V jednoduchosti je síla. To si patrně řekli britští vývojáři, vytvářející produkty značky Arcam, a přišli s „krabičkovou" rSeries. Jednoúčelová, kompaktní a finančně dostupná zařízení prý na trhu high fidelity víc než prospívají – snad je to právě proto, že si každý může zvolit za pár korun tu funkcionalitu, kterou zrovna teď potřebuje. A právě dobrá cena umožňuje téměř každému rozšířit o zajímavé funkce nejen svůj primární poslechový aparát, ale v podstatě všechna audio zařízení v domácnosti.

První firemní vlaštovka, Arcam rDAC už našima rukama prošel v roce 2011, rok 2013 nám však přinesl podstatně širší zkušenost s inovovanou rSeries. Postupně jsme měli možnost prověřit trojici krabiček, z jejichž funkcionalit si určitě vybere každý tu „svou". Kromě klasického linkového D/A převodníku rLink jsme měli možnost poslechnout si BlueTooth adaptér rBlink a také USB D/A převodník se sluchátkovým výstupem rPAC. Všechny přístroje sdílí kromě černé barvy, kulatých rohů, a miniaturních rozměrů i to nejzákladnější – čip pro převod dat z digitální do analogové domény. Ten dodala firma Burr Brown a nese označení PCM5102. Ze známějších produktů ho najdete třeba v oceňovaném převodníku Luxman DA-100 z poněkud vyšší cenové kategorie, používá se ale právě pro svůj velmi dobrý poměr cena / výkon. Celá rSeries se mimochodem výjimečně dobře hodí jako rozšíření základního firemního integrovaného zesilovače A19.

Protože krabičky k nám nepřišly všechny naráz, ale zhruba v rozpětí půl roku, během poslechu se vystřídalo několik kompletních systémů a bezpočet jednotlivých přístrojů. Ze zdrojů signálu jmenujme Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 (jak pro porovnání, tak jako digitální USB transport), Creek Evolution 2 CD, ale i množství dalších. Z použitých zesilovačů pak největší podíl na poslechových hodinách odehrál NAD C370, Arcam A19, Creek Evolution 2, ale i Chord CPM2800 nebo Audiomat Opéra Reference 12. Z dalších zdrojů to pak byly krabičky Pro-Ject a Firestone Audio (StreamBox DC, DACbox, I Love TW, Mass a BigJoe 4). Kvalitu BlueTooth přehrávání jsme měli možnost srovnat s NuVo NV-P200. Důkladný poslech nám umožnilo množství reprosoustav, mezi jinými Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, TEAC LS-H264, Quadral Signo Avantgarde 80 nebo Dali Fazon F5. Na kvalitu napájení dohlížel Xindak XF-2000B.

Začněme s krabičkou, která zajímá patrně drtivou většinu z nás. Arcam rLink je skvělým pomocníkem při zvukovém upgradu audiovizuálních systémů a zcela ideálně zafunguje třeba pro televize, levné DVD a Blu-ray přehrávače či jiná podobná zařízení. Jako upgrade bychom se určitě nebáli doporučit jej i k základním CD přehrávačům.

Na maličké (7,5 x 10 x 2,6 cm) a ne zrovna lehoučké (350 g) krabičce (mimochodem, všechny přístroje jsou si ve fyzických parametrech plus mínus rovny) toho zrovna moc neuvidíte. Provedení je bytelné, ale vskutku minimalistické, kromě modelového označení už je zde jen štěrbina, skrz kterou pulsuje LEDka, informující vás o provozním stavu přístroje. Na obou kratších stranách přístroje pak najdeme v „chlívečku" ukryté konektory – na jednom konci je to koaxiální a optický digitální vstup bez možnosti přepnutí či prioritizace, na druhém konci pak obligátní pár výstupních analogových RCA konektorů. Kdesi na přímé cestě mezi vstupními body „A" a výstupními body „B" se nachází již zmiňovaný čip Burr Brown PCM5102, podporující signál až do rozlišení 24 bit / 192 kHz. Odstup signálu a šumu se ustálil na solidní hodnotě 106 dB, o dynamiku signálu tak nemusíte mít strach. Bližší parametry se od výrobce v podstatě nedozvíte, ono ale jaksi vlastně ani není co. Jediným drobným povzdechem může být fakt, že kdyby v dané (nebo trochu vyšší ceně) měl rLink ještě USB, může se konkurence jít zakopat.

Arcam rLink dokázal pomoci k vylepšení zvuku i jinak solidnímu Pioneer BDP-LX71 (který ve své době patřil k dražším zařízením svého druhu), ale vynikajícím způsobem se hodil třeba i pro optický výstup z počítače nebo televize – podobná zařízení okamžitě získají dramatickým způsobem pozitivní body na dynamice, detailnosti i kontrole zvuku.

Zvukový posun v oblasti dynamiky byl velmi patrný na přednesu bubínků v „Dancehall" na Blu-ray Audio disku „Mira" od Jienat. Zvýšila se razance i přehlednost, najednou bylo možné snáze sledovat jednotlivé tóny, než se vpily zpět do zvukového moře. Dalo by se snad říci, že zvuk byl celkově pod větší kontrolou a získal tím na přirozenosti.

Velmi pěkné podané byly také smyčce a basa v „Hallelujah" od Nicka Cavea z alba „No More Shall We Part". Hluboké tóny mají v podání rLink solidní váhu i kontrolu, nemáte pocit, že by šlo o takzvaný „stejnobas". Stejně tak když spustí Cave svůj typický vokál, je v něm dostatek informací, podtrhujících uvěřitelnost reprodukce. Opět se při zapojení rLink do řetězce slyšitelně zlepšila kontrola zvuku, separace jednotlivých nástrojů a vokálu pomohla posunout hudební zážitek o škatulku výše.

Příjemně vřelé ladění zvukového výstup pomůže k poslouchatelnosti i poněkud hůře nahraným skladbám typu „Neonarcis" od českých metalistů Dymytry. Poněkud plechové činely (tak jsou nahrané, za to žádný přístroj nemůže) mohou být při vyšších hlasitostech až řezavé, rLink dokázal jejich agresivitu uklidnit a změkčit, takže cítíte výrazně menší nutkání snižovat poslechovou úroveň.

Arcam rLink bude patrně nejžádanějším přístrojem z celé rSeries, zcela určitě ho k tomu předurčují jeho zvukové výkony. Pokud vlastníte nějaký zdroj signálu, patřící do nižších cenových tříd do nějakých 15ti tisíc, pak právě rLink může být skvělým řešením, jak si užít citelné zlepšení kvality reprodukce, aniž by bylo nutné investovat řádově desítky tisíc za výměnu celého kusu. Je opravdu škoda, že není možné si zvolit prioritu digitálního vstupu, nebo že neexistuje třeba i o něco málo dražší verze s USB vstupem po vzoru rDAC. Ta by zcela po právu strhala všechny prodejní žebříčky, redakci by jeden kus určitě také neminul. Už proto, že i bez USB je poměr ceny a výkonu u Arcam rLink skutečně skvělý, dokonale se pak hodí jak pro krok vpřed u levných sestav, tak třeba pro vylepšení zvuku vašeho Blu-ray přehrávače a televize, kde dva vstupy jsou přesně akorát. Pokud tedy nechcete investovat mnoho peněz, ale chcete za ně přesto solidní výsledky po všech stránkách, zkuste Arcam rLink. Snad ani asijští výrobci totiž v dané ceně nemohou nabídnout tolik...

Jakou změnu můžete očekávat, když se do názvu přístroje vloudí nadbytečné „B"? Velkou...Byť krabička samotná je v praxi úplně stejná, pod „stříškami" na kratších stranách přístroje najdete zcela jiné prvky. Na jedné straně najdete anténu, párovací tlačítko a napájecí konektor, protilehlá strana hostí trojici RCA konektorů – pár analogových a koaxiální SPDIF. Také stavová dioda je modrá, nikoliv zelená. Snad jedinou praktickou výtkou tu může být onen knoflík pro spárování rBlink se zdrojem signálu. Na jeho stlačení nutně potřebujete propisku, párátko či jiný hrot – je to škoda, když už je tlačítko tak na očích, nemá smysl, aby bylo zapuštěno do přístroje.

Arcam rBlink jsme zkoušeli hlavně za pomoci telefonů HTC Explorer a Apple iPhone 5. Zvláště v kombinaci s druhým jmenovaným a knihovnou iTunes se ukázala silná stránka BlueTooth přenosu. Stačí necelých 10 sekund a máte (doslova) v rukou desítky, stovky či tisíce hodin hudby, kterou stačí jediným klikem poslat do vaší hi-fi sestavy.

Zvukový výsledek je díky rBlink vcelku solidní, pokud jste někdy měli tu čest s přímým BlueTooth přenosem do některého levného zařízení, budete potěšeni. Třeba „Night of the Hunter" od 30 Seconds to Mars jde pěkně od podlahy, bicí souprava umí být hezky razantní, i když třeba na činelech občas uslyšíte nepřístojné syknutí – rozhodně ale v míře menší, než jak je zvykem u průměrných strojů. Třeba domácí kino LG BH-9530TW bylo v tomto ohledu přeci jen méně kultivované, na druhou stranu integrovaný šperk Chord CPM2800 si i s průměrným signálem přes BlueTooth poradil skutečně úžasně.

U poklidných skladeb typu „If I were a sailboat" od Katie Melua téměř nepoznáte, že zvuk nepochází z nějakého CD přehrávače základní kategorie. Kytara i hlas jsou solidně rozlišeny, srozumitelné, snad opět jen lehké říznutí nám připomene limity bezdrátového přenosu. Ve chvílích, kdy ale budete BlueTooth přenos využívat spíše pro kulisový nebo běžný každodenní poslech vás podobné věci trápit nebudou – ty vyplavou na povrch až v při soustředěném povrchu, nicméně výsledek prostě odpovídá cenové třídě.

Posledním z trojice je model rPAC, který slouží jako USB D/A převodník s regulovaným sluchátkovým výstupem. Opět klasický černý design je tentokrát na jednom konci bez „stříšky", místo níž je jen nepřerušená obvodová stěna, přímo uprostřed osazená sluchátkovým výstupem v podobě 3,5 mm jacku. Zadní strana pak v krytu schovává jeden pár analogových RCA výstupních konektorů a samozřejmě USB vstup typu B. Sluchátkový výstup se reguluje dvojicí vcelku masivních tlačítek na horní straně rPAC, bohužel však nikde není žádná indikace aktuální úrovně hlasitosti. Nikde nenajdete žádný napájecí konektor, přístroj čerpá energii výhradně z USB konektoru.

rPAC umí zahrát velmi pěkně, plného potenciálu se ale dočkáte hlavně při využití jako USB D/A převodníku. Tam dokázal třeba velmi pěkně vystihnout rychlost kytar i množství ambientních zvuků na legendární „Friday Night in San Francisco" trojlístku De Lucia / MacLaughlin / Di Meola. Pevné, slušně rozlišené podání kytar, celkově hladný zvuk a dojem slušné váhy zvuku vyvolá uznalé pokývnutí hlavou – na levný D/A převodník si rPAC rozhodně nevede špatně.

Dech snad trochu dochází v mocnosti zvuku při přehrávání třetí Saint-Saënsovy symfonie, op. 78, neboli „Varhanní symfonie". Mocný nástroj by měl také mocně rezonovat, rPAC ho k tomu ale tak úplně nedotlačí, byť si určitě není možné stěžovat na čitelnost nebo pevnost celkového zvukového podání.

To ostatně dokazuje i na danou třídu velmi pěkně artikulovaný hlas Iana Andersona na jeho desce „Thick As A Brick 2", stejně jako intenzivní flétna, která k němu neodmyslitelně patří. Obojí je podáno dostatečně expresivně, aby vytvořilo příjemný zážitek, detailů je rozumné množství a vlastně tak i kontroly.

Nikdo by asi neočekával, že sluchátkový výstup podobně levného zařízení zvládne obsloužit high endová sluchátka typu HiFiMAN HE-500 nebo Audeze LCD-3 (a také že nezvládne, zvuk je v tu chvíli značně dýchavičný), naopak vůbec není špatný při použití Bowers&Wilkins C5 či Sennheiser IE8 s nízkou impedancí 32 Ohm. I když z jakéhosi důvodu se zdá zvukový zážitek přeci jen o něco plošší, než je tomu u klasického analogového výstupu. Třeba basa v „Another one bites the dust" od Queen ztratí kousek své naléhavosti a plnosti, stejně jako se třeba „Englishman in New York" ze Stingova alba „Symphonicities" zdá být o něco méně napěchovaný informacemi. Rozhodně ale ani tak není zvuková kvalita špatná, jen je nutno říci, že rPAC je USB D/A převodník se sluchátkovým výstupem a nikoliv sluchátkový zesilovač pro USB s analogovým výstupem. Onen delikátní rozdíl ve zdánlivě podobném pojmenování v sobě nese celou podstatu rozdílu mezi oběma výstupy.

Trojice přístrojů, tvořící v této chvíli hifisticky použitelný základ rSeries (byť ne snad, že by doky pro Apple produkty měly být bez zajímavosti), je určitě zajímavým počinem. Nabízí totiž možnost koupit si jen a pouze tu funkci, o kterou chcete svůj systém rozšířit, navíc díky tomu ušetříte jak místo, tak finance. Navíc si droboučké produkty rSeries můžete vzít kamkoliv s sebou, což bude užitečné zejména v případě rPAC. Obecně řečeno, všechny tři produkty nabízí zajímavé výsledky za zajímavé ceny, i když je vždy nutno si uvědomit, že jde o základní řešení. Pokud ale chcete vylepšit zvukovou charakteristiku zdrojů signálu v ceně do nějakých 10, možná 15ti tisíc Kč, pak vám skvělé řešení doslova za pár korun nabízí rLink, pokud chcete začít kvalitně poslouchat svou hudební sbírku uloženou v počítači, pak se rPAC vyrovná i našemu kdysi výrazně dražšímu USB D/A převodníku KingRex UD384 a navíc ještě umí nabídnout sluchátkový výstup – ten sice nepatří mezi špičku, ale odpovídá cenové třídě a pro poslech na cestách nebo i občasný domácí bohatě vystačí. A ačkoliv příliš neholdujeme ideji BlueTooth přenosu hudebních dat, z vlastní zkušenosti víme, že je mnoho takových, kteří ho naopak ocení (už proto, že mají mnoho hudebních dat ve svých smartphonech a „modrý zub" je prostě nejkratší cesta k jejich přehrání). rBlink umí i BlueTooth spojení zpracovat tak, že je příjemně poslouchatelné, však také využívá technologii, kterou najdeme i v násobně dražších přístrojích.

Vzato kolem a kolem, není patrně v současné době žádného lepšího řešení, pokud vašemu poslechovému aparátu schází právě ona jedna tak příjemná funkce a pokud aktuálně nemáte volných dost peněz na nákup „velkého" řešení. Pravdou je, že pokud byste měli koupit všechny tři krabičky, velká cenová výhoda se jaksi ztratí, byť zvukovou kvalitou se mohou díky použitému čipu měřit s leckterým soupeřem. Takže ještě jednou – podtrženo a sečteno, miniaturizovaných přístrojů se není třeba bát, zmenšování se týká jen ceny a vnějším rozměrů, nikoliv kvality.

Kč 5 390,- - rBlink (BlueTooth)
Kč 4 990,- - rLink (DAC)
Kč 4 990,- - rPAC (USB DAC / sluchátkový zesilovač)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prostorově i finančně úsporné řešení pro upgrade entry level sestav

+ zvukově solidní, odpovídající investici

+ nenutí vás kupovat komplexní zařízení, když chcete jen jednu funkcionalitu

+ hodnotné výrobní provedení

ZÁPORY

- oproti „velkým" převodníkům lze použít vždy jen s jedním přístrojem a musíte případně prohazovat kabel (kdyby tak alespoň rLink měl vybíratelný vstup)

- sluchátkový výstup na rPAC mohl být v podobě 6,3mm jacku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio