2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 1

Severoněmecký ELAC má mimořádně bohatou tradici výroby audio techniky (ale mimo jiné i sonarů, šicích strojů,…) a přestože nejdelší období strávila firma jako výrobce reprosoustav, gramofonové přístroje nejsou v její nabídce žádnou novinkou. Je to už pár let, co navázala na úspěšnou historii modelů Miracord a nová generace dnes sestává z dostupného Miracord 50, výtečného výročního Miracord 90 a nejnověji pak gramofonu střední třídy Miracord 60.

Ačkoliv mírně promítá do své jednoduchosti zvláštně harmonické tvary vrcholného sourozence, je Miracord 60 přeci jen jednodušeji, střízlivěji, chce se říci tradičně pojatý gramofon. Tradičně nicméně ve smyslu těch klasických gramofonů zlatého věku hi-fi, nikoliv těch dnešních, kde je kladen akcent na minimalistickou estetiku a to, aby gramofonu bylo co nejméně (což je esteticky funkční a funkčně naopak lehce rozporuplný přístup).

Miracord 60 má velké šasi z MDF profilů tloušťky 5 cm, které samo o sobě váží 5,5 kg a spolu s osazenými silikonovými koncovkami nožiček pomáhá notně zredukovat množství vibrací, které do gramofonu pronikají. Tomu pomáhá i opláštění hliníkovými pásy i talíř, vyfrézovaný z masivního bloku hliníku a vážící díky tomu při zachování rozumné tloušťky tučných 6,2 kg, což už je slušná hýbající se hmota. Talíř sedí na menším subtalíři, jehož ocelová hřídelka se otáčí na rubínové kuličce.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 2

Talířem samotným pak pohybuje přes relativně tlustý řemínek do šasi vsazený motor, který je nicméně po vzoru původního nejvyššího modelu pečlivě izolovaný – zde dokonce dvěma různými způsoby, takže přenos jeho vibrací a energie směrem k citlivému raménku a přenosce je minimalizovaný.

Když jsme u osazeného raménka (mimochodem vše včetně kruhového otočného přepínače rychlosti je umístěno na horní straně šasi, prakticky a pěkně po vzoru „starých dobrých“ gramofonů), jde o vlastní firemní konstrukci z uhlíkových vláken. Přímá trubička je zakončena vyměnitelným zahnutým headshellem. Z továrny dostanete gramofon bez přenosky, ale díky možnosti plynulé regulace antiskatingu a snadného nastavení azimutu i VTA jsou možnosti osazení celkem široké.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 3

Na zadní straně šasi najdete panty pro možnost nasazení víka (které trochu naruší vlastně velmi pěkný estetický celek bytelného gramofonu, ale bez kterého prakticky nelze gramofon používat, pokud vám záleží na vinylech a přenoskách), stejně tak tu je jeden pár RCA výstupů se zemnícím kolíkem a vstup externího spínaného napájecího zdroje.

Gramofon nabízí elektronicky regulované otáčky v klasickém rozsahu 33,3 a 45 ot. / min, výrobce uvádí hodnotu wow & flutter pod 0,12% a stabilitu otáček +/- 0,33%. Podle měřící aplikace RPM Pro je to při standardní rychlosti 33,32 ot. / min 0,22% u wow & flutter a u stability otáček udržel gramofon po dobu měření (tj. 100 otáček) přesnost v toleranci +/- 0,02%.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 4

Gramofon Miracord 60 jsme zkoušeli v pražském studiu AV Center, kde se používal primárně Marantz PM7000N a reprosoustavy ELAC Carina BS243.4, vše propojené kabeláží Cardas Crosslink s výjimkou phono kabelu AudioQuest Wildcat. Model se nicméně prodává bez přenosky, osazena byla Goldring E-3 jako cenově relativně odpovídající varianta.

Příjemným způsobem naložil Miracord 60 s basovou linkou v „Tricycle“ od Flim & The BB’s. Hluboké tóny byl „gramofonově“ uvolněné, trochu hebké, nicméně v tom vřelém, hladším basovém fundamentu najdete vkusnou míru definice i schopnost férově rozdělit hmotu linky na jednotlivé tóny, stejně jako je tu už poměrně muskulaturně působící objem a důraz.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 5

S jistou „analogovostí“ gramofon nabídl také zpěv Kari Bremnes v „Gåte Ved Gåte“ a vůbec si – na rozumně dostupný gramofon – vedl s vkusnou uspořádaností a pěknou bohatostí zároveň. Vnímáte hladkost a jemnost, která filtruje případné ostřejší sykavky, ale přitom je hlas slušně jasný, nepřehnaný a už se svou kultivovaností a čistotou spadá dozajista do sféry hi-fi. Může za to i jistý pocit klidu, který ze reprodukce cítíte, kdy větší než obvyklá masa gramofonu zajišťuje, že rušivé vibrace „neruší“ práci přenosky.

To se projevuje také na vysokých frekvencích, kde cinknutí kovových perkusí v „Coal“ Michaela Penna leckdy u levnějších přenosek a méně tlumených šasi vyznívá „étericky“, poněkud ševelivě. Ne tak ale u Miracord 60, kde je zvuk celkem objemný a jasný, je poměrně soustředěný a hlavně, ačkoliv cítíte lehce sladší nádech, je konkrétnost už prostě dobrá.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 7

Dynamika akustických nástrojů v „Siciliano in G minor“ Jacquese Loussiera byla snaživá a ani celkově mírně měkčí podání vás neochudí o již dobře citelná dynamická nadechnutí. Není to zvuk vysloveně rychlý, ale v dané gramofonové kategorii má ELAC prostě dobrou úroveň; nepřehání, netlačí na pilu, ani to není takový ten „unisex“ zvuk bez života. Už to jednoduše začíná být příjemný hi-fi standard.

Totéž v praxi platí i pro rozlišení, kde je nicméně hlavním definujícím prvkem osazená přenoska a budete-li si chtít polepšit, tak lze jednoduše sáhnout po nějakém vyšším a detailnějším modelu. V použité kombinaci ale bylo cítit, že šasi Miracord 60 je už docela bytelné a rameno dokáže dobře sledovat stopu, takže v kontextu dané cenové úrovně působí zvuk neanalyticky, ale solidně čistě. Hlas Toma Jonese v „Did trouble me“ byl srozumitelný a zvuk klidný a dobře čitelný.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 20

„My right eye“ od Laurie Anderson gramofon dokázal vytáhnout z reprosoustav a dát až překvapivě konkrétní a zafixovanou stereo scénu v pravolevém směru s tím, že celé dění bylo posunuté směrem za ozvučnice. I tady nelze než říct, že ELAC funguje prostě už jako dobré hi-fi, už hraje tak, abyste se mohli v klidu soustředit na poslech hudby a neměli problém se v ní vyznat.

Na „Ain’t no sunshine“ Evy Cassidy pak gramofon ukázal svůj vybalancovaný charakter – cítíte v hudbě tu stopu „gramonofové“ vřelosti, takové té pohody a poddajnosti, ale zároveň to není nijak zamlžená reprodukce, naopak je solidně otevřená a čistá, úpravná i podle měřítek high fidelity. Není to nějak nadupaný zvuk, není ani přímočaře analytický, ale jakoby ničeho nebylo moc, ničeho není málo, je to „srovnané“ a klidné.

2020 04 30 TST ELAC Miracord 60 13

Odbočka (nebo spíše návrat) ELACu k výrobě gramofonů rozhodně stojí za pozornost. Ať už zvuk jejich reprosoustav považujete za jaký chcete, právě gramofonům nelze upřít poctivou konstrukci, která funguje jednoduše nad rámec jejich cenové třídy. Platí to i pro Miracord 60 – je to hezký gramofon, v dané ceně příkladně robustní, má – opět proporčně k dané třídě – dobře fungující raménko a když osadíte dobrou přenosku (což pro běžného audiofila může být mírná nevýhoda, pro audiofila zase výrazná výhoda), získáte gramofon, který obstojí ve světě poctivého hi-fi díky čistému, otevřenému a kontrolovanému projevu bez okatých příkras. Solidní stroj za solidní peníze.

Kč 27 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „kus gramofonu“ za rozumné peníze

+ poměrně umravněný, slušně přesný zvuk

+ dobré a snadné možnosti nastavení

ZÁPORY

- snad jen mírně nekomfortní fakt, že je v základu bez přenosky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz  

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio