Firmu Clearaudio není nutné příliš představovat. Řada z nás měla možnost se dokonce s jejím zakladatelem Peterem Suchym setkat a zažít docela zábavné debaty o analogovém a gramofonovém hifi. Původní výrobu kvalitních MC a MM přenosek a high-endových desek firma Clearaudio postupně rozšířila o výrobu gramofonových pohonů, přenoskových ramen a příslušné elektroniky k nim.

Na hraní a pokusy mi český distributor dodal gramofon Performance DC v kombinaci s ramenem Clarify, který je ve firemním katalogu zhruba uprostřed kvalitativního/cenového pásma.
Pohon tvoří kompaktní celek s pevně vestaveným pohonným stejnosměrným motorkem. Vlastní šasi je bezrezonanční sendvič, vytvořený vysokým tlakem zpracovanou deskou MDF jádra opláštěného zdola a shora deskami z hliníkové slitiny. Desky mají dokonalou povrchovou úpravu připomínající pískování keramickými kuličkami a tvrdé eloxování. Dřevotřískové jádro je lakované ve stejném odstínu krycích desek. Celek je kompaktní, prošroubován devíti šrouby, bez dutin, naprosto odolný proti jakýmkoliv rezonancím a s minimální náchylností k akustické zpětné vazbě. Základový sendvič je postaven na třech teleskopických nohách, kterými je možné jej nastavit do vodorovné polohy. Nohy mají vazké tlumení, a tak jsou opět odolné proti jakýmkoliv vůlím nebo rezonancím.

Stejnosměrný pohonný motorek je vzhledem ke svým malým rozměrům, malé hmotnosti a ke klidnému chodu vestavěn přímo do základové desky. Pohon používá inverzní ložisko CMB (Clearaudio Ceramic Magnetic Bearing), to znamená, že hřídel je pevný jako součást základové desky a pouzdro ložiska je součástí talíře. Základní hmota talíře - těžiště je výrazně pod bodem zavěšení a ložisko tak není namáháno na střih, má minimální tření! Oproti standardnímu ložisku má klidnější chod a je výrazně méně hlučné. Pevný hřídel je z přesně obrobené, leštěné keramiky a pouzdro ložiska spolu s magnetickým závěsem je z nerezu. Vlastní ložiskové futro je ze sintrovaného bronzu a na pouzdro ložiska se nasazuje nerezová řemenice. Posledním přesně obrobeným dílem je 40 mm silný talíř vyrobený z černě zabarvené POM hmoty (polyoxymethylen varianta polyacetátu). Teprve po sesazení ložiska, řemenice a talíře se ložisko usadí. Řešení s magnetickým závěsem vylučuje jinak nezbytnou kontaktní kuličku nebo kulovou plochu na konci hřídele. Hřídel se axiálně ničeho nedotýká, celý talíř plave na magnetickém poli a omezuje tím tření a hluk ložiska.
Poslední částí základové desky je elektronika motorku a servosmyčky umožňující přepínání otáček 33 1/3, 45, a dokonce 78 ot/min. Napájení elektroniky je z externího zdroje a otáčky 45 a 78 je možné přesně doladit trimry přístupnými na zadní straně základové desky. Otáčky talíře se přepínají čtyřmi tlačítky v levém předním rohu šasi.

Přenoskové rameno se upevňuje excentricky do příslušné základové desky usazené v pravém zadním rohu šasi. Pootáčením základové desky je možné přesně nastavit přesah - geometrii ramene. Tak je možné na pohon nainstalovat i jiné než firemní rameno.
Přenoskové rameno Clarify je opět výsledkem dlouhodobého vývoje firmy Clearaudio. Rameno je včetně signálového kabelu kompletní konstrukční celek, který není nutné ničím doplňovat. Základem je bezložiskový, mechanicky bezkontaktní, magnetický závěs. Po podrobnější prohlídce zjistíte, že magnetický závěs je stabilní a přesný. Geometrie ramene je neměnná v celém rozsahu použití. Vlastní nosník ramene je karbonová tenkostěnná trubka zakončená skořepinou, kterou je možné jemně nastavit (HTA). Svislá síla na hrot se nastavuje excentrickým závažím přesně posouvaným šroubem v nosníku ramene za ložiskem. Použijete-li přenosku s větší hmotností, můžete protizávaží zdvojit (součást příslušenství). Antiskating je zcela v souladu s konstrukcí ložiska ramena, je opět magnetický a nastavuje se šroubovou maticí na dolní části základního sloupku, přístupnou pod šasi. Provozně je to trochu nepraktické, ale vzhledem k četnosti přestavování kompenzace dostředné síly zas ne tak moc. Při prvních pokusech s nastavováním základních vlastností zjistíte, že rameno je - jak bych řekl -„autostabilní". Samo zaujímá neutrální polohu při vyvážené poloze. Zatímco staticky a dynamicky vyvážené rameno s hrotovým nebo břitovým vertikálním ložiskem je vyvážené v jakékoliv poloze nosníku-sklonu (pokud jsou těžiště protizávaží a přední části ramena s přenoskou na přímce procházející středem ložiska), tak magnetické ložisko je plně uvolněné jen v úzkém vertikálním rozsahu. Prakticky to není na závadu, je to jen teoretický nedostatek, který by se začal negativně projevovat až u hodně zvlněných desek, a ty jako majitelé takovýchto přístrojů jistě nemáte. Vzhledem k excentrickému vyvažovacímu závaží je jeho těžiště oproti přenosce pod „bodem závěsu", tedy opět ve staticky stabilním stavu. Proto je součástí balení gramofonu jednoduchá vážka – s její pomocí je jedině možné spolehlivě nastavit svislou sílu na hrot.

Poslední součástí ramene je viskózně tlumený zvedáček.
Je jasné, že u Clearaudia si s magnety začali ne z rozmaru, ale zvládají je a aplikují výborně se všemi jejich výhodami. Nejpodstatnější je - kromě nepoškoditelnosti závěsů - omezení všech druhů tření a proměnných mechanických odporů (například vysýcháním olejů a mazadel vůbec).
Při vybalování gramofonu je příjemné zjištění, že výrobce dodává všechno, co k jeho sestavení a naladění potřebujete. Nic nechybí, šroubovák, imbus klíče, syntetický olej, vodováha, protraktor nebo bavlněné rukavice - zkrátka dokonalý servis.
Na nejrůznějších hifi serverech občas sleduji nelítostné diskuze mezi ryzími techniky a „hifisluchaři", jak se má k hifi přístrojům a jejich hodnocení přistupovat. Já vím, vzhledem k letité zkušenosti se stovkami přístrojů, že pokud není zařízení technicky v pořádku - bezproblémové, nemá smysl je poslouchat. Už jsem zažil i zvukově originální zmetky, které šlo technickou kontrolou snadno vyřadit, drahá zařízení, která měla prohozené kanály, nebo dokonce polaritu mezi kanály. Proto si většinu zařízení dost podrobně technicky kontroluji, a nemusí to být zrovna detailní laboratorní měření. Protože nejsme v tištěném časopise, to znamená „řádkově" limitováni, pokusím se postup mírně zdokumentovat.

Základní testování jsem zkoušel standardními, skoro amatérskými metodami. Doběh talíře z 33 1/3 ot/min je ta nejjednodušší metoda kontroly stavu ložiska. U skrytého řemínku pod talířem je to trochu komplikovanější. Talíř se musí roztočit bez řemínku a teprve po poklesu otáček na zmíněných 33 se začne měřit čas. Použil jsem měřící desku Bruel &Kjaer QR2010 a aplikaci měřiče otáček gramofonu pro iPhone. O kvalitách samotného pohonu u Clearaudia už dávno nemám nejmenší pochybnosti a naměřený čas doběhu u nezaběhnutého gramofonu 3 a půl minuty to jen potvrzuje!
Hodně zvědavý jsem byl na vlastnosti magnetického ložiska, a vlastně přenoskového ramena vůbec. Pro test dynamických a statických vlastností jsem pro zajímavost použil starověký „cigaretový test". To je dost odvážná metoda kontroly ramene. V dobách mého mládí, když jsme konstruovali a stavěli gramofony a přenosková ramena, tak jsme tenhle způsob téměř standardně používali. Jen cigaretu jsem musel jako nekuřák nahradit tužkou. Je pravda, že tentokrát jsem použil levnější přenosku Ortofon OM5, přenosku Benz Glider-SL jsem pro jistotu nenainstaloval a nechal ji zabalenou. Pochopitelně musíte hodně změnit VTA, zkrátka zvednout rameno na horní úroveň singlu, aby přenoska a přívodní vodiče nedrhly o záznam. A jak to dopadlo? Jako u dobrého přenoskového ramena! Přenoska bezproblémově stihla jak výškový rozdíl, tak excentricitu desky. Zkrátka dost dobrý! Jak to vypadá, můžete vidět na videu. U svého gramofonu to radši nezkoušejte. Jednak přenoska i gramofon jsou vaše a není nic strašnějšího než zjistit, že vaše drahá přenoska nemá hrot nebo dokonce chvějku a že drahé přenoskové superrameno vlastně není nic moc!

S osazenou přenoskou Benz Micro Glider-SL je subakustická rezonance ramene ve vertikálním i horizontálním směru 10 Hz (testovací desky NAD, HiFi News), hodně zatlumená. Snímavost zvládá kombinace s Gliderem bez zkreslení i úroveň +15 dB. Kolísání otáček 33 1/3 měřeno přístrojem Neutrik A-1 a měřící deskou Bruel & Kjaer QR 2010 menší než 0,067% a odchylka od jmenovitých otáček maximálně 0,2% (tu je možné nastavením snížit). Poslední dost jednoduchá, ale průkazná metoda je kontrola vlastního hluku pohonu. Na šasi položíte pevnou podložku, která má výšku gramofonové desky na talíři a opatrně na ni spustíte hrot (viz obr.). Opatrně zvyšte poslechovou hlasitost a zapněte motorek. To, co přibude navrch oproti původnímu šumu je hluk ložiska a motorku. U Performance DC, i když nemá oddělený motor, nic slyšet není! Zkuste si to u svého zařízení, zjistíte tak, co za hluky gramofon snímá navíc, třeba z konstrukce vašeho domu (motory čerpadel, lednice, kotel topení, je toho většinou dost).
A reprodukce? Ve skořepině ramene jsem ponechal nainstalovanou přenosku Benz Micro Glider SL. Jak je z předchozích technických pokusů zřejmé, přenoska Glider si s ramenem Clarify dost rozumí. Subakustická rezonance je v optimálním rozmezí a je účinně zatlumená. Kromě vhodné dynamické hmotnosti ramene, na tom má i určitý podíl magnetické ložisko ramene.

Poznámka: obecně výrazná subakustická rezonance přenoska/rameno funguje jako nežádoucí kladná kmitočtová korekce (i když v neslyšitelné oblasti), v horším případě se projevuje jako modulace signálu. Tak u této kombinace nemusíte mít strach a můžete se věnovat jen poslechu.

Při reprodukci se kombinace Glider-SL/Clarify projevuje především hlubokými, pevnými (nerozpatlanými) basy. Na charakteru reprodukce (od basů po horní konec pásma) se z převážné míry podílí přenoska, ale ta musí mít vůči záznamovým drážkám optimální a stabilní polohu, a ta je u klasického ramena ovlivněna především chováním systému pod slyšitelným pásmem.

O subjektivních dojmech z reprodukce se rozepisuji podrobněji v popisu přenosky BMS Glider-SL. Nicméně s pohonem Performance DC a ramenem Clarify tvoří kompletní systém, a tak ve stručnosti: reprodukce je prostorově přehledná se stabilní lokalizací jednotlivých nástrojů. Spektrálně je vyvážená s pevnými hlubokými basy, horní konec pásma je čistý s jemnými detaily, bez náznaku rezonance nebo znatelného zdůraznění. Přednes není rušen žádnými nedostatky jako je hluk pohonu nebo náchylnost ke zpětné akustické vazbě při hlasitější reprodukci (podmínkou je police gramofonu zavěšená na stěně nebo stojan na stabilní podlaze). Reprodukce je tak přehledná, že se můžete pokusit analyzovat způsob nahrávání jednotlivých záznamů. Trochu se tím dá nacvičit, co vlastně od reprodukčního zařízení chcete.

Rameno Clarify

Efektivní délka 239,31 mm
Zalomení 23°
Přesah 17,31 mm
Poloměr s nulovou chybou 66 mm a 120,9 mm
Hmotnost 320 g
Celková délka 335 mm

Pohon Performance DC
Odstup hluku 92 dB
Odchylka otáček +- 0,03%
Rozměry š x v x h 420 x 130 x 330 mm
Hmotnost 11,5 kg

Kč 67 990,- - pohon Performance DC

Kč 25 990,- - rameno Clarify

Kč 79 990,- - komplet Performance DC + Clarify

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio