry, bylo to klidnější než u pouhých dvou modulů... a zatím jsem je neplatil!

Síťové rozvody byly předřazeny reprodukčnímu zařízení sestaveného z:
diskového pole WD Share Space, streamer Teac NT-503, CD přehrávač OPPO BDP-95, předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač P-450, síťový zdroj PS-500, reproduktorové soustavy KEF R700, vše propojeno kabely DIY/Klotz. Přes Nordost byly napájeny bez pračky pouze předzesilovač a výkonový zesilovač Accuphase. Poslechová místnost 24 m2, zatlumená.

2016 12 07 TST Nodrost napajeni 21

Záznamy, co NAS a internet dal, Wav a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Šostakovič 15. Symfonie, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Riding with the King (Reprise Records 2000), Reference Classics, First Sampling (Reference Recordings 1990) a další.

Jak je to slyšet v reprodukci? Základní charakter nahrávky se ani změnit nemůže, ale! Zvuk je klidnější, příjemnější, nenápadnější! To oceníte u akustických nahrávek, nebo naopak u symfonických provedení a operního zpěvu. Subjektivně máte pocit perfektnějších basů a neagresivních výšek se zaostřenější lokalizací. Přínos jednotlivých prvků je především v detailech a pro kontrolu to chce dost klidného času. V každém případě doporučuji rozhodování o jednotlivých částech síťového rozvodu na vlastním reprodukčním zařízení, pocity výsledky mohou být i odlišné.

Kč 49 865,- - Nordost Frey2 

Kč 44 990,- - Nordost QRT Qx2

Kč 19 990,- - Nordost QRT QB8 MKII

Kč 6 750,- - Nordost QK1

Kč 9 375,- - Nordost QV2

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ logické a technologicky rozumně zdůvodněné řešení

+ použití výborných materiálů a jejich dokonalé zpracování

+ pozorovatelný přínos na stabilitu reprodukčního zařízení a tím i zvukové vylepšení

ZÁPORY

- jako u většiny příslušenství je překvapením pořizovací cena

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio